REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zázračná vláknina: Přírodní pomocník v boji proti vysokému cholesterolu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Trápí vás vysoký cholesterol a chcete nejprve zkusit změnu životosprávy, než vám lékař předepíše prášky? Pojďme si říct, jakou roli má na snížení hladiny krevního cholesterolu vláknina. „Jde o skupinu polysacharidů, které mají pozitivní vliv na zdraví, nepodléhají trávení v tenkém střevě, díky čemuž mají nízkou energetickou hodnotu a jsou částečně nebo plně fermentovány bakteriemi tlustého střeva, a tím podporují rozvoj naší střevní mikroflóry,“ říká nutriční specialistka Veronika Pourová.


V rozsáhlé studii z roku 2016, která 14 let sledovala přes 350 tisíc účastníků, vyšlo najevo, že konzumace celozrnných produktů bohatých na vlákninu snižuje riziko úmrtí na srdečně-cévní onemocnění (kam se řadí i vysoký cholesterol v krvi), dále úmrtí na rakovinu, diabetes, onemocnění dýchacích cest, infekce a další. V dnešním článku se zaměříme především na to, jak vláknina dokáže pomoci při snižování hladiny krevního cholesterolu. „Vlákninu do jídelníčku můžete doplnit třeba tím, že zařadíte více celozrnných produktů, například celozrnné mouky Pernerka,“ říká Ing. Mgr. Veronika Pourová, nutriční specialistka Nehladu.

 

 

Vhodná životospráva sníží cholesterol až o 15 %

Zvýšený celkový a LDL cholesterol jsou považovány za jeden z hlavních rizikových faktorů pro vznik srdečně-cévních onemocnění, což je celosvětově nejčastější příčina úmrtí. Uvádí se, že vhodná životospráva pomůže snížit cholesterol o 5-15 %.

„Vliv vlákniny na snižování hladiny cholesterolu je jeden z jejích nejlépe popsaných efektů, a my proto máme v ruce cenný nástroj. Jde však o to, aby každý jednotlivec skutečně do jídelníčku zařadil dostatek celozrnných obilovin (celozrnná pšenice, žito, oves, ječné kroupy a další), luštěnin, ovoce a zeleniny, a dostal se tak na denní doporučené množství 25-38 g vlákniny,“ uvádí Ing. Mgr. Veronika Pourová, nutriční specialistka Nehladu.

 

Jak to funguje

A jakým mechanismem pomáhá vláknina snižovat hladinu cholesterolu v krvi? Rozpustná viskózní vláknina, která se nachází v potravinách v různé míře, pomáhá vytvořit vrstvu v tenkém střevě. Ta brání zpětnému vstřebávání žlučových kyselin obsahujících cholesterol, což podpoří tvorbu nových žlučových kyselin z cholesterolu a tím pádem i využití cholesterolu v krvi, jehož hladina se v důsledku sníží. Nejlépe popsaný je efekt ovesných a ječných beta glukanů, pektinu, psyllia a guarové gumy. Tento pozitivní efekt byl v rámci různých studií pozorován již v rámci několika týdnů.

 

Nedostatek vlákniny má vliv i na žlučové kameny

Pokud je zvýšená hladina cholesterolu v krvi, zvyšuje se také využívání cholesterolu pro tvorbu žlučových kyselin. V důsledku toho roste koncentrace cholesterolu ve žluči a hrozí jeho krystalizace a vznik tohoto typu žlučníkových kamenů.

„V západním světě je 75 % případů žlučníkových kamenů tvořeno právě cholesterolem a bylo pozorováno, že jedinci s cholesterolovými žlučovými kameny konzumují méně vlákniny než zdravá populace,“ říká Pourová.

 

Zařaďte celozrnné potraviny i probiotika

Další, v poslední době významně zkoumaný mechanismus, jak ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi, je složení střevního mikrobiomu. V našem střevě žije mnoho druhů bakterií, které se živí právě vlákninou, a které produkují celé spektrum metabolitů. Zatím není jasné, jakým přesným způsobem tyto metabolity ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Ukazuje se však, že zařazení dostatku vlákniny ovlivňující složení střevní mikroflóry může v důsledku ovlivnit i hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho jsou některé bakterie ve střevě schopné metabolizovat cholesterol ze žlučových kyselin na coprostanol, který je z velké části vyloučen stolicí. Dalším způsobem, jak ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi, je pak zařazení probiotik do stravy. Zatím však není jasné, které střevní mikroorganismy nejvíce ovlivňují riziko srdečně-cévních onemocnění.

„Co však víme, je to, že bakterie žijící v našem střevě můžeme vyživit tím, že doplníme do jídelníčku dostatek vlákniny. Tímto způsobem se na snížení hladiny cholesterolu v krvi podílí i další typy vlákniny než jen viskózní rozpustná vláknina, která brání vstřebávání cholesterolu ze žlučových kyselin. Na scénu tak přichází druhy vlákniny sloužící převážně jako zdroj energie pro střevní mikroflóru,“ říká Veronika Pourová.

„Pokud jste motivováni ke změnám ve Vašem jídelníčku, můžete začít třeba tím, že vyměníte nebo aspoň částečně nahradíte hladkou mouku za celozrnnou Pernerku, do jogurtu přidáte lněné semínko nebo si na palačinky místo džemu dáte lžičku čekankového sirupu,“ navrhuje Pourová.

Ač je vláknina ze stravy mocnou zbraní v boji s vysokým cholesterolem v krvi, nesmíme opomíjet ani ostatní faktory. „Pokud máte vyšší krevní cholesterol, zaměřte se také na pravidelnou pohybovou aktivitu, co nejnižší konzumaci alkoholu, omezení jednoduchých cukrů a nadbytečných zdrojů tuku ze stravy, snažte se udržovat svou hmotnost v normě a pravidelně choďte na preventivní prohlídky k lékaři,“ uzavírá Pourová.

 

Recept k článku zde: Cuketový quiche ze žitné mouky

 

TIP – Žitná celozrnná hladká mouka Pernerka

Celozrnná žitná mouka se vám bude hodit na pečení chleba, přípravu kvásku nebo pro perníková těsta. Vyniká vysokým podílem vlákniny a perfektně jemným mletím.

Díky unikátní mlecí technologii je mouka dokonale jemně namletá, zatímco si zachovává důležité živiny. Na 100 gramů obsahu 16 gramů vlákniny, takže představuje ideální zpestření jídelníčku. www.pernerka.cz

 

zdroje: pernerka.cz

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26847187/ – https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-015-0294-7 – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29393350/ – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31126110/ – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28554328/ – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34360839/ – https://www.lipidjournal.com/article/S1933-2874(23)00185-X/fulltext

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

22 nejlepších receptů z dýně

Nejlepší recepty z dýně najdete v naší kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Anglicky se dýně řekne „pumpkin“. Severoameričtí Indiáni, kteří tykve velmi dobře znali, je nazývali „askutasquash“, což znamená „jíst rovnou bez vaření“. Z Ameriky tykve skutečně pocházejí a předpokládá se, že byly pěstovány již před pěti až deseti tisíci lety. Ale dost historie o dýních! Otevřete si článek a inspirujte se těmi nejlepšími recepty s dýní, které najdete u nás na webu ReceptyOnLine.cz

číst dále ...

Sterilované houby ve vlastní šťávě krok za krokem

Houby letos rostou opravdu ve velkém. Pokud se vám nechce je sušit nebo zamrazovat, můžete je podusit a zavařit ve vlastní šťávě, což v minulosti byla oblíbená úprava našich babiček. Takto připravené houby zachovají své aroma a to jen za použití soli. Tímto způsobem připravené houby na zimu lze použít na mnoho způsobů.

číst dále ...

Bez poctivých vývarů se v kuchyni neobejdete. Proč se vyhnout bujónovým kostkám?

Bez vývaru těžko uvaříte, tvoří základ mnoha pokrmů a v restauracích by se bez něj neobešli. Co pozitivního nám mohou vývary přinést a na co si dát pozor? Přípravou poctivého vývaru a jeho nejen gurmánskými přínosy nás provede český šéfkuchař Filip Sajler.

číst dále ...

Kuřecí polévka na tři způsoby. Cestujte na talíři a zavítejte do tří různých koutů světa!

S příchodem podzimu a prvních chladných dnů je čas se zahřát nejen v teple domova, ale také na talíři. Co může být lepšího než polévka, která nás prohřeje a navodí příjemnou atmosféru? Dnes vás Drůbežářský závod Klatovy zve na kulinární cestu kolem světa prostřednictvím tří tradičních polévek, které vás zavedou do rozmanitých koutů zeměkoule.

číst dále ...

Šalvěj v kuchyni, koření i lék

Polokeřík šalvěj lékařská – Salvia officinalis se kdysi pěstoval na každé zahrádce. Dnes roste i ve volné přírodě, často zde zplaňuje. V současnosti se pěstuje a přidává do pokrmů, ovšem u nás jen vzácně. V tomto článku se podíváme na pár historických záznamů o tomto koření i léčivce.

číst dále ...

První sládková v historii nošovického pivovaru. Správně hořké pivo Radegast nově vaří Jana Tovaryšová

Sládkovská historie správně hořkého piva Radegast píše novou kapitolu. Poprvé v dějinách má nošovický pivovar svou sládkovou. Jana Tovaryšová se stala sedmou pokračovatelkou sládkovského řemesla v Radegastu od doby, kdy se v Nošovicích v roce 1970 uvařila první várka piva.

číst dále ...

Dýně využijete nejen na Halloween. Jak vybrat tu pravou?

Podzim, to je opadané listí, dlouhé večery, pošmurné počasí, a také všudypřítomné dýně. A je jedno, zda jste fanouškem halloweenských oslav, nebo vás tenhle svátek nechává chladnými. Dýně totiž můžete využít mnoha způsoby – od dekorací až po lahodné výtvory v kuchyni. Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.