REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rybí aspik


Na l litr rosolu. Odvar ze zeleniny k uvaření ryby: 50 g cibule, 50 g mrkve, 50 g petržele, 50 g celeru, ploutve, kosti, hlavy bez skřelí, oprané kůže z ryb, páteře, sůl, bobkový list, nové koření, ocet, 2 bílky, 30 g želatiny.

Zeleninu opereme, očistíme, nakrájíme a uvaříme s kořením a solí. Přidáme jedlé odřezky z ryby, páteř s kostmi, ploutve, kůži a hlavu. Uvaříme a scedíme. V procezeném odvaru uvaříme 12 – 20 minut rybu, vyjmeme ji, odměříme l litr odvaru a je-li třeba, vyčistíme rosol podle níže uvedeného předpisu.

Čištění rosolu – 1 litr rosolu, 20 g želatiny, 3 bílky. Želatinu v lístcích opereme, na hodinu namočíme do studené vody, když nabobtná, rozpustíme ji v malém množství horkého rosolu a stále mícháme. Zbývající rosol vychladíme, vložíme syrové bílky, rozpuštěnou želatinu, promícháme metlou na sníh a za stálého míchání zahříváme až do varu. Když se rosol vaří, odtáhneme jen na okraj plotny a necháme v klidu, aby se tekutina mohla vyčistit. Když je již rosol průhledný, sebereme šumovinu a rosol opatrně procedíme přes pláténko. Při čištění většího množství rosolu lijeme jej na utěrku uvázanou za 4 rohy obrácené židle. Utěrka musí volně viset, aby tekutina nevytékala, ale zvolna odkapávala do misky. Procezený rosol necháme vychladnout.

Rosol musí být při nalévání horký, aby při odkapávání neztuhl.


reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy