REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Barmanská a someliérská škola

Zde se dozvíte o nápojích, o jejich původu, složení, ale také o tom, jak je vtipně promíchat tak, aby jste vytvořili skvělý koktejl. A ne jen to! Mistr sommelier vám prozradí, jak vybrat to správné víno k vašemu menu, na kolik stupňů se má víno chladit, kde skladovat, či jak dlouho ho nechat “dýchat” … I v této naší kategorii článků najdete mnoho rad, tipů a informací, díky kterým se stanete nejen úspěšným hostitelem, ale v restauraci při diskuzi se sommelierem nebudete za neználka. :)


3 tipy na drinky, které vás rozehřejí na těle i duši

Mrazivé dny a dobrý koktejl na zahřátí. To je kombinace, která snad nikdy neomrzí. Když si ještě navíc přimyslíte praskající krb, příjemnou hudbu či film a bílo za oknem, jedná se jistě o představu ideálně stráveného zimního večera. A čím jej ještě doladit? Přece skvělým koktejlem na zahřátí. Zapomeňte však na klasiky jako je grog a svařák a zkuste se odměnit něčím chuťově zajímavějším. Kombinace vodky Smirnoff s medem a citrónem, nebo skotská whisky Johnnie Walker v doprovodu vína a koření či likér Baileys s čokoládou a chilli vás rozhodně nezklamou.

6 tipů na degustace vín „by the glass“ na Moravě

Seznámit se a zejména pak ochutnat vína od většího množství vinařů na jednom místě lze například během otevřených sklepů, výstav vín nebo vinařských slavností. Co když se ale žádná podobná akce nekoná ve vhodném termínu? Ani tehdy nemusíte zoufat a můžete pohodlně a do určité míry samostatně koštovat vybraná vína. K tomu slouží tzv. degustace „by the glass“, které otevírají nové obzory společenské konzumace vína.

7 základních typů vín pro „nevinaře“ aneb je Chardonnay lehké nebo těžké?

Jistě máte mezi víny svého favorita. Podle chuti každý pozná, co mu sedí. Do jaké rodiny vín ale váš oblíbený typ zapadá? Podívejte se na sedm základních kategorií a jejich zástupce. Možná si i zapamatujete pár zajímavých faktů, kterými nad skleničkou budete moct oslnit přátele nebo vaše rande.

7+1 postřehů o národním nápoji Čechů aneb hojnost chutí je v kurzu

Pivo k naší tuzemské kotlině patří už stovky let. Odnepaměti je také považováno za český národní nápoj. V Česku vaří pivo již přes 500 velkých i malých pivovarů a stovky, možná tisíce domácích pivovarníků. Čeští spotřebitelé mohou ochutnat a vyzkoušet pestrou nabídku různých pivních značek. Ale, znají Češi vůbec pivo? Vědí, z čeho se vaří? Při jaké teplotě by se mělo pít? Kolik je v pivu vlastně vody? Sedm plus jedna postřehů o českém pivu a pivovarnictví sestavil Roman Šolc, obchodní sládek Pivovaru Radegast. Tak dej Bůh štěstí.

Absinth

Historie absinthu začala ve Švýcarsku, kde počal léčit svoje pacienty zeleným elixírem jistý doktor Ordinaire, který získal recept k jeho výrobě od staré bylinkářky.

Autentická vína

Při výrobě autentických vín se klade důraz na tradiční rukodělné postupy, jak ve vinohradě, tak ve sklepě. Snahou je vytvořit víno, které co nejvěrněji vystihuje genia loci daného místa a osobitost vinaře. Autentická vína se kvasí spontánně bez přidání cizorodých kvasinek či enzymů. Po kvašení stráví několik měsíců na kvasnicích, což jim dodává bohatost a plnost. Před lahvováním nejsou ve většině případů čiřena či filtrována …

Barevný podzim ve skleničce. Inspirujte se drinky, které vás svým složením zahřejí

Rozmarné počasí, ranní mrazíky, teplé svetry, ale i hra krásných barev. To vše je podzim. Jedno ze čtyř ročních období, které někteří z nás milují, na druhé s ním přichází melancholie. Ať už to máte jakkoli, můžete si na jeho příchod připít něčím stejně rozmarným a barevným, jako je on sám. Třeba koktejly s příchutěmi, jež k podzimu neodmyslitelně patří. Příchutí zázvoru, jablka či citrónu.

Barmanská vychytávka – sladké kostky ledu

Barevné kostky ledu oslazené sirupy nebo džusem. Skvělá vychytávka – ozdoba různých koktejlů a moktejlů.

Beefeater Gin

Anglický čirý destilát s výraznou jalovcovou chutí, který je jediným ginem vyráběným přímo v Londýně.

Bez půlnočního přípitku se neobejdeme! Užijte si ho, jak nejlépe to lze

Chlebíčky, filmy, ohňostroj. To všechno jsou věci, bez kterých si Češi nedokážou představit silvestrovské oslavy. Pořád nám ale ve výčtu chybí to nejzásadnější. To, bez čeho se Češi o silvestru rozhodně neobejdou, je podle průzkumu značky Bohemia Sekt půlnoční přípitek! Většina lidí o půlnoci při vyslovení přání do dalšího roku otevírá lahev oblíbených bublinek. Víte ale, jak si ho nejlépe vychutnat?

Brandy

Brandy je vinný destilát získaný destilací fermentované šťávy z hroznů. Jedná se o jediný nápoj na světě, který vzniká z jiného alkoholu.

Buket a aroma

Ano, dnes si povídáme o vůni vína (vůni mladého vína pojmenováváme spíše jako buket, těžší vůni zralého vína spíše jako aroma). Zkoumání vůně vína není při pití vína jen nějaký společenský rituál navíc. Z vůně se překvapivě dozvíte o vínu více, než vám o něm povědí vaše chuťové pohárky.

Burčák

Tento jadrně znějící výraz, je symbolem zralého léta a začínajícího podzimu. Vzbuzuje představu zlatavě zbarvené šťávy z vinných hroznů, zkaleného bouřlivým kvašením. Kromě dobré chuti můžeme bez obav říci, že pití dobrého burčáku prospívá našemu organismu.

Cider po španělsku: chuťový a kulturní zážitek, na který se nezapomíná

Fermentovaný jablečný mošt, geniální nápoj, jehož historie se psala již nejméně sto let před naším letopočtem. Nejmasověji produkovaný cider sice pochází z Britských ostrovů, nicméně díky populárnímu španělskému seriálu La Casa de Papel se do hledáčku po celém světě dostal jeho jižanský sourozenec zvaný „sidra“.

Co čteme na etiketě?

Hodně zjednodušeně můžeme říci, že etikety na láhvi vína rozdělují svět na dvě poloviny. Jednu můžeme pomyslně nazvat německá a druhou francouzská. Mimochodem, my patříme do německého systému. „Německý svět“ nezajímá vinice, na které uzrály hrozny, ale kolik slunce bylo v tom kterém roce, tedy kolik cukru bylo vyprodukováno v hroznech. Kvalita se tedy rok od roku může měnit. „Francouzský svět“ zas nezajímá slunce, ale vinice.

Co je to „cru“ a jiné šifry?

Minule jsme společně studovali etikety našich vín. Tak to byla hračka proti tomu, co nás čeká. Pokusíme se dešifrovat nejčastější nápisy a údaje na etiketách francouzských, ale občas i italských, španělských, německých a rakouských.

Co k čemu pít

Že k určitému pokrmu lze pít více druhů nápojů, to ví každý z nás. Které jsou však nejvhodnější?

Cukrová krusta

Velmi pěknou a efektní ozdobou je tzv. cukrová krusta.

Čaj

Čaj byl objeven v pralesích Číny asi před 5000 lety. Je nejuctívanější bylinou a také lékem na řadu nemocí. Čínští učenci opěvovali čaj jako božský nápoj, který popíjeli při dlouhých hodinách studia, a stejně jako jim i nám dnes lahodný nápoj přináší klid, zdraví, povzbuzení a inspiraci.

Čaj, rady a triky

Chceme-li mít dobrý čaj, musíme ho uchovávat v plechovkách vyložených papírem nebo ve skleněných dózách …
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy