REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Káva slaví mezinárodní den. Připomeňte si odkud pochází a v kolika podobách ji rádi dopřejeme

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Víte, jaký je rozdíl mezi Espressem, Lungem a Ristrettem? Věděli jste, že průměrný Čech vypije během jednoho roku přibližně 400 šálků espressa? Káva je nejen populárním energetickým nápojem, ale také rituálem, bez kterého si spousta lidí nedokáže představit svůj život. Díky své oblíbenosti si vysloužila také svůj mezinárodní den, který připadl na 1. října. Na voňavou pochoutku nezapomíná ani Dáme market, který u příležitosti Světového dnu kávy připravil pro zákazníky speciální akci na vybrané kávové produkty.


Káva je opředena vskutku voňavou historií. Říká se, že některé africké kmeny znají kávu už odpradávna. Dříve údajně rozemílali zrnka a vyráběli z nich kaši, kterou dávali jako krmivo zvířatům. Někteří válečníci dokonce požívali zrnka před bojem, aby zvýšili svou udatnost. Takže není divu, že se do historie zapsal také Mezinárodní den kávy, který připadl na 1. října.

 

 

Krátce o historii

Kávovník, ze kterého kávová zrna pocházení, sice pochází z Etiopie, nicméně poprvé byl kultivován v Jemenu, kde se pěstoval již v 6. století našeho letopočtu. Od 13. století se zrna kávovníku začala pražit a vznikl nápoj, který již trochu připomínal dnešní kávu. Historicky první kavárna na světě pak byla otevřena v 15. století v Mekce.

Přestože má káva svou historii zakořeněnou především na africkém kontinentu, tak svou lahodnou chuť přesunula i k nám. První kavárna v českých zemích údajně vznikla v Brně. Otevřel ji již v roce 1702 Turek Achmet.

 

Kávovník aneb jaký je rozdíl mezi Arabikou a Robustou?

Kávovník je ovocná dřevina a vyskytuje se v celé řadě druhů. Většinou se ale pěstuje Arabika a Robusta. Plody, které na kávovníku rostou, jsou podobné třešním a uvnitř nich se nachází dvě malá zrnka. Ročně se vypěstuje až 10 milionů tun těchto světem milovaných zrnek, které vídáte na svých stolech v podobě šálku lahodné kávy.

Víte, jaký je rozdíl mezi Arabikou a Robustou? Jejich zrna se od sebe liší jak místem a podmínkami růstu, tak i zpracováním. Arabika tvoří 70 % světové produkce kávy, je chuťově jemnější a díky přítomnosti ovocných organických kyselin můžete v kávě cítit konkrétní ovocné tóny. Arabika se pěstuje spíše ve vyšších nadmořských výškách, díky tomu pomaleji dozrává a zrna jsou pak chuťově komplexnější. Robusta roste v nižších nadmořských výškách a její výhodou je rychlejší zrání. Její chuť je oproti Arabice drsnější, zemitější a mnohdy dřevnatá. Obsahuje také více kofeinu, který spolu s chlorogenovou kyselinou funguje jako antioxidant a chrání tak kávovník před škůdci. Robusta se nyní používá především k výrobě instantní kávy.

 

Káva má blahodárný vliv na zdraví

Je to tak, káva je jedním z nejzdravějších nápojů na planetě. Pochopitelně pouze v případě, že pijete kvalitní kávu a dopřáváte si ji v rozumném množství. Patří totiž mezi významné zdroje antioxidantů, čímž bojuje proti předčasnému stárnutí, degenerativním poruchám mozku nebo kardiovaskulárním onemocněním.

Káva je doslova nakopávačem pro lidský mozek. A to především díky kofeinu, který se po vypití kávy dostává do krevního oběhu a následně do mozku, kde zvyšuje produkci dopaminu. Tím dochází ke zrychlení neuronů a přemýšlení nad složitými pracovními úkoly jde najednou mnohem snáz. A co víc – káva dokonce chrání váš mozek před Alzheimerovou chorobou a snižuje riziko Parkinsonovy choroby.

A nyní něco pro zaryté sportovce. Pokud si před sportovním výkonem dopřáváte různé energetické drinky, zbystřete. Můžete je totiž vyměnit za šálek kvalitní kávy a výsledek bude stejný. Za vším opět stojí kofein, který zvedne hladinu adrenalinu v krvi. Díky tomu se vaše fyzická výkonnost zvýší až o 12 %.

 

Espresso, Ristretto nebo Lungo? Jak jste na tom s jejich znalostí?

Kávových nápojů existuje nepřeberné množství. Od Espressa přes Lungo až po ledové Frappé. Jaký je mezi nimi ale rozdíl?

Espresso se skládá z 8 g čerstvě namleté kávy a horké vody. Ta by neměla překročit 90–92 stupňů a tlak vody by měl být 9 barů. Výsledkem je přibližně 30 ml vysoce intenzivní chuti, která vás zaručeně nakopne. Ristretto je to, co Češi velmi často chybně nazývají jako piccolo. Naštěstí se toto označení z kávových lístků pomalu vytrácí, nicméně podstata ristretta zůstává stejná. Jedná se vlastně o menší variantu espressa, jelikož má pouze 22 ml. Lungo pro svou přípravu potřebuje rovněž 8 g kávy, ale hlavní rozdíl spočívá v množství vody, které je oproti espressu dvojnásobné. Objem výsledné kávy je 120–150 ml, a proto se podává ve větším šálku.

Ať už si oblíbený nápoj dopřáváte ve formě espressa, ristretta či lunga, můžete si je během mezinárodního dne dopřát vaše oblíbené produkty od značek Nescafe, Tchibo, Jacobs Douwe Egberts, Lavazza nebo Mokate za zvýhodněnou cenu na online síti obchodů Dáme Market.

 

O společnosti Dáme jídlo

Dáme jídlo je největší česká platforma, která partnerům z řad restaurací a obchodů přivádí zákazníky a pomáhá jim se správným komerčním nastavením a efektivností rozvozu. Společnost spolupracuje s téměř 6 000 partnery ve 170 obcích po celé České republice a svou pestrou nabídkou tak pokrývá přes 60 % tuzemské populace. Během denní špičky doručí více než 10 000 jídel a dalších položek za hodinu a toto číslo stále roste. Dáme jídlo je součástí Delivery Hero, celosvětově největšího hráče na trhu food delivery a quick commerce, který se v roce 2020 stal součástí klíčového evropského akciového indexu DAX, kam patří 30 nejvýznamnějších německých veřejně obchodovaných firem.

Zdroj: Blog Dáme Jídlo

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

25 nejlepších receptů na pečené vánoční cukroví

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na pečené vánoční cukroví. Snad náš výběr vás bude inspirovat a pomůže vám s rozhodnutím, které vánoční cukroví letos upečete.

číst dále ...

Jak odlehčit štědrovečerní hostinu

Nesou se vaše Vánoce ve znamení opulentních obědů a večeří, ať už doma či u příbuzných? Možná přišel ten správný čas vyzkoušet lehčí variantu štědrovečerního jídla. Koneckonců Vánoce by neměly být svátky obžerství a bolavý žaludek nepotěší asi nikoho. Vyzkoušejte tipy na odlehčení klasických vánočních jídel, po kterých kila nahoru nepůjdou.

číst dále ...

Recepty, které ozvláštní podzimní menu. Kombinaci masa a báječných sezónních dobrot si zamilujete!

Bloudíte mezi regály obchodů a marně přemýšlíte, jakými pokrmy ozvláštnit pochmurné podzimní víkendy? Pak vsaďte na to, co je právě nejdostupnější – lokální čerstvé a šťavnaté suroviny. Vždyť na podzim jich je k dostání celá řada a byla by chyba je řádně nevyužít. Zkombinujte je s masem a provoňte kuchyni neodolatelnými dobrotami!

číst dále ...

Vánoční pečení v plném proudu. Vyzkoušejte netradiční druhy mouky a myslete na kvalitu!

Jelikož se tolik očekávané období vánočních svátků nezadržitelně blíží, většina domácností už oprašuje recepty a pomalu se chystá na přípravu cukroví. Linecké, perníčky, vanilkové rohlíčky nebo třeba pracny. Každý máme svůj oblíbený druh, na který jednoduše nedáme dopustit. Pokud byste však rádi každoroční vánoční klasice letos dodali nový rozměr, zapomeňte na pšeničnou mouku a vyměňte ji za zajímavější alternativy. Zároveň myslete na to, že kvalita je na prvním místě!

číst dále ...

Vánoce na TV Paprika

Kulinářská stanice TV Paprika přináší bohatý vánoční program, jež opět nešetří nápady a návody na ty nejlepší dobroty. Inspirujte se novými recepty od samotného mistra – Jamieho Olivera, který ukáže, že i s jedním hrncem je možné nadělat mnoho parády. Chybět nebude ani oblíbená trojice kuchařů – Gordon, Gino a Fred, kteří se vydají oslavit Vánoce až za polární kruh. To vše a mnohem více, sledujte v prosinci na televizní stanici TV Paprika.

číst dále ...

Znáte červené kiwi?

Kiwi je stálicí mezi exotickým ovocem. Během zimních měsíců je na českých stolech velmi oblíbené a zná ho úplně každý. Tedy pokud jde o zelené kiwi. Znáte ale kiwi červené? Svým oválným tvarem a hnědou slupkou je velmi podobné svému zelenému protějšku, ale jeho slupka nemá chloupky. Po rozkrojení se liší barvou, která je spíše žlutá a přechází až do červena. Rozdíl je také v chuti, která je jemnější a méně výrazná. Červené kiwi je však, stejně jako to zelené, plné vitamínů a dalších tělu prospěšných látek.

číst dále ...

Příběh značky McCain, hranolkové legendy

Znáte legendární hranolky, které se připravují pečením v troubě bez oleje? Přesně tak, jde o značku McCain, která doslova přepsala postup přípravy hranolků v českých domácnostech. Víte však o tom, že společnost McCain vznikla v Kanadě jako rodinná firma, a ještě i dnes čerpá ze svých „rodinných kořenů“? Společnost podporuje generace farmářů na celém světě a společně aplikují principy udržitelného a regenerativního zemědělství. „Doufáme, že sdílením našich záměrů se světem inspirujeme ostatní, aby se zapojili,“ říká Max Koeune, prezident a generální ředitel McCain Foods Limited.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy