Tradiční český chléb je tzv. pšeničnožitný, vyráběný z těsta zadělaného žitným kváskem, k jehož výrobě se používají dvě mouky: pšeničná chlebová a žitná na výrobu kvasů. V nedávné minulosti převažovala v těstě mouka žitná, nyní se poměr přesouvá k moce pšeničné.
Výroba kvasového chleba je poměrně náročná, hlavně místo na udržování kvasu znevýhodňuje drobnější pekárny a tak raději stále více vyrábějí chleby drožďové, z mouky a droždí většinou z hotových směsí, které dodávají specializované podniky. Jsou to přípravky obsahující všechny suché příměsi, včetně mouky, ke kterým v pekárnách zamíchají pouze vodu.
Obecně se traduje, že nejzdravější je chleba celozrnný. Vyrábí se z mouky celozrnné, která obsahuje vlákniny chránící sliznici střev. Mouka je vymletá až do obalu a jsou v ní i otrubní části, hodně vlákniny a vitamínů. Nezaměňujte chleba celozrnný s vícezrnným! Velkým přínosem pro zdraví je i chleba žitný. Žito je bohaté na minerální látky a rozpustnou vlákninu. Žitný chléb i déle vydrží čerstvý!
Co ještě víme o chlebu?
Trvanlivost chleba ovlivňuje více faktorů. Druh použité mouky, způsoby výroby a hlavně také délka pečení. Pšeničný chléb stárne rychleji než chléb žitný a to proto, že žito drží vláčnost. Delší trvanlivost mají klasické kvasové chleby ve kterých se při výrobě vytváří kyselina mléčná a octová, které působí jako konzervační činidlo. Doba pečení na trvanlivost chleba má také významný podíl, čím déle se chleba peče, tím má silnější kůrku a také proto déle vydrží.
Chleba by se měl uchovávat v plátěné utěrce uložené ve větratelné chlebovce (dřevěná nádoba na chleba). Také v ledničce se chlebu daří a vydrží nám déle čerstvý. Klasický způsob uchovávání v igelitu (sáčku) nedoporučujeme, chléb pak nemůže dýchat a rychle plesnivý.
Celý článek: Chleba
Recepty na chleba:
Domácí chléb Italský chléb
Domácí chléb z kvásku
Celozrnný chléb
Domácí bramborový chléb Arabská pita
…