REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jordánsko

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

V Jordánsku je pochoutkou ostře kořeněné velbloudí maso. Koření se pepřem, římským kmínem, skořicí, pálivou paprikou, cibulí, česnekem, mátou, muškátovým oříškem, zázvorem, šafránem a sušenými poupaty růže. Z koření se také připravují různé pasty a práškové směsi …


Jídlo v Jordánsku

Pokrmy Středního východu, tedy i Jordánska, jsou spíše jednoduché, přesto chuťově velmi zajímavé. Předkrmy – méze, jsou vydatné, často bez masa, které se nabírají většinou ještě teplým nekvašeným chlebem tzv. kobz(em). Oblíbená je rýží plněná zelenina jako tykve, lilky, mrkve. Typický felafel, což jsou smažené kuličky z cizrny, je také velmi rozšířený teplý předkrm.

Polévky jsou také často připravovány ze zeleniny.

Jako hlavní chod se obvykle podává kuřecí, hovězí a také jehněčí maso. Vepřové je zakázáno a to z náboženských důvodů! Maso v Jordánsku připravují převážně na rožni a objednává se vždy pro celý stůl. Velmi oblíbený pokrm je schwarma, což jsou plátky jehněčího upravené na grilu.

Jako moučník se většinou servíruje místní ovoce jako melouny, granátová jablka, manga, fíky … Sladkosti v Jordánsku jsou velmi rozmanité, poměrně hodně sladké, obvykle jsou máčeny v medu nebo sirupu, dost často plněné různými druhy oříšků. Opravodvá bomba mezi zákusky je baklava. Skvělý je i konáfu, závitek z listového těsta plněný oříčky.

Nápoje

Nejoblíbenějším nealkoholickým nápojem v Jordánsku jsou ovocné džusy a samozřejmě obyčejná pitná voda, která je snadno dostupná, dobře vychlazená, jak v obchodech, tak i restauracích a hotelech.

Nepostradatelným nápojem Středního východu je velmi oblíbená černá káva a bylinkové čaje. V hotelích je podávána filtrovaná káva, kvalitnější silná káva se jmenuje kacar. Arabská káva zvaná kahva je velmi aromatická a silná, protože se obohacuje skořicí a je servírovaná v miniaturních šálcích. Pokud obsluze neřeknete jaké množství cukru si přejete, přinesou vám kávu silně slazenou. Budete-li si chtít obědnat klasickou evropskou kávu, objednejte si tzv. nes. Ke kávě v Jordánsku servírují místo zákusku vodní dýmky různých tvarů a velikostí. Arabské čaje jsou velmi silné a voňavé, opět se pijí hodně sladké.

Co se týká alkoholu, víno v Jordánsku není moc běžné a bývá dost drahé. Milovníci piva si mohou koupit značku Heineken, která se zde dokonce vyrábí. Lihoviny jsou v Jordánsku méně běžné, nejčastěji s zde pije arak, který je vyráběn z anýzu. V hotelech samozřejmě koupíte všechny běžné evropské zmačky alkoholu.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy