REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Tři pilíře zdravého životního stylu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tři základní pilíře zdravého životního stylu jsou pestrá strava, dostatečný pohyb a psychická pohoda. Věděli jste, že na zdraví populace a zvyšování věku dožití se životní styl podílí z 50 %, přičemž zdravotní péče jen z 15 %? Z celé poloviny je tedy naše zdraví jen a jen v našich rukách.


Pestrá strava

Tolik diskutovaná a i přesto stále opomíjená. Do našeho jídelníčku bychom měli zařazovat potraviny ze všech skupin. Nejvíce v tom případě zapomínáme na luštěniny. Přitom jejich použití není vůbec tak složité, jak se na první pohled může zdát. Přidejte hrst fazolí do polévky, trochu červené čočky do zeleninové omáčky na těstoviny, nebo si připravte večerní chlebíčky s luštěninovou pomazánkou. Pravidelná konzumace luštěnin napomáhá snižování hladiny cukrů a tuků v krvi. Velký pozor bychom si ale měli dávat na luštěniny v nálevu. Ten v sobě totiž skrývá zbytečný cukr, který nám v dodržování zdravého životního stylu příliš nepomůže.

Velký výběr v obchodech je obrovskou výhodou globalizace, kterou ale často nevyužíváme tak, jak bychom měli. Místo abychom si nakoupili nejrůznější druhy zeleniny, ovoce a olejů, věnujeme čas výběru zpracovaných potravin jako jsou sušenky, předpřipravená jídla či sladké limonády. Jak se tomu vyhnout? Před příštím nákupem si připravte seznam jídel, která budete následující dny vařit a nakupujte jen podle seznamu ingrediencí na něm. Nezapomeňte na velké množství zeleniny, obilovin a luštěnin. To jsou hlavní suroviny, na kterých by měl být plnohodnotný jídelníček vystaven.

 

 

Dostatečný pohyb

Jestli nemáte čas ani peníze na zaplacení posilovny a trenéra, nezoufejte si. Možností, jak zapojit pohyb do svých každodenních aktivit, je mnoho.

Nejpřirozenějším pohybem je chůze. Vystupte o zastávku dřív z tramvaje, místo večerní televize si obejděte okolí domu, nebo pro cestu do patra využijte schody místo výtahu. Nezabere vám to o moc víc času, po pár dnech už ale poznáte rozdíl. Do těchto drobných změn zapojte i děti a vymyslete jim k tomu hry, aby je pohyb bavil. Naučí se tak, že je přirozené chodit pěšky a nebudou pohyb vnímat jako obtěžující činnost.

Trávíte celé dny v práci u počítače? Pravidelně se protahujte. Každou hodinu nebo po dokončení dílčího úkolu si protáhněte páteř, ramena a ruce, ale i nohy. Najděte si na internetu sérii cviků v sedě u počítače a váš kolega si ani nevšimne, že zrovna cvičíte. Nezapomínejte přitom na oči, ty jsou při práci u obrazovky namáhané a potřebují si taky odpočinout!

 

Psychická pohoda

Psychická pohoda je další ze základů dobrého zdraví. Mírný a občasný stres může být pro organismus a naše výkony prospěšný, musí ale přijít odměna v podobě dosažení určitého cíle. Jde v tomto případě o eustres, který nás pohání k lepším výsledkům. Pokud stres trvá příliš dlouho, nebo je naopak až moc silný, může mít následky v podobě nejrůznějších onemocnění. To se pak jedná o distres.

Pokud jste například v práci pod dlouhodobým stresem, necítíte se dobře a nemáte radost ze života a svých výsledků, přemýšlejte o změně povolání či zaměstnavatele. Stejně tak v rodinném životě. Připadá vám, že je něco špatně? Začněte nejdřív u sebe. Ujasněte si, co se vám líbí, nelíbí a proč. Na základě této úvahy udělejte rozhodnutí, která vám do života přinesou větší jistoty a radost.

 

TIP – Luštěniny MENU GOLD

Luštěniny jsou ideálním zdrojem bílkovin s minimem tuků a navíc bez cholesterolu. Jsou také výborným zdrojem vlákniny, kyseliny listové, hořčíku, manganu a zinku. Zařaďte je do svého jídelníčku nenásilnou formou, například jako součást polévek a zeleninových omáček. Rodina si tak možná ani nevšimne, že jste začali jíst zdravě.

 

 

K dostání ve všech supermarketech.

www.menugold.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cukrářské trendy 2020 podle Josefa Maršálka

Naše země zažije tento rok doslova a do písmene šok, co se cukrářské tvorby týče. Celý národ sleduje od 4. ledna soutěž Peče celá země. Prostřednictvím TV obrazovek, v hlavním vysílacím čase na ČT1 ji bude patřit deset víkendových sobot. Jedná se o osvědčený formát ze spojeného království, v originále The Great British Bakeoff. Dnes hraný ve 33 zemích celého světa. Všude tam, kde se objevil, způsobil převrat na poli domácího pečení a cukraření. Televize je skvělé médium a nás ve sladké tvorbě čeká to, co se za posledních 10 let stalo v gastronomii. Zákazník bude plošně edukován. Renesance.

číst dále ...

Neházejte luštěniny do jednoho pytle a neochuzujte se o skvělý zdroj zdraví

Luštěniny nejsou jen zelená čočka a hrách. Tato rodina je bohatá a nabízí spoustu různých chutí. Součástí jídelníčku by měla být nejen díky své variabilitě užití a chutí, ale také pro blahý vliv na naše zdraví. Moderní gastronomie luštěniny využívá často a díky tomu stále roste její popularita, a to nejen mezi vegetariány a vegany. Seznamte se s dalšími druhy luštěnin a pozvedněte jejich konzumaci v České republice, která je celosvětově podprůměrná. Nevyhýbejte se luštěninám, nevíte, o co přicházíte.

číst dále ...

Nové exkluzivní japonské whisky na českém trhu

Společnost Premier Wines & Spirits s novým rokem 2020 představuje rozšířené portfolio svého whisky sortimentu. Nově na náš trh přináší stále oblíbenější japonské whisky. Konkrétně zde pořídíte exkluzivní Kura The Whisky a whisky Kamiki, která jako první zraje v sudech z japonského cedru.

číst dále ...

Překvapivě dietní: obohaťte letos svůj jídelníček o suroviny, které byste na první pohled možná rázně odmítli

Začali jste nový rok s předsevzetím dostat se do kondice a ideálně pár kilo zhubnout? Letos by to pro vás nemusel být takový oříšek, měli byste ale volit správnou cestu. Nebojte se hladovění, naopak, dietní jídelníček může být bohatý a chutný. Stačí zařadit potraviny, o kterých byste možná na první pohled ani neřekli, že vám v boji s přebytečnými kily mohou pomoci.

číst dále ...

Směs od Labety – Mazanec bez lepku

Mazat se s mazancem? Proč ne, když máte dost času. Se směsí od Labety je to ale taková hračka, že si tuhle sladkou dobrotu upečete i několikrát za rok, nejen na Vánoce. Navíc se jedná o bezlepkový produkt, takže ho můžete bez obav nabídnout i jakékoli návštěvě. Do těsta už stačí jen přidat mléko, máslo a žloutky. Dle chuti doplníte do těsta rozinky, kandované ovoce, ořechy nebo mandle. Pečení si pak můžete usnadnit v domácí elektrické pekárně. A je raz dva napečeno. Mazanec od Labety si zamilujete vy i celá vaše rodina stejně jako ten od babičky.

číst dále ...

Už jste našli drink, který vám sedí? Frank Sinatra si ho namíchal sám

Důvod k oslavám se vždycky najde a co si budeme nalhávat, většinu oslav doprovází drinky s aspoň kapkou alkoholu. Kvalitnímu drinku se nevyhýbají slavné osobnosti ani členové královských rodin. Zjistěte, co nesmí chybět v Buckinghamském paláci, kdo bedlivě počítal počet kostek ledu ve skleničce, nebo čím byste zapůsobili na sex symbol své doby, Marylin Monroe.

číst dále ...

Není farmář jako farmář o marketingovém triku na obalech potravin

Farmářský, bio, maminčin, domácí… Tolik různých nápisů se objevuje na obalech potravin. Dokážeme si ale představit, co se za nimi skrývá? Ne všechny jsou oficiálně stanovené zákonem a můžeme tak lehce nalítnout lacinému triku prodejcovu. Čtěte a dozvíte se, na co si dát pozor při příští návštěvě obchodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy