REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Tetřívek dušený

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Maso tetřívčí pochází-li ze starších zvířat, zejména kohoutů, není zvlášť chutné a hodí se pouze ve spojitosti s jiným masem k přípravě sekané. Proto na dušení a pečení bereme pouze mladé, jednoroční ptáky. Tetřívčí kohout váží asi 700 g, slepička 500 g.


Ingredience:
Pro 3 osoby:
1 ksmladého tetřívka
60 gslaniny
50 gbrusinkové nebo malinové
zavařeniny
50 gsádla
30 ghladké mouky
30 gcibule
1/16 lpřírodního červeného vína
divoké koření
sůl
worcesterová omáčka
zvěřinový vývar
(z hovězích kostí)

Postup:

1. Dobře odleželého, očištěného tetřívka protáhneme na prsou i na stehnech na proužky nakrájenou slaninou a dáme přes noc do chladu
2. Druhý den ho uvnitř i na povrchu osolíme, svážeme a v hrnci na rozpáleném sádle po všech stranách rychle opečeme
3. Pak k němu přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a divoké koření, trochu to osmahneme, podlijeme vývarem a tetřívka zakrytého pokličkou v troubě dusíme doměkka, to trvá 2 až 2,5 hodiny
4. Při dušení tetřívka obracíme a přeléváme vydušenou šťávou, ke které podle potřeby přiléváme vývar
5. Měkkého tetřívka nakrájíme na porce
6. Šťávu z větší části vydusíme, zbylou šťávu s tukem zaprášíme hladkou moukou, osmahneme, podlijeme vývarem, asi 25 minut povaříme a pak procedíme
7. Do procezené hustší omáčky přilijeme víno, přidáme prolisovanou brusinkovou (malinovou) zavařeninu, přisolíme a okořeníme worcesterskou omáčkou
8. Do takto připravené omáčky vložíme porce tetřívka a silně je v ní prohřejeme.

Doporučení:

Příloha: Vařené brambory nebo dušená rýže a kompot.

Poznámka:

– Obměna: Omáčku můžeme také ještě dochutit 2 cl rumu.- Je-li tetřívek starší, pak jej před úpravou naložíme do mořidla.- Svazování zvěře pernaté najdete v článku: Svazování neboli drezírování zvěře pernaté .

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Chřestová sezóna je tu! Inspirujte se našim výběrem 14 nejlepších receptů z chřestu

Nejlepší osvědčené recepty na přípravu chřestu na jednom místě. Vyzkoušejte zapékaný, grilovaný nebo vařený chřest. Ovšem chřest můžete také zamrazit nebo naložit, sterilovat a využít pak v kuchyni po celý rok!

číst dále ...

Jídlo u ledu: Jak správně mrazit a co do mrazničky nepatří

Od dob, kdy se potraviny uchovávaly ve vrstvě soli, aby vydržely, už nějaký čas uplynul. Dnes nechybí v žádné domácnosti mraznička, která nám umí vytrhnout trn z paty, když dojdou čerstvé potraviny, zvládne pojmout nával masa ze zabijačky nebo obří várku ovoce ze zahrádky. I mražení potravin ale má svá pravidla. Čím se řídit, aby vám jídlo v mrazničce vydrželo a hlavně chutnalo?

číst dále ...

Trhané vepřové i hovězí maso krok za krokem

Ozvláštněte svou grilovací párty pochoutkou v podobě trhaného masa. Vybírat lze z kousků hovězích i vepřových, vždy ale volte kvalitu. Jen ta dodá vaší gurmánské specialitě tu pravou chuť.

číst dále ...

BRANDNOOZ BOX KVĚTINOVÁ NADÍLKA 2021 – balíček plný novinek

Přišlo jaro a s ním i další Brandnooz box pro rok 2021, který přinesl inspiraci nových chutí a zajímavých produktů k otestování. Nyní se s námi ponořte do nového boxu a pojďme zhodnotit produkty.

číst dále ...

Recepty s regionální potravinou – Rychle, chutně a lokálně – zkuste naše červnové recepty

Co nám přinese červen? Že by ještě aprílové počasí jako v květnu? Těžko soudit. Ale rozhodně si zase můžete začít chystat zástěry a připravit se na pořádnou dávku receptů z lokálních surovin a výrobků. Farmáři ocenění Regionální potravinou si totiž zaslouží, abychom jejich jedinečné produkty znali a zamilovali si je. Vyrábějí je totiž s láskou a touhou poskytnout nám originální chuťový zážitek. Protentokrát jsme je zakomponovali do pečených rajčat, trhacího bochníku se sýrem a česnekem, kuřecích špízů na medu a pivě a maltašek plněných griliášem. Jde o originální, ale přitom lehké pohoštění pro přátele u grilu a piva.

číst dále ...

Celozrnná mouka jako důležitý zdroj vlákniny

Počet lidí, kteří se zajímají o své zdraví, správnou životosprávu a s tím související zdravou výživu se v posledních letech stále zvyšuje. Při výběru potravin proto hledíme nejen na to, jak potravina vypadá a chutná, ale stále častěji nás také zajímá, jaké výživové nebo zdravotní benefity nabízí. Jednou z látek, kterých máme v našich podmínkách výrazně méně než by bylo vhodné, je vláknina. K jejímu doplnění přitom stačí jednoduchý trik – vyměňte bílou mouku za celozrnnou.

číst dále ...

V Česku výrazně vzrostl počet flexitariánů. Lidí, kteří konzumují maso jen příležitostně je už jedna čtvrtina

Češi jsou nadále převážně národem masožravců, masné produkty pravidelně do svého jídelníčku zařazuje celých 69 % populace. Výrazně však vzrůstá počet těch, kteří maso či ryby konzumují pouze příležitostně. Dle dat z aktuálního výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nekonzumuje 6 % respondentů.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy