REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bitter Lemon – hořkosladké osvěžení

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

I limonáda může mít sofistikovanou chuť! Bitter Lemon je hořký jako Tonic a příjemně sladký jako dobře namíchaná citronáda. Chlazený na led v teplých dnech příjemně osvěží a ve spojení s alkoholem dokáže vykouzlit celou řadu koktejlů. Letos slaví Bitter Lemon, jeden z pokladů značky Schweppes, už 70. narozeniny.


 

Když v roce 1954 představil Schweppes světu novou příchuť limonády Bitter Lemon, způsobil doslova revoluci. Tedy – další ze svých revolucí. Ta první byla největší a přinesla do našich životů sodovku. Jacob Schweppe je totiž vynálezce, který přišel na to, jak v lahvi uchovat vodu s bublinkami. Tehdy si jeho produkty ve velkém oblíbili lékaři i britská královská rodina, ale šikovný Švýcar pokračoval ve vývoji svých nápadů dál a… Jeho značka uvedla v 19. století na trh vůbec první ochucené limonády – zázvorovou Ginger Ale a chininový Indian Tonic.

Příběh Tonicu je obzvlášť zajímavý – jeho chuť je inspirována trikem britských kolonialistů, kteří používali chinin jako protijed při nakažení malárií. A protože má chinin hořkou chuť, míchali jej s ginem a limetkou. Až sem tedy sahá historie jednoho z nejoblíbenějších koktejlů a právě tady má také původ Bitter Lemon, chinin a citron v jednom. Jeho první lahev byla ovšem slavnostně otevřená až takřka devadesát let po té s originálním Tonicem. Přesně tak dlouho totiž trval výzkum zpracování ovoce v perlivých nápojích. Ale povedlo se a Schweppes udal další nový směr.

Bitter Lemon je dodnes oblíbeným produktem těch nejlepších barmanů. „Doporučuju ho pít čistý, chlazený na led, s plátkem citronu anebo míchat s ginem stejně jako Tonic, skvěle se také hodí k vodce. Já mám moc rád drink Schweppes Bitter Love, který připravujeme v rámci Schweppes The Baru,“ doporučuje barman Milan Zaleš.

 

 

Recept na Berry Buzzer

Ingredience:

  • 2 plátky limetky
  • 2 ostružiny
  • 2 borůvky
  • drcený led
  • 20 cl Schweppes Bitter Lemon
  • Sklenice: široká sklenice na longdrink

Způsob přípravy:

Lesní plody a jeden plátek limetky vložte do sklenice na longdrink a jemně pomačkejte dohromady, aby se z nich uvolnila chuť. Nemáte-li vhodné mačkátko, můžete použít obrácený konec vařečky. Přidejte drcený led a pak Schweppes Bitter Lemon. Zbývajícím plátkem limetky otřete okraj sklenice a položte jej na nápoj jako ozdobu.

Tipy: Před použitím vychlaďte sklenici tak, že ji naplníte ledem. Před přípravou nápoje led ze sklenice vysypte. Sklenice můžete rovněž uchovávat v mrazáku.

 

Další receptury koktejlů s Bitter Lemon najdete na www.schweppes.cz.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy