REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Hit dnešní doby, Paleo kuchyně

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Diety - Paelo kuchyněV režimu Paleo stravování na mléko, pečivo či další klasické přílohy rovnou zapomeňte, obvyklé přílohy se zde nahrazují zeleninou. Jí se jen čerstvé potraviny, které se upravují co nejpřirozeněji. Strávníci této „diety“ se snaží vyhýbat průmyslově vyráběným potravinám. A například klasická mouka nemá v Paleo kuchyni své místo!


Paleolitičtí lidé neznali vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, artitidu, cukrovku, mrtvice, deprese, schizofrenii, rakovinu ani akné nebo obezitu. Tyto civilizační choroby přišly až se vznikem zemědělství. A právě do doby paleolitu se tato moderní dieta vrací. Paleolitická strava je založena na stravovacích návycích našich předků z období paleolitu. Ti byli především lovci zvířat a sběrači ovoce, bylinek … Paleolit trval skoro 3 miliony let. Lidské tělo má proto důkladně zakódováno toto stravování a doposud se naše geny nestihly změnit, zatím, co naše stravovací návyky ano.

 

Diety - Paelo kuchyně

 

Paleolitické stravování není jen o samotné stravě, ale i o životním stylu člověka, o životní aktivitě, která zásadně souvisí s příjmem potravin. Člověk v minulosti si musel maso ulovit, tedy vydat velkou námahu, než mohl zasednout ke stolu a začít jíst. Dnes si někteří z nás ani nejdou nakoupit, prostě zvednou telefon a jídlo si objednají. Pak se nedivme, že svět začíná být plný tlouštíků, lidí s nadváhou, ale především lidí, co mají mnohá, výše jmenovaná, civilizační onemocnění.

 

Co tedy jíst při Paleo stravování?

  • Různé druhy masa – Libové maso vepřové, kuřecí, ale i maso černé, tedy zvěřinu, ryby, mořské plody …. bourané a připravené pro přípravu, nejlépe koupené od soukromých zpracovatelů.
  • Zelenina –  Konzumuje se čerstvá zelenina, nebo zelenina, kterou si nejlépe sami hluboce zamrazíte, skvělá je trhaná na vlastní zahrádce.
  • Ovoce –  Především čerstvé ovoce, v zimě i ovoce hluboce zmrazené, neslazené kompoty a marmelády jsou v Paleo kuchyni jen kompromisním řešením.
  • Mouka –  Konzumuje se mouka ze slunečnicových semínek, z lískových oříšků, hroznových jadérek, z dýňových semínek, kaštanová či sezamová mouka … ovesná mouka (vločky) jsou kompromisními potravinami, protože obsahují pomalu vstřebatelné uhlohydráty.
  • Mléčné suroviny –  Mandlové mléko, kokosové mléko nebo smetna, máslo lze použít, ale nejlépe ghee, to je 100 % Paleo. Sýry jsou povolené, například čedar, ementál, parmazán …
  • Vejce –  Jsou povolená, ale domácí!
  • Tuky –  Skvělé je vepřové, husí či kachní sádlo, máslo ghee, kokosový olej, olivové oleje lisované za studena, dýňový olej …
  • Ořechy –  Mleté mandle, mák, vlašské ořechy. Arašídy jsou v Paleo kuchyni zakázány!
  • Sladidla –  Stévie, březový cukr, xylitol, med, ale v malém množství.
  • Koření a bylinky –  Veškeré koření i bylinky jsou bez omezení.

 

Z výše uvedených ingrediencí vyplývá, že při držení Pleo diety musíme z jídleníčku vyřadit obilniny a výrobky z nich, luštěniny, mléčné výrobky, klasické cukry, rostlinné oleje, brambory a také průmyslově zpracované potraviny. Ani pití kávy, či čaje a alkoholu není doporučeno!

Diety - Paelo kuchyně

Slovo závěrem

No přejít striktně na nový režim Peleo stravování, to asi nedokáže každý, ale poučit se z této filozofie a častěji sáhnout po zdravějším jídle, občas vynechat nezdravé tuky, omezit cukr, místo klasických kynutých knedlíků si dát nějakou tu zeleninovou přílohu, to by asi neměl být takový problém. Pomůžete nejen svému tělu, ale ve spojení s častějšími vycházkami, aktivním, i když třeba jen rekreačním sportem, či pohybem na zahrádce nebo kolem domu, své zdraví určitě posílíte. A kdo ví, třeba Paleo šílenství postupně úplně propadnete, kdo ví? Vždyť to máme pořád v genech!

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy