REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Šťastné a veselé? Šťastné a kvalitní!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vánoční svátky patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější události v roce pro většinu lidí. Děti netrpělivě očekávají dárky a vánoční stromek, zatímco dospělí se těší na setkání se všemi, které mají rádi. Vzpomínky na vánoční svátky nás provázejí od dětství a často si i v dospělosti vybavíme vůni pečeného cukroví či vánočky. Během Vánoc se obvykle uchylujeme k receptům, které nám zanechaly naše babičky a maminky. Je nesporné, že Vánoce se z velké části odehrávají v kuchyni. Jídlo je tak jedna z nejdůležitějších součástí Vánoc, samozřejmě spolu se stromkem, dárky a dalšími rituály. Většina z nás má své recepty odzkoušené. Ale co takhle tradice lehce oživit, či odstartovat nějakou úplně novou? Připravili jsme pro vás několik ověřených vánočních receptů, které vám letos přijdou vhod.


Aby byly vánoční svátky skutečně nezapomenutelné a aby kapr chutnal ještě lépe než minulý rok a cukroví bylo ještě křehčí a nadýchanější, je důležité vybírat jen ty nejkvalitnější suroviny, které dokážou proměnit váš sváteční stůl v opravdovou hostinu. Jak poznáte ty nejlepší suroviny? S výběrem vám pomohou značky kvality, jako je například Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

 

Podrobný recepty se objeví po kliknutí na příslušný název receptu nebo jeho fotografii!

 

Štěpánskou pečeni s knedlíkem většina z nás zná jako nabídku poledního menu v restauraci. Jde však o tradiční vánoční pokrm, který se podává 26. prosince na druhý svátek vánoční, kdy má svátek Štěpán, a zpravidla se toho dne setkává širší část rodiny. Připadá vám, že na sváteční oběd si nemůžete dát hovězí maso s hnědou omáčkou a knedlíkem? Ale kdeže! Štěpánská hovězí pečeně je chuťově dokonale vyvážená a zjistíte, jak vás příjemně překvapí po štědrovečerních rybích hodech.

Základem pořádné štěpánské je výběr kvalitního hovězího masa, tzv. hovězí zadní. Tato část masa patří mezi ty nejkvalitnější a nejlibovější, protože je tvořená ze svalů, které obsahují velmi málo tuku. Skvěle se tak hodí na přípravu pečení, plátků, ptáčků, ale také na dušení.

 

 

Hovězí zadní dělíme na tyto části:

hovězí kýta, kterou dělíme na ořech (předkýtí), vrchní a spodní šál a květovou špičku
hovězí plec, kterou dělíme na velkou, loupanou, kulatou plec a kližku
hovězí svíčková, která se nachází pod nízkým roštěncem

Při nákupu vybírejte kvalitní masa i další suroviny, s orientací vám může pomoci sledování log kvality, jako je Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

 

Kynuté těsto je základem našich tradičních tvarohových, makových a povidlových buchet, ale jeho využití je mnohem širší především díky jeho tvárnosti a všestrannosti v párování chutí. Těsto můžeme plnit jakoukoliv náplní a vždy budeme vědět, že se trefíme. Proto jsme pro vás jako vánoční dezert připravili recept, který se mezi ostatním vánočním pečivem bude vyjímat. Pojďme si připravit ořechovou hvězdu se skořicí a rumem.

Při přípravě kynutého těsta se neobejdete bez droždí. U droždí se jedná o živé kvasinky, které pomocí cukru tvoří oxid uhličitý, jemuž vděčíme za to, že nám těsto krásně vyběhne. Při nákupu droždí byste měli dávat pozor na obal, aby nebyl porušený. Doma si pak zkontrolujte, že po rozbalení má droždí krémovou barvu a mělo by se také snadno drolit. Uchovávejte jej v lednici v teplotě do 8 °C, jen tak si zachová své vlastnosti. Na 1 kg mouky vám vystačí 42 g čerstvého droždí nebo 10 g sušeného.

 

 

Horké nápoje patří k vánoční atmosféře stejně jako cukroví nebo adventní věnec se svíčkami. Společně si připravíme pravou domácí horkou čokoládu. Nebojte se, nejedná se o žádný složitý recept. Naopak, je to až překvapivě snadné.

Základem horké čokolády je nepřekvapivě kvalitní čokoláda. Vybírejte tu s obsahem kakaa nad 60 %. Další důležitou složkou je smetana. Věděli jste, že aby se smetana mohla nazývat smetanou, musí být vyrobena z mléka a musí obsahovat nejméně 10 % tuku? Smetana také před prodejem prochází tepelným ošetřením, které má za úkol zničit nežádoucí mikroorganismy. Jedná se o metodu pasterace nebo je využívána metoda UHT (ultra tepelné ošetření). Jde o šetrné ošetření a přináší lepší zachování chuti i výživových hodnot. Pasterovaná smetana se zpravidla uchovává v teplotě od 4 °C do 8 °C, zatímco trvanlivou smetanu ošetřenou metodou UHT je možné skladovat až do 24 °C. Při výrobě domácí šlehačky na ozdobení vybírejte smetanu, která obsahuje více než 30 % tuku a před šleháním nezapomeňte, že je nutné trvanlivou smetanu předem vychladit, nejlépe při teplotě 8 °C po dobu 24 hodin. A také při nákupu zbystřete, pokud uvidíte na výrobku pojem „šlehačka“, ten u nás není legislativně chráněný a bývá často nepostižitelně zneužíván výrobci imitací smetany. S hledáním nejkvalitnější smetany vám pomohou loga kvality uvedená na obalech – například Klasa, Regionální potravina, nebo BIO.

Tak se pojďme pustit do receptu. Horká čokoláda po odpolední sáňkovačce nebo koulovačce děti zahřeje i potěší. Připravte si větší zásoby čokolády, protože tento horký nápoj si zamilují i dospělí.

 

 

Novoroční čočka je tradiční český pokrm, který podáváme v první den nového roku. Proč tomu tak je? Nový rok je spojován s novým začátkem a máme od něj tedy i velká očekávání. Mnozí z nás si dávají spoustu předsevzetí, jak se stát lepšími. A samozřejmě nesmí v takto slavnostní den chybět i tradice, jako je právě novoroční čočka.

Jedním z důvodů, proč se toto jídlo spojuje s Novým rokem, je jeho tvar, který připomíná minci. To symbolizuje bohatství a finanční úspěch v nadcházejícím roce. Další interpretace souvisí s čočkou jako plodinou, která se zaseje na podzim a sklízí na jaře. To značí kontinuitu a plodnost, což jsou vítané symboly pro začátek nového roku. Jestli to tak opravdu funguje, nemůžeme zaručit, ale za zkoušku nikdy nic nedáte. A s naším receptem budete mít jistotu, že si skvěle pochutnáte. Čočka, jakožto luštěnina, je totiž zvlášť bohatá na bílkoviny – má přirozeně nízký obsah tuku a kalorií, naopak vysoký obsah vlákniny, sacharidů a dalších základních živin.

 

 

zdroj: www.akademiekvality.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Co je to půst? A proč ho držet?

Vyzkoušejte si, zda vašemu tělu neprospěje začít jíst střídmě, jak to dělaly vaše babičky a prababičky. Po hojných a výživných vánočních svátcích začali naši předkové slavit další blahobytný svátek plný domácích zabíječek, pečené drůbeže a koblih, byl to masopust. Masopustem je označováno více jak 40 denní období od Tří králů 6.1. až do Popeleční středy. Po tomto období hojnosti však v minulosti vždy následoval půst. Před svátky jara Velikonocemi a Kristovým zmrtvýchvstáním bylo potřeba očistit tělo i mysl a začít žít střídměji. A k tomu byl dobrý právě půst, který tehdy trval 6 týdnů.

číst dále ...

Kukuřice 4x jinak!

Měkká a sladká jádra kukuřice přidávají do receptů nezaměnitelnou chuť a texturu. Při vaření se kukuřice může využívat v různých formách – čerstvá, vařená, grilovaná nebo konzervovaná. Snášejí ji lidé, kterým vadí lepek, první zoubky si na kukuřičných křupkách brousí batolata, dospělí si bez popcornu nedovedou kino ani představit.

číst dále ...

Lektorka zdravého vaření radí: 5 tipů pro fresh start v novém roce

Konec roku byl protkaný cukrem a spoustou jídla, i když jsme v tom třeba byli nevinně. Cukroví na každém rohu, vaječný koňak, štola pěkně zasněžená moučkovým cukrem, sladký svařák na vánočním trhu, medovina, jako dárek od návštěvy bonboniéra. K tomu řízky, klobásky, tučné sýry a misky s brambůrkami. S blížícím se začátkem nového roku mnozí z nás cítíme, že bychom chtěli odstartovat nový rok zdravěji a cítit se energicky. Dobrá zpráva je, že stačí pár změn a brzy pocítíte výsledky.

číst dále ...

Měsíc šéfkuchařů nabídne pokrmy, které si už jindy v Praze nedáte

Šest pražských podniků, šest speciálních jídel – to je únorový měsíc šéfkuchařů, který nabídne nejen českou klasiku v moderním hávu, ale i mezinárodní gastronomii. Do měsíce šéfkuchařů, který bude probíhat po celý únor, se zapojily podniky Bruxx, Vinohradský Parlament, Brambory, Sia, Bistro Sisters nebo Cukrář Skála. Podniky umožní ochutnat pokrmy, jež v menu běžně nenabízí.

číst dále ...

Kombucha – nápoj nesmrtelnosti, který zpestří nejen suchý únor

Držíte letos suchý únor? Bezesporu je to skvělá volba pro naše tělesné i duševní zdraví. Bez alkoholu se zlepšuje spánek, soustředění a dost často i stav naší peněženky. Ale nabízí se otázka: Co pít, když nepiji? Když člověk nepije alkohol, má dost často omezený výběr – sladké limonády, ochucená nealko piva, a to je všechno. Co takhle zkusit Kombuchu? Nejen že skvěle chutná a není samý cukr, ale je plná antioxidantů a zdraví prospěšných látek. Je to vlastně fermentovaný čajový nálev, který má právě díky kvašení skvělou osvěžující chuť. Ráno nastartuje organismus a večer klidně nahradí drink. A to doslova.

číst dále ...

Způsob mletí zrn ovlivňuje chuť i kvalitu mouky

Proces mletí obilí je při výrobě mouky nesmírně důležitý. Ovlivňuje jak chuť výsledného produktu, tak i nutriční hodnoty mouky. Od okamžiku sklizně do chvíle, kdy si v obchodě vyberete svůj sáček, ujde zrno a posléze mouka dlouhou cestu. Ta se často liší podle mlýna, kde dochází k mletí.

číst dále ...

Když zavřete vinaře a kuchaře spolu do sklepa…

…vykouzlí vinařskou kuchařku. Není nic nového na tom, že se vína liší region od regionu, doslova kopec od kopce a vinař od vinaře. Že má každý kuchař svůj nenapodobitelný rukopis a používá jinak jiné regionální suroviny, také nepřekvapí. Ale o to zajímavější dílo vznikne, když se tyto jedinečné projevy lidské nápaditosti spojí dohromady. A co teprve, kdy je těch vinařů a kuchařů dohromady 30.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků