REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Achiote – (ačitoe) též annata


Je aztécký název stromu Bixa orellana, jehož červenohnědá semínka se používají k barvení rýže a omáček na sytě žlutou barvu. U nás lze nahradit šafránem nebo kurkumou. Pochází z oblasti Amazonie a Střední Ameriky. Španělé ho přivezli do Jihovýchodní Asie zejména na Filipíny a je oblíben ve Vietnamu.

Vyznačuje se jadeitově (Jadeit – bělavě nazelenalý nerost – křemičitan hlinito sodný, jinak polodrahokam užívaný třeba na výrobu zelených sošek) zelenými a srdcovitě tvarovanými listy. Nápadné jsou jeho oslnivě růžově až červené květy se žlutými tyčinkami, které visí v uspořádaných shlucích. Postupně se mění na kaštanově hnědé až konečně vyzrají v ostře šarlatové asi 5 cm dlouhé ostnaté lusky.

Extrakty semen těchto lusků se používají jako přirozené potravinářské barvivo jako tzv. “orleánská oranž” aj. k barvení sýrů, (cheddar), umělých tuků, másla, rýže, polévek a uzených ryb.

Barvivo, může nahradit v kuchyni šafrán je je hodně používáno v latinsko-americké a karibské kuchyni jak pro barvení potravina, tak pro příjemnou vůni. Ve Střední a Jižní Americe se užívá jako přírodní barva (kromě kuchyňského užití) k výrobě tělových odstínů a rtěnek (odtud název: “lipstick tree” – rtěnkový strom), obecně pak ještě k barvení mýdel, textilu. Po staletí sloužilo toto barvivo na Surinamu (pozn.: sever Jižní Ameriky) a u amazonských Indiánů k barvení a krášlení těla při slavnostech. Odvar listů má léčivé účinky při nachlazení (rýma), jako podpůrný srdeční lék s mírně diuretickými účinky.

Annatový olej má uklidňující a antioxidační účinky, slouží jako ochranný opalovací krém i jako prostředek proti bodavému a dotěrnému hmyzu, ochraně proti slunci aj. Jako stromeček se může pěstovat také na zahrádkách všude v tropických pásmech i jinde ve sklenících.


reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy