REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Exotická čína

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Vyhledávané speciality v čínské kuchyni byli a ještě jsou medvědí tlapy, daňčí ocasy, kachní jazyky, úhoří vajíčka, velbloudí hrb, opičí pysky, kapří ocasy a volský morek. Specialita obyvatel Kantonu (Čína) je zase kočičí maso. Populární jihokorejský pokrm, jehož složkami jsou mimo jiné psí maso a nejrůznější byliny a koření se jmenuje Kae soju.


Krysí mláďátka

Krysí mláďátka se podávají v čínské kuchyni a pokrm se jmenuje Trojí vypísknutí. V průvodci je toto jídlo popsáno takto: poprvé vypísknou, když je uchopíte tyčinkami, podruhé při namočení do sojové omáčky a potřetí, když si je dáte do pusy…

V Číně konzumují i Lu-lun,což jsou jelínkové s váčkem vzácného pižma na bříšku.

Ryby naložené se šiškami borovic je vyhledávaná lahůdka v Číně.

Obří mloci žijící v Číně dosahují délky 1,5 metru a mají hmotnost až patnáct kilogramů. Jejich maso je pro Číňan vyhlášenou pochoutkou. Vnitřnosti těchto živočichů nacházejí uplatnění v tradiční lidové medicíně. V poslední době se na čínském venkově zkouší pěstování těchto mloků na farmách, neboť se jejich výskyt ve volné přírodě značně snížil.

Jezte mravence, nabádá stará čínská lidová moudrost.

Ten, kdo si místo šunky dává pravidelně porci mravenců, jejichž chuť mimochodem připomíná humry, se, jak píše čínský deník Kungžen Ž´-pao, nemusí obávat rakoviny plic nebo lymfatických uzlin, tuberkulózy a padání vlasů. Víra v zázračné účinky pojídání mravenců má zřejmě svůj původ v obdivu k vitalitě medvědů, pro něž jsou mravenci pravidelnou součástí jídelníčku.

Někdo rád žlučník.

Zcela nečekané odbytiště nalezli dánští řezníci pro žlučníky z vepřů, které dosud končily na smetišti. Od léta tohoto roku vyvážejí tyto prasečí vnitřnosti do Číny, protože obsahují látky, které podle čínského přírodního lékařství maximálně povzbuzují mužskou potenci. Zdá se, že Číňané jsou s extrakty žlučníků dánských vepříků nadmíru spokojeni, protože po zkušebních dodávkách přišla nyní objednávka na celých 270 tun.

Nápoj s mravenci.

V Číně se vyrábí osvěžující nápoj, jehož nejdůležitější složkou jsou sušení mravenci umletí na prášek. Zjistilo se, že prášek obsahuje tolik bílkovin jako sója a je čtyřikrát bohatší na kalorie než hovězí maso. Kromě toho obsahuje 19 aminokyselin a také značná množství zinku, jehož nedostatek zapříčiňuje zastavení růstu dětí.

Myšky pro labužníky.

Čínští obchodníci jsou nároční. Nestačil jim uhelný, rýžový, či ropný trh, ani burza, a tak si založili světovou raritu – myší trh. Jak oznámil list China Daily, v provincii Kuang-tung si mohou pilní lovci čtyřikrát do měsíce „zakšeftovat“ s živými hlodavci a prodat je majitelům restaurací, kteří je podávají jako zvláštní lahůdku. Při každé akci změní majitele až dvě tisícovky myšek. Kupující prý dávají přednost tvorům velkým a pěkně vypaseným, ty, které mají pod míru (250 gramů), odmítají. Myši ročně připraví čínské zemědělce o miliony tun zrní a jejich hubení jakýmikoli prostředky je oficiálně povoleno. Předtím než dostali možnost prodávat tyto polní škůdce živé, farmáři je většinou hromadně trávili.

Kočky jako mls.

Až 50 koček denně prodával labužníkům na pekáč podnikavec v Nankingu ve střední Číně. Předváděl pečínku v kleci v živé podobě – zákazník si vybral z několika desítek koček. Podle listu je nankingská kočka nejlepší na pepři a zázvoru, nezaškodí troška anýzu. Nabízejí ji již všechny nejdražší restaurace ve městě. Kočka zatím mezi tradiční pokrmy nepatřila, takže její start na jídelníčku hospod je považován za významné obohacení čínské kuchyně.

Krysa stokrát jinak.

Krysa obložená smaženým chřestem, krysí maso na rozpáleném oleji, dušená krysa s lotosovými listy, kaštany nebo s bambusovými výhonky, a krysí polévka s kořínky léčivých bylin – to je pouze část z kuchařských receptů, s nimiž přišel jeden z čínských hospodářských listů. Deník se odvolal na to, že krysí maso, jehož cena se pohybuje okolo pěti dolarů za kilogram, lze již nalézt na jídelníčcích restaurací v městě Kantonu. Kromě delikátní chuti krysích lahůdek přitom poukazuje na skutečnost, že čím více těchto zvířat se ocitne na talíři, tím méně jich bude znepříjemňovat život obyvatelům měst a vesnic.

Libo-li hada, psa nebo žížalu?

Krev hada je průzračně červená a v přesném poměru namíchaná s tradiční čínskou kořalkou nám chutnala asi jako v dětství nenáviděné kapky na odkašlávání. Hadí žluč rozpuštěná v příslušné dávce alkoholu je však už pro našince mnohem příjemnějším zážitkem. Chuť tohoto zářivě tmavě zeleného nápoje totiž připomíná chuť fernetu. Had nepatří v Číně mezi jídla neobvyklá, živí plazi se prodávají například v Kantonu na každém rohu a čínské hospodyňky si je v pytlích odnášejí domů a připravují podle tradičních receptů.

Při slavnostnější příležitosti si movitější Číňan vyjde na hada do restaurace. I tady si však zvířátko připraví vlastně sám. Na ulici si toho nejsympatičtějšího hada vybere, středně velký kus stojí kolem dvou set yuonů – tedy asi pět set korun, a nají se do sytosti čtyřčlenná rodinka. Staženého a rozporcovaného hada si každý uvaří sám na svém stole ve vroucí polévce. Hadí maso je hotové během několika vteřin a má neobyčejně jemnou, lahodnou chuť. Na závěr se nechává kůže, která se přece jenom musí povařit trochu vydatněji. Mezi stejně běžná a v Číně oblíbená jídla patří i psi, krysy, obyčejní ježci, kočky, pávi či tlusté bílé žížaly.

Recept pro silné (nátury a žaludky).

Vezměte jednoho pořádného švába, marinujte ho den ve víně, osmažte v loji a ochuťte čokoládou. Úplná delikatesa, tvrdí čínský list Jang Čcheng. Švábi, z nichž sestavil jídelníček nejmenovaný německý biolog, jsou výživnější než hovězí maso a nabídku lze různě obměňovat. Patří k ní například smažení švábi, švábí lívanečky nebo jen švábí kaše. „Připravený podle správného receptu může být šváb vítaným pokrmem u rodinného stolu“, dodal list. Dlužno podotknout, že v Číně dosahují švábi délky i několika centimetrů a zřejmě získávají stejně dobrou kulinářskou pověst, jakou již mají v Kantonu na jihu země hadi, psi, škorpióni či další podobné lahůdky.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Vhodné potraviny využívané při dietě

Článek pana Jaroslava Vašáka. Potraviny, které vám umožní snížit váhu. Víte které suroviny jsou pro dietu ty nejvhodnější? Tak například artyčoky, avokáda, čekanky, datle, fazolové lusky, grapefruity… Ano, ať už držíte jakoukoliv dietu, je třeba, při přípravě dietních pokrmů, vybrat ty potraviny, po kterých se hubne.

číst dále ...

Jarní detox chutně a zdravě? Vyzkoušejte recepty z rostlinné stravy

S příchodem jara je v posledních letech čím dál populárnější dopřávat si takzvaný jarní detox organismu. Metod, jak ho docílit, je celá řada. Ideální je zvolit takovou cestu, kterou si neublížíme a bude nám příjemná i dlouhodoběji. Jedině tak totiž svému tělu dopřejeme skutečně to, co po zimě potřebuje. V žádném případě není nutné držet úplný půst, popíjet jen ovocné šťávy nebo třeba několik dnů po sobě jíst stejné jídlo. Bohatě stačí jídelníček s příchodem jara vhodně odlehčit a dopřát si na vitamíny bohatou rostlinnou stravu. Chcete-li letos očistu těla zkusit s chutí, rozumem a pestrou chutnou stravou, nechte se inspirovat recepty na chutné jarní menu od České veganské společnosti.

číst dále ...

Odlehčená oblíbená jídla, která potěší celou rodinu

Přemýšlíte, jak překvapit a hlavně nasytit vaše strávníky? Pořád probíráte nové recepty? Už nehledejte a vyzkoušejte osvědčené klasiky, ale nově s kuřecím mletým masem. Mleté maso je velmi univerzální a skvěle nahradí vepřové a hovězí maso. Zároveň je lehce stravitelné a bohaté na řadu potřebných vitamínů a podporuje nárůst a regeneraci svalové hmoty. Připravte si doma mini burgery, kuřecí tatarák, knedlíčky do polévky, sekanou, karbanátky nebo se inspirujte světovými hity jako jsou špagety bolognese, skotská vejce nebo chilli con carne. S novinkou Kuřecím steakem bez kůže mletým od Drůbežářského závodu Klatovy s 99% podílem masa vykouzlíte výtečnou hostinu na všechny způsoby.

číst dále ...

Zažeňte únorovou únavu pomocí těchto receptů

V druhém letošním měsíci potřebujeme doplnit síly po dlouhé zimě a temných dnech. Čím si tedy podmaní únor naše chuťové pohárky? Ideálně něčím zemitým a hutnějším, ale zároveň dobře stravitelným. Pojítkem všech našich receptů jsou proto zelenina a ovoce doplněné o vydatnější suroviny, jako je tvaroh, zvěřina, sýr nebo smetana. Čeká na vás polévka z pečené cibule, jelení hřbet s restovanou zeleninou, pečená mrkev s tvarohem a jako dezert jablečné řezy se zakysanou smetanou. Díky čemu budou vaše pokrmy dokonalé? Především díky tomu, že přemýšlíte o výběru surovin a kupujete ty kvalitní, což na ně prozradí mj. také značky kvality potravin na jejich obalech. Jedná se např. o Klasu nebo Regionální potravinu.

číst dále ...

Zkroťte chutě na sladké, aneb 5 tipů ke sladkému životu bez cukru

V posledních letech se stal cukr v očích nás, spotřebitelů, stále více hlídanou surovinou. Na tento trend tak začali reagovat i výrobci, jenž chtějí svým zákazníkům poskytnout oblíbené produkty v alternativě bez bílého cukru. Sladké chuti se přitom nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje?

číst dále ...

Svačinové pomazánky, TOP výběr těch nejlepších receptů z databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz

Jednoduché recepty na úžasné pomazánky servírované jen tak, namazané na pečivu. Některé se dají používat i jako dipy, k namáčení krekrů či kousků zeleniny, jiné lze využít i na potření chlebíčků, či kanapek. Ovšem především je využijeme na přípravu chutných svačinek do školy, práce či na výlet. V tomto výběru svačinových pomazánek najdete 24 vyzkoušených receptů!

číst dále ...

Nealko koktejlová inspirace na druhou polovinu únorové výzvy

Polovina Suchého února je za námi a možná už vás přepadá chuť na některý z oblíbených míchaných drinků. Dobrou zprávou je, že si jejich lahodnou chuť můžete užít, aniž byste svůj únorový závazek porušili. S nealkoholickými šumivými víny Bohemia Sekt a sirupy Monin vás čeká dokonalá nealko-koktejlová paleta chutí, vůní a barev. Který z následujících drinků vás láká vyzkoušet jako první?

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy