REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Bez půlnočního přípitku se neobejdeme! Užijte si ho, jak nejlépe to lze

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Chlebíčky, filmy, ohňostroj. To všechno jsou věci, bez kterých si Češi nedokážou představit silvestrovské oslavy. Pořád nám ale ve výčtu chybí to nejzásadnější. To, bez čeho se Češi o silvestru rozhodně neobejdou, je podle průzkumu značky Bohemia Sekt půlnoční přípitek! Většina lidí o půlnoci při vyslovení přání do dalšího roku otevírá lahev oblíbených bublinek. Víte ale, jak si ho nejlépe vychutnat?


Čtyři kroky k dokonalému přípitku

 

1) Vychladit, nemrazit!

Hlavním bodem příprav na silvestrovskou půlnoc je správné vychlazení sektu. Den předem dejte lahev do vodorovné polohy do lednice, chlazení sektu potřebuje svůj čas! Bylo by velkou chybou snažit se vše dohnat v mrazáku, sekt by utrpěl šok, který by se neblaze projevil na jeho chuti. Plánujete-li ledničku naplnit až po okraj jednohubkami, chlebíčky a dalšími pochutinami a máte-li to štěstí, že máte chladnou předsíň či sklep, kde panují ty správné teploty, dejte sekt odpočívat na temné místo tam. Správná teplota podávání sektu je mezi 4 a 6 °C.

 

2) Do správné sklenky

Sekt se tradičně pil ze štíhlých sklenic nazývaných „flétna“, ale v posledních letech se do popředí dostávají širší sklenky tvarem podobné květu tulipánu. V nich se totiž lépe rozvine vůně sektu. Jejich tvar také zajistí dlouhotrvající perlení.

 

3) Bez nechtěných explozí

Každý z nás zažil, nebo si umí živě představit situaci, kdy se při otevírání sektu korková zátka prožene celým pokojem a za ní v těsném závěsu směřuje i skoro celý obsah lahve. Ti, kteří mají podobnou zkušenost, se pak při dalším otevírání sektu preventivně schovávají nebo alespoň mhouří oči. Pokud ale sekt odpočíval na chladném místě, obavy odložte stranou, jste v polovině úspěchu stylového naservírování sektu. Druhou polovinu pak tvoří správná technika otevření lahve. Nejprve odstraňte kapsli a otočením očka drátěné spony (agrafy) ji lehce uvolněte. Lahev držte nakloněnou zhruba pod úhlem 45 stupňů. Uchopte korkovou zátku i s agrafou do dlaně a druhou rukou pomalu otáčejte lahví jedním směrem až do uvolnění korku. Sekt nalévejte přibližně do poloviny sklenky.

 

4) Správně zvolená slova

Právě odbíjí půlnoc a sklenky s lahodným sektem jsou připravené. Výjimečnou chvíli dotvoří jen ta správně zvolená slova. Pamatujte, že přípitek se pronáší vestoje. Ťukání není nezbytné – sklenice lze jen pozvednout a podívat se navzájem do očí. Na co si letos připijete? Podle průzkumu značky Bohemia Sekt si Češi budou připíjet letos tradičně „na zdraví“. Vedle přání „šťastného nového roku“ ale letos zazní i přípitek na „lepší rok 2021“. Tak ať se vydaří!

 

Půlnoční tipy

 

Nestárnoucí klasika

Bohemia Sekt vstoupí s rokem 2021 do dalšího půlstoletí své existence. Už padesát let je svědkem oslav úspěchů i radostí a nesmí chybět u žádného přípitku. Češi, jako milovníci polosuchých sektů, volí nejčastěji proslulý sekt s harmonickou chutí a svěží středně plnou květnatou vůní, Bohemia Sekt demi sec. Kdo by preferoval sekty sušší, může si na silvestrovskou půlnoc otevřít Bohemia Sekt brut.

 

V romantickém duchu

Letošní silvestr se bude nést v komornějším duchu a spoustu lidí oslaví příchod nového roku možná jen se svým partnerem. K takové romantické chvíli se dokonale hodí Bohemia Sekt demi sec rosé. Také růžový sekt je k dostání i v sušší variantě brut.

 

Pro pokročilejší milovníky bublinek

„Pořádný bublinky, pane vrchní! Třeba…Château Radyně!“, zazní objednávka z úst hrdého otce na oslavu synovy promoce v závěrečném dílu legendárního českého seriálu Chalupáři. Château Radyně extra brut je naším nejstarším nepřetržitě vyráběným sektem a je vhodný zejména pro ty, kteří dokážou ocenit velmi suchá šumivá vína. Jeho elegantní, vyrovnaná chuť s typickým naleženým buketem se hodí jak pro oslavy promocí, tak i pro další výjimečné chvíle, kterými začátek nového roku rozhodně je. Je-li řeč o výjimečných chvílích, nemůžeme zapomenout ani na klasiku – a to doslova a do písmene – Bohemia Sekt Prestige brut. Tento skvostný sekt kvašený klasickou metodou v lahvi a ověnčený mnoha medailemi z prestižních tuzemských i zahraničních soutěží patří k tomu nejlepšímu z portfolia stejnojmenné společnosti.

 

S čistou hlavou

Ti, kteří na Nový rok potřebují vstát s čistou hlavou, čekají potomka nebo jen netouží po něčem alkoholickém, si mohou silvestrovské oslavy vychutnat s nealkoholickým Bohemia Sektem. Za svou harmonicky vyváženou chuť vděčí šetrnému způsobu odebrání alkoholu ve vakuu, při kterém zůstávají nejlépe uchovány aromatické látky. Vzdát se tak můžete alkoholu, ale ne opojné chuti kvalitních bublinek.

Podrobný návod, jak otevřít sekt najdete v článku zde: Jak správně otevřít sekt

 

Perličky z BOHEMIA SEKTU: Otestujte váš odhad

 • Kolik litrů sektu se vypije během prosince?
  Během loňského prosince se vypilo asi 3 200 000 lahví Bohemia Sektu. To je přibližně stejně jako objem velkého plaveckého stadionu v pražském Podolí.
 • Kolik kilometrů by měřily lahve Bohemia Sektu, které se vypijí během prosince?
  Pokud bychom všechny tyto lahve postavily do řady, jednu těsně vedle druhé, tvořily by řetěz dlouhý 264 km. To je mnohem víc než vzdálenost mezi Prahou a Brnem. Pokud by byly položené za sebou, dosáhly by délky 993 km, přibližně jako trasa vzdušnou čarou z Prahy do Říma nebo z Plzně do Marseille.
 • Jak dlouho trvá připravit sekt?
  Od sklizně hroznů do expedice hotové láhve Bohemia Sektu uplyne 12 měsíců.
 • Kolik kilogramů hroznů je zapotřebí na výrobu Bohemia Sektu, který se vypije na oslavy Vánoc a Nového roku?
  Zhruba 3,5 milionu kg hroznů.
Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:


reklama


Nejnovější články

6 tipů na bezpečný detox

Střevo je branou do těla. Prochází jím vše, co zkonzumujeme a většina z toho se zde také vstřebává. Jakékoliv poškození či disbalance střevní mikroflóry se může ošklivě podepsat na našem zdraví a potažmo psychice. Nový rok je ideální čas začít očistu těla a dobít energii na vše nadcházející. Držte se těchto jednoduchých 6 tipů a detox pro vás bude radostí.

číst dále ...

Jaký nápoj nejvíce přes den pijete?

Dostatečný příjem vody, ale i jiných tekutin, je pro naše tělo nezbytné a pomáhá nám v mnoha ohledech. Ano je důležité pít, ideálně pak postupně, během celého dne a dodržovat tak pitný režim. Ale co většina z nás vlastně přes den pije? Je to jen obyčejná voda, litry kávy nebo si dopřáváme nějaké kupované sladké nápoje?

číst dále ...

Nápadité recepty, díky nimž zase dopnete kalhoty

Leden, do kalhot vlezem. I tak bychom si mohli s nadsázkou poupravit známou českou pranostiku. Vánoční hodování se na nás totiž většinou podepíše a v prvním měsíci roku můžeme mít problém dopnout pásek, kalhoty, sukni… Navíc se zase proměnily naše chutě a my toužíme po něčem vyloženě lehkém, nepříliš mastném. Pozor, to ovšem neznamená, že to nebude dobré! Pokud je pokrm nabitý kvalitními surovinami, které poznáte také díky značkám kvality (např. Klasa, Regionální potravina nebo Bio), zažijete chuťové orgie. A navíc pak budete mít v bříšku jako v pokojíčku. Pojďme na to.

číst dále ...

Vliv olivového oleje na vaše zdraví

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

číst dále ...

Cena medu zůstane i přes velký nedostatek českého lesního medu stejná, očekává se rekordní zájem

Český lesní med koncem ledna v obchodech dojde z důvodu špatné snůšky, komentuje situaci Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším tuzemským zpracovatelem medu. Včely vyprodukovaly v roce 2020 nejméně medu za posledních 20 let.

číst dále ...

Novoroční detoxikace i posílení organismu si žádají vodu

Příchod nového roku vítá po svátečních oslavách mnoho lidí s řadou předsevzetí, která si většinou kladou za cíl detoxikovat a posílit organismus a ideálně i zhubnout či zformovat postavu. Toto úsilí se neobejde bez pravidelného pohybu a dostatku tekutin. Hledáte-li jednoduché a chytré řešení, volte výrobníky SodaStream. V pohodlí a bezpečí domova vám během chvilky připraví čerstvou perlivou vodu a ušetří čas, námahu i výdaje.

číst dále ...

Suchej únor? Tak na ten se napijem – nealkoholický Hrozňáček od Rybízáku k tomu přímo vybízí

Únor se v České republice zapsal jako měsíc bez alkoholu. Pokud neradi trháte partu, ale chuť vína by vám chyběla, přesedlejte v únoru na nealkoholické ovocné víno. V sortimentu české značky Rybízák najdete výborné víno Hrozňáček – chutná skvěle, ale je bez alkoholu.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy