REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Quinoa (merlík chilský)


Jihoamerická plodina, kterou znali už staří Inkové. Její jméno je inckého původu a do češtiny by se dalo přeložit jako matka zrno. To, co pro Evropu znamenaly obiloviny, tím byla pro původní indiánské obyvatele Jižní Ameriky quinoa. Různé kaše, mouky, a dokonce i tradiční pálenka chica – to všechno pochází z této odolné rostliny. Po evropské kolonizaci kontinentu ale quinoa téměř upadla v zapomnění. Většina obyvatel ji zkrátka přestala pěstovat. Tato starobylá plodina se zpět na výsluní dostala až koncem 20. století, kdy vědci objevili její mimořádnou výživovou hodnotu. Jednou z jejích největších předností pro moderního člověka je to, že neobsahuje lepek. Ve skutečnosti totiž není příbuzná s našimi obilovinami, a proto je mouka, která se z ní vyrobí, bezlepková a vhodná pro celiaky. Je možné ji použít jednak klasicky a jednak ji lze přimíchat do kukuřičné či jiné mouky. Těsto rázem dostane jemnou oříškovou chuť a vůni. Zrnka quinoy je navíc možné vařit celá a jsou vhodnou alternativou rýže, kuskusu nebo jáhel.


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.