REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Mléko v dětské stravě: Nutnost nebo zbytečné riziko?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Mléko a mléčné výrobky – kvůli svému vysokému obsahu vápníku jsou dlouhodobě vnímány jako základní kámen dětské výživy. Vápník je totiž hlavní složkou při tvorbě zubů a kostí, mléko je tak jedním z nejdůležitějších zdrojů vápníku podporující stavbu kostí. Potom je tu druhá strana mince – mléko totiž zároveň obsahuje mnoho bílkovin a minerálních látek, které mohou dát zabrat střevům. Je tedy skutečně nezbytné pro zdraví dětí nebo mohou některé jeho složky způsobovat spíš problémy?


Během prvních tří let života je vápník zásadní

Zejména během prvních tří let života je přísun vápníku skutečně důležitý! V tomto období se vytváří třetina kostní hmoty dítěte. Vápník z mléka je vstřebatelný téměř dvakrát více než z potravin rostlinného původu (například mák, luštěniny, sardinky, lískové oříšky, madle, špenát). Děti do jednoho roku by měly denně přijmout 400 miligramů vápníku. Od jednoho roku do deseti let 600 až 900 miligramů a dospívajícím doporučují odborníci až 1200 miligramů.

 

 

Pokud se ještě vrátíme do prvních let života dítěte, tedy do batolecího věku, tak výsledky studie, kterou si nechala udělat Společnost pro výživu, upozornily na značné nedostatky ve výživě. Ty se týkají především vitamínu D, železa a právě vápníku. Nedostatek vitamínu D, jehož následky mohou zapříčinit zpomalení růstu, se týká až 62 % dětí. Nízký příjem železa a jeho zásob v organismu pak může souviset s opožděnou dobou zařazování nemléčných složek výživy, zvláště masa do jídelníčku dítěte. U malého množství železa přitom hrozí chudokrevnost. Přecházet se tomu dá vyváženým jídelníčkem a dostatečným příjmem mléka – doporučená denní dávka pro batolata je zhruba 330 ml.

 

Plno mýtů kolem mléka

Kolem důležitosti mléka v dětské stravě panuje spousty mýtů. Jedním z nich je například i tvrzení, že kravské mléko dětem neprospívá z důvodu zvýšené tvorby hlenu, astmatu, případně mléčnému ekzému – alergie na mléčnou bílkovinu. Podle Jana Krejska, přednosty Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové, je to ale přesně naopak! Kravské mléko je podle něho nenahraditelnou složkou potravy, jelikož rostlinným nápojům chybí esenciální složky. Navíc je u nich větší riziko alergií například na ořechy.

 

Krabička ideální do školní lavice

Ve školním období, kdy je dětem potřeba připravovat svačinky do lavice, se dá přísun potřebných živin spojit se svačinou. Malá krabička mléka (250 ml), jako je například dětmi oblíbený Kravík, poskytne ve věku mezi sedmi a deseti let přes 40 % doporučeného vápníku. Školáci si navíc mohou vybrat z několika oblíbených příchutí, tudíž si na mléku pochutnají a zároveň „nevědomky“ doplní přísun potřebného vápníku.

 

Čerstvé nebo trvanlivé?

„Mnoho rodičů se domnívá, že čerstvé mléko je zdravější než trvanlivé, ale to není pravda. Obsah živin, jako jsou proteiny, vitamíny a minerály, se u čerstvého a trvanlivého mléka téměř neliší“, vysvětluje Radim Kaleta, obchodní a marketingový ředitel Mlékárny Hlinsko. Rozdíl je pouze v tom, že trvanlivé mléko je díky technologickému zpracování, jako je pasterizace a homogenizace, zbaveno mikroorganismů, které by mohly zhoršit jeho kvalitu. „Pokud je mléko ošetřeno běžnými postupy, neobsahuje žádné nežádoucí chemické látky,“ doplňuje Kaleta.

 

Věděli jste, že…

  • Mléko je jediná potravina, která v sobě má všechny potřebné živiny na přežití (bílkoviny, tuky, sacharidy), ale také vodu
  • Krávy, kterým dají majitelé jméno, dojí více mléka
  • Velrybí mléko má konzistenci zubní pasty, protože obsahuje až 50 % tuku
  • Kleopatra za svůj půvab prý vděčila každodenní koupeli v oslím mléce
  • Kravské mléko trávíme asi hodinu, kozí pouze 20 minut

 

Zdroje: Tatra, ČPZP, Novinky, Nutriklub, Tesco

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:



Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

Ty nejlepší recepty z čerstvých rajčat – výběr TOP receptů!

TOP výběr vyzkoušených receptů na zpracování čerstvých rajčat z naší kuchařky ReceptyOnLine.cz. Osvědčené recepty na skvělé pochutiny z rajčat, které možná znáte, ale jiné určitě neznáte! Inspirujte se našimi recepty na zralá, ale i nezralá rajčata, jistě vás nějaký náš recept zaujme. A pokud ho zařadíte mezi oblíbené recepty do své kuchařky, budeme jen rádi. Stačí kliknout a otevře se vám naše malá rajčatová kuchařka. :)

číst dále ...

10 TIPŮ, jak na skvělou domácí pizzu

Na pizza těsto nespěchejte, dejte mu dostatek času vykynout. Klidně přes noc. Pizzy připravte nejlépe z kvalitní mouku s vysokým obsahem lepku pro ideální strukturu a pružnost těsta. Na pizzu se hodí například Pšeničná hladká Pernerka extra silná. Je vhodná nejen na přípravu pizzy, ale i chleba, využití najde i tam, kde je třeba delší kynutí těsta…

číst dále ...

Čtyři zásady pro racionálnější grilování

Přestože je grilování považováno za synonymum léta, nemusíte se svých oblíbených letních zvyků vzdávat ani s příchodem školního roku. Pokud máte elektrický gril, můžete si grilované pochoutky dopřát kdykoli během roku. Stačí dodržovat tyto čtyři zásady, aby byla vaše grilovaná jídla nutričně vyváženější.

číst dále ...

Znojemské vinobraní slaví 40 let: Vychutnejte si historii, kulturu i víno v srdci Moravy

Znojemské vinobraní, které proběhne od 13. do 15. září, slibuje zážitek plný historie, kultury a kvalitního vína. Tato tradiční akce letos slaví své 40. výročí a každoročně přiláká kolem 80 tisíc návštěvníků, čímž se řadí mezi největší vinařské slavnosti v České republice. Historické centrum Znojma se na tři dny promění v „královské město“ plné středověkých průvodů, hudebních vystoupení a pestrého programu pro všechny generace.

číst dále ...

Češi jsou při placení spropitného zaokrouhlovači. Průměrné dýško je 23 korun

Společnost Objednáme provedla průzkum na téma spropitné. Vyplývá z něj, že Češi jsou zatím stále spíše „zaokrouhlovači“, než že by dýško dávali jasným procentem z útraty, například deset či patnáct procent. V tomto roce činila průměrná výše peněz od cesty přes dovoz 23 korun, což je průměrně asi jen pět procent z výše objednávky. Negativní vliv na výši spropitného má i zdražování.

číst dále ...

Náplavkőőő: festival maďarských chutí okoření druhý zářijový víkend v Praze na Náplavce

Jaký je rozdíl mezi gulášem a perkeltem? Pálí čabajka? A uherák? Co dávají v Maďarsku na langoš? V čem spočívá kouzlo tokajského? A co s tím má společného Rubikova kostka? Gastronomický a kulturní festival Náplavkőőő nabídne od 13. do 15. září na pražské Náplavce nejautentičtější chutě a vůně Maďarska. A ano, bude i divoký čardáš!

číst dále ...

Biopotravinou roku 2024 se stal Bio Přeštík v plechu

Soutěž Nejlepší biopotravina roku zná své vítěze. Odborná porota ocenila výrobky v šesti různých kategoriích, přičemž absolutním vítězem se stala letošní produktová novinka z farmy Sasov. Výběrové vepřové maso prasat původního starého českého plemene přeštické černostrakaté tepelně opracované v autoklávu a plněné do tradičního obalu – plechové konzervy. V dalších kategoriích zvítězila kolekce antických obilovin, mošt, jehněčí ossobuco, Chardonnay a farmářský sýr. V letošním ročníku bojovalo o titul 140 biopotravin.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.