REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Houby a konzervování – sušení

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

První způsob konzervování hub a to sušení popsal v 17. století strahovský mnich Jiří Evarmond Košelický. Znal i návod na předpis falešných smržů ze sušených hříbků.


Zavařujeme houbyHouby sušené: První zmínka o houbách a houbaření pochází z kuchařské knihy Jana Kantora z roku 1553. Lidé už tehdy houby pilně hledali, konzumovali a prodávali. Sušené houby jsou dokonce uváděny mezi dávkami, které museli poddaní odevzdávat vrchnosti.

Houby si svou typickou vůní a chutí získaly obdiv mnoha amatérů i profesionálních kuchařů. Ta radost z nového úlovku není zanedbatelná. Z hlediska výživy si ceníme hub pro jejich vysoký obsah vlákniny a jejich nízká energetická hodnota má svůj význam v redukční dietě. Houby obsahují určité množství bílkovin, sacharidy, nerostných solí, karotenoidy a některé vitaminy skupiny B. všechny tyto látky se v těle špatně využívají pro velké množství nestravitelné vlákniny a chitinových složek. Houby mají spíše význam jako pochutina a koření.

Houby jsou velkým přínosem pro kuchyni. Zejména pro svůj obsah kořenných látek, které výhodně nahrazují mnohé koření. Samozřejmě, že první zásadou je vytřídit houby neznámé, podezřelé nebo dokonce prudce jedovaté. Používáme takových hub, kde máme jistotu, že jsou nejedovaté. Jedlé houby se však mohou stát jedovatými např. když se zapaří, zplesnivějí nebo jsou nahnilé. Čerstvé houby obsahují v průměru 2,5 až 3,5 procenta bílkovin. V teple a stárnutím podléhají bílkoviny hub, podobně jako u masa a ryb, rychlým rozkladným procesům a mohou vést k nejtěžším otravám, které mohou končit i smrtelně. U některých hub se mohou objevit alergické reakce na jejich konzumaci. K příznakům patří hlavně změna na pokožce, kopřivka, ale též alergické astma a poruchy krevního oběhu.

V houbách je třeba vidět přirozený biologický doplněk naší stravy, kde není třeba vynášet energetickou hodnotu, ale především osobitou chuť a vůni hub, které pomáhají trávicím procesům. Houby obsahují řadu vitamínů a minerálních látek. Provitamín A, skupinu vitamínů B (B1, B2, P-P, H), protikřivičný vitamín D, který není obsažen v žádné jiné rostlině. Některé druhy obsahují i menší množství vitamínu C. Z nerostných látek obsahují houby draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, stopy fluoru, mědi manganu, kobaltu a titanu. Cennou složkou jsou i vonné látky.

K přípravě pokrmů používáme nejčastěji čerstvé houby, ale používáme i houby sušené, konzervované a mražené. Dobře se uplatňují i v dietní stravě, zejména v redukční dietě.

Můžeme si vykouzlit iluzi masa, když z nich připravíme karbanátky, smažené obalované řízky, ovar, zadělávané dršťky nebo guláš. Velkou předností hub je, že je můžeme získat na procházce zdarma.

Opravdoví houbaři vědí co hledají, znají svá místa. Nalezené houby sbírají opatrně z lesního humusu tak, aby nepoškodili podhoubí, které plodí plodnice i další roky. Houby vykrouží ze země a důlek opatrně zahrnou.

Autor: Jaroslav Vašák

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Rychlé občerstvení pro nečekanou návštěvu? Vsaďte na oblíbené dipy

Občas se to stane každému z nás. Návštěva už přešlapuje za dveřmi a mezitím, co nám v hlavě vzniká plán na degustační menu, obrátíme lednici vzhůru nohama. Kde nic, tu nic. Hosté už zaujímají pozice na sedačce a stůl pořád zeje prázdnotou. Nepanikařte, situaci vždy zachrání jakýkoliv chutný dip. A my pro vás máme rovnou tři rychlé recepty ze surovin, které doma najdete vždycky.

číst dále ...

Vánoční trio – hrách, čočka a kroupy

Hrachová polévka, čočka a houbový kuba. Oblíbená vánoční trojka, kterou schválí i výživový poradce. Jak na tyhle stálice, aby si pošmákli i ti nejzarytější odpůrci všeho zdravého?

číst dále ...

Prosinec provoněný tradičním pečením

Podzim rychle utekl a je tu zima. Jste připraveni na prosinec, pravděpodobně nejoblíbenější měsíc všech dětí? Nechte se inspirovat a připravte svým nejbližším pohádkové dezerty inspirované adventními svátky.

číst dále ...

Silvestrovské rychlovky

Letošní oslava Silvestra připadá na všední den. Po práci vám tedy mnoho času na pohoštění pro přátele nezbyde. Příprava tedy musí být rychlá a ideálně ještě originální a dobrá. To vše splňují naše tři silvestrovské recepty. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

číst dále ...

Připravte si se svými dětmi a projektem Naskoč na mléčnou vlnu zajímavé vánoční cukroví

Vánoce jsou za dveřmi a ve většině domácností už pomalu ale jistě voní vánoční cukroví. Období, které děti zbožňují. Projekt „Naskoč na mléčnou vlnu“ vám přináší tipy na cukroví, které můžete spolu se svými dětmi připravit.

číst dále ...

Horké alkoholické (nejen) vánoční nápoje

Výběr 22 nejlepších receptů na horké zimní alkoholické nápoje na jednom místě! Horké zimní nápoje kombinované s něčím ostřejším patří odedávna do receptáře všech šikovných hospodyněk. Dokáží totiž zahřát nejen na těle, ale také na duši. Máme tu pro vás TOP výběr těch nejlepších receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na horké drinky připravené, nebo jen nastavené, právě kapkou něčeho ostřejšího. Nejen, že zahřejí, ale dokáží také provonět celý dům a vytvořit tak skvělou zimní domácí pohodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy