REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Exotická čína

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vyhledávané speciality v čínské kuchyni byli a ještě jsou medvědí tlapy, daňčí ocasy, kachní jazyky, úhoří vajíčka, velbloudí hrb, opičí pysky, kapří ocasy a volský morek. Specialita obyvatel Kantonu (Čína) je zase kočičí maso. Populární jihokorejský pokrm, jehož složkami jsou mimo jiné psí maso a nejrůznější byliny a koření se jmenuje Kae soju.


Krysí mláďátka

Krysí mláďátka se podávají v čínské kuchyni a pokrm se jmenuje Trojí vypísknutí. V průvodci je toto jídlo popsáno takto: poprvé vypísknou, když je uchopíte tyčinkami, podruhé při namočení do sojové omáčky a potřetí, když si je dáte do pusy…

V Číně konzumují i Lu-lun,což jsou jelínkové s váčkem vzácného pižma na bříšku.

Ryby naložené se šiškami borovic je vyhledávaná lahůdka v Číně.

Obří mloci žijící v Číně dosahují délky 1,5 metru a mají hmotnost až patnáct kilogramů. Jejich maso je pro Číňan vyhlášenou pochoutkou. Vnitřnosti těchto živočichů nacházejí uplatnění v tradiční lidové medicíně. V poslední době se na čínském venkově zkouší pěstování těchto mloků na farmách, neboť se jejich výskyt ve volné přírodě značně snížil.

Jezte mravence, nabádá stará čínská lidová moudrost.

Ten, kdo si místo šunky dává pravidelně porci mravenců, jejichž chuť mimochodem připomíná humry, se, jak píše čínský deník Kungžen Ž´-pao, nemusí obávat rakoviny plic nebo lymfatických uzlin, tuberkulózy a padání vlasů. Víra v zázračné účinky pojídání mravenců má zřejmě svůj původ v obdivu k vitalitě medvědů, pro něž jsou mravenci pravidelnou součástí jídelníčku.

Někdo rád žlučník.

Zcela nečekané odbytiště nalezli dánští řezníci pro žlučníky z vepřů, které dosud končily na smetišti. Od léta tohoto roku vyvážejí tyto prasečí vnitřnosti do Číny, protože obsahují látky, které podle čínského přírodního lékařství maximálně povzbuzují mužskou potenci. Zdá se, že Číňané jsou s extrakty žlučníků dánských vepříků nadmíru spokojeni, protože po zkušebních dodávkách přišla nyní objednávka na celých 270 tun.

Nápoj s mravenci.

V Číně se vyrábí osvěžující nápoj, jehož nejdůležitější složkou jsou sušení mravenci umletí na prášek. Zjistilo se, že prášek obsahuje tolik bílkovin jako sója a je čtyřikrát bohatší na kalorie než hovězí maso. Kromě toho obsahuje 19 aminokyselin a také značná množství zinku, jehož nedostatek zapříčiňuje zastavení růstu dětí.

Myšky pro labužníky.

Čínští obchodníci jsou nároční. Nestačil jim uhelný, rýžový, či ropný trh, ani burza, a tak si založili světovou raritu – myší trh. Jak oznámil list China Daily, v provincii Kuang-tung si mohou pilní lovci čtyřikrát do měsíce „zakšeftovat“ s živými hlodavci a prodat je majitelům restaurací, kteří je podávají jako zvláštní lahůdku. Při každé akci změní majitele až dvě tisícovky myšek. Kupující prý dávají přednost tvorům velkým a pěkně vypaseným, ty, které mají pod míru (250 gramů), odmítají. Myši ročně připraví čínské zemědělce o miliony tun zrní a jejich hubení jakýmikoli prostředky je oficiálně povoleno. Předtím než dostali možnost prodávat tyto polní škůdce živé, farmáři je většinou hromadně trávili.

Kočky jako mls.

Až 50 koček denně prodával labužníkům na pekáč podnikavec v Nankingu ve střední Číně. Předváděl pečínku v kleci v živé podobě – zákazník si vybral z několika desítek koček. Podle listu je nankingská kočka nejlepší na pepři a zázvoru, nezaškodí troška anýzu. Nabízejí ji již všechny nejdražší restaurace ve městě. Kočka zatím mezi tradiční pokrmy nepatřila, takže její start na jídelníčku hospod je považován za významné obohacení čínské kuchyně.

Krysa stokrát jinak.

Krysa obložená smaženým chřestem, krysí maso na rozpáleném oleji, dušená krysa s lotosovými listy, kaštany nebo s bambusovými výhonky, a krysí polévka s kořínky léčivých bylin – to je pouze část z kuchařských receptů, s nimiž přišel jeden z čínských hospodářských listů. Deník se odvolal na to, že krysí maso, jehož cena se pohybuje okolo pěti dolarů za kilogram, lze již nalézt na jídelníčcích restaurací v městě Kantonu. Kromě delikátní chuti krysích lahůdek přitom poukazuje na skutečnost, že čím více těchto zvířat se ocitne na talíři, tím méně jich bude znepříjemňovat život obyvatelům měst a vesnic.

Libo-li hada, psa nebo žížalu?

Krev hada je průzračně červená a v přesném poměru namíchaná s tradiční čínskou kořalkou nám chutnala asi jako v dětství nenáviděné kapky na odkašlávání. Hadí žluč rozpuštěná v příslušné dávce alkoholu je však už pro našince mnohem příjemnějším zážitkem. Chuť tohoto zářivě tmavě zeleného nápoje totiž připomíná chuť fernetu. Had nepatří v Číně mezi jídla neobvyklá, živí plazi se prodávají například v Kantonu na každém rohu a čínské hospodyňky si je v pytlích odnášejí domů a připravují podle tradičních receptů.

Při slavnostnější příležitosti si movitější Číňan vyjde na hada do restaurace. I tady si však zvířátko připraví vlastně sám. Na ulici si toho nejsympatičtějšího hada vybere, středně velký kus stojí kolem dvou set yuonů – tedy asi pět set korun, a nají se do sytosti čtyřčlenná rodinka. Staženého a rozporcovaného hada si každý uvaří sám na svém stole ve vroucí polévce. Hadí maso je hotové během několika vteřin a má neobyčejně jemnou, lahodnou chuť. Na závěr se nechává kůže, která se přece jenom musí povařit trochu vydatněji. Mezi stejně běžná a v Číně oblíbená jídla patří i psi, krysy, obyčejní ježci, kočky, pávi či tlusté bílé žížaly.

Recept pro silné (nátury a žaludky).

Vezměte jednoho pořádného švába, marinujte ho den ve víně, osmažte v loji a ochuťte čokoládou. Úplná delikatesa, tvrdí čínský list Jang Čcheng. Švábi, z nichž sestavil jídelníček nejmenovaný německý biolog, jsou výživnější než hovězí maso a nabídku lze různě obměňovat. Patří k ní například smažení švábi, švábí lívanečky nebo jen švábí kaše. „Připravený podle správného receptu může být šváb vítaným pokrmem u rodinného stolu“, dodal list. Dlužno podotknout, že v Číně dosahují švábi délky i několika centimetrů a zřejmě získávají stejně dobrou kulinářskou pověst, jakou již mají v Kantonu na jihu země hadi, psi, škorpióni či další podobné lahůdky.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

12 nejlepších receptů z medvědího česneku

Medvědí česnek je poslední roky novým hitem českých kuchyní a to především v jarním období, kdy se objevuje hlavně v lužních lesích na bohatých půdách, kde vytváří doslova kobercové porosty. Najdeme ho od března do května, pak zasychá a jeho růst přestává. Ovšem pokud si medvědí česnek naložíte, můžete ho používat po celý rok! V tomto našem výběru najdete několik nejlepších vyzkoušených receptů na medvědí česnek, ale také recepty na pokrmy ochucené právě tímto pokladem, medvědím česnekem.

číst dále ...

Zpestřete si grilování prvním nutričně kompletním rostlinným burgerem od české Many

Česká firma Mana přišla s novinkou, kterou je první nutričně kompletní rostlinný burger na světě. I přes jeho rostlinný původ neztrácí tento burger nic na chuti ani textuře. Díky intenzivnímu vývoji se podařilo vytvořit burger, který chutná stejně dobře jako ty masové, má pevnou strukturu, a přitom je i skvěle šťavnatý. ManaBurger není jen pro vegany, ale i pro ty, kteří mají rádi chuť poctivého burgeru z hovězího masa, ale chtějí si místo něj občas dopřát zdravější a nutričně plnohodnotnou alternativu vyrobenou s výrazně nižším dopadem na planetu. Výroba tohoto burgeru je totiž výrazně šetrnější k životnímu prostředí než produkce hovězího masa. Energetická náročnost je o polovinu nižší a spotřeba vody dokonce o 99 %.

číst dále ...

Zelenina jako strašák dětských talířů

Zelenina – základní potravina, která by měla mít své místo v dospělém, ale i dětském jídelníčku. Jenže donutit děti zeleninu jíst, bývá občas problém. Můžete ji ale šikovně schovat do jídel, ve kterých nepůjde tolik poznat. Přinášíme vám tipy, jak udělat pokrmy ze zeleniny atraktivnější a taky chutnější.

číst dále ...

Netradiční recepty ze zeleniny

Ani vás už nebaví neustálé vymýšlení receptů? Rádi byste uvařili něco nového, chutného, barevného a zároveň plného vitamínů? Sáhněte do spíže po zelenině a zkuste tentokrát připravit netradiční pokrmy, které zachutnají nejen vám, ale celé rodině!

číst dále ...

3 okamžiky, kdy se vyhnout cukru a vsadit na svačinku plnou bílkovin

Když nás trápí pocit hladu, zaženeme ho jídlem. Spousta potravin ho dokáže přirozeným způsobem potlačit, obzvlášť potom ty, které jsou bohaté na proteiny a navozují rychlý pocit sytosti. Jiné zase naopak ovlivňují chutě a je lepší se jim vyhnout obloukem. Jsou to ty s vysokým glykemickým indexem, které sice „zaplácnou“, ale zanedlouho se žaludek ozve znovu a o to silněji. Obzvlášť pozor si dejte na potraviny, v kterých byste nenápadně ukrytý cukr nečekali. Ozývá se hlad nevhod? Zažeňte ho unikátní proteinovou tyčinku bez přidaného cukru.

číst dále ...

Bageterie Boulevard uvádí nové menu podle známého izraelského šéfkuchaře, jako první ho ochutnal izraelský velvyslanec

Zákazníci Bageterie Boulevard možnost ochutnat nové sezónní Chef Menu, které pro ně sestavil přední izraelský šéfkuchař Charlie Fadida z Tel Avivu. V menu hrají prim chutě i suroviny typické pro izraelskou kuchyni. Kromě dvou různých baget a polévky se v rámci řady Balanced calories představí také vegetariánský burger a veganský wrap. Nové Chef Menu je dostupné na všech pobočkách Bageterie Boulevard. Jako první menu ochutnal velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron.

číst dále ...

Grilovací sezóna začíná: Připravte si steak jako od šéfkuchaře. Potřebujete jen vyzrálé maso a správně rozehřátý gril

Slunce příjemně hřeje, zahrada ožívá čerstvě zelenou trávou a barevnými květy a všem milovníkům dobrého jídla začíná sezóna venkovního grilování. Je čas vytáhnout zaprášené grily z kůlny a věnovat jim trochu pozornosti a nakoupit uhlí a další nezbytnosti, bez kterých se žádný mistr grilu neobejde. V článku najdete také tipy, jak si vykouzlit dokonalý steak jako od profesionála.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy