REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

ostaní sušené plodiny

Nakládaná sušená rajčata

Sušená rajčata nakládaná do olivového oleje patří mezi oblíbený polotovar italské kuchyně. Oblibu si nakládaná rajčata získala téměř po celém světě, protože mají velké využití. Hodí se na pizzu, do různých omáček na těstoviny, do masových směsí, salátů… Dnes je lze běžně koupit, ale kdo má sušičku na ovoce, rozhodně stojí za to, aby si rajčata vyzkoušel sám doma usušit a pak naložit.

Okurkové chipsy

Domácí, v troubě sušené zeleninové chipsy – s pikantním kořením, které váš mlsný jazýček dokonale uspokojí.

Sušená celerová nať

Celer si i po usušení uchová své charakteristické aroma a chuť, vhodný, takto zpracovaný, je především do omáček a polévek.

Sušená mrkev

Povařená nakrájená mrkev, usušená v sušičce nebo pootevřené troubě.

Sušená petrželová nať

Opraná čerstvá petrželka pozvolna sušená při nízké teplotě v troubě nebo v polostínu. Po usušení se lístky rozemnou a uskladní v suchu.

Sušená rajčata nakládaná

Sušená rajčata naložená v olivovém oleji se k nám dováží z Itálie a dáme za ně nemalý peníz, přitom si je můžeme vyrobit sami.

Sušené fazolky

Mladé očištěné fazolkové lusky krátce povařené ve vodě a potom sušené při nízké teplotě, dokud nejsou křehké.

Sušené feferonky

Feferonky usušené na niti v mírném průvanu.

Sušení dřínků

Sušené dřínky můžeme například pomlít a použít jako koření na grilované či rožněné maso, do mletých masových směsí, nebo je můžeme například využít jako jednu z ingrediencí do pečených čajů. Ovšem nejčastěji sušené dřínky asi využijeme na přípravu klasického čaje a to tak, že usušené dřínky prostě zalijeme horkou vodou a necháme chvíli luhovat. Vzniklý čaj je vhodný při žaludečních potížích, při průjmech, působí proti horečce, snižuje bolest hlavy, také hladinu cukru, je zdroj fosforu a draslíku a především vitamínu C …. ale je toho mnohem a mnohem více!

Sušení šípků

Šípky obsahují takové množství vitamínu C, že za druhé světové války se šípky sbíraly v masovém měřítku k výrobě sirupu pro těhotné ženy a nemluvňata. Šípky sbíráme koncem září a v průběhu října. Pokud je chceme sušit, musíme stihnout sběr do prvních mrazíků. Mrazem přešlý šípek už pro sušení není vhodný.

Sušený celer

Očištěné bulvičky mladého celeru, povařené, nakrájené na plátky nebo kostičky, v troubě nebo sušičce usušené. Celer si i po usušení uchová své charakteristické aroma a chuť, vhodný, takto zpracovaný, je především do omáček a polévek.

Sušený kopr

Sušení kopru je skvělá možnost, jak si na zimu zpracovat čerstvý mladý kopr.

Výtečná sušená rajčata

Takto v troubě usušená rajčata zalitá olejem jsou skvělá na přípravu různých italských pokrmů. Hodí se například do špagetové směsi, na pizzu…

Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy