REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Čas vánoc

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Několik týdnů běží všude reklamy na vánoce a mně vyplouvají vzpomínky na dobu předvánoční v mém dětství.


U nás doma začínaly přípravy na vánoce v druhé polovině listopadu, to se začalo péct cukroví, které potřebovalo dlouhou dobu na rozležení. První se pekly zázvorky, pak pokračovalo další cukroví. Pak se zabíjelo prase, to muselo být už v listopadu, protože se maso na uzení nakládalo na tři týdny do sudu. A na vánoce se již servírovalo vyuzené maso i klobásy.

Já se setrou jsme se těšily a zároveň se dopředu bály Mikuláše. Některé roky k nám přišel Mikuláš s Andělem a čerty a to jsme dostaly nadílku přímo od Anděla. Jiné roky nepřišli a pak jsme si dávaly talířek na parapet okna a ráno jsme měly každá na svém talíři nadílku v punčoše. Bylo to těžké usínání, když jsme čekaly kdy dostaneme nadílku a jak se tam ta nadílka dostane. Ráno jsme se probouzely neobvykle brzo, těšení se na nadílku nám nedalo dospat. Nebyly tam žádné vzácnosti, buráky, čokoláda, bonbony, jablka, sušené fíky a mandarinky. Když jsme něco provedly těsně před nadílkou, tak se v punčoše objevil i kousek uhlí, brambora nebo řepa.

Po nadílce se uklízel důkladně celý dům. Nejen uvnitř ale i dvůr, stáje a chlívky, prostě všechno. Těsně před štědrým dnem se plnilo cukroví krémem aby se nezkazilo. Ovšem cukroví plněné krémem se dělalo jen 1-2 druhy. Jako poslední se dělala domácí čokoláda a my jako děti jsme ji balily do barevných pozlátek.

A pak už nastal pro nás děti ten nejkrásnější čas v roce – VÁNOCE.

Přeji dobrý den a na shledanou.

Maruš

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku


reklama


Nejnovější články

Není rýže, jako rýže. Jak to s jejími druhy vlastně je?

Jasmínová, basmati, parboiled, natural, tříbarevná, arborio – a takto bychom mohli pokračovat takřka do nekonečna. K dostání je opravdu široký výběr různých druhů rýže a spolu s tím vyvstává jedna důležitá otázka. V čem se jednotlivé druhy vlastně liší?

číst dále ...

Kapusta, polníček a řeřicha. Pusťte jaro do své kuchyně

Kvetoucí stromy a zpívající ptáci nám dávají jasně najevo, že je jaro už konečně tady. Kromě sluníčka a probouzející se přírody už také vykukuje první zelenina. Je tak nejvyšší čas dát sbohem vydatným a hutným pokrmům a otevřít se lehčím variantám. Mladá jarní zelenina vesměs nevyžaduje žádné složité úpravy a její chuť vynikne i krátkým varem. Báječná je však i zasyrova. Představíme vám 3 druhy zeleniny, které by neměly chybět v žádném jarním salátu.

číst dále ...

Maso a grilování: Kam pro ten nejlepší kus?

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger – steakových partií masa existuje několik, a ne každý se hodí na vše. Kritérií, podle kterých vybírat, je nepřeberné množství. Pokud si budete chtít při prvních jarních grilovačkách připravit lahodný steak, měli byste zvolit opravdu pěkně vyzrálý kus masa. Nezapomínejte, že s čím kvalitnějšími ingrediencemi pracujete, o to lepší bude výsledek.

číst dále ...

Ořechové krémy jako součást zdravého jídelníčku: Jak poznat ten kvalitní?

Když se řekne oříškový krém, spousta z nás si s ním spojuje mlsání, a proto se mylně domníváme, že bychom se mu měli spíše vyhýbat. Přitom pokud si vyberete kvalitní ořechové máslo a dáte si pozor na množství, přinese vám i řadu benefitů.

číst dále ...

Přivítejte jaro skleničkou květinového vína

Možná jste již zaexperimentovali s víny z jiného ovoce než z hroznů, ale co vína z květin? Nejen na českém trhu působí stále jako jeden z nejčerstvějších přírůstků, přitom jejich historie není o nic kratší než u tradičního vína. Za ochutnání rozhodně stojí. Ostatně s přicházejícím jarním obdobím je právě láhev dobře vychlazeného květinového vína tou, po které sáhnete, pokud chcete dny plné slunce a pučících stromů pořádně přivítat.

číst dále ...

Lahodný kozí sýr, jak ho neznáte. Připravte si lehký jarní oběd, který vás zasytí

Teplejší počasí si žádá odlehčené pokrmy. Pokud patříte k těm, které salát nezasytí, zkuste si ho trošku vylepšit a doplnit o kvalitní kozí sýr. Dodá jídlům nezvyklé lahodnou příchuť, a navíc ho ocení i ti, kteří si třeba kravskou verzi dopřát nemohou. Rozhodně se nehodí jen do salátů, vynikající je také na grilu.

číst dále ...

Svátky jara jinak aneb chutné velikonoční recepty nejen pro vegany

Svátky jara už jsou téměř za dveřmi a vy pomalu začínáte přemýšlet nad tím, čím letos ozvláštníte sváteční tabuli? Nebojte se experimentovat, zatímco na Vánoce bývá menu zpravidla téměř neměnné, Velikonoce dávají mnohem větší prostor vyzkoušet něco nového. Potřebnou inspiraci najdete v receptech na chutné velikonoční menu od České veganské společnosti, které milé překvapí i zapřisáhlé masožravce.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy