REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pohled pod pokličku francouzské kuchyně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Francouzská kuchyně je proslavená po celém světě a nejedno francouzské jídlo je ikonou pro každého začínajícího i profesionálního kuchaře, pekaře či cukráře. Pojďme se podívat, kde se věhlas francouzské kuchyni vzal a jak se národní chutě vyvíjely.


Bez příborů na královském dvoře

Francouzská kuchyně se začala formovat už ve středověku a kde jinde, než v aristokratických vrstvách v srdci Francie – v Paříži. Královští kuchaři přitom byli respektovaní pro svůj přínos národní kultuře a jejich pokrmy často nesly a nesou jejich jména. Ač byla centrem kulinářských vrcholů i experimentů právě Paříž, jak se francouzské jídlo formovalo, rozšiřovalo se postupně po celé zemi i do zahraničí.

 


 

Podobně jako v Itálii a dalších středověkých kulturních a obchodních centrech se pořádaly bohaté hostiny, a to nejen na královském dvoře. Kdo někdy četl slavného Zabijáka od Émila Zoly, jistě si vybaví scény úpěnlivě šetřených peněz schovávaných za účelem vybavení čistého a bohatě obloženého stolu o mnoha chodech. Jídlo se během hostin podávalo v několika chodech – buď po sobě nebo rovnou zároveň – a jedlo se rukama. Později, během 16. století dostaly hostiny určitý řád – jako první se podával tzv. entrée de table a jako poslední issue de table.

 

Příprava francouzských delikates

Pro ranou francouzskou kuchyni jsou typické husté, silně kořeněné omáčky a velké kusy různých druhů masa, jehož typ závisel na společenské vrstvě konzumenta – například zvěřina byla velmi vzácným masem obvyklým spíše mezi elitou. Potraviny se uchovávaly nejčastěji v soli nebo se sušily a udily. Oblíbeným dezertem bylo zprvu především dražé, tedy bonbóny z kořeněného ztuhlého cukru či medu, doprovázené kořeněným vínem a zrajícím sýrem.

Už v těchto dobách dbali Francouzi na to, aby jídlo nejen chutnalo, ale také elegantně a dobře vypadalo. Ve středověku to ale spočívalo především v tom, aby jídlo zářilo nejrůznějšími barvami, šéfkuchaři si proto vyhráli s přírodními barvivy, která získávali z různých potravin – například ze špenátu, slunečnice, šafránu a dalších.

 

Základy „vysoké kuchyně“

I gastronomie má svou haute couture, respektive haute cousine, tedy vysokou kuchyni. Tu založil kuchař La Varenne, když sepsal první francouzskou kuchařku tak, jak ji chápeme v moderním pojetí. Tato kuchařka ze 17. století obsahuje vůbec první zmínku o jíšce, odvrací se také od středověké záliby v těžkých, hutných jídlech a zdobených hostinách k lehčím pokrmům a jejich skromnější prezentaci. Kromě této knihy, která představovala recepty pro masové dny a pro dny půstu, vydal v roce 1667 také knihu, která pokládala standardy vznikající haute cuisine v pekařství a cukrářství.

Během 20. století se kuchyně ve Francii nadále pozměňovala, především díky portugalským přistěhovalcům. U jídel se opět kladl důraz na vaření lehkých pokrmů a kuchaři také začali usilovat o zjednodušení složitých postupů, zejména u délky vaření různých pokrmů. Částečně se odvraceli od haute cuisine zpět k regionálním pokrmům, odkud čerpali inspiraci, a dávali si záležet především na vaření z čerstvých a kvalitních surovin.

 

Co byste si neměli nechat ujít

Vysoká kuchyně není pro každého. Typickou francouzskou kuchyni ale můžete ochutnat i v jednodušší, a přitom lahodné podobě. Tip, jak toho dosáhnout, je jednoduchý a shoduje se s doporučeními, jak ochutnat autentické místní jídlo kdekoli na světě – vždy zamiřte do malých místních pekáren, cukráren, tržišť a restaurací v postranních uličkách. Pravděpodobně prodejcům nebudete rozumět a oni nebudou rozumět vám, když jde ale o jídlo, společnou řeč nakonec najdete vždy.

 

Pokrmy z ryb, korýšů a mořských plodů

 

Na pobřeží v Normandii a Bretani si nenechte ujít místními upravené pokrmy z ryb, korýšů a mořských plodů. Typické je pro tuto oblast využití jablek – ať už do hlavních chodů nebo jako mošt či jablečná pálenka Calvados. V alpské oblasti si pochutnáte na výjimečných sýrech – vyzkoušejte například Beaufort, Abondance či Reblochon.

 

Typický dezert crème brûlée můžete ochutnat i ve variacích s čokoládou, různými likéry vanilkou či ovocem.

 

A jako sladkou tečku si nenechte ujít ještě teplý croissant z pekárny nebo jemné crème brûlée, skládající se z lahodné kombinace žloutků, smetany a cukru a karamelové krusty, kterou číšník vytvoří před vašima očima jemným oflambováním dezertu.

Zdroj: https://kompasslev.cz/

Recepty na tradiční francouzské pokrmy najdete například zde: pokrmy z Francie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Testujte a ochutnávejte novinky na trhu potravin!

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

číst dále ...

Jarní vinné tipy: k lehkým pokrmům patří svěží vína

Jaro je konečně tady. Místo zimního lenošení plánujeme první výlety a vycházky do přírody a také hledáme způsoby, jak pustit svěží vzduch do naší kuchyně. Oddychnout si od hutných zimních pokrmů chce asi každý, kde ale najít inspiraci, co na jaře uvařit rodině nebo čím pohostit návštěvu? Přečtěte si tipy na lahodná jídla z jarních surovin a rady sommeliéra, které víno k vybraným pokrmům servírovat.

číst dále ...

Italské sýry ručně vyráběné z českého mléka

Marco a Tiziania jsou Italové, kteří studovali v Česku a zalíbilo se jim tady natolik, že se rozhodli tu usadit. Po studiu začali pracovat a před čtyřmi lety si v Praze-Nuslích otevřeli Mozzarellart, místo, kde každodenně vznikají sýry té nejlahodnější chuti. Přímo v obchodě navíc můžete sledovat, jak mistr sýrař vyrábí tu nejčerstvější mozzarellu.

číst dále ...

Tipy sommeliera, jak poznat skvělé víno

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

číst dále ...

Luštěniny jako salát nebo zdravá příloha

Luštěniny jsou zdravé a měli bychom je alespoň jedenkrát týdně zařazovat do našeho jídelníčku. Všichni to víme, ale jak to udělat, když máme hluboko v paměti zaryté známé hrachové kaše a čočkové polévky ze školních jídelen. Doba se mění a můžete měnit i váš jídelníček. Luštěniny totiž mohou být chutnou součástí moderní kuchyně.

číst dále ...

LOMO sušená vepřová pečeně

Sušená vepřová pečeně s kořením. Trochu práce a po pár dnech si pošmáknete! Video recept z YouTube z kanálu: Chatař

číst dále ...

Upgrade salátů od Roberta Chejna

Saláty si můžete připravit doma nebo zajet ochutnat do zámeckého hotelu Chateau Kotěra. V zámecké restauraci pod taktovkou Roberta Chejna mimo jiné nabízí různé chuťové zážitky v podobě sezónních specialit, francouzské, italské, provensálské a středozemní kuchyně.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy