REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Likéry

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Svět likérů je pestrý barvami i chutěmi. Obecně se dají popsat likéry jako slazené a ochucené lihoviny. Tato definice nám však mnoho neřekne …


Barmanská a someliérská školaPodle právní normy můžeme rozdělit likéry na slazené a neslazené podle toho, zda obsahují více nebo méně než 90g cukru na litr. Podle výroby pak rozeznáváme likéry vyrobené za studena a likéry připravené teplou cestou, což je vlastně destilace.

U výroby studenou cestou rozlišujeme několik postupů. Macerace je postup, kdy se ovoce – většinou se jedná o měkčí lesní nebo zahradní plody – vloží do lihoviny a do základu se nechá přejít žádaná chuť a aroma. To většinou trvá několik dní. Ovoce se poté odděluje od lihoviny filtrací nebo odstředěním. Jedním z případů macerace je digesce, kdy se plody nechávají macerovat za určité teploty.

Perkolací nazýváme způsob, kdy se lihovina přelévá přes nadrcenou ochucující směs bylin nebo zrn tak dlouho, dokud do ní nepřejde veškerá chuť.

Posledním výrobním postupem je destilace. Té se používá, pokud jsou aromatizátorem semena, např. Anýz, nebo sušené kousky kůry, např. Pomeranč či citrón.

Z pohledu barmana je však nejdůležitější rozdělení na likéry generické, které podle dostupného zařízení a technologie může vyrábět téměř každý, a na likéry vlastnické. Tyto likéry jsou pro svoje vlastnosti nezaměnitelné a jejich recepturu si výrobce drží v přísné tajnosti. Patří mezi ně např. Cointreau, Grand Marnier, Galliano či Drambule, které nesmí chybět ve výbavě žádného barmana.

Zdroj: Slabikář Alkoholu

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy