REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Kde berete své bílkoviny?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Masožravci pomlouvají vegetariány a ti jim to zase vracejí. Hlavní roli přitom mají často bílkoviny. Všude se o nich mluví a vám už z toho jde hlava kolem? Přečtěte si, jaký mají bílkoviny vliv na zdraví, naši peněženku i trávení.


Minimálně příjem bílkovin je pro jeden den stanovený na 0,8 g na kilogram hmotnosti, pokud máte sedavější zaměstnání. Při náročném zaměstnání či velké míře pohybu se doporučuje 1–1,2 g bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti. Kde ale tyto bílkoviny získat?

 

 

Jsme masožravci nebo býložravci?

Trávení masa je náročný proces. Trávicí soustava masožravců je velmi krátká, nedokonale natrávené živočišné zbytky tak nestihnou začít zahnívat. Naopak býložravci mají složitou a dlouhou trávicí soustavu, díky které z rostlin dostanou vše, co jen jde. Lidská trávicí soustava se nachází někde na pomezí těchto dvou. Před dávnou dobou se ze sběračů stali lovci. I u nich ale velkou část jídelníčku tvořilo býlí. V té době se naše trávicí soustava adaptovala na příjem masa, a díky tomu ho dokážeme strávit. S jeho konzumací by se to však nemělo přehánět právě ze zdravotního hlediska. Rostlinnou bílkovinu oproti té živočišné trávíme kratší dobu, hnilobným procesům se tak vyhne.

 

Hlavně to zdravíčko

Podle Americké studie Craiga a Mangelse přináší bezmasá strava řadu zdravotních benefitů mezi které patří např. snížená hladina cholesterolu v krvi (a s tím spojené nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění), nižší hladina krevního tlaku, nižší riziko výskytu diabetu mellitus 2. typu a stejně tak nižší výskyt rakoviny.

Cholesterol ve stravě už dnes není takovým strašákem, všeho je ale nutné s mírou. Vysoký příjem bílkovin je spojen s vyšší produkcí odpadních látek např. močoviny či kreatininu. Tyto látky odcházejí z těla ledvinami, které se tak zatěžují. U zdravých ledvin by to neměl být problém a není prokázáno, že nízkobílkovinnou dietou si udržíte ledviny déle zdravé. Při některých problémech s ledvinami je ale často doporučováno snížit příjem bílkovin, aby se ledviny příliš nenamáhaly.

 

Jak na tom neprodělat jmění

Na první pohled se může zdát, že bezmasá strava je velmi drahá a je to také jedno z oblíbených proti mnohých odpůrců. Opak je ale pravdou. Obzvlášť luštěniny jsou svou cenou více než příznivé. Při sestavování jídelníčku se také zaměřte na lokální suroviny. Často ty nejobyčejnější jsou našemu tělu nejpřirozenější a zároveň neuškodí naší peněžence. Dejte si třeba kroupy s hrachem nebo čočkovou polévku s kořenovou zeleninou.

Stravu je důležité brát komplexně a nepodléhat dietám založeným na vynechávání určitých živin, například sacharidů či tuků. Pro správné fungování organismu je potřebná každá složka, hlavní je pak najít si ten správný poměr. Jestli vám něco nedělá dobře, nepřemáhejte se a najděte si alternativu. Když z jídla nebudete mít radost, nepomůže to psychice a v závěru ani tomu zdraví.

 

TIP – Zelený hrách Menu Gold

Hrách je velmi prospěšný našemu srdci, obsahuje pro něj vše důležité a nenajdeme v něm téměř žádné tuky a sodík. Hodí se tak pro všechny s chlopenními vadami, slabým srdcem, ischemickou chorobou srdeční nebo kardiomyopatiemi. Velmi bohatý je především na vitamíny skupiny B a vitamín C. Škrob v něm obsažený se na glukózu přeměňuje pomalu, snášejí ho tak dobře i diabetici.

Obsah: 500 g

Cena: 16,90 Kč

Dostupné ve všech supermarketech.

Více info na www.menugold.cz

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cukrářské trendy 2020 podle Josefa Maršálka

Naše země zažije tento rok doslova a do písmene šok, co se cukrářské tvorby týče. Celý národ sleduje od 4. ledna soutěž Peče celá země. Prostřednictvím TV obrazovek, v hlavním vysílacím čase na ČT1 ji bude patřit deset víkendových sobot. Jedná se o osvědčený formát ze spojeného království, v originále The Great British Bakeoff. Dnes hraný ve 33 zemích celého světa. Všude tam, kde se objevil, způsobil převrat na poli domácího pečení a cukraření. Televize je skvělé médium a nás ve sladké tvorbě čeká to, co se za posledních 10 let stalo v gastronomii. Zákazník bude plošně edukován. Renesance.

číst dále ...

Neházejte luštěniny do jednoho pytle a neochuzujte se o skvělý zdroj zdraví

Luštěniny nejsou jen zelená čočka a hrách. Tato rodina je bohatá a nabízí spoustu různých chutí. Součástí jídelníčku by měla být nejen díky své variabilitě užití a chutí, ale také pro blahý vliv na naše zdraví. Moderní gastronomie luštěniny využívá často a díky tomu stále roste její popularita, a to nejen mezi vegetariány a vegany. Seznamte se s dalšími druhy luštěnin a pozvedněte jejich konzumaci v České republice, která je celosvětově podprůměrná. Nevyhýbejte se luštěninám, nevíte, o co přicházíte.

číst dále ...

Nové exkluzivní japonské whisky na českém trhu

Společnost Premier Wines & Spirits s novým rokem 2020 představuje rozšířené portfolio svého whisky sortimentu. Nově na náš trh přináší stále oblíbenější japonské whisky. Konkrétně zde pořídíte exkluzivní Kura The Whisky a whisky Kamiki, která jako první zraje v sudech z japonského cedru.

číst dále ...

Překvapivě dietní: obohaťte letos svůj jídelníček o suroviny, které byste na první pohled možná rázně odmítli

Začali jste nový rok s předsevzetím dostat se do kondice a ideálně pár kilo zhubnout? Letos by to pro vás nemusel být takový oříšek, měli byste ale volit správnou cestu. Nebojte se hladovění, naopak, dietní jídelníček může být bohatý a chutný. Stačí zařadit potraviny, o kterých byste možná na první pohled ani neřekli, že vám v boji s přebytečnými kily mohou pomoci.

číst dále ...

Směs od Labety – Mazanec bez lepku

Mazat se s mazancem? Proč ne, když máte dost času. Se směsí od Labety je to ale taková hračka, že si tuhle sladkou dobrotu upečete i několikrát za rok, nejen na Vánoce. Navíc se jedná o bezlepkový produkt, takže ho můžete bez obav nabídnout i jakékoli návštěvě. Do těsta už stačí jen přidat mléko, máslo a žloutky. Dle chuti doplníte do těsta rozinky, kandované ovoce, ořechy nebo mandle. Pečení si pak můžete usnadnit v domácí elektrické pekárně. A je raz dva napečeno. Mazanec od Labety si zamilujete vy i celá vaše rodina stejně jako ten od babičky.

číst dále ...

Už jste našli drink, který vám sedí? Frank Sinatra si ho namíchal sám

Důvod k oslavám se vždycky najde a co si budeme nalhávat, většinu oslav doprovází drinky s aspoň kapkou alkoholu. Kvalitnímu drinku se nevyhýbají slavné osobnosti ani členové královských rodin. Zjistěte, co nesmí chybět v Buckinghamském paláci, kdo bedlivě počítal počet kostek ledu ve skleničce, nebo čím byste zapůsobili na sex symbol své doby, Marylin Monroe.

číst dále ...

Není farmář jako farmář o marketingovém triku na obalech potravin

Farmářský, bio, maminčin, domácí… Tolik různých nápisů se objevuje na obalech potravin. Dokážeme si ale představit, co se za nimi skrývá? Ne všechny jsou oficiálně stanovené zákonem a můžeme tak lehce nalítnout lacinému triku prodejcovu. Čtěte a dozvíte se, na co si dát pozor při příští návštěvě obchodu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy