REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rodinné setkání

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

… oběd byl vždy stejný. Nejprve polévka, vývar z kuřecích, husích a kachních drobů s domácími nudlemi a játrovými knedlíčky. Další byla křenová omáčka s chlebem a droby z polévky. Pak přišlo na stůl zelí s knedlíkem a pečená drůbež (husa, kachna, kuře) a nakonec bramborový salát a vepřové řízky …


Jako dítě jsem vyrůstala u prarodičů. Později jsem k nim jezdila na každé prázdniny. Bylo to na jižní Moravě na vesnici a poslední víkend v srpnu se slavilo posvícení. Moje matka měla šest sourozenců a ti se s celými rodinami sjeli na posvícení. Ti co byli z nejbližšího okolí přišli až v neděli, ale ti co bydleli daleko přijeli už v sobotu a pak se spalo různě. Největší dobrodružství pro nás bylo, spát ve stodole na seně. Bývalo nás tam kolem čtyřiceti a podle toho se taky vařilo. Všechny rodiny přivezly nějaký druh drobného cukroví,na místě se napeklo spousta buchet, dělaly se s náplní makovou, ořechovou, tvarohovou, povidlovou a marmeládovou. Každá měla jiný tvar aby se na první pohled rozlišily.

Oběd byl vždy stejný. Nejprve polévka, vývar z kuřecích, husích a kachních drobů s domácími nudlemi a játrovými knedlíčky. Další byla křenová omáčka s chlebem a droby z polévky. Pak přišlo na stůl zelí s knedlíkem a pečená drůbež (husa, kachna, kuře) a nakonec bramborový salát a vepřové řízky. Každý si z každého jídla vzal aspoň trochu takže ochutnal každý chod a to co kdo měl nejraději toho si vzal více. Před jídlem si dospělí zavdali domácí slivovicí a po obědě pili podle chuti pivo nebo víno. Děti dostaly limonádu nebo víno s vodou a cukrem. Pak se pila káva a zakusovalo se cukroví a buchty.

Jak se to všechno financovalo, to nevím. V tu dobu mě to nezajímalo. Ale byla to krásná setkání celé rodiny, moc ráda na to vzpomínám a přála bych si se tak setkávat aspoň jednou za čas se svými bratranci a sestřenicemi, ale není už ani místo kde se setkávat a snad ani vůle. Už jsme se dost odcizili co babička s dědou zemřeli.

Tak to byla jedna z mých vzpomínek spojená s jídlem.

Přeji vám dobrý den a snad zas někdy napíšu.

Marie Šušková

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy