REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

V březnu slavíme Světový den vody, nikoliv balené vody

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Každý rok si 22. března, na Světový den vody, připomínáme nepostradatelnost této životodárné tekutiny, bez níž se žádný živý organismus nedokáže obejít. Tento den se tradičně pojí s řadou akcí, které upozorňují na potřebu udržitelného nakládání s vodními zdroji a zajištění její kvality a dostupnosti. Letos si ho vzhledem k epidemiologické situaci můžeme připomenout pouze v bezpečí domova, ale stále s privilegiem, které ani zdaleka nemají všichni obyvatelé planety – sklenkou čerstvé kohoutkové vody, která podléhá přísným kontrolám podle platných norem.


Kohoutková voda jako záruka kvality

Česká republika se řadí mezi země s velkým pokrytím, pokud jde o zásobování vodou z veřejného vodovodu. Dle údajů Českého statistického úřadu se už v roce 2019 jednalo o 94,6 % z celkového počtu obyvatel, což představuje více než deset milionů osob. Jakost této vody podléhá přísným předpisům a normám, především zákonu o ochraně veřejného zdraví spolu s prováděcí vyhláškou, a je v souladu s evropskou legislativou. Kvalita kohoutkové vody je tak dlouhodobě na velmi vysoké úrovni a na tuto skutečnost poukazuje tradičně i společnost SodaStream, která se specializuje na přípravu domácí perlivé vody. „Česká republika má obrovské štěstí na zdroje kvalitní pitné vody, kterou si můžeme kdykoliv natočit čerstvou, příjemně vychlazenou a použít ji také k přípravě perlivých nápojů. To vše v pohodlí a bezpečí domova, což oceníme obzvláště v současné době, během epidemie,“ říká manager značky SodaStream v ČR Michal Panis.

 

 

Co je doma, to se (ne)počítá

Navzdory dobré dostupnosti a vysoké kvalitě kohoutkové vody se velké oblibě stále těší vody balené. Jejich obstarání přitom představuje pro spotřebitele zátěž v podobě pravidelných návštěv obchodů a dodatečných nákladů. Zatímco cena kohoutkové vody za tisíc litrů se pohybuje v průměru okolo 93 Kč, u balené je to v řádech několika tisíců korun. Navíc, voda v obchodech označená jako balená pitná voda může být v podstatě jen stočená vodovodní voda. František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu ve zprávě spotřebitelům upozorňuje na fakt, že tento typ vody splňuje požadavky na kohoutkovou vodu a lze ji získat z jakéhokoliv vodárenského zdroje. Do úvahy je třeba vzít i fakt, že na kvalitu a potažmo i chuť balené vody má zásadní dopad způsob skladování a nakládání. Výrobce sice ručí za kvalitu během procesu výroby, ale dodržení potřebných, a přitom křehkých, zásad během dopravy a skladování u obchodníků už neovlivní. „Kvalita balených vod může být výrazně ovlivněna, pokud nejsou uchovávány v chladu a chráněny před přímým slunečním světlem. Voda zůstává stále živým systémem, v němž se vyskytují organotrofní bakterie, a ty se v teple a na slunečním světle rychle množí,“ varuje Ing. Martin Kolařík, technický ředitel Vodohospodářské společnosti Dobříš.

 

Tuny plastových lahví navíc

V neposlední řadě hraje důležitou roli i ekologické hledisko a aspekt trvalé udržitelnosti, který bývá akcentován právě na Světový den vody. Na výrobu litru balené vody se totiž spotřebuje další téměř 1,5 litru při její výrobě a dle kalkulačky uhlíkové stopy SVAS, a.s. má balená voda také výrazně vetší uhlíkovou stopu (na litr vody balené je to 0,299 kg CO2 oproti 0,000384 kg CO2 vodě kohoutkové). Balená voda představuje zároveň pro životní prostředí zátěž v podobě jednorázových plastů. „Stovky litrů kvalitní pitné vody končí v zahradní zeleni, zatímco vodu na pití hledají lidé zabalenou v plastu na jedno použití, který pak enormně zatěžuje životní prostředí a zpětně i světové vody. Jenom v Tichém oceánu plave ostrov složený z odpadků mnohonásobně větší než Česká republika,“ říká Michal Panis a dodává: „Není žádným tajemstvím, že i v České republice si spotřebitelé potrpí na sycené nápoje a ročně jich zkonzumují řádově stovky milionů litrů. Na druhé straně, pokud máte rádi perlivou vodu – ochucenou nebo neochucenou – nemusí být balená v jednorázovém plastu. Opakovaným používáním lahve SodaStream nevytváříme zbytečný odpad a jen v roce 2020 jsme takto v České republice zabránili spotřebě více než 50 milionů jednorázových PET lahví o objemu 1,5 l.“

 

Prohlédněte si video SodaStream bojuje proti plastu.

 

O značce SodaStream

SodaStream je specialistou na perlivou vodu nachystaný v pohodlí domova bez tahání lahví a jedničkou mezi perlivými vodami, co do počtu vypitých litrů. *

Firma se od svého počátku datovaného do roku 1903 soustředí na ucelenou nabídku výrobníků domácí perlivé vody a souvisejícího příslušenství. Jejím cílem je nabídnout příjemný způsob přípravy vlastní perlivé vody v pohodlí domova místo tahání protivných plastových lahví a následného vynášení hromad plastového odpadu. Počtem stisknutí výrobníku si zákazník sám volí výslednou perlivost vody a přidáním čerstvého ovoce má možnost vytvořit lákavé pití bez zbytečných cukrů či sladidel pro sebe i svou rodinu. Litr vlastní domácí perlivé vody přitom vyjde na velmi příznivou cenu 2,57 Kč, takže si za pohodlí nemusí zákazník zbytečně připlácet.

Kromě svého pohodlí navíc používáním každého jednoho výrobníku domácí perlivé vody SodaStream domácnosti ochrání přírodu v průběhu tří let přibližně před 2 500 prázdnými PET lahvemi od nápojů.

Pro další informace a novinky navštivte adresu www.sodastream.cz

* Zdroj: Porovnání firemních dat s výzkumem trhu balené vody za rok 2014 společnosti Canadean.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

3 snadné a zdravé recepty pro každého!

Chybí vám dovolená u moře, tamější jídlo? Připomeňte si cestování alespoň tematickou večeří s cizokrajným jídlem. A potěšte celou rodinu společně s osvědčenými produkty od Drůbežářského závodu Klatovy.

číst dále ...

Jarní polévky do každého jídelníčku

Špenátová, kedlubnová nebo cibulová polévka – nahlédněte pod pokličku oblíbených jarních polévek a inspirujte se třeba při vaření nedělního obědu. Osvěží, a navíc přinesou do kuchyně jaro. Ať už sáhnete po krémové konzistenci nebo té klasické, uděláte radost nejen sobě, ale i vašemu tělu. Dejte si však pozor, ze kterých produktů polévky připravujete.

číst dále ...

Proč vás honí mlsná a jak si s ní poradit

Sladká chuť je ta první, kterou jako miminka poznáme. Máme ji spojenou s příjemnými pocity, a právě proto je cesta k omezení cukru tak těžká. A také proto, že tu jsou situace, které máme se sladkostmi odjakživa spojené. Chystáte se na návštěvu? Skočíte do cukrárny pro dortíky. Neuspokojil vás dostatečně oběd? Dopucnete se dezertem. Ocitli jste se ve stresové situaci? Zaženete ji čokoládou. Začnete-li přemýšlet nad tím, kde všude a za jakých okolností nás cukr provází, zjistíte že je možná na čase zpozornět.

číst dále ...

7 potravin, kvůli kterým nemůžete usnout

V současnosti se nemalá část populace potýká s nedostatkem spánku. Na vině mohou být starosti s prací, se školou, ale také s pandemií koronaviru, kdy se bojíme o své zdraví. Mnoho z nás moc dobře zná pocit, kdy si jdeme lehnout, dlouhé hodiny se převalujeme ze strany na stranu a nemůžeme usnout. Stoupá pocit zoufalství, začínáme se potit, únava se zvyšuje, ale tolik potřebný spánek nepřichází. Na vině mohou být potraviny, které zkonzumujeme během večera. O kterých je řeč?

číst dále ...

Nová anketa! Váš nejoblíbenější český zákusek?

Díky dotazu jednoho našeho čtenáře jsme zjistili, že nás v redakci také velmi zajímá, jaký český zákusek patří mezi ten nejoblíbenější. A proto pusťte se do hlasování, ať víme, jakou laskominu si nejčastěji my Češi vlastně dopřejeme.

číst dále ...

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte zbrusu nové recepty – pochutnáte si a navíc můžete soutěžit o parádní výhry!

Pravá chuť slunné Itálie u vás doma. Jarní soutěž s Rio Mare je v plném proudu a zkusit štěstí může opravdu každý! Je to snadné, stačí zakoupit libovolný produkt Rio Mare kdekoli po celé České republice včetně e-shopů, zaregistrovat účtenku na www.riomaresoutez.cz a pak jen na konci měsíce doufat, že budete ti šťastní vylosování.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy