REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Dobos dort

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Tento dort pochází z Maďarska, kde je velmi populární. Jak to tak bývá, existuje desítky variant této sladké lahůdky. Originální receptura pochází již z roku 1884!


Ingredience:
Na piškotové pláty:
6 ksvajec
120 gmoučkového cukru
120 ghladké mouky
špetka soli do bílkového sněhu
Na krém:
250 gzměklého másla
200 gmoučkového cukru
80 gholandského kakaa
na ozdobu sekané mandle
Ostatní:
papír na pečení, moučkový cukr, holandské kakao, karamelové plátky

Postup:

1. Na rub archů pečícího papíru si předkreslíme 5-6 kruhů o průměru cca 20 cm
2. Z bílků se špetkou soli vyšleháme polotuhý sníh a postupně přisypáváme a zašleháváme 100 g moučkového cukru, sníh vyšleháme téměř do tuhých špiček, opatrně, obracením stěrky, vmícháme hladkou mouku
3. Žloutky se zbývajícím cukrem vyšleháme do světlé pěny a velmi opatrně vmícháme do hmoty bílkové
4. Na líc pečícího papíru do předkreslených kruhů postupně nanášíme části těsta, opatrně rozetřeme až do okrajů a pečeme v troubě předehřáté na cca 185 °C asi 8-10 min, každý upečený plátek obrátíme lícem dolů na pečící papír poprášený moučkovým cukrem a opatrně z něj stáhneme papír, na kterém se pekl
5. Na rovné ploše necháme vychladnout, vychladlé plátky proložené papírem položíme na sebe a zatížíme (třeba kastrolem, vyhneme se tak pokroucení okrajů, jako se to stalo mně) 6. Mezitím si vyšleháme změklé máslo s moučkovým cukrem do lehlé, nadýchané bílé pěny, postupně zašleháme přesáté kakao a všechno dohromady prošleháme do hladkého čokoládového krému
7. Na každý plát piškotu naneseme část krému a naskládáme je na sebe, potřeme i povrch dortu a pěkně dohladka uhladíme, boky krému ozdobíme sekanými mandlemi
8. Dort necháme dobře vychladit a uležet, proto připravujeme den i dva dopředu
9. Vršek dortu poprášíme holandským kakaem a ozdobíme karamelovými plátky nebo hvězdičkami krému.

Doporučení:

Originál tohoto dortu by měl na vršku nést ještě jeden piškotový plátek politý karamelem, který se nechá zatuhnout a plát se pak nakrájí nad plamenem nahřátým nožem na trojúhelníčkové dílky a těmi se zdobí jednotlivé porce. Ať jsem nahřívala jak jsem nahřívala, dopadlo to katastrofálně, takže za hlasitého nadávání putoval rozmašírovaný plát do koše a na vršku dortu se ocitly jako ozdoba zbytky karamelu sloupané z pečícího papíru.

Poznámka:

Recept ze stránek Vaření s Tomem, autorka fotografie i textu: Jana Šenkyříková

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cukrářské trendy 2020 podle Josefa Maršálka

Naše země zažije tento rok doslova a do písmene šok, co se cukrářské tvorby týče. Celý národ sleduje od 4. ledna soutěž Peče celá země. Prostřednictvím TV obrazovek, v hlavním vysílacím čase na ČT1 ji bude patřit deset víkendových sobot. Jedná se o osvědčený formát ze spojeného království, v originále The Great British Bakeoff. Dnes hraný ve 33 zemích celého světa. Všude tam, kde se objevil, způsobil převrat na poli domácího pečení a cukraření. Televize je skvělé médium a nás ve sladké tvorbě čeká to, co se za posledních 10 let stalo v gastronomii. Zákazník bude plošně edukován. Renesance.

číst dále ...

Češi jsou vždy na začátku roku na dosah zdravého jídelníčku

Nový rok je pro mnohé ve znamení změn a nejčastěji jsou spojeny se zdravým životním stylem a potažmo i s kvalitou jídelníčku. Ani začátek tohoto roku dle dostupných průzkumů se od ostatních neliší a nejčastěji si lidé dávají předsevzetí ohledně redukce kil. Opětovně se tak stává chybou vyřazení velmi důležitých a zdraví prospěšných látek jako je například maso. Proto Drůbežářský závod Klatovy připravil několik velmi jednoduchých a dietních receptů, které pomohou tělu dodat proteiny nezbytné pro podporu a růst svalové hmoty i pro jeho regeneraci.

číst dále ...

Tipy na žhavé valentýnské recepty! Nezapomeňte, že láska prochází žaludkem…

„Ze všech lásek nejupřímnější je láska k jídlu,“ pravil irský dramatik George Bernard Shaw. Inu, poněkud cynické prohlášení, ale jen těžko lze popřít, že láska a jídlo spolu úzce souvisí. Proto také ke slavení svátku svatého Valentýna neodmyslitelně patří dobrá večeře! A správným výběrem jednotlivých chodů můžete proměnit společný večer v nezapomenutelné chvíle…

číst dále ...

Nutramino protein bar – Proteinová pochoutka, která hrdě konkuruje nezdravým čokoládovým tyčinkám

Honí vás mlsná, ale nechcete zase tak úplně porušit zásady zdravého životního stylu a stravování? Tak co takhle proteinová tyčinka s vysokým obsahem bílkovin? Vyzkoušejte novinku na Košík.cz Nutramino protein bar. Pochoutka, která na první pohled připomíná nezdravé čokoládové tyčinky, ale díky svému složení se řadí k jedničkám mezi proteinovými tyčinkami. Obsahuje 20 g bílkovin ze syrovátkového i sójového izolátu a mléka, doplněných o hebký karamel, jemně strouhaný kokos nebo pořádné kousky arašídů obalených v tenké polevě z mléčné čokolády… Nezní to jako něco, co má potenciál stát se vaším oblíbeným snackem během dne či po tréninku?

číst dále ...

Cheesecake tak, jak ho neznáte

Věděli jste, že cheesecake nepochází z New Yorku, tak jak si většina jeho milovníků myslí? Jeho pravé kořeny najdete až ve starověkém Řecku. Teprve odsud absolvoval cestu kolem světa, a to doslova. Pojďme se na jeho putování podívat a nahlédnout pod pokličku různým způsobům jeho přípravy.

číst dále ...

Roter Hahn: 3 způsoby jak si letos užít svátek zamilovaných, Valentýna

Večeře při svíčkách už pro vás ztrácí kouzlo a tak přemýšlíte, jak si nejzamilovanější den v roce udělat zase jedinečný? Naplánujte si na svatého Valentýna neobyčejné dobrodružství a uneste svou milovanou polovičku do hor. Tři způsoby pobytů, které mají jedno společné – Jižní Tyrolsko, jen pokaždé jinak. Nádherná krajina přímo vybízí k společnému rozjímání a odpočívání daleko od ostatních lidí, městského ruchu a povinností. Načerpejte energii a užívejte si relax v útulných a luxusních apartmánech nebo vyrazte do dechberoucí přírody kolem.

číst dále ...

Co za vás zvládnou zelené superpotraviny

Chlorella, matcha, moringa, kelp, spirulina… Cizí slova, kterým se snadno naučíte. Zelená barva je barvou živých rostlin, vegetace, růstu a života jako takového. Barva lesů, trávy a mechu nás oslňuje svojí pozitivní energií. A zrovna tak, jako je pro člověka prospěšné vyrážet ven do přírody, prospívá mu i konzumace potravin, které tuto krásu přírody utváří. Miliony rostlinných druhů se skládají z různých látek a všechny mají svůj účel. Řada druhů vypadá i dnes na pohled stejně jako před dvěma sty lety, ovšem jejich přínos pro výživu člověka už tak zajímavý není. Na řadě míst ztratila půda své minerály a dostala jiné člověkem vytvořené chemické látky, které urychlovaly po desetiletí růst především obilných monokultur.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy