REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ořechy

Ořechy se liší od ostatního ovoce. Pojídáme z nich totiž většinou pouze semena a ne jejich obal. Pro lidi mají ořechy vysokou výživnou hodnotu (obsahují velké množství olejů, minerálů, bílkovin a vitamínů), rostliny však vysilují. Přestože ořešáky obvykle nevyžadují velkou péči, pro většinu zahrad bývají příliš velké a proto jsou vhodnější pro zemědělské pěstování. Stromy dospívají pomalu, ale za to jsou dlouhověkké.

Arašídy (Burské oříšky)

Arašídy jsou všeobecně známy a užívány jako oříšky, ve skutečnosti však jde o semena podzemnice olejné – tropické bobovité letničky, měly by být proto zařazeny v luštěninách!

Další „Ořechy“

Některé druhy rostlin a plodů, které se dají také zařadit do této rubriky. Blahočet, australské kaštany, kávovník arabský, buk lesní …

Jedlé kaštany

Kaštanovník je mohutný strom vysoký až 35 m. Opadavý, vzácně samosprašný. Plody jsou velké 5 cm, bohaté na olej.

Kešu – oříšky

Ledvinovník západní je středně velký, rozložitý strom vysoký do 12 m. Listy má okrouhlé, podobné pistáciovým. Plody velikosti až 8 cm jsou zvláštního tvaru, obsahují až polovinu tuku a pětinu bílkovin.

Kokos

Stálezelená, obvykle cizosprašná palma vysoká až 28 m. Plody jsou velké nejméně 30 cm, zelené až hnědé peckovice obsahující 65 % oleje. Tyto palmy se šíří pomocí plovoucích kulovitých semen.

Lískové ořechy

Lísky jsou typickými dřevinami lesů a křovin. Byvají vysoké až 6 m. Opadavé částečně samosprašné. Plody mají velikost do 2,5 cm, oválné zašpičatělé oříšky hnědé barvy bohaté na olej.

Makadámie (Queenslandské ořechy)

Stálezelený strom vysoký do 14 m. Plody má velké kolem 2 cm obsahující přes 70 % tuku.

Mandle

Opadavý strom vysoký do 6 m. Plody velké cca 5 cm, oválné, zašpičatělé, s hnědou slupkou. Jsou bohaté na bílkoviny, vápník, železo, vitamíny B2 a B3 a fosfor.

Ořechovec pekanový

Ořechovec pekanový (pekan) je mohutný, až 20 m vysoký strom, rychle rostoucí. Je opadavý, částečně samosprašný. Plody má velké až 5 cm, jsou to ořechy s trvrdou skořápkou a se zelenou slupkou. Jsou bohaté na olej a vitamín B1 a B2.

Para ořechy

Stálezelený, obvykle cizosprašný strom vysoký až 30 m. Plody mají velikost až 15 cm, hnědá kulovitá tobolka s množstvím semen. Obsahují 65 % tuku a také 14 % bílkovin.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy