REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Co čteme na etiketě?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Hodně zjednodušeně můžeme říci, že etikety na láhvi vína rozdělují svět na dvě poloviny. Jednu můžeme pomyslně nazvat německá a druhou francouzská. Mimochodem, my patříme do německého systému. „Německý svět“ nezajímá vinice, na které uzrály hrozny, ale kolik slunce bylo v tom kterém roce, tedy kolik cukru bylo vyprodukováno v hroznech. Kvalita se tedy rok od roku může měnit. „Francouzský svět“ zas nezajímá slunce, ale vinice.


Zatímco na francouzských lahvích občas najdete pyšný nápis nebo speciální přelepku vielles vignes, tedy staré víno, rozuměj nikoli víno dlouho vyleželé, ale z hroznu, který byl sbírán ze staré vinice, u nás nacházíme na etiketě stejně pyšný nápis, ovšem přesně opačný: panenské víno nebo panenská úroda. Tedy první úroda z mladé vinice, která je jen tři, čtyři nebo pět let po výsadbě. Chápu ty Francouze, ale moc nechápu tu naši etiketu. Pít panenské víno je opravdu jako si něco začít s pannou. Je to útlé, nezkušené a snad jediné vzrušení vyplývá z toho, že je to poprvé. Zato francouzský nápis respektujte s úctou. Znamená, že vinice, která poskytla hrozny pro víno je nejméně 50 let stará. Kořenový systém zde dosáhl až někam k deseti, třinácti možná patnácti metrům hloubky. Réva už dávno nesbírá vodu a vrtkavé, nahodilé minerální podněty z povrchu, ale je vnímavá na zásadní a stálé podloží a na hlubinné toky vody s rozpuštěnými minerály.

Vinná révaAno, dnes si budeme povídat o etiketě, o tom důležitém kousku papíru, nalepeném na láhvi. A důležitý je nejen proto, že ho předepisuje zákon. Etiketa ze zákona nemusí být ovšem ta vpředu na láhvi, na kterou právě hledíte. Víno je velmi regulovaný produkt a zákony národní, ale i evropské normy předepisují spoustu údajů a v každé zemi jiné. Může se přihodit, že údaje sice jsou na etiketě, ale je to ten menší obdélníček papíru na zadní straně. Na přední straně to pak nebude skutečná etiketa, ale jen propagační nálepka. Mimochodem, o charakteru vína by vám leccos měl povědět už tvar láhve. Je jich samozřejmě bezpočet, ale jsou tři základní. Bordeaux láhev – jednoduchá s rovnoběžnými stranami, burgundská láhev, která je naopak do stran vypouklá a pak dlouhá úzká a zužující se láhev, které se říká „rýnská pistole“.

Hodně zjednodušeně můžeme říci, že etikety na láhvi vína rozdělují svět na dvě poloviny. Jednu můžeme pomyslně nazvat německá a druhou francouzská. Mimochodem, my patříme do německého systému. „Německý svět“ nezajímá vinice, na které uzrály hrozny, ale kolik slunce bylo v tom kterém roce, tedy kolik cukru bylo vyprodukováno v hroznech. Kvalita se tedy rok od roku může měnit. „Francouzský svět“ zas nezajímá slunce, ale vinice. Je-li dobrá vinice, je to pro ně známka kvality a tím to končí. Do německého systému patří kromě nás Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a další země, jak už jsem řekl i my, Česko.

Na naší etiketě najdete odrůdu, výrobce a ročník. Znáte-li výrobce, víte, jak se povedl ročník v té které odrůdě, mělo by vám to vlastně stačit. Ale jsou další tři ukazatele na etiketě, kterých byste si měli všímat ( a jejich výklad je jistě vhodným překlenutím rozpaků při první společné večeři, kdy se hledají neutrální témata). Jsou to přívlastek, suchost a alkohol.

Začněme putovat vzhůru po pomyslném žebříčku kvality, tedy podle přívlastků. Ale pozor, je to ošidné a občas vyšší příčka neznamená automaticky lepší víno. Nejprve ale zmíníme etikety bez přívlastků, třeba nápis stolní víno, tady se neptáme ani po odrůdě, ani po původu (zpravidla víno nic moc!). Pak vína známková (tedy směsky) a vína odrůdová. Ta odrůdová, tedy vína z jedné odrůdy a jedné vinice, pak mohou být jakostní nebo přívlastková (mezinárodně se říká s predikátem, což je totéž). Jakostní smějí být při kvašení doslazována cukrem, zatímco vína přívlastková musejí vystačit s přírodním cukrem v hroznu.

Takže elitní skupina vín u nás je ta odrůdová s přívlastkem. Je-li na etiketě napsán přívlastek kabinet, pak to znamená, že v jednom litru moštu, ze kterého víno kvasilo, vytvořilo slunce více než 19 dekagramů cukru, je-li tam přívlastek pozdní sběr, pak to bylo více než 21 dekagramů, u přívlastku výběr z hroznů, muselo být cukru nad 24 dekagramů. Pokud výjimečně u nás narazíte na přívlastek výběr z bobulí, musel inspektor u vinaře moštoměrem naměřit více než 27 dekagramů přírodního cukru v litru. Nad stejnou hranicí jsou pak další dva speciální přívlastky víno slámové a víno ledové.

Degustace vínaTak, a co to znamená? Čím méně cukru, tím lehčí víno, protože kvasinky měly méně potravy pro výrobu alkoholu. Kabinet je tedy svěží lehčí pití. Pozdní sběr je takový moravský ideál, má právě tolik cukru, aby víno bylo dostatečně alkoholické, ale není to rána do hlavy. Výběr z hroznů (prosím nezaměňovat s bývalým Pražským výběrem), to jsou těžší vína, která ke sceleni chutí přece jen vyžadují delší ležení na lahvi a pečlivě sledujte na etiketě, zpravidla vlevo dole, obsah alkoholu. Bobulový výběr to už je specialita, kde vinař stojí před základním dilematem (ale podobný problém řeší už i při výběru z hroznů). Buď nechá celý cukr spucnout kvasinkami a vyrobí pak vysoce alkoholické víno, nebo jim to nedovolí, a pak vytvoří sladké víno, protože ve víně zbude nespotřebovaný cukr.

Dva speciální predikáty slámové a ledové víno tuhle volbu mají jasnou, jde tu nikoli o alkohol, ale o zbytkový cukr, tedy o výrobu sladkých vín. Obě tato přívlastková vína nespoléhají na sluníčko, ale k vytvoření více cukernatého moštu užívají jiné metody. Ne, že by směli vinaři cukr dosypávat, ale vyšší obsah cukru docilují zahušťováním.

Slámová vína jsou ta, jejichž hrozny byly před lisováním po několik týdnů rozloženy na rohožích a mírně vysoušeny profukujícím vzduchem. Hrozen je pak vlastně rozinkový. Odparem vody se cukr v hroznu zkoncentruje a snadno vyrobíte sladké víno. Ledové víno je totéž, jen koncentraci cukru zajišťuje mráz. Hrozen se ponechá na vinici až do prvních mrazů. Voda po několika mrazivých dnech v hroznu vymrzne a spolu se slupkami a pecičkami se snadno jako kousky ledu oddělí v lisu od šťávy, která má v sobě zahuštěný veškerý cukr, ale v menším objemu. Je to náročná a nákladná technologie, už proto, že u nás musíte po velmi dlouhou dobu mnoha týdnů až měsíců najímat hlídače proti zlodějům hroznů na vinici. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že u nás někteří výrobci ledových vín, zejména těch s přemrštěnými cenami za malou čtvrtlitrovou lahvičku, vystačí s obyčejnou průmyslovou mraznicí jaké známe z jatek. Zavezou tam sebrané hrozny, počkají pár dní, a je to! Nevíc uvnitř mraznice nebývají zloději.

U vyšších přívlastků, zejména v teplých ročnících, tedy platí nutnost nepříjemné volby. Buď těžké víno nebo sladké víno. Proto kromě přívlastku sledujte na etiketě ještě suchost vína a alkohol. Vím, že si nikdo z vás nemyslí, že suché víno je víno z instantního prášku. Ale zpravidla si pod tím představujeme víno kyselé. Omyl. Suché víno je takové, kde kvasinky během fermentace přičinlivě spořádaly veškerý cukr, který v hroznech či v moštu byl a proměnily ho na alkohol. Lépe řečeno téměř veškerý cukr, za suché víno můžete vydávat i víno, ve kterém zbylo trochu cukru, třeba 2 až 3 dekagramy na litr, ale je v něm dost kyseliny, která ten cukr vyvažuje.

Jenže i u nás se stane, že se nějaký rok zblázní, jako rok 2003 nebo začátek roku 2000 a teploty vyletí do tropických výšek a slunce praží a praží. Zprvu se pěstitelé a vinaři tváří potěšeně, ale čím dál tím více se kaboní, pravda jen ti, co produkují převážně bílé víno. Když počkají, až hrozen opravdu dozraje a příliš ho nepodtrhnou, pak moštoměrem zjistí, že slunce a teplo vyprodukovalo v hroznu nadbytek cukru, třeba 27 deka na litr moštu. A co teď? Máte jen dvě možnosti. Buď budete dále trvat na tom, že budete produkovat suchá vína, ale v tom okamžiku pilné kvasinky, pokud spotřebují tu přemíru cukru, vyrobí logicky mnohem více alkoholu než obvykle a vznikne těžké přealkoholizované víno. Zkuste pak pít vlašák, kde očekáváte lehčí příjemné pití, tedy něco přes 11 stupňů alkoholu (na etiketě ten údaj zpravidla najdete vlevo dole) a on má napsáno, že má 16 stupňů alkoholu. A to už věru není přátelské pití, u kterého setrváte celý večer. Bílé víno s přemírou alkoholu špatně přiznává odrůdu, je i nepřípadné k jídlu, k němuž by se mělo servírovat, třeba k rybě, nevíc u některých odrůd vysoký alkohol nepříjemně pálí na jazyku. Anebo tam necháte zbytkový cukr a vyrobíte víno polosuché, polosladké nebo dokonce sladké. Ale tahle vína mají v gastronomii omezené užití jen k sýrům nebo k dezertu.

Takže v „Němcích“, kam vinařsky patříme, sledujte na etiketě kromě odrůdy, ročníku a vinařství ten zvláštně propojený trojúhelník údajů – přívlastek, suchost a alkohol. Na zdraví!

Autor: PhDr. Vladimír Železný

Předchozí články:

Dobré rady milovníka vína – Úvod

Sklenice

Buket a aroma

Otevření lahve

Vzduch, nejlepší přítel vína

Teplota vína

Jak nám víno chutná?

Následující článek:

Co je to „cru“ a jiné šifry?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Vybíráme gril na zahradu – jaký to bude?

Sluníčko už na nás z oblohy sem tam vykoukne a polechtá nás svými paprsky. Zima brzy skončí, vystřídá jí jaro a my se ani nenadějeme a nastane čas letních párty, zahradních grilovaček, koupání v bazénu a dalších radovánek. Plánujete si letos konečně splnit sen a svůj starý gril vyměnit za nový? Poradíme vám, jak na to!

číst dále ...

Tajemství zrádných dresinků

Léto má většina z nás z pohledu jídelníčku spojené s grilováním a lehkými saláty. Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

číst dále ...

Thomas Henry vyhrál prestižní ocenění

Thomas Henry se řadí mezi oblíbené, a hlavně kvalitní toniky a limonády. Díky tomu se skvěle hodí jako doplněk k alkoholickým nápojům a společně tak vytvářejí výjimečné drinky. Nyní byl Thomas Henry oceněn jako vítěz v druhém ročníku soutěže Tonic & Mixer Masters.

číst dále ...

Nebojte se experimentovat a propadněte kouzlu studených polévek!

Léto v plném proudu, venkovní teploty stoupají a s nimi i chuť na nejrůznější osvěžující dobroty. Dejte sbohem předsudkům a nechte se inspirovat trendem posledních let, kterým jsou studené polévky. Můžete si je dopřát v podobě lehkého, ale výživného obědu nebo jednoduché večeře. Vyzkoušejte třeba naše tipy, uvidíte, že si vás tahle pochoutka rychle získá!

číst dále ...

Povinná výbava do letních dnů! Vsaďte na domácí ledové osvěžení

Nedáte během léta dopustit na nejrůznější zmrzliny nebo nanuky, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň dokonale zchladí a osvěží? I když nám obchody nabízejí nepřeberné množství různých druhů i příchutí, domácí přípravě se zkrátka nic nevyrovná. Vyzkoušejte naše tipy a dopřejte si originální dobroty, které si zamilují ve vaší rodině všichni od nejmladších po nejstarší.

číst dále ...

Mangold – ideální zelenina do dietního jídelníčku

Mangold je listová zelenina chutí i vzhledem podobná špenátu. V obchodech se neobjevuje úplně běžně a je to škoda. Je totiž velmi lahodný a plný zdraví. Navíc má intenzivnější chuť než špenát a jeho barevné řapíky se dají využít podobně jako oblíbený chřest. Je nízkokalorický. Pokud hubnete, neměl by ve vašem jídelníčku chybět.

číst dále ...

JACOBS. Dobrá káva potěší vždy… i táty

Proč slavit Den otců? Aby to tátům nebylo líto! Slaví se třetí neděli v červnu a letos vychází na devatenáctého. Pokud už nejste ve věku, kdy budete malovat přáníčko, nebo dárek vyrábět ručně, můžete mu přinést třeba kvalitní kávu, nejlépe vhodnou na espresso, protože to prý pánové pijí nejvíce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy