REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Lidové zvyky a pověry

Pověry jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Nemusíte na ně bezhlavě věřit, ale přiznejte se, že i vy občas klepete na dřevo nebo na zuby. Pověry si lidé vymysleli proto, aby přivolali štěstí, nebo alespoň našli “obětního beránka”, na kterého mohou svést své neúspěchy.

Lidové zvyky a pověry pro Štědrý den

Křesťanské vánoce, nejkrásnější svátky v roce, dny míru, lásky a pokoje zapustily v našich zemích v průběhu století pevné kořeny. Tentokrát se ale na den kdy se narodil Ježíšek podíváme z jiné stránky. V duchu starých a půvabných lidových tradic, zvyků i magických obřadů našich předků. Možná v nich objevíte něco zajímavého nebo podnětného i pro dnešní moderní dobu, kdo ví? A ti, kteří ani ve skrytu duše na čáry a pověry nevěří, je mohou aspoň jako pár tipů na zpestření a pobavení v době vánočních svátků. Co si ale myslet, když se potom některá z našich dnes už většinou zapomenutých rad splní, necháme na vaší úvaze.

Novoroční pověry

Lidé jsou k pověrčivosti náchylní co svět světem stojí. V primitivních společnostech byla víra v magickou moc základem obřadů. Složitost i dnešního uspěchaného života způsobuje, že pověry nechybějí ani v našem každodenním moderním životě i když lidí pověrčivých statisticky stále ubývá. Snad je to vzdělaností, či podstatě větší informovaností, nebo jen otrlostí národa, to nevím, ale bylo by pěkné a mě to moc baví, vracet se do let minulých a zjišťovat, čemu tehdy lidé přikládali na vážnosti a důležitosti, jakým pověrám věřili.

Tradice a zvyky českých Velikonoc

Velikonoce jsou mnohem víc než jen několik dní volna, kdy se můžeme „cpát“ čokoládovými zajíčky a barevně zbarvenými kraslicemi: Je to důležitý náboženský svátek, který s sebou přináší nejrůznější tradice a zvyky. V průběhu let však byly některé z těchto zvyků upraveny a nově interpretovány. Češi mají velikonočních tradic spoustu, včetně mrskání žen pomlázkami, malování vajíček nebo pečení mazanců a beránků. Některé z nich vycházejí ze samotných křesťanských svátků, o jiných se předpokládá, že sahají hlouběji do pohanských dob. Pojďme se společně podívat na těchto několik tradičně českých velikonočních zvyků, některé jejich interpretace a recepty, které vaši přátelé a rodina při oslavách inspirovaných jarem dozajista ocení.

Vánoční pověry

Sváteční nálada je jako stvořená pro provozování nejrůznějších kouzel, čar a pověr. Je jejich nepočítaně. Tak se například říká, že před večeří je třeba bezovým koštětem vymést dům, aby se v něm nedržely myši …

Velikonoční zvyky a tradice

I když je doba čím dál tím více hektická, na některé tradice se přesto stále nezapomíná. Hlavně na vesnicích patří například Velikonoce stále k významným kulturně společenským událostem, kdy se pobaví nejen děti, ale i dospělí. Přitom právě Velikonoce mají hluboké kořeny v minulosti a rozhodně by se s nimi spojené tradice a zvyky měly dále udržovat. Vždyť je to naše kulturní dědictví!
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy