REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pohled pod pokličku francouzské kuchyně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Francouzská kuchyně je proslavená po celém světě a nejedno francouzské jídlo je ikonou pro každého začínajícího i profesionálního kuchaře, pekaře či cukráře. Pojďme se podívat, kde se věhlas francouzské kuchyni vzal a jak se národní chutě vyvíjely.


Bez příborů na královském dvoře

Francouzská kuchyně se začala formovat už ve středověku a kde jinde, než v aristokratických vrstvách v srdci Francie – v Paříži. Královští kuchaři přitom byli respektovaní pro svůj přínos národní kultuře a jejich pokrmy často nesly a nesou jejich jména. Ač byla centrem kulinářských vrcholů i experimentů právě Paříž, jak se francouzské jídlo formovalo, rozšiřovalo se postupně po celé zemi i do zahraničí.

 


 

Podobně jako v Itálii a dalších středověkých kulturních a obchodních centrech se pořádaly bohaté hostiny, a to nejen na královském dvoře. Kdo někdy četl slavného Zabijáka od Émila Zoly, jistě si vybaví scény úpěnlivě šetřených peněz schovávaných za účelem vybavení čistého a bohatě obloženého stolu o mnoha chodech. Jídlo se během hostin podávalo v několika chodech – buď po sobě nebo rovnou zároveň – a jedlo se rukama. Později, během 16. století dostaly hostiny určitý řád – jako první se podával tzv. entrée de table a jako poslední issue de table.

 

Příprava francouzských delikates

Pro ranou francouzskou kuchyni jsou typické husté, silně kořeněné omáčky a velké kusy různých druhů masa, jehož typ závisel na společenské vrstvě konzumenta – například zvěřina byla velmi vzácným masem obvyklým spíše mezi elitou. Potraviny se uchovávaly nejčastěji v soli nebo se sušily a udily. Oblíbeným dezertem bylo zprvu především dražé, tedy bonbóny z kořeněného ztuhlého cukru či medu, doprovázené kořeněným vínem a zrajícím sýrem.

Už v těchto dobách dbali Francouzi na to, aby jídlo nejen chutnalo, ale také elegantně a dobře vypadalo. Ve středověku to ale spočívalo především v tom, aby jídlo zářilo nejrůznějšími barvami, šéfkuchaři si proto vyhráli s přírodními barvivy, která získávali z různých potravin – například ze špenátu, slunečnice, šafránu a dalších.

 

Základy „vysoké kuchyně“

I gastronomie má svou haute couture, respektive haute cousine, tedy vysokou kuchyni. Tu založil kuchař La Varenne, když sepsal první francouzskou kuchařku tak, jak ji chápeme v moderním pojetí. Tato kuchařka ze 17. století obsahuje vůbec první zmínku o jíšce, odvrací se také od středověké záliby v těžkých, hutných jídlech a zdobených hostinách k lehčím pokrmům a jejich skromnější prezentaci. Kromě této knihy, která představovala recepty pro masové dny a pro dny půstu, vydal v roce 1667 také knihu, která pokládala standardy vznikající haute cuisine v pekařství a cukrářství.

Během 20. století se kuchyně ve Francii nadále pozměňovala, především díky portugalským přistěhovalcům. U jídel se opět kladl důraz na vaření lehkých pokrmů a kuchaři také začali usilovat o zjednodušení složitých postupů, zejména u délky vaření různých pokrmů. Částečně se odvraceli od haute cuisine zpět k regionálním pokrmům, odkud čerpali inspiraci, a dávali si záležet především na vaření z čerstvých a kvalitních surovin.

 

Co byste si neměli nechat ujít

Vysoká kuchyně není pro každého. Typickou francouzskou kuchyni ale můžete ochutnat i v jednodušší, a přitom lahodné podobě. Tip, jak toho dosáhnout, je jednoduchý a shoduje se s doporučeními, jak ochutnat autentické místní jídlo kdekoli na světě – vždy zamiřte do malých místních pekáren, cukráren, tržišť a restaurací v postranních uličkách. Pravděpodobně prodejcům nebudete rozumět a oni nebudou rozumět vám, když jde ale o jídlo, společnou řeč nakonec najdete vždy.

 

Pokrmy z ryb, korýšů a mořských plodů

 

Na pobřeží v Normandii a Bretani si nenechte ujít místními upravené pokrmy z ryb, korýšů a mořských plodů. Typické je pro tuto oblast využití jablek – ať už do hlavních chodů nebo jako mošt či jablečná pálenka Calvados. V alpské oblasti si pochutnáte na výjimečných sýrech – vyzkoušejte například Beaufort, Abondance či Reblochon.

 

Typický dezert crème brûlée můžete ochutnat i ve variacích s čokoládou, různými likéry vanilkou či ovocem.

 

A jako sladkou tečku si nenechte ujít ještě teplý croissant z pekárny nebo jemné crème brûlée, skládající se z lahodné kombinace žloutků, smetany a cukru a karamelové krusty, kterou číšník vytvoří před vašima očima jemným oflambováním dezertu.

Zdroj: https://kompasslev.cz/

Recepty na tradiční francouzské pokrmy najdete například zde: pokrmy z Francie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

20 nejlepších receptů z cukety

Cukety jsou vlastně odrůdy tureckých tykví, které se obvykle sklízejí nezralé. Především jejich dužina je vhodná na tepelnou úpravu a ke konzumaci. V tomto článku najdete seznam těch nejlepších receptů na cuketu, které najdete v naší databázi.

číst dále ...

Grissini – tyčinky urozeného původu

Příběh grissin je spjat s Turínem a rodem Savojských. V Itálii nechybí na žádném stole, jsou dokonalé jako snack k sýrům a uzeninám či na vaření. Věděli jste ale, že vznikly už před stovkami let?

číst dále ...

Domácí ovocné nanuky s překvapením

Léto a prázdniny se pomalu ale jistě blíží ke konci, slunečné počasí nám ale snad ještě chvilku vydrží, navíc co si budeme povídat, především děti se zmrzliny nikdy nenabaží. Připravte si proto domácí ovocné nanuky, které vás příjemně osvěží a můžete je navíc vyšperkovat podle vlastní chutě. Je to tak jednoduché.

číst dále ...

Zavařujeme (sterilujeme), nakládáme zeleninu – ty nejlepší recepty na zpracování zeleniny na jednom místě!

Přes léto a na začátku podzimu je ten správný čas připravit si nějaké ty zeleninové dobroty na zimu. Zavařená zelenina ve sklenicích nám poslouží nejen jako chutná příloha, ale některé sterilované výrobky ze zeleniny jsou skvělé jako polotovar, surovina na přípravu různých dalších pokrmů, například teplých omáček, do polévek, pod maso, či na přípravu dušených příloh. Ty nejlepší recepty na zavařenou, případně nakládanou zeleninu, z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, najdete právě zde.

číst dále ...

Používejte místo cukru med, chutná skvěle a prospívá organismu

Je cukr neodmyslitelnou součástí vaší kuchyně, posezení u kávy i pomocníkem proti stresu? Potom si zaděláváte na nemalé zdravotní potíže. Problém je v použití rafinovaného cukru, kterému se ne nadarmo přezdívá bílý jed. Jeho konzumaci byste měli omezit na minimum. Cukr však není jediným sladidlem, skvělou alternativou je zejména med. Chutná skvěle, je zdravý a osladíte s ním nejen šálek čaje.

číst dále ...

Vynikající salát pokaždé jinak

Inspirace na obědy a večeře není nikdy dost. Zejména v letních měsících většina z nás vyhledává spíše lehké pokrmy, a proto přijdou vhod především tipy na nejrůznější domácí saláty. Rychle ale vyžeňte z hlavy představu zvadlých zelených lístků s kousky rajčete. Pořádný salát je kombinací luštěnin, celozrnných plodin, sýrů, masa či oříšků a lahodné zeleniny. K tomu, abyste jej dochutili rozhodně nebudete potřebovat majonézu ani kečup!

číst dále ...

Ty nejlepší recepty na zpracování švestek

Malá švestková kuchařka – TOP recepty z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz. Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější, prověřené recepty našich čtenářů na zpracování a využití čerstvých švestek v kuchyni.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy