REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čepičatka jehličnanová

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Smrtelně jedovatý druh houby! Roste od srpna až do listopadu jednotlivě, ve skupinách i trsech na rozkládajícím se dřevě jehličnanů ale i listnáčů, na pilinách a odřezcích dřeva.


Atlas hub - Houby lupenatéLatinsky: Galerina marginata

Jedovatá …………………. Smrtelně jedovatý druh, smrtelná dávka pro dospělého člověka je 13 plodnic, čepičatka obsahuje smrtelně jedovatý toxin amantin jako muchomůrka zelená. Příznaky se projevují po 8-48 hodinách nejdříve žaludeční nevolností, zvracením a průjmy, při těžkých otravách následuje selhání jater a smrt. V lehčích případ po 4-5 dnech nastává vymizení průjmu a zvracení a pacient se začíná uzdravovat, rozhodující je 5 den, toxin amantin znásobuje své účinky také tím, že se z poškozených buněk také dostává do žluče, následně do dvanáctníku, aby se následně vstřebal v tenkém střevě. Léčení vždy probíhá v nemocničním ošetření, kdy se podávají masivní dávky penicilu G, který vytěsní amantin z jater.

Atlas hub - Houby lupenatéDoba výskytu: srpen až listopad

Roste jednotlivě, ve skupinách i trsech na rozkládajícím se dřevě jehličnanů ale i listnáčů, na pilinách a odřezcích dřeva.

Klobouk až 40 mm, vyklenutý až plochý, hladký, suchý, okraj v mládí ověšený zbytky vela, za vlhka šedohnědý až tmavohnědý, vysychající do žlutohněda. Lupeny vykrojené a široce připojené, světle hnědé. Třeň až 60 mm, válcovitý, výrazně vláknitý na vrcholu hnědavě poprášený, žlutohnědý až tmavohnědý ,prsten na třeni je vláknitý až blanitý. Dužnina má moučnou vůni i chuť.

Atlas hub - Houby lupenatéMožná záměna:

Velice podobná smrtelně jedovaté čepičatce jehličnanové je opěnka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis), opěnka má ovšem výrazně kořeněnou houbovou vůni, čepičatka moučnou, opěnka má silně hygrofánní klobouk a na třeni výrazné odstálé hnědé šupiny. Za nejdůležitější rozlišovací znak osobně považuji její vůni, která je velmi výrazná a specifická. Další záměna je opět za jedovatou čepičatku jednobarvou (Galerina unicolor), která má želatinovou pokožku klobouku, na zbytcích dřeva vyrůstá také čepičatka podzimní (Galerina autumnalis).

Poznámka:

Čepičatky je rod s malými, křehkými, drobnými plodnicemi, ani jeden druh není jedlý, 7 druhů je jedovatých. Čepičatek je kolem 80 druhů.

Autor textu i fotografie: Dalibor Marounek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy