REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Pohled pod pokličku francouzské kuchyně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Francouzská kuchyně je proslavená po celém světě a nejedno francouzské jídlo je ikonou pro každého začínajícího i profesionálního kuchaře, pekaře či cukráře. Pojďme se podívat, kde se věhlas francouzské kuchyni vzal a jak se národní chutě vyvíjely.


Bez příborů na královském dvoře

Francouzská kuchyně se začala formovat už ve středověku a kde jinde, než v aristokratických vrstvách v srdci Francie – v Paříži. Královští kuchaři přitom byli respektovaní pro svůj přínos národní kultuře a jejich pokrmy často nesly a nesou jejich jména. Ač byla centrem kulinářských vrcholů i experimentů právě Paříž, jak se francouzské jídlo formovalo, rozšiřovalo se postupně po celé zemi i do zahraničí.

 


 

Podobně jako v Itálii a dalších středověkých kulturních a obchodních centrech se pořádaly bohaté hostiny, a to nejen na královském dvoře. Kdo někdy četl slavného Zabijáka od Émila Zoly, jistě si vybaví scény úpěnlivě šetřených peněz schovávaných za účelem vybavení čistého a bohatě obloženého stolu o mnoha chodech. Jídlo se během hostin podávalo v několika chodech – buď po sobě nebo rovnou zároveň – a jedlo se rukama. Později, během 16. století dostaly hostiny určitý řád – jako první se podával tzv. entrée de table a jako poslední issue de table.

 

Příprava francouzských delikates

Pro ranou francouzskou kuchyni jsou typické husté, silně kořeněné omáčky a velké kusy různých druhů masa, jehož typ závisel na společenské vrstvě konzumenta – například zvěřina byla velmi vzácným masem obvyklým spíše mezi elitou. Potraviny se uchovávaly nejčastěji v soli nebo se sušily a udily. Oblíbeným dezertem bylo zprvu především dražé, tedy bonbóny z kořeněného ztuhlého cukru či medu, doprovázené kořeněným vínem a zrajícím sýrem.

Už v těchto dobách dbali Francouzi na to, aby jídlo nejen chutnalo, ale také elegantně a dobře vypadalo. Ve středověku to ale spočívalo především v tom, aby jídlo zářilo nejrůznějšími barvami, šéfkuchaři si proto vyhráli s přírodními barvivy, která získávali z různých potravin – například ze špenátu, slunečnice, šafránu a dalších.

 

Základy „vysoké kuchyně“

I gastronomie má svou haute couture, respektive haute cousine, tedy vysokou kuchyni. Tu založil kuchař La Varenne, když sepsal první francouzskou kuchařku tak, jak ji chápeme v moderním pojetí. Tato kuchařka ze 17. století obsahuje vůbec první zmínku o jíšce, odvrací se také od středověké záliby v těžkých, hutných jídlech a zdobených hostinách k lehčím pokrmům a jejich skromnější prezentaci. Kromě této knihy, která představovala recepty pro masové dny a pro dny půstu, vydal v roce 1667 také knihu, která pokládala standardy vznikající haute cuisine v pekařství a cukrářství.

Během 20. století se kuchyně ve Francii nadále pozměňovala, především díky portugalským přistěhovalcům. U jídel se opět kladl důraz na vaření lehkých pokrmů a kuchaři také začali usilovat o zjednodušení složitých postupů, zejména u délky vaření různých pokrmů. Částečně se odvraceli od haute cuisine zpět k regionálním pokrmům, odkud čerpali inspiraci, a dávali si záležet především na vaření z čerstvých a kvalitních surovin.

 

Co byste si neměli nechat ujít

Vysoká kuchyně není pro každého. Typickou francouzskou kuchyni ale můžete ochutnat i v jednodušší, a přitom lahodné podobě. Tip, jak toho dosáhnout, je jednoduchý a shoduje se s doporučeními, jak ochutnat autentické místní jídlo kdekoli na světě – vždy zamiřte do malých místních pekáren, cukráren, tržišť a restaurací v postranních uličkách. Pravděpodobně prodejcům nebudete rozumět a oni nebudou rozumět vám, když jde ale o jídlo, společnou řeč nakonec najdete vždy.

 

Pokrmy z ryb, korýšů a mořských plodů

 

Na pobřeží v Normandii a Bretani si nenechte ujít místními upravené pokrmy z ryb, korýšů a mořských plodů. Typické je pro tuto oblast využití jablek – ať už do hlavních chodů nebo jako mošt či jablečná pálenka Calvados. V alpské oblasti si pochutnáte na výjimečných sýrech – vyzkoušejte například Beaufort, Abondance či Reblochon.

 

Typický dezert crème brûlée můžete ochutnat i ve variacích s čokoládou, různými likéry vanilkou či ovocem.

 

A jako sladkou tečku si nenechte ujít ještě teplý croissant z pekárny nebo jemné crème brûlée, skládající se z lahodné kombinace žloutků, smetany a cukru a karamelové krusty, kterou číšník vytvoří před vašima očima jemným oflambováním dezertu.

Zdroj: https://kompasslev.cz/

Recepty na tradiční francouzské pokrmy najdete například zde: pokrmy z Francie

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

3 rozdílné recepty na výbornou křehkou pizzu

Jen málokdo by odolal tak oblíbenému pokrmu, jako je právě pizza. Ta se dá připravit na mnoho chutných způsobů, mezi nimiž si svého favorita dokáže najít úplně každý. I my vám přinášíme hned tři zajímavé recepty, díky kterým si v pohodlí svého domova tuhle oblíbenou dobrotu hravě připravíte. Tak schválně – který z receptů se rozhodnete vyzkoušet?

číst dále ...

Svěží recepty, které uspokojí vaše letní chutě

Ryby, brambory, zelenina, ovoce. To jsou základní suroviny našich nápaditých srpnových receptů. Můžete si z nich sestavit příjemné letní menu, protože nabízíme nejen hlavní chody, ale také jídla hodící se coby předkrmy. A samozřejmě nesmí chybět ani dezerty, tentokrát v podobě osvěžujících nanuků plných ovoce. Nachystejte si potřebné kvalitní ingredience, ideálně se značkami kvality (jako je např. Klasa nebo Regionální potravina), abyste si na všem pořádně pochutnali a také dodali tělu dostatek živin. A můžeme začít.

číst dále ...

Melounová kuchařka – výběr 18 TOP receptů z melounu

Sezóna melounů nám každý rok umožní připravit některé skvělé recepty právě ze sladké dužiny jak vodního melounu, tak i z dalších druhů této sladké pochutiny. Vybrali jsme pro vás z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz naše nejlepší vyzkoušené recepty právě na sladké melouny.

číst dále ...

Koronavirus změnil vnímání obalů potravin. S redukcí plastů by se však přestávat nemělo, míní výrobci

V období nouzového stavu vzrostla u balení potravin četnost užívání plastů. Podle odborníků si díky koronaviru tuzemští spotřebitelé zároveň uvědomili primární funkci obalu u potravin. Výrobci, kteří se dlouhodobě snaží o redukci plastů, nicméně uvádí, že tyto snahy by neměly být upozaďovány ani v období mimořádných krizí.

číst dále ...

Rajčata, nejoblíbenější zelenina Čechů

Rostou skoro všude a milují je po celém světě. U nás se ale rajčata začala konzumovat až od 19. století, a navíc byla zpočátku považována za jedovatá. To už je ale dávno zapomenuto. Dnes už víme, že obsahují plno vitaminů, antioxidantů a minerálů. Proto není divu, že jich ročně v průměru spotřebujeme až 12 kg. Jelikož jsou rajčata tak populární, vyzpovídala Akademie kvality Alici Kouřilovou, vedoucí kanceláře Zelinářské unie Čech a Moravy.

číst dále ...

Originální a chutné recepty s ketchupy Spak Master

Načerpejte novou inspiraci pro lahodné a jednoduché recepty doplněné prémiovými ketchupy Spak Master. Chuť dozrálých italských rajčat bez přídavných látek je jako stvořená pro všechny gurmány. Díky vybrané chuti a prémiové kvalitě těchto lahodných pomocníků navíc ušetříte čas strávený v kuchyni.

číst dále ...

Znáte české superpotraviny, které jsou plné vápníku?

Při slově vápník se ve spojitosti s lidským tělem téměř každému vybaví kosti nebo zuby. Tato asociace je správná, jelikož se právě zde nachází až 99 % veškerého vápníku. Plní ovšem mnohem více funkcí. Pomáhá k správné srážlivosti krve, podporuje činnost svalů a také se podílí na nervových přenosech. Při nedostatku tohoto důležitého minerálu si tělo bere zásoby z již zmiňovaných kostí a zubů. To může způsobovat kazy, záněty v dutině ústní či řídnutí kostí. Tuto nepostradatelnou složku byste měli pravidelně doplňovat například mlékem, mákem nebo brokolicí. Zde je pár příjemných tipů, jak na to!

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy