REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Co čteme na etiketě?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Hodně zjednodušeně můžeme říci, že etikety na láhvi vína rozdělují svět na dvě poloviny. Jednu můžeme pomyslně nazvat německá a druhou francouzská. Mimochodem, my patříme do německého systému. „Německý svět“ nezajímá vinice, na které uzrály hrozny, ale kolik slunce bylo v tom kterém roce, tedy kolik cukru bylo vyprodukováno v hroznech. Kvalita se tedy rok od roku může měnit. „Francouzský svět“ zas nezajímá slunce, ale vinice.


Zatímco na francouzských lahvích občas najdete pyšný nápis nebo speciální přelepku vielles vignes, tedy staré víno, rozuměj nikoli víno dlouho vyleželé, ale z hroznu, který byl sbírán ze staré vinice, u nás nacházíme na etiketě stejně pyšný nápis, ovšem přesně opačný: panenské víno nebo panenská úroda. Tedy první úroda z mladé vinice, která je jen tři, čtyři nebo pět let po výsadbě. Chápu ty Francouze, ale moc nechápu tu naši etiketu. Pít panenské víno je opravdu jako si něco začít s pannou. Je to útlé, nezkušené a snad jediné vzrušení vyplývá z toho, že je to poprvé. Zato francouzský nápis respektujte s úctou. Znamená, že vinice, která poskytla hrozny pro víno je nejméně 50 let stará. Kořenový systém zde dosáhl až někam k deseti, třinácti možná patnácti metrům hloubky. Réva už dávno nesbírá vodu a vrtkavé, nahodilé minerální podněty z povrchu, ale je vnímavá na zásadní a stálé podloží a na hlubinné toky vody s rozpuštěnými minerály.

Vinná révaAno, dnes si budeme povídat o etiketě, o tom důležitém kousku papíru, nalepeném na láhvi. A důležitý je nejen proto, že ho předepisuje zákon. Etiketa ze zákona nemusí být ovšem ta vpředu na láhvi, na kterou právě hledíte. Víno je velmi regulovaný produkt a zákony národní, ale i evropské normy předepisují spoustu údajů a v každé zemi jiné. Může se přihodit, že údaje sice jsou na etiketě, ale je to ten menší obdélníček papíru na zadní straně. Na přední straně to pak nebude skutečná etiketa, ale jen propagační nálepka. Mimochodem, o charakteru vína by vám leccos měl povědět už tvar láhve. Je jich samozřejmě bezpočet, ale jsou tři základní. Bordeaux láhev – jednoduchá s rovnoběžnými stranami, burgundská láhev, která je naopak do stran vypouklá a pak dlouhá úzká a zužující se láhev, které se říká „rýnská pistole“.

Hodně zjednodušeně můžeme říci, že etikety na láhvi vína rozdělují svět na dvě poloviny. Jednu můžeme pomyslně nazvat německá a druhou francouzská. Mimochodem, my patříme do německého systému. „Německý svět“ nezajímá vinice, na které uzrály hrozny, ale kolik slunce bylo v tom kterém roce, tedy kolik cukru bylo vyprodukováno v hroznech. Kvalita se tedy rok od roku může měnit. „Francouzský svět“ zas nezajímá slunce, ale vinice. Je-li dobrá vinice, je to pro ně známka kvality a tím to končí. Do německého systému patří kromě nás Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a další země, jak už jsem řekl i my, Česko.

Na naší etiketě najdete odrůdu, výrobce a ročník. Znáte-li výrobce, víte, jak se povedl ročník v té které odrůdě, mělo by vám to vlastně stačit. Ale jsou další tři ukazatele na etiketě, kterých byste si měli všímat ( a jejich výklad je jistě vhodným překlenutím rozpaků při první společné večeři, kdy se hledají neutrální témata). Jsou to přívlastek, suchost a alkohol.

Začněme putovat vzhůru po pomyslném žebříčku kvality, tedy podle přívlastků. Ale pozor, je to ošidné a občas vyšší příčka neznamená automaticky lepší víno. Nejprve ale zmíníme etikety bez přívlastků, třeba nápis stolní víno, tady se neptáme ani po odrůdě, ani po původu (zpravidla víno nic moc!). Pak vína známková (tedy směsky) a vína odrůdová. Ta odrůdová, tedy vína z jedné odrůdy a jedné vinice, pak mohou být jakostní nebo přívlastková (mezinárodně se říká s predikátem, což je totéž). Jakostní smějí být při kvašení doslazována cukrem, zatímco vína přívlastková musejí vystačit s přírodním cukrem v hroznu.

Takže elitní skupina vín u nás je ta odrůdová s přívlastkem. Je-li na etiketě napsán přívlastek kabinet, pak to znamená, že v jednom litru moštu, ze kterého víno kvasilo, vytvořilo slunce více než 19 dekagramů cukru, je-li tam přívlastek pozdní sběr, pak to bylo více než 21 dekagramů, u přívlastku výběr z hroznů, muselo být cukru nad 24 dekagramů. Pokud výjimečně u nás narazíte na přívlastek výběr z bobulí, musel inspektor u vinaře moštoměrem naměřit více než 27 dekagramů přírodního cukru v litru. Nad stejnou hranicí jsou pak další dva speciální přívlastky víno slámové a víno ledové.

Degustace vínaTak, a co to znamená? Čím méně cukru, tím lehčí víno, protože kvasinky měly méně potravy pro výrobu alkoholu. Kabinet je tedy svěží lehčí pití. Pozdní sběr je takový moravský ideál, má právě tolik cukru, aby víno bylo dostatečně alkoholické, ale není to rána do hlavy. Výběr z hroznů (prosím nezaměňovat s bývalým Pražským výběrem), to jsou těžší vína, která ke sceleni chutí přece jen vyžadují delší ležení na lahvi a pečlivě sledujte na etiketě, zpravidla vlevo dole, obsah alkoholu. Bobulový výběr to už je specialita, kde vinař stojí před základním dilematem (ale podobný problém řeší už i při výběru z hroznů). Buď nechá celý cukr spucnout kvasinkami a vyrobí pak vysoce alkoholické víno, nebo jim to nedovolí, a pak vytvoří sladké víno, protože ve víně zbude nespotřebovaný cukr.

Dva speciální predikáty slámové a ledové víno tuhle volbu mají jasnou, jde tu nikoli o alkohol, ale o zbytkový cukr, tedy o výrobu sladkých vín. Obě tato přívlastková vína nespoléhají na sluníčko, ale k vytvoření více cukernatého moštu užívají jiné metody. Ne, že by směli vinaři cukr dosypávat, ale vyšší obsah cukru docilují zahušťováním.

Slámová vína jsou ta, jejichž hrozny byly před lisováním po několik týdnů rozloženy na rohožích a mírně vysoušeny profukujícím vzduchem. Hrozen je pak vlastně rozinkový. Odparem vody se cukr v hroznu zkoncentruje a snadno vyrobíte sladké víno. Ledové víno je totéž, jen koncentraci cukru zajišťuje mráz. Hrozen se ponechá na vinici až do prvních mrazů. Voda po několika mrazivých dnech v hroznu vymrzne a spolu se slupkami a pecičkami se snadno jako kousky ledu oddělí v lisu od šťávy, která má v sobě zahuštěný veškerý cukr, ale v menším objemu. Je to náročná a nákladná technologie, už proto, že u nás musíte po velmi dlouhou dobu mnoha týdnů až měsíců najímat hlídače proti zlodějům hroznů na vinici. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že u nás někteří výrobci ledových vín, zejména těch s přemrštěnými cenami za malou čtvrtlitrovou lahvičku, vystačí s obyčejnou průmyslovou mraznicí jaké známe z jatek. Zavezou tam sebrané hrozny, počkají pár dní, a je to! Nevíc uvnitř mraznice nebývají zloději.

U vyšších přívlastků, zejména v teplých ročnících, tedy platí nutnost nepříjemné volby. Buď těžké víno nebo sladké víno. Proto kromě přívlastku sledujte na etiketě ještě suchost vína a alkohol. Vím, že si nikdo z vás nemyslí, že suché víno je víno z instantního prášku. Ale zpravidla si pod tím představujeme víno kyselé. Omyl. Suché víno je takové, kde kvasinky během fermentace přičinlivě spořádaly veškerý cukr, který v hroznech či v moštu byl a proměnily ho na alkohol. Lépe řečeno téměř veškerý cukr, za suché víno můžete vydávat i víno, ve kterém zbylo trochu cukru, třeba 2 až 3 dekagramy na litr, ale je v něm dost kyseliny, která ten cukr vyvažuje.

Jenže i u nás se stane, že se nějaký rok zblázní, jako rok 2003 nebo začátek roku 2000 a teploty vyletí do tropických výšek a slunce praží a praží. Zprvu se pěstitelé a vinaři tváří potěšeně, ale čím dál tím více se kaboní, pravda jen ti, co produkují převážně bílé víno. Když počkají, až hrozen opravdu dozraje a příliš ho nepodtrhnou, pak moštoměrem zjistí, že slunce a teplo vyprodukovalo v hroznu nadbytek cukru, třeba 27 deka na litr moštu. A co teď? Máte jen dvě možnosti. Buď budete dále trvat na tom, že budete produkovat suchá vína, ale v tom okamžiku pilné kvasinky, pokud spotřebují tu přemíru cukru, vyrobí logicky mnohem více alkoholu než obvykle a vznikne těžké přealkoholizované víno. Zkuste pak pít vlašák, kde očekáváte lehčí příjemné pití, tedy něco přes 11 stupňů alkoholu (na etiketě ten údaj zpravidla najdete vlevo dole) a on má napsáno, že má 16 stupňů alkoholu. A to už věru není přátelské pití, u kterého setrváte celý večer. Bílé víno s přemírou alkoholu špatně přiznává odrůdu, je i nepřípadné k jídlu, k němuž by se mělo servírovat, třeba k rybě, nevíc u některých odrůd vysoký alkohol nepříjemně pálí na jazyku. Anebo tam necháte zbytkový cukr a vyrobíte víno polosuché, polosladké nebo dokonce sladké. Ale tahle vína mají v gastronomii omezené užití jen k sýrům nebo k dezertu.

Takže v „Němcích“, kam vinařsky patříme, sledujte na etiketě kromě odrůdy, ročníku a vinařství ten zvláštně propojený trojúhelník údajů – přívlastek, suchost a alkohol. Na zdraví!

Autor: PhDr. Vladimír Železný

Předchozí články:

Dobré rady milovníka vína – Úvod

Sklenice

Buket a aroma

Otevření lahve

Vzduch, nejlepší přítel vína

Teplota vína

Jak nám víno chutná?

Následující článek:

Co je to „cru“ a jiné šifry?

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

Cold brew třikrát jinak aneb osvěžující letní drinky, které zvládnete doma

Že ještě neznáte cold brew? Za studena extrahovaná káva chutná příjemně sladce, v lednici vám vydrží déle než týden a zvládne ji připravit opravdu každý. Navíc ji můžete přizpůsobit svým vlastním chutím – stačí přidat pár zajímavých ingrediencí a osvěžující kávový drink je na světě. Jediné, co kromě kávových zrn budete potřebovat, je kvalitní mlýnek na kávu, dostatečně velká sklenice a papírový filtr.

číst dále ...

Prague mussel week odstartoval. Zapojí se Les Moules, Bruxx i Grandhotel Pupp

Týden od 21. do 27. září patří v desítkách restaurací holandským slávkám. Druhý ročník festivalu Prague mussel week nabízí zvýhodněná mušlová menu připravená skutečnými kulinářskými esy. Zapojili se například Les Moules, Bruxx či Grandhotel Pupp. Recepty na slávkové pochoutky od šéfkuchařů zapojených restaurací jsou dostupné i na webu PMW.

číst dále ...

Začíná sezóna moštů! Co o nich potřebujete vědět?

Máte rádi ovoce? Pak jste nejspíše propadli jedinečné chuti ovocných šťáv. Můžete si je kupovat u farmáře, v obchodech, nebo třeba i v restauracích, když toužíte po něčem zdravějším. Jak se vůbec vyrábějí? Může být základem i mražené ovoce? Je nějaký rozdíl mezi moštem, džusem a nektarem? Je zakalený mošt vadný? Na tyto a více otázek odpověděl Akademii kvality doc. Ing. Aleš Rajchl, Ph.D., vedoucí Ústavu konzervace potravin, VŠCHT Praha.

číst dále ...

Kolikrát za týden doma vlastně vaříme?

Jak často Češi doma vaří nějakou tu dobrotu? Vaříme doma každý den, nebo jen občas? Nebo snad doma uvařit nějaký ten dobrý oběd nebo večeři, na to již my Češi nemáme vůbec čas?

číst dále ...

BistRAWveg: Tipy na chutné raw recepty, když člověka honí mlsná

Raw neboli syrová strava je jedním ze stylů stravování. Pokud člověka popadne chuť na sladké, je takříkajíc doma. Nepečené dorty a koláče s troškou umu a správných surovin lze zvládnout připravit v domácí kuchyni. Ve spolupráci s odborníky z BistRAWveg některé recepty a postupy odhalujeme.

číst dále ...

Ponechejte si chuť léta klidně po celou zimu

Jablka, hrušky, švestky nebo třeba broskve. V létě a na podzim máme k dispozici velké množství ovoce, které bychom si rádi „zakonzervovali“ na horší časy. Jedním ze způsobů, jak plody uchovávat a připomenout si tak vůni léta a podzimu kdykoli, je sušení. V ovoci se zachová velké množství vitamínů a svou chutí pak obohatí nespočet jídel – od nákypů, smoothie, granolu až po snídaňové kaše.

číst dále ...

10 tipů, jak si vybrat kvalitní a zdraví prospěšný olivový olej

Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy