REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zimní houby – vánoční houba penízovka sametonohá a další penízovky (i ty letní)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Celý rod penízovka je velmi početný, kolem 80 druhů a dělí se na několik skupin. Většinou se jedná o drobné houby rostoucí saprotrofně ojediněle i paraziticky na zemi, tlejícím a živém dřevě, šiškách, vzácně i bylinách a spáleništích. Není mezi nimi žádný jedovatý druh jsou pouze jedlé a nejedlé. Penízovky nepatří mezi typické zimní houby, rostou nejen v zimě, ale také na jaře, v létě a na podzim.


Vánoční houba penízovka sametonohá – Flammulina velutipes, je dřevní houba rostoucí hojně jak na mrtvém dřevě rozmanitých listnatých stromů, tak na poraněných místech stromů živých. Penízovka roste nejen v lese, ale také mimo les, velmi často ji najdeme v břehových porostech podél řek a potoků, hojná je především v lužních lesích. Můžeme se s ní setkat také v sadech a zahradách. Velmi hojně a často sroste na ořešácích. Vzácně roste na jehličnanech většinou na kořenových nábězích smrků.

Klobouky až 50 mm, v mládí polokulovité, později ploše rozložené, nepravidelně zvlněné nebo i mělce prohloubené, žlutooranžové až medově nahnědlé s pokožkou za vlhka silně slizkou. Lupeny v mládí bílé, později žlutavé. Třeň až 100 mm, válcovitý, dutý, pokřivený až zprohýbaný, na vrcholu medově žlutý, jinde tmavohnědý až černohnědý, sametový.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Dužnina je bílá nebo krémová, neměnná, má příjemnou chuť a houbovou vůni.

Roste v bohatých trsech, obyčejně se objevuje po prvních mrazících v říjnu, nejhojnější bývá v listopadu, prosinci, ale někdy ji lze sbírat celou zimu až do jara. Mrazem se plodničky neničí, ale po rozmrznutí opět ožívají. Sbírají se jen kloboučky, třeně jsou tuhé, nejlepší je ostříhat kloboučky nůžkami. Je velmi ceněná pozdní dobou růstu, kdy jiné druhy nerostou. Vyjímkou je jen hlíva ústřičná a při mírné zimě jidášovo ucho. Připravuje se z ní ,,Vánoční polévka“, je vhodná do směsí, omáček, malé kloboučky se dají zavařit do octového nálevu. V Japonsku se dokonce prodává ve svazečcích na trzích jako delikatesa.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Podle medově zbarvených klobouků, pozdní dobou růstu prakticky nezaměnitelný druh. U penízovky sametonohé jsou známé i léčivé účinky, v lidovém léčitelství se užívá jako přírodní antibiotikum na likvidaci zánětů, její konzumace pomáhá proti civilizačním chorobám – stresu, nespavosti, posiluje imunitní systém. Z penízovky sametonohé bylo izolováno cytostatické antibiotikum Flammulin, které je účinné proti sarkomu S180.

Penízovce sametonohé je velmi podobná penízovka jehlicová – Flammulina ononidis, česky též penízovka stepní, jde ovšem o velmi vzácný druh, který se vyskytuje jen na několika lokalitách v ČR a roste na suchých otevřených místech na kořenech jehlice trnité – Ononis spinosa. V Červeném seznamu je tento druh uveden jako kriticky ohrožený a je známý jen z Českého středohoří okolí Roudnice nad Labem a Povltaví.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Mezi vzácné druhy patří také penízovka letní – Flammulina fennae. Klobouk je krémově až okrově nažloutlý, lupeny světle krémové, třeň tmavohnědý, sametový.

Roste v trsech od května do listopadu, vzácně na dřevě ponořeném v zemi nebo kmenech listnáčů. V Červeném seznamu uvedena jako ohrožený druh.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Na smrkových šiškách zapadlých těsně pod povrchem půdy roste jedlá penízovka smrková – Strobilurus esculentus. Jde o jedlý druh, který roste velmi hojně od února do května. Opět se sbírají jen kloboučky (jde o velmi drobné plodnice), klobouk až 25 mm, šedě okrový až červenohnědý.

Ceněná houbička časným výskytem, používá se do polévek k jejímu použití je však potřeba nasbírat několik desítek až stovek kloboučků této houby.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Velmi podobná je nejedlá penízovka nahořklá – Strobilurus tenacellus, která roste na borových šiškách zapadlých pod povrchem půdy a má nahořklou chuť. Vyrůstá však tehdy, když růst penízovky smrkové končí, od dubna do června.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Velmi hojná a od května rostoucí je jedlá penízovka dubová – Gymnopus dryophilus, lidově špička dubová. Klobouk až 60 mm, hygrofánn,í za vlhka hnědookrový, za sucha bělavý, světle okrový až světle krémový. Lupeny velmi husté, v mládí bílé, později okrové. Dužnina je bělavá, má nevýraznou chuť i vůni.

Vhodná do polévek a směsí. Roste od května do listopadu hojně v listnatých lesích.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Podobná je jedlá penízovka hnědá – Gymnopus ocior, česky též penízovka srostlá nebo penízovka žlutolupenná. Liší se tmavším tmavě oranžově hnědým kloboukem a nažloutlými lupeny. Roste od dubna do října.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Také další dvě jedlé penízovky jsou si velmi podobné a praktičtí houbaři je nerozlišují, jedná se o penízovku kuželovitou –Rhodocollybia butyracea f. asema a penízovku máslovou Rhodocollybia butyracea. Penízovka kuželovitá má klobouk světle šedý až šedohnědý, někdy s olivovým nádechem, za sucha vybledající do našedlé až špinavě bělavé. Třeň je světle šedý.

Penízovka máslová má klobouk i třeň červenohnědý. Oba druhy rostou velmi hojně od června do listopadu v listnatých i jehličnatých lesích. Jsou vhodné do polévek, dužnina má však zemitou chuť.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Foto nahoře: Penízovka kuželovitá – Rhodocollybia butyracea f. Asema, foto dole: Penízovka máslová – Rhodocollybia butyracea

 

Škola začínajícího houbaře

 

Mezi poměrně mohutné penízovky patří penízovka širokolupenná – Megacollybia platyphylla, klobouk až 150 mm, polokulovitý až vyklenutý, radiálně vláknitý, šedohnědý, olivově hnědý. Lupeny jsou bílé, později světle okrov,é široce připojené. Třeň je válcovitý, rýhovaný, bílý až našedlý, na bázi s výraznými myceliovými provazci, připomínající kořínky.

Roste hojně od června do října na rozkládajících se kořenech a pařezech listnatých i jehličnatých stromů. V některých atlasech je uváděna jako jedlá, v některých nejedlá, jde o druh podřadné kvality nevalné chuti a ke sběru nedoporučuji.

 

Škola začínajícího houbaře

 

Z uvedených druhů penízovek je nejkvalitnější právě ,,Vánoční houba,, penízovka sametonohá, ostatní druhy penízovek jsou horší kvality, chuťově moc nevynikají Jestli v tomto předvánočním období na penízovku sametonohou při toulkách přírodou narazíte, vyzkoušejte ve vánoční polévce, budete mile překvapeni, tahle houbička za sběr stojí!

Text a foto: Dalibor Marounek

Použitá literatura: Encyklopedie hub a lišejníků – V. Antonín, Academia 2006, Léčivé houby podle bylináře Pavla -P. Váňa, Eminent 2003

Další články z naší školy začínajícího houbaře:

Jarní houby Letní houby Podzimní houby Zimní houby

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.

číst dále ...

Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.

číst dále ...

Ořechové krémy jako součást zdravého jídelníčku: Jak poznat ten kvalitní?

Když se řekne oříškový krém, spousta z nás si s ním spojuje mlsání, a proto se mylně domníváme, že bychom se mu měli spíše vyhýbat. Přitom pokud si vyberete kvalitní ořechové máslo a dáte si pozor na množství, přinese vám i řadu benefitů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy