REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bažant obecný


Bažant obecný není našim původním ptákem. Pochází z oblasti od Černého moře. Celkem se rozlišuje 27 poddruhů, rozšířených původně v Asii. Do Evropy byl bažant přivezen již v Antickém Řecku, odkud se pak rozšířil přes Řím prakticky do celé Evropy a v nové době i do Ameriky a na Nový Zéland. Kohout má hlavu černou s kovovým leskem, často ohraničenou od hrudi bílým obojkem, okolo očí jsou velké rudě zbarvené lysiny (poušky). Na trupu převládá červenohnědé zbarvení s výrazným kovovým leskem. Slepice je světle hnědá s tmavšími středy per, hrdlo a břicho jsou světlejší. Celková délka kohouta je 76-89 cm, slepice 53-64 cm.

Vyskytuje se po celé ČR, vesměs v zemědělské krajině, zvláště tam, kde je zemědělská půda prostoupena menšími lesy. Je polygamní, kohouti obsazují svá tokaniště již v první polovině března a hájí je před ostatními. V toku kohout hlasitě křičí, vyskakuje a hlučně třepetá křídly. Slepice snáší do mělkého hnízdního důlku na zemi kolem 10 vajec, na nichž sedí 22-25 dní. Jakmile vylíhlá kuřata oschnou, následují matku, po dvou týdnech již poletují a ve stáří šesti týdnů normálně létají.

K nám byl dovezen v 11. století a brzy se hojně rozšířil. První bažantnice u nás měl údajně Karel IV. v Králově Dvoře u Berouna.Dříve byl v Čechách a na Moravě velmi hojný.


reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy