REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pečená krůta

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Krůta upečená v celku, ochucená tymiánem, česnekem a máslem smíchaným s hořčicí, podávaná přelitá hustou šťávou z výpeku.


Ingredience:
1 ksvětší krůty
1 kspalice česneku
1 kssvazku tymiánu
500 mlkuřecího vývaru
60 mlolivového oleje
150 gmásla
90 gmedu
70 gdijonské hořčice
sůl
Na šťávu:
10-12 kskostek ledu
35 ghladké mouky
1 lkuřecího výaru
vypečená šťáva z krůty

Postup:

1. Očištěnou krůtu omyjeme, osušíme, do břišní dutiny dáme svazek tymiánu a přepůlenou palici česneku
2. Pak svážeme nohy potravinářským provázkem a prstem jemně oddělíme kůži na prsou od masa, abychom vytvořili kapsu, kterou naplním změklým máslem smíchaným s dijonskou hořčicí
3. Krůtu dáme na mřížku do pekáčku, potřeme olejem, důkladně osolíme, do pekáčku nalijeme vývar, přiklopíme lehce pomaštěným alobalem a pečeme 3 hodiny v předehřáté troubě při 180 °C
4. Alobal odklopíme, pečeme dalších 45 minut a každou čtvrthodinu potíráme výpekem, potom vyndáme z trouby, potřeme medem, vyjmeme z pekáče, dáme stranou, ale udržujeme teplou
5. Vypečenou šťávu přelijeme do rendlíku s kostkami ledu, počkáme, až se oddělí tuk a začne tuhnout, 2 lžíce tuku dáme zpět do pekáčku, zbytek vyhodíme a šťávu zpod tuku uschováme, na tuk nasypeme mouku a na středním ohni zahříváme do světlé jíšky
6. Nakonec šťávu smícháme s vývarem, abychom získali 1 litr tekutiny, tu vlijeme na jíšku, prošleháme a 5 minut povaříme, aby obsah zhoustl a podáváme s kousky krůty.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší velikonoční recepty. Výběr 20 nejvyhledávanějších velikonočních receptů z webu ReceptyOnLine.cz

Velikonoce máme pomalu za dveřmi a tak je třeba vytáhnout z virtuálního šuplíku ty nejlepší a hlavně osvědčené velikonoční recepty například na beránka, slanou bábovku, jidáše, velikonoční sekanou, nádivku ….

číst dále ...

Už žádné číské dorty! Lučina Smetanová vykouzlí svěžejší, ale přesto plnou chuť cheesecaku

Čistá chuť přírody, to je Lučina – tradiční, česká značka, která s láskou vyrábí své poctivé produkty z kvalitních a přírodních surovin, již od roku 1981. Na začátku byla Lučina kostka, v průběhu let se však portfolio Lučiny postupně rozrůstalo o další přírůstky a dnes můžeme v obchodě nakoupit přes 30 různých produktů – od krémového žervé přes salátové sýry až po lahodný skyr či smetanový sýr ze kterého lze upéct ten nejsvěžejší smetanový cheesecake, který jste kdy ochutnali.

číst dále ...

Tonka – fermentovaná semena tropického stromu

V tonce se dokonale prolíná chuť vanilky, mandlí a rumu. Fermentovaná semena tropického stromu, která vypadají jako černé fazole s vrásčitou slupkou, dokážou skvěle nahradit vanilku.

číst dále ...

Velikonoční pokrmy napárované s našimi víny

Během největších křesťanských svátků se nemusíme bát dát si sklenku vína. Vždyť přece jedním ze zázraků samotného Ježíše Krista bylo, že na svatbě v Káni Galilejské proměnil vodu ve víno. Jaké tedy zvolit k vejcím, mazanci či jehněčímu? O své tipy se s námi podělí národní sommelierka Klára Kollárová, která doporučuje sáhnout po vínech zrozených na moravských a českých vinicích.

číst dále ...

Hřib horský

Tento hřib roste opravdu velmi vzácně od července až do září a to ve vyšších polohách pod smrky a jedlemi. V Červeném seznamu uveden jako ohrožený druh, jeho nálezy by se měly dokladovat a evidovat.

číst dále ...

Který olivový olej je vhodný na vaření a který je nejzdravější? Poznejte jeho druhy

Olivový olej dovoluje ostatním ingrediencím vyniknout a přináší do hotového jídla vlastní osobnost. Který z nich si ale vybrat? Dá se s extra virgin vařit nebo je jen do salátu? A co jsou to pokrutiny?

číst dále ...

Hřib polosíťkovaný

Pár let nově pojmenovaný jedlý druh houby, velmi podobný hřibu koloději. Praktičtí houbaři rozdíl mezi hřibem kolodějem a hřibem polosíťkovaným nerozlišují.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy