REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čemeřice černá (lat. Helleborus niger)


Lidově se nazývá kýchavka, čemerka, koření sv. ducha, černé koření. Její výskyt je hojný na vápencových půdách jižní Evropy, jako je Řecko, Itálie, Francie, ale i chladnější Anglii, kde je květ čemeřice národním symbolem vánoc. U nás se pěstuje v zahrádkách, na skalkách jako alpinka, ale roste i ve stinných horských lesích. Je to jedovatá bylina se starým remediem proti melancholickým, obsahuje dva prudce jedovaté digitaloidy helleborein a helleborin, první je silným kardiakem, zvyšuje krevní tlak, druhý rovněž a ještě drasticky projímá, dráždí sliznice, mírně umrtvuje, velké dávky zaviňují obrnu svalstva a smrt. Plinius ji nazval „ melampodiem „, ve starověku se zove „ Ektomon „ nebo „ Polyrhizon „. Pastýř Melampos získal slávu léčitele tím, že čemeřicí uzdravil dcery krále Protea od hrozných kožních vyrážek a duševního šílenství. Horác aplikoval čemeřici chorobně umíněným lidem.

Starověk si ve srovnání se středověkem vážil čemeřice daleko více a je známo, že Karneades ji užíval i když byl naprosto zdráv proto, aby měl „ čistý mozek“. a mohl tak správně odpovědět na spisy Zenonovy. Plinius zaznamenal, že Galové, aby maso ulovené zvěře bylo křehčí, máčeli hroty svých šípů do šťávy čemeřicové, staří Římané znali čistící účinek čemeřice a pojídali jednak maso, které bylo čemeřicovými kořínky propícháno a naloženo na způsob zvěřiny, jedli i kandizované kořeny kvůli odtučnění. S nebezpečím otravy si nedělali starosti.

Příznaky otravy jsou dávení, závrať, slinění, rozšířené zornice, křeče a smrt ochrnutím srdce. Výtažek z kořene v lihu se doporučoval zevně proti jaterním skvrnám, odvar z kořene hubí hmyz a stará myslivost používala výtažky z kořene k hubení vlků a lišek. Čemeřice se mísila se šňupavým tabákem, přičemž u šňupání vzniklo úporné kýchání. Lékaři starověku věřili, že kýcháním se odstraní všechny nečistoty mozku. Šnecberský šňupavý tabák se proslavil právě svou čemeřicovou složkou.


reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy