Vánoce a silvestrovské oslavy patří k vůbec největším v roce, a proto i přípravy jídelního menu nemohou zůstat stranou. Přestože si rádi pochutnáte na chlebíčku s pařížským salátem i jednohubkách s česnekovou pomazánkou, zkuste pro letošek silvestrovské menu ozvláštnit a vsaďte na roastbeef!
Anglická pečínka patří často k velkým výzvám i pro zkušené kuchaře, ale není se čeho obávat. Zvlášť když ji připravujete z kvalitního kusu masa. Ten najdete na farmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství. V obchodech je poznáte podle certifikovaných log biolistu nebo biozebry.
Pro hodnotný kus hovězího se můžete vypravit přímo na biofarmu. V každém regionu ČR najdete takovou, která se chovem masných plemen skotu, tedy na maso, zabývá. Zde jsou zvířata chována převážně pastevním způsobem a celý život ve stádech a v přirozených podmínkách. Rostou tak sice déle, ale právě pohyb na pastvě se projevuje na struktuře masa, která je mimo jiné ovlivněna i šetrným způsobem porážky a způsobem zrání. „Pokud si chci připravit opravdu slušné jídlo, objednávám si maso s dostatečným předstihem u ekologických zemědělců. Získám tak jistotu, že dostanu přesně tu partii nebo řez, který potřebuji, dostatečně vyzrálý a ve velmi slušné kvalitě,“ vyzdvihl přednosti bio masa kuchař Hugo Hromas. Pokud tedy toužíte po jedinečném gastronomickém zážitku, bez kvalitního kusu se neobejdete.
Pravidla dokonalého roastbeefu
Při výběru masa sáhněte vždy po nízkém hovězím roštěnci, který je méně prorostlý, než ten horní a tím pádem se na roastbeef skvěle hodí. Také platí pravidlo, že čím větší kus pečete, tím lépe. Malé kousky se pečou špatně.
Maso svažte do válečku
Než začnete s pečením, maso svažte provázkem do válcového tvaru. Tím bude zajištěno, že se roštěnec teplem nerozpadne. Roastbeef pečte při maximální teplotě 120 stupňů. Maso se tak bude péct pozvolna a nevysuší se.
V upečeném roastbeefu by měla jednoznačně převládat růžová barva, táhnoucí se od středu až ke kraji. Čím tenčí bude opečený okraj, tím líp. Růžová barva by také správně propečené pečínce měla vydržet i do následujícího dne. Pokud zšedne, je to špatně. Maso podávejte nakrájené na tenké plátky. Platí, že čím tenčí, tím chutnější.
Recept k článku najdete v naší internetové kuchařce ReceptyOnLine.cz zde: Krok za krokem k libovému roastbeefu
Poznámka redakce:
Co je BIO? BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace. Více zde: O značce „Klasa“, „Regionální potravina“, „BIO Produkt ekologického zemědělství“, „Ekologická produkce“ a „Chráněné označení“
Vynikající salát pokaždé jinak
Vyzkoušejte několik nových receptů, které pro La Formaggeria Gran Moravia připravili známí čeští food blogeři