REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jádroviny a peckoviny

Jablka, hrušky, švestkynebo třešně. Tyto plody se dělí do dvou hlavních skupin – na malvice, jako jablka a hrušky, a na peckovice, jako švestky, třešně, broskve nebo meruňky. Malvice mají drobná semena, ukrytá v jadřinci, z něhož vybíhá stopka a který je obklopen dužninou. U peckovic je jediné semeno obaleno tenkou skořápkou – peckou, kolem níž je dužnina, měkké oplodí. Obě skupiny jsou navzájem příbuzné a řadíme je do jedné čeledi Rosaceae. Moruše a fíky patří do jiných čeledí, podobají se však svou velikostí, nároky i způsobem pěstování ostatním ovocným stromům, proto jsou zařazeny v této rubrice.

Broskve

Strom nebo keř velký až 5×5 m. Je samosprašný, opadavý. Plody má velké 6-8 cm, žluté, oranžové, červené. Obsahují větší množství vitamínu A, draslík a niacin.

Fíky

Strom nebo keř velikosti až 9×7 m. Otužilý, samosprašný. Plody má hruškovité, velikost 6×10 cm, hnědavě zelené.

Hrušky

Strom vysoký až 20 m. Je opadavý, poměrně odolný, výjmečně samosprašný. Plody má velké až 8×18 cm. Obsahují draslík, riboflovin. Hrušky dělíme na tržní a stolní, moštové.

Jablka

Strom vysoký až 10 m. Opadavý, otužilý, někdy samosprašný. Plody má velké až 15 cm, kulaté, zelené až žluté nebo červené. Obsahují vitamín C. Jablka dělíme na stolní a tržní, moštová a okrasná.

Kdoule

Dlouhověký strom o výšce až 6 m. Samosprašný, opadavý, odolný. Plody má na podzim, velké cca 7×12 cm, žluté a vonné.

Meruňky

Opadavý, poměrně otužilý strom, samosprašný, vysoký až 6 m. Plody má velké 3×5 cm, žluté až oranžové, bohaté na vitamín A a draslík.

Moruše

Strom vysoký až 9 m. Dlouhověký, otužilý, opadavý, obvykle samosprašný. Plody jsou velké 2-3 cm, nachové nebo červené až růžové.

Nektarinky

Samosprašný, opadavý strom vysoký až 5 m. Plody má velké do 8 cm, zelenožluté, oranžové nebo červené, jsou bohaté na vitamín A, draslík a niacin, také obsahují riboflavin a vitamín C.

Renklódy

Keř či strom s výškou 4-5 m. Odolný, dlouhověký. Plody mají velikost 2-4 cm, zelené až červené barvy.

Slivoně a myrobalány

Stromy a keře vysoké až 5 m. Dlouhověkké, některé samosprašné. Majím plody velké 2 cm, které obsahují některé vitamíny.

Slívy a švestky

Dlouhověký, opadavý strom vysoký 6 m. Obvykle ne samosprašný. Plody má vejčité, veliké 3-6 cm, nejrůznější barvy. Obsahují hořčík, železo a také vitamin A.

Slívy, blumy, ryngle, mirabelky

Polovina srpna je doba, kdy začíná ze zahrad, sadů sklizeň plodů z rodu Prunus – slivoní. Patří sem švestky, slívy, blumy, mirabelky, ryngle a jejich poddruhy a odrůdy. Celý rod má 430 druhů, pro zajímavost sem patří i exotické mango. Všechny druhy slivoní pocházejí z Předního východu a z jihoevropských zemí, brzy však zdomácněly i ve střední Evropě a staly se oblíbené u početných zahrádkářů, sadařů, pěstitelů ovoce. Klasická slivoň švestka nebo také švestka domácí se už moc u nás nevyskytuje, zdecimovala je virová choroba šárka a byla nahrazena odolnějšími odrůdami z Balkánu. Nejznámější je Čačanská lepotica, středně raná odrůda ze Srbska velmi odolná právě proti šárce.

Třešně

Opadavý, cizosprašný strom vysoká až 10 m. Plody má velké cca 2 cm, žluté, červené až černé, bohaté na riboflavin.

Višně

Opadavý, samosprašný strom vysoký až 8 m. Plody se podobají třešním, jsou velké cca 2 cm, bohaté na vitamín A.
Přejít na stranu:

reklama

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy