REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kukmák okázalý

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tato houba je často uváděna jako jedlá, ale díky svému zápachu a podředné kvalitě ji raději nesbíráme.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Volvariella gloiocephala syn. V. speciosa

Jedlý (nejedlý) …………………. V některých atlasech je kukmák okázalý uvedený jedlý druh houby podřadné kvality, v některých jako nejedlý druh. Osobně ke sběru nedoporučuji, odradí jeho zápach i chuť kukmáka.

Doba výskytu: červenec až listopad

Roste na silně živných půdách, po podzimním hnojení na polích jich někde vyrůstají desítky, můžeme jej nalézt v zahradách, parcích, pastvinách, někdy vyrůstá i na pilinách, vzácněji v listnatých lesích.

Poměrně vysoká houba, klobouk až 150 mm, kuželovitý, pak plochý, v mládí s malým hrbolkem na středu, který se stářím mizí, slizský, jemně vláknitý, bílý, hnědošedý až šedohnědý. Lupeny volné, husté, vysoké, břichaté, bělavé, později tmavě růžové. Třeň až 220 mm, válcovitý, hladký bez prstence, na bázi mírně ztloustlý, bílý, pak špinavě nažloutlý, na bázi s výraznou bělavou pochvou. Dužnina bělavá, vůně i chuť ředkvovitá až zemitá.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Nezkušený houbař může zaměnit za muchomůrku zelenou, obzvlášť za její bílo varietu (Amanita phalloides var. Alba), v úvahu by připadala i muchomůrka jízlivá (Amanita virosa,)nebo muchomůrka jarní (Amanita verna), muchomůrky mají ovšem na třeni prstenec u kukmáku chybí důležitá je i barva výtrusného prachu, muchomůrky bílý, kukmák růžový. Možná je i záměna za další menší druhy muchomůrek – dříve pošvatek.

Autor textu i fotografií: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy