REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Ořechy

Ořechy se liší od ostatního ovoce. Pojídáme z nich totiž většinou pouze semena a ne jejich obal. Pro lidi mají ořechy vysokou výživnou hodnotu (obsahují velké množství olejů, minerálů, bílkovin a vitamínů), rostliny však vysilují. Přestože ořešáky obvykle nevyžadují velkou péči, pro většinu zahrad bývají příliš velké a proto jsou vhodnější pro zemědělské pěstování. Stromy dospívají pomalu, ale za to jsou dlouhověkké.

Arašídy (Burské oříšky)

Arašídy jsou všeobecně známy a užívány jako oříšky, ve skutečnosti však jde o semena podzemnice olejné – tropické bobovité letničky, měly by být proto zařazeny v luštěninách!

Další „Ořechy“

Některé druhy rostlin a plodů, které se dají také zařadit do této rubriky. Blahočet, australské kaštany, kávovník arabský, buk lesní …

Jedlé kaštany

Kaštanovník je mohutný strom vysoký až 35 m. Opadavý, vzácně samosprašný. Plody jsou velké 5 cm, bohaté na olej.

Kešu – oříšky

Ledvinovník západní je středně velký, rozložitý strom vysoký do 12 m. Listy má okrouhlé, podobné pistáciovým. Plody velikosti až 8 cm jsou zvláštního tvaru, obsahují až polovinu tuku a pětinu bílkovin.

Kokos

Stálezelená, obvykle cizosprašná palma vysoká až 28 m. Plody jsou velké nejméně 30 cm, zelené až hnědé peckovice obsahující 65 % oleje. Tyto palmy se šíří pomocí plovoucích kulovitých semen.

Lískové ořechy

Lísky jsou typickými dřevinami lesů a křovin. Byvají vysoké až 6 m. Opadavé částečně samosprašné. Plody mají velikost do 2,5 cm, oválné zašpičatělé oříšky hnědé barvy bohaté na olej.

Makadámie (Queenslandské ořechy)

Stálezelený strom vysoký do 14 m. Plody má velké kolem 2 cm obsahující přes 70 % tuku.

Mandle

Opadavý strom vysoký do 6 m. Plody velké cca 5 cm, oválné, zašpičatělé, s hnědou slupkou. Jsou bohaté na bílkoviny, vápník, železo, vitamíny B2 a B3 a fosfor.

Ořechovec pekanový

Ořechovec pekanový (pekan) je mohutný, až 20 m vysoký strom, rychle rostoucí. Je opadavý, částečně samosprašný. Plody má velké až 5 cm, jsou to ořechy s trvrdou skořápkou a se zelenou slupkou. Jsou bohaté na olej a vitamín B1 a B2.

Para ořechy

Stálezelený, obvykle cizosprašný strom vysoký až 30 m. Plody mají velikost až 15 cm, hnědá kulovitá tobolka s množstvím semen. Obsahují 65 % tuku a také 14 % bílkovin.

Pistácie

Opadavý, cizosprašný strom vysoký do 9 m. Velikost plodu – pecky je 2,5 cm, která je bohatá na olej.

Vlašské ořechy

Ořešáky jsou pomalu rostoucí stromy, které mohou dosáhnout výšky 15 až 45 m. Jsou to stromy opadavé, částečně samosprašné, které mají lichozpeřené listy a stříbřitou kůru; samičí květy jsou nenápadné, samčí tvoří jehnědy.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků