REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Párujte víno a sýr jako profesionál!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Láska k vínu je mnohdy podobná té k sýru. Vynikající sýr a kvalitní víno dokáže ocenit snad úplně každý. Jak ale chutě propojit v dokonalou harmonii? Máme pro vás několik tipů, kdy si dokonale vychutnáte tuto nerozlučnou dvojku!


Ať už si chcete užít romantický večer ve dvou anebo přichystat večírek pro přátele, dokonalým párováním vína a sýra uděláte nemalý dojem. Večer bez vína a sýru je obvykle velmi smutný. Víno a sýr je nerozlučná dvojka, a tak připravte variaci sýrů s degustací vín. Budete potřebovat zástupce měkkých, poloměkkých, polotvrdých a tvrdých sýru. K výběru sýrů se budou skvěle hodit moravská anebo česká vína.

 

 

Sýrové párovací desatero:

  • Čerstvější sýry si žádají svěží bílá vína
  • Hutnější a dlouhozrající sýry hezky doprovodí sladší vína
  • Sýry jemné chuti je vhodné doplnit svěžími bílými víny
  • Chuťově výrazné sýry hezky doplní červená vína
  • Sýry s modrou a bílou plísní skvěle doplní červená vína
  • Tvrdé sýry kombinujte se suchými svěžími víny
  • Růžová vína si vychutnáte s měkkými sýry
  • Sýry typů romadúr je vhodné doplnit mladými jakostními víny
  • Ovčí a kozí sýry si zamilujete s ovocnými bílými či růžovými víny
  • Pařené sýry typu mozzarella kombinujte s výraznějšími bílými víny
 

Měkké sýry

Obvykle se vyrábějí z čerstvého mléka a často se používají ve studené kuchyni. Málokdy se používají k tepelné úpravě, ale jako součást svačiny jsou velmi chutné. Mají jemnou a krémovou texturu a milujeme je. Mezi ty nejoblíbenější patří pravá italská mozzarella anebo ricotta, řecká feta, francouzský brie či klasický kozí sýr. „K ricottě svěží suchý Ryzlink vlašský a mozzarelle si vychutnejte středně plné víno odrůdy Merlot. Pokud ale patříte k milovníkům suchých sektů, nebojte se zvolit přímo je. Moravská a česká šumivá víno a dokonale propojí jednotlivé chutě,“ doporučuje Ing. Marek Babisz hlavní sommeliér národního vinařského centra. Milovníci aromatičtějšího kozího či ovčího měkkého sýra ocení Sauvignon nebo Hibernal, či lehký Modrý Portugal. Měkký kozí sýr s bílou plísní se hodí k Chardonnay. Čerstvé sýry typu Lučina kombinujeme např. s lehkou Frankovkou nebo s Muškátem moravským.

 

 

Poloměkké sýry

Pasterizované anebo syrové plnotučné mléko tvoří základ těchto sýrů, to ale záleží na délce zrání a zpracování, kterému je sýr určen. Tyto sýry můžeme rozdělit na dvě skupiny, modré s plísní a bez plísně. Mezí plísňové oblíbence patří francouzský camembert ideálně v kombinaci s lehkým Merlot a roquerfort se sladkými bílými víny typu ledového, slámového, či výběru z cibéb. K britskému stilton i španělskému cabrales se hodí z bílých odrůd Muškát moravský, Tramín červený nebo Pálava. Havarti doplní šumivé víno či Chardonnay nebo Rulandské bílé. Sýry s modrou plísní se dají kombinovat i s fortifikovanými víny. Hermelín, brie, camembert jde skvěle s většinou červených vín jako je Modrý Portugal, Frankovka, Merlot, Rulandské modré atd.

 

Polotvrdé sýry

Vyrábějí se podobně jako poloměkké sýry, zařazeny do této kategorie bývají většinou pouze kvůli struktuře. Zráním se stávají drobivějšími a aromatičtějšími. Často mají tendenci se tavit a na stranách bývají sušší. „K čedaru či goudě můžeme vybírat z širokého spektra vín. Chybu neuděláte, pokud zvolíte Ryzlink rýnský ale i Ryzlink vlašský či Chardonnay,“ doporučuje sommelier Babisz a dodává. „Lehkost a chuť švýcarského sýra gruyere báječně doplní suché bílé víno Rulandské bílé nebo z Muller Thurgau.“

 

Tvrdé sýry

Silná vůně i chuť je velmi typická pro tvrdé sýry. Mnohdy jsou velmi slané či kořeněné. Snadno je díky tvrdosti nastrouháme a přidáme do různých pokrmů. Mezi oblíbené patří klasický ementál, parmazán, grana padano či iberico. „K méně zralému parmazánu vyberte například Rulandské bílé nebo Sylvánské zelené, k tomu zralejšímu raději výrazné a plnější červené víno Rulandské modré. Ryzlink rýnský oceníte při konzumaci ementálu či čedaru,“ sděluje Babisz. Tvrdé ovčí a kozí sýry si vychutnáte s Cabernetem Sauvignon. Uzené sýry lze kombinovat s Veltlínským zeleným, s Tramínem červeným nebo s lehkým Modrým Portugalem.

 

Zdroj fotografií: Shutterstock

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Nejlepší pomocníci do kuchyně pro profesionální i domácí použití

Plnička klobás Kdo by neměl rád klobásy. Směs na dobrou klobásu je opravdu jednoduché vyrobit, jelikož se skládá pouze z kvalitního mletého masa libového i tučného a různých směsí koření. Dá se vyrobit v podstatě s jakékoliv masa i ze směsi různých druhů. Zásadním problémem při přípravě klobás a jitrnic je ale plnění klobás. Špatně se odhaduje množství směsi tak, aby v klobáse nebyly vzduchové bubliny a zároveň aby nepraskla. V tom pomůže plnička klobás, která je určená do profesionální kuchyně, ale i na domácí výrobu. Ocení ji každý zejména během zabíjačky, kdy se připravují jelita a jitrnice opravdu ve […]

číst dále ...

Oblíbený letní dezert třikrát jinak. Kouzlete s ovocem!

Připravte si na odpolední posezení s přáteli lahodný a svěží zákusek, díky kterému z vás bude hvězda každé domácí party. Kombinace křupavého těsta s nadýchaným krémem a letním ovocem vás svou chutí i vůní spolehlivě dostane do prázdninové nálady. Přinášíme hned tři recepty na pečenou i nepečenou variantu.

číst dále ...

Nastává období slaďoučkých malin, vyzkoušejte je v originálních receptech

Léto je v plném proudu a konečně je k dostání lokální ovoce, na které jsme všichni tak dlouho čekali. Maliny – tyto šťavnaté bobulky jsou výborné samy o sobě, ale co je tentokrát zkusit ještě jinak? Propojte jejich perfektní sladkokyselou chuť s jinými ingrediencemi a překvapte své nejbližší během večerního posezení na terase pokrmy s neotřelými kombinacemi.

číst dále ...

Fenomén jménem Cava

Španělská cava se začíná čím dál častěji objevovat v hledáčku českých milovníků šumivých vín, a po boomu italského prosecca se i ona možná dočká své zasloužené chvilky slávy u nás. Cava, stejně jako Champagne, smí pocházet pouze ze zákonem určených oblastí, kterých je osm, přesto 95 % výroby sídlí v oblasti Penedes.

číst dále ...

Sezóna rajčat v plném proudu. Ponechte si jejich výtečnou chuť po celý rok

Konec srpna vždy znamená jediné – sezóna rajčat se bude blížit do finále. Pokud toužíte po tom, abyste si jejich výtečnou chuť ponechali i o něco déle, můžete se pokusit o výrobu domácího kečupu, pesta nebo oblíbených sušených rajčat. Přinášíme tipy na recepty, které budete milovat. Dbejte ale na to, abyste pro své dobroty vybírali kvalitní suroviny.

číst dále ...

Chuť moře se vrací. V září zahajuje třetí ročník festivalu Prague Mussel Week

Hlavní město v září hostí třetí ročník úspěšného food festivalu Prague Mussel Week, který přiveze do Česka chuť moře a celkem 23 tun holandských slávek. Milovníkům dobrého jídla se nabízí příležitost ve dnech 13. až 19. 9. ochutnat pokrmy z čerstvě nalovených mušlí ve více než sedmdesáti vybraných restauracích. Na webových stránkách akce si zájemci mohou vygenerovat voucher, se kterým lze využít 1+1 porci slávek zdarma.

číst dále ...

Kofi-Kofi: Budování franšízingových poboček nám dává smysl

Milovníkům kávy asi netřeba představovat společnost Kofi-Kofi. Ostatní možná zbystří, když napovíme, že se jedná o mobilní stánky s kávou, které jsou v retro stylu a obslouží vás v nich mladí usměvaví studenti. Letos v srpnu to bude 10 let, kdy do ulic Brna vyjel první KofiTruck. Následovala Praha, Olomouc, Plzeň a také Znojmo. O tom, jak celý projekt vznikl jsme si povídali s jedním ze zakladatelů, Igorem Slavíkem.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy