REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Sedmikráska obecná (chudobka)

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Květy sedmikrásek obsahují především saponiny, hořčiny, třísloviny, sliz, organické kyseliny, flavonoidy, minerální látky, vitamín C, v malém množství i silici a inulin. Výluh ze sedmikrásek působí protizánětlivě a hojivě, osvědčil se při zánětech močových cest a při zánětu ledvin. Používáme také při kašli, zahlenění dýchacích cest a revmatismu. Často se používá při nedostatku vápníku v těle, protože dokáže tento prvek na sebe vázat.


Z gastronomického hlediska čerstvé listy sedmikrásky dodávají zajímavou chuť jarním zeleninovým salátům. Skvělá je ale také nakládaná, jako falešné kapary, nebo z ní můžeme vyrobit chutný bylinkový med.

Sedmikráska je vytrvalá bylinka, kterou najdeme téměř po celém světě. Pro léčebné účinky sbíráme raději divokou sedmikrásku rostoucí na loukách, trávnících, na mezích a pastvinách, než ty kupované a sázené na zahrádkách.

 

 

Bývá až 15 cm vysoká, s přízemní růžicí podlouhlých listů a jednoúborovým stvolem. Úbory mají kuželovité lůžko, žluté trubkovité květy v terči a bílé jazykové květy obvodové. V lidovém léčitelství, ale i v kuchyni, se pak využívají i listy sedmikrásek.

 

Sběr a sušení

Sbíráme celou nať nebo málo rozkvetlé květy s krátkou stopkou maximílně 2 cm dlouhé a to od dubna do září, nejlépe kolem poledne, květy a nať sbírané na jaře mají větší kvalitu než letní a podzimní sběr. Květy sušíme ve vrstvě do 2 cm přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35°C. Dobře usušené květy mají původní barvu, ostrou chuť a příjemnou vůni. Nať i květy skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, aby nezvlhly.

 

K čemu se tedy sedmikrásky vlastně hodí?

  • Při užívání vnitřně:

Ke zvýšení výměny látkové v játrech, žlučníku a slezině, proti zimničné horečce, chřipce, jako prostředek močopudný, při vodnatelnosti a otocích, při chronických onemocněních dýchacích cest  a kašli.

  • Při užívání zevně:

Zevně pak při kožních chorobách, na hnisavé záněty, vředy a otoky.

 

Využití sedmikrásek v kuchyni:

Tato bylinka má opravdu široké využití v gastronomii. Dá se z ní připravit skvělý bylinkový med, bylinkové čaje ze sedmikrásek pak umí lidi uzdravit. Úžasně vypadá i jako součást aspiků či salátů, kde můžeme použít nejen květy, ale i její listy. Ze sedmikrásek se dále vyrábějí sirupy, šťávy, omáčky a také různé omelety atd. Známý je i sedmikráskový špenát z listů sedmikrásek. Zajímavý je pak i nálev ze sedmikrásek, který se používá jako koření.

 

Slovo závěrem

Sedmikráska není jen okrasou našich zahrad, ale, jak jsme v tomto článku jistě dokázali, je i lidskému zdraví velmi prospěšná! Například pro jarní detox je naprosto skvělá. Navíc si ji můžete natrhat na louce či zahradě, takže stojí jen váš čas a žádné peníze.

 

Recepty ze sedmikrásek:

Sedmikráskový salátČaj ze sedmikrásek, Sirup ze sedmikrásekMed ze sedmikrásek,

Omáčka ze sedmikrásek

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Tradiční české vánoční recepty na sladké pečivo, moučníky a dezerty, TOP výběr těch nejlepších receptů

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

číst dále ...

Horké alkoholické (nejen) vánoční nápoje

Výběr 22 nejlepších receptů na horké zimní alkoholické nápoje na jednom místě! Horké zimní nápoje kombinované s něčím ostřejším patří odedávna do receptáře všech šikovných hospodyněk. Dokáží totiž zahřát nejen na těle, ale také na duši. Máme tu pro vás TOP výběr těch nejlepších receptů z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na horké drinky připravené, nebo jen nastavené, právě kapkou něčeho ostřejšího. Nejen, že zahřejí, ale dokáží také provonět celý dům a vytvořit tak skvělou zimní domácí pohodu.

číst dále ...

Soutěž Svačina roku s Rio Mare vyhrála kuchařka z Havířova

Praha, 5. prosince 2019 – Vítězkou 7. ročníku celostátní gastronomické soutěže Svačina roku s Rio Mare se stala Natálie Svobodová z Hotelové školy a Obchodní akademie Havířov. Za první místo si mladá kuchařka odnesla cenu v hodnotě 7 000 Kč. Ve velkém finále se 4. prosince v gastronomickém studiu Chefparade+ proti sobě postavilo 15 nejlepších mladých kuchařů z celé České republiky, kteří soutěžili o ceny v hodnotě 45 000 Kč. Budoucí kuchaři měli za úkol připravit moderní a zdravou svačinu. Hlavní surovinou pro případu soutěžních receptů byly rybí produkty značky Rio Mare.

číst dále ...

O chlup zdravější Vánoce

Vánoce jsou čas hodování a setkávání se s blízkými i přáteli. Nechte se inspirovat a obměňte letos svůj tác s cukrovím. Připravte rodině i návštěvám originální, a především zdravější cukroví. Můžete své hosty nechat hádat, z čeho jsou lahodné kuličky i zdánlivé linecké cukroví připraveno. Uvidíte, že budou překvapeni.

číst dále ...

Originální jogurtové vánoční cukroví

Linecké, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda… To je česká vánoční klasika, která nikdy nezklame. Napadlo vás ale, že byste přidali do vánočního cukroví také jogurt? Vyzkoušejte, stojí to za to! Dva rychlé a jednoduché recepty pro vás nachystala česká mlékárna Hollandia ve spolupráci s juniorskou sekcí Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

číst dále ...

Veselé a voňavé – dva tipy na horké vánoční nápoje

Provoňte si vánoční svátky tradiční skořicovou a medovou vůní. Připravte si horké drinky s nejprodávanější americkou whiskey Jack Daniel’s a užijte si kouzlo Vánoc i oslavy Silvestra stylově.

číst dále ...

Mák netradičně v tradičním cukroví

Rohlíčky, pusinky, perníčky…synonyma pro Vánoce, které nechybí snad na žádném vánočním stole. Ale i klasu lze trochu ozvláštnit. Hned budete mít o další druh cukroví víc. Tou tajnou ingrediencí je mák. Vyzkoušejte ten český modrý nebo bílý, který chutí připomíná spíše oříšky.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy