REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Winston Churchill

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Politik Churchill – Winston Leonard Spencer (30.11.1874 – 24.1.1965) britský ministerský předseda, v roce 1945 přišel o křeslo ministerského předsedy a v roce 1953 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.


Po celý den nevyndal z úst doutník. U postele nebo v pracovně na stole vždy stála sklenice brandy nebo whisky, z níž popíjel po celý den.

Po jednáních odešli na velkou recepci. Churchill byl na tyto příležitosti svou noční koňakovou životosprávou perfektně připraven. A tak ani po více než pětadvaceti přípitcích, nepozorovali hostitelé na svém významném hostu žádné patrné změny.

Po probdělé noci (u Stalina), k snídani žádá sklenici bílého vína. ! mně to nic neudělá, mám už v sobě dvě whisky a dvě cigára „. – Říkali o něm, že je epikurejec. Jedl rád všechno, co je dobré. Nejraději měl francouzskou kuchyni a anglické steaky. Nebyl gurmán v pravém slova smyslu. Dával přednost i velmi jednoduchým věcem, dobře však servírovaným. Pro své nejlepší hosty občas sám vařil. Dělal znamenité saláty, znal výborné recepty.

Hodně pil. Celý život ale nebyl prakticky nikdy opilý. Dopoledne začal sklenicí suchého sherry. K jedenácté si dal první whisky s ledem. Srkal ji až do oběda. K obědu muselo být vždy víno, 1 nebo 2 láhve šampaňského, portské nebo burgundské. – Po lunchi pil brandy kávu. Čaj nesnášel. K večeři znovu víno a potom brandy nebo whisky. – Hodně kouřil, v mladších letech až 18 ks těžkých doutníků, ještě mezi 80 a devadesátým rokem potřeboval 10 ks na každý den. – V noci jedl polévku.

Jeho láska k sladkým věcem ohrožovala konstituce nadměrným ztučněním. ( Z knihy Jaroslav Matějka: Život sira Winstona, Svoboda, Praha l968 ) Vypráví se, že britský premiér Winston Churchill, který viděl Moskvany pojídat zmrzlinu i za třeskutých mrazů, se nechal slyšet, že takový národ, který dokáže tohle, je prostě neporazitelný. A po návratu z Moskvy pak učinil symbolické gesto: posla do Moskvy zmrzlinu vyrobenou na britských ostrovech – nezvyklou chuťově i barvou, protože byla vyrobena z rostlinného oleje.

ve Velké Británii byla za druhé světové války nouze o potraviny a proto musel šlehačku nahradit rostlinný olej. Samozřejmě, že chuť poměrně poklesla, ale obyvatelé Velké Británie si na tuto zmrzlinu tak zvykli, že o jinou ani nestáli.

Oblíbeným jídlem tohoto ministerského předsedy byl plněný husí krk připravený po anglickém způsobu: Krk očistíme, na masovém strojku umeleme vepřové maso, které osolíme, opepříme. Přidáme vejce, hladkou mouku a směsí krk naplníme. Na obou koncích zašijeme a uvaříme ve slané vodě s cibulí a kmínem. Podáváme studený, nakrájený na úhledné plátky.

Velký Winston měl v oblibě ještě jedno jídlo: Vepřový nebo telecí mozeček míchaný se sýrem, ve tvaru placky opečený. Jako příloha se k němu podávaly vařené brambory a salát z čerstvé zeleniny. Rád popíjel bordeauxské víno.

Rok 1909 ohraničuje vznik luxusní whisky Johnnie Walker Black Label, kdy vnuk Johna Walkera – Alexandr – poprvé použil směs Extra Specia Old Highland Whisky. Její chuť ovlivňuje vysoký obsah sladu na úkor obilních přísad.

Jantarovou barvu má zase na svědomí účinnost doby zrání v dubových sudech, v nichž předtím zrála sherry. Je ověnčena řadou výzamných ocenění, mezi kterými nechybí prestižní titul Nejlepší míchaná whisky.

Mezi její velké příznivce patřil i legendární sir Winston Churchill. Ten jí prý dokázal – prý bez újmy na bystrém úsudku – vypít denně jednu lahev.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy