REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Zapomenuté topinambury mají opět zelenou

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Topinambury se v Čechách pěstují od 17. století. V době třicetileté války zachránily mnoho obyvatel před hladomorem, stejně, jako v Americe přistěhovalce. Naučili je pěstovat a konzumovat indiáni z kmene Topinambus, podle kterého dostali své jméno – topinambury. Do Evropy je přivezli v roce 1607 námořníci a jako první se začaly pěstovat ve Francii, přes Německo se pak dostaly do Čech.


Topinambur je nenáročná plodina, daří se jí i v místech, kde nelze pěstovat klasické brambory. Nesnáší jen silně zamokřené půdy. Topinambur je značně odolný proti mrazu i suchu. Botanický název je slunečnice hlíznatá – Helianthus tuberosus, lidově se jim pak říká židovské brambory, také jeruzalémské artyčoky.

Nadzemní část tvoří až 3 metry vysoký stonek s velkými listy a bočními výhony, který lze využít jako krmivo pro dobytek. Konzumují se hlízy, které brambory moc nepřipomínají, jde o vřetenovité, hrbolaté hlízy s očky, podobné spíše kořenu zázvoru.

 

Fialové topinambury v přepravce (autorova úroda)…

 

Pěstují se odrůdy s bílou slupkou (Scarlet, Zlata, Karin) a červenou (Rút). Červená odrůda bývá méně hrbolatá.

Hlízy se dají konzumovat syrové, jsou uvnitř bílé, křupavé, mají nasládlou chuť, chutnají jako mladý kedluben. Ve světě gurmáni přirovnávají jejich chuť k vodním kaštanům.

 

Odrůda s bílou slupkou…

 

V kuchyni je využití topinambur pestré, mohou se vařit buď oloupané, nebo se slupkou. Oloupané topinambury se musí vložit ihned do vody s přídavkem lžíce octa nebo citronové šťávy, aby nezhnědnuly.

Můžeme je použít na přípravu kaše, nebo podávat jako přílohu místo brambor. Výhodou je i jejich krátká tepelná příprava. Dají se rovněž dusit, smažit a kombinovat s jinými druhy zeleniny.

Ještě za první republiky se topinambury celkem hojně pěstovaly a daly koupit v každém zelinářství. Později prvenství získaly brambory a topinambury se pěstovaly jen málo, většinou na zahrádkách pro domácí zvířectvo nebo pro svůj mohutný vzrůst jako kulisa na zakrytí nevzhledných míst. Dokonce se využívaly jako živý plot. Myslivci měli své pozemky, kde je pěstovaly pro lovnou zvěř. Mnoho mysliveckých sdružení je pěstuje dodnes.

Výzkumy v posledních letech prokázaly jejich nadprůměrnou léčebnou hodnotu, jsou nízkokalorické a obsahují 16 % inulinu (nahrazuje škrob), což je vhodný cukr pro diabetiky, protože snižuje hladinu krevního cukru.

 

Topinambury mají 2x větší výnos než brambory…

 

Topinambury jsou tedy vhodná potravina pro diabetiky, také pro pacienty s onemocněním slinivky břišní. Jejich pravidelná konzumace působí jako prevence proti cukrovce. Nevstřebaný inulin ve střevech se chová jako vláknina a působí jako probiotikum. Snižují rovněž hladinu cholesterolu v krvi, svědčí kardiovaskulárnímu systému, pomáhají rozpouštět žlučové kameny. Dále se doporučují konzumovat při astma a revmatismu. Obsahují vápník, fosfor takže prospívají i kostem.

Topinambur je vhodná potravina i při hubnutí, neobsahuje škrob a obsah cukru má minimální kalorickou hodnotu. Jediné co se dá topinamburu vytknout, u některých citlivých osob způsobuje nadýmání.

Řadu let už topinambury mají opět zelenou, pěstují je ve velkém někteří farmáři, začínají se objevovat v zahradách a v zahrádkářských koloniích. Proti bramborům mají 2x větší výnos, netrpí žádnými chorobami ani je nenapadají škůdci.

Poptávka po topinamburech stoupá a pružně zareagovali i některé řetězce, které je mají v zimě a v předjaří v nabídce. Rozhodně stojí za vyzkoušení i jejich pěstování, doma na zahradě. Na pěstování jsou opravdu nenáročné, sadba se dá dobře sehnat ve specializovaných zahradnictvích, ale i třeba od myslivců. Doba jejich výsadby se blíží – vysazují se v dubnu.

 

V troubě upečené topinambury…

 

Text i foto: D. M.

Zdroje: Ovoce zelenina jako lék (2003 A.D. Praha), 1000 dobrých rad zahrádkářům (SZN 1972), Radíme zahrádkářům (Příroda 1985), internet.

 

Více viz naše Encyklopedie zeleniny zde: Topinambur

 

Recepty k článku:

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Tipy a triky na dokonalé grilování bez masa

Grilování bez masa je zajímavé téma nejen pro vegetariány. Ať už se jedná o zahradní párty, setkání s kamarády nebo jen všední rodinnou večeři na čerstvém vzduchu, jsou bezmasé pochoutky skvělým doplněním a odlehčením stálého jídelníčku. Pokud budete hostit někoho, kdo maso nejí, můžete ho překvapit něčím jiným než jen grilovanou zeleninou a hermelínem. Abyste mohli být vyhlášeni za vege šéfkuchaře večera, držte se těchto osvědčených pravidel a typů z praxe, které pro vás připravila lektorka zdravého vaření a životního stylu Ing. Kamila Metzová.

číst dále ...

Cestovatel po Itálii: nová limitovaná bageta od Simply Fresh přijíždí s Fiatem 500 pro vás!

Letní počasí a prosluněné dny přímo vybízí k cestování do zahraničí. Pokud se ale letos k moři nedostanete, nemusíte být smutní. Značka Simply Fresh totiž připravila limitovanou edici baget s názvem Cestovatel po Itálii, která přinese kousek Itálie i k vám domů. Zapojit se navíc můžete do soutěže o Fiat 500. Novinka je dostupná na benzinových stanicích (např. Orlen a Tank Ono) nebo ve vybraných prodejnách (např. Žabka a Pont).

číst dále ...

Česko zná vítěze soutěže Chléb roku 2024 V Pardubicích byl překonán český chlebový rekord

Ve středu 12. června se v Pardubicích uskutečnil již 30. ročník největší tuzemské pekařské akce Dny chleba, kde se sešli pekařští odborníci, aby společně vybrali vítěze prestižní soutěže Chléb roku. Na místě bylo vystaveno celkem 272 druhů chleba, a jedná se tak o nový rekord, který posvětil zástupce Agentury Dobrý den, jež české rekordy spravuje. V samotné soutěži Chléb roku bylo posuzováno 113 různých chlebů.

číst dále ...

Startup Objednáme už digitalizoval přes 500 restaurací. Nyní brojí proti vysokým provizím dovážkových služeb

Zavedené donáškové firmy si účtují téměř třetinu z ceny každé objednávky. Český startup Objednáme, poskytující komplexní digitální objednávkový systém pro restaurace, chce skrze novou funkci restauracím usnadnit provoz vlastních rozvozů a snížit tak i cenu pro koncové zákazníky.

číst dále ...

Vedra jsou tu. Jaké potraviny vás spolehlivě ochladí?

Letní měsíce se v posledních letech nesou ve znamení vysokých teplot, které našemu organismu dlouhodobě nesvědčí. Jak si ulevit od veder, když nemůžeme skočit do bazénu a klimatizace zrovna není po ruce? Pomoci nám můžou i některé potraviny – a možná vás některé z nich svou „ochlazovací“ schopností překvapí.

číst dále ...

Jak uchovávat potraviny při převozu na chatu

Vyšší teploty potravinám přepravovaným v autě na chatu či chalupu příliš nesvědčí. Jiné řešení než právě tohle však mnohdy neexistuje, třeba když se vaše chata nachází mimo civilizaci nebo v malé vesničce bez obchodu. Správně provedený transport je však pro potraviny naprosto nezbytný, vzhledem k tomu, že i během velmi krátké chvilky v autě může vlivem nadměrného tepla dojít k jejich znehodnocení. Podívejte se na pár dobrých rad, jak postupovat, pokud chcete uchovat potraviny čerstvé.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.