REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Adžvajen (Ajwain)


Semínka libečku, používají se do indických pokrmů. Ádžvajen neboli omum je v ajurvédském lékařství v Indii odedávna hojně používán proti průjmu, atonii (svalové ochablosti), poruchám trávení, kolikovité bolesti, nadýmání a také proti choleře. Je to lék dobře známý svými účinky proti nadýmání, posilujícími účinky a jako stimulans. Ádžvajen je také žvýkán pro získání vonného dechu.

Ajurvéda pokládá ádžvajen za hořký a řízný, lehké vlastnosti, silně pálivý a následně hořký. Posiluje trávení, chuť k jídlu, působí léčivě na zvětšení sleziny, na otoky, škytavku, nechutenství, vystřelující bolesti, nadýmání, zácpu, hemeroidy a také zastavuje zvracení.

Velmi důležitým znakem ádžvajenu je dobrá kombinace jeho vlastností s řízností hořčice a červeného chilli, hořkostí čirajaty (Swertia cherayata) a vynikajícím protikřečovým účinkem asafoetidy (Ferula asafoetida).

Ádžvajen je hojně používán při chronických horečnatých onemocněních. Osobám chladné konstituce je podáván, aby předal své teplo játrům a žaludku. Řídká mast (drcený ádžvajen rozetřený s vodou) pomáhá při mnoha kožních nemocech jako jsou pihy, černé skvrny a uhry. Pro svůj diuretický efekt je vhodný při léčbě močových kamenů a obtíží.

Je výborným lékem k vypuzení měchovce (střevního parazita způsobujícího anémii). Semínka mají účinek na křečovité choroby jako je černý kašel. Řídká mast se ukázala prospěšná v případech vosího štípnutí a bodnutí štírem. Velice významné v dnešní době je pravidelné užívání ádžvajenu k odbourání návyku na opium. Může být proto užit jako náhrada opia v rehabilitaci pokročilých návyků. Napravuje také poruchy způsobené užíváním opia.

Obvyklá doporučená dávka je 3 – 5 gramů nebo 120 miligramů esence (tymol). Tymol účinně zbavuje střevních červů dokonce již v dávce několika kapek. Pro tento účel je nejčastěji užíván jako emulze. V počátečních stadiích cholery je tento olej a také semínka velmi užitečnou ochranou před zvracením a průjmem. Použit spolu s dalšími aromatickými léky jako jsou eukalyptus, mentol a máta peprná je vynikajícím lékem proti nadýmání. Smícháme květy a olej ádžvajenu se sodou a vypijeme. Tento nápoj poskytuje velkou úlevu při nadmutí, trávicích potížích a zvýšené kyselosti žaludku. Konzumace několika semínek ádžvajenu spolu s palmovým cukrem účinně chrání před zvracením při zvýšené kyselosti žaludku. Při rýmě nebo psychických potížích kouříme krátkými tahy velmi jemný prášek z ádžvajenových semínek, tuto proceduru provádíme opakovaně. Tento způsob se ukázal být účinným v mnoha případech.


reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy