REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

6 tipů na degustace vín „by the glass“ na Moravě

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Seznámit se a zejména pak ochutnat vína od většího množství vinařů na jednom místě lze například během otevřených sklepů, výstav vín nebo vinařských slavností. Co když se ale žádná podobná akce nekoná ve vhodném termínu? Ani tehdy nemusíte zoufat a můžete pohodlně a do určité míry samostatně koštovat vybraná vína. K tomu slouží tzv. degustace „by the glass“, které otevírají nové obzory společenské konzumace vína.


Princip je velmi jednoduchý. Zpravidla si stačí jen předplatit určitou částku a pak si nalévat vína, většinou prostřednictvím speciálního degustačního automatu, dokud se obnos nevyčerpá. Takový automat pak udržuje víno ve vhodných podmínkách pro koštování, na lahve je zároveň skrze prosklenou přepážku vidět, a lze si je tak prohlédnout a z etiket vyčíst vše potřebné. A kam tedy za „by the glass“ můžete vyrazit?  

Salon vín ČR

Salon vín ČR je všeobecně uznávanou výkladní skříní našeho vinařství a určitě nejznámější degustační expozicí, navíc první svého druhu v Česku. Každý rok je v něm uloženo sto aktuálně nejlepších moravských a českých vín, která byla vybrána v rámci naší nejvyšší a největší soutěže vín. Degustační expozice těchto vín je umístěna v podzemí státního zámku ve Valticích a slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Degustaci je možné absolvovat v rámci několika programů. Buď zcela volně, kde si sami vybíráte vína a naléváte si degustační vzorky, dále pak řízená s výkladem profesionálního someliéra nebo „by the glass“ prostřednictvím nalévacího automatu. A když vás některá vína okouzlí, je možné si je zde po jednotlivých lahvích také zakoupit. Součástí Salonu vín je ještě naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček a someliérských potřeb.

Více

 

 

Enotéka znojemských vín

Stále ještě poměrně novou turistickou atrakcí a skutečným unikátem je tzv. Enotéka znojemských vín ve Znojmě. Ta se nachází v prostorách bývalého pivovaru poblíž místního hradu, v samém centru města. Ve vstupním prostoru je designová kavárna a vinárna, kde je možné v klidu posedět. Za nimi jsou pak prostory, kde se ochutnávají vína výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice. K dispozici je vždy 70 vín, která reprezentují vinařství na Znojemsku. Doplněná jsou tematickou expozicí dalších 30 vín, která se pravidelně mění a jsou to např. VOC vína, růžová vína nebo vína konkrétních odrůd. Zde se dá příjemně i naučně strávit např. odpoledne při nepříznivém počasí, ale i když je hezky není důvod enotéku nenavštívit. Z degustačního sálu se dá i se skleničkou vyjít a posadit se na terasu a kochat se pohledem na krásy historického města.

Více

 

 

Informační centrum VOC ve Vlkově věži

Zůstaneme ještě chvíli ve Znojmě, kde se nachází další, sice výrazně menší, ale také rozhodně zajímavá možnost degustace formou „by the glass“. Ta se týká vín VOC Znojmo. VOC neboli Vína originální certifikace jsou vína z vybraných typických odrůd daného vinařského regionu. Musí splňovat přísná kritéria a odráží se v nich hlavně daný terroir, tedy unikátní soubor přírodních podmínek a vinařského stylu typický pro danou oblast. A protože jsou na něj místní vinaři hrdí, má i vlastní informační centrum. To se nachází ve zrekonstruované Vlkově věži, těsně pod Masarykovým náměstím. Před tím, než vystoupáte nahoru na věž, kde je expozice VOC a rozhlédnete se po městu Znojmu a okolí, si můžete dát skleničku vybraného VOC vína z automatu umístěného u pokladny. Anebo spíš při odchodu jako odměnu za zdolání schodů? Vína si zde lze i koupit.

Více

 

 

Belveder enomat

Úsloví „aby toho nebylo málo“ platí i pro Valtice. Kromě Salonu vín nabízí krásné vinařské město ještě jednu možnost degustace z automatu, tedy „by the glass“. V jedné z opravených místností zámečku Belveder v Lednicko-valtickém areálu je k dispozici k ochutnání 32 vín valtických vinařů sdružených ve VOC Valtice. Jedná se o unikátní kolekci vín od nejvýznamnějších valtických producentů, která určitě stojí za ochutnání, navíc v krásném historickém a kulturním prostředí.

Více

 

Centrum slováckých tradic

Modrá u Uherského Hradiště je nenápadná vesnička, ale s čilým turistickým ruchem. Kromě Archeoskanzenu a botanické expozice, které jsou významnými turistickými cíli slováckého regionu, se zde nachází budova Centra slováckých tradic a v jejím sklepení expozice Vinná stezka. Degustace zde také probíhá pomocí automatů „by the glass“. Větší část nabízených vín je zde právě ze Slovácka, ale k ochutnání jsou i vína z dalších částí vinařské Moravy. Vína je pak také možné spolu s různými pálenkami a dalšími regionálními pochutinami zakoupit. Při návštěvě Slovácka toto místo rozhodně stojí za zahrnutí do cestovatelských plánů.

Více

 

Vindom degustační enoteca

Na své si touto formou degustace mohou snadno přijít i milovníci vína v Brně. V centru města je poměrně nově otevřený prostor s názvem Degustační enoteca Vindom. Každý den je zde k ochutnání 32 vzorků vín z Česka, ale i Evropy a zbytku světa. Degustuje se také prostřednictvím samoobslužného automatu. O tom, že jde o další z vinařských atrakcí, která stojí za návštěvu, svědčí i nominace na cenu Top vinařský cíl 2022.

Více

 

Tipy kde ochutnat vína přímo od zdroje pak najdete v největší databázi vinařů na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Uložit do Oblíbených Zapsat si poznámku

Fotogalerie:Otevírací doba, nejnovější akční letáky, otevírací doba prodejen, provozoven a institucí z celé České republiky.

Nejnovější články

25 nejlepších receptů na grilované pokrmy z webu ReceptyOnLine.cz

Grilování patří mezi oblíbené letní aktivity. A není divu. Ugrilovat si chutný oběd či večeři spolu s nejbližší rodinou či přáteli, to milují lidé snad na celém světě a my Češi rozhodně patříme také mezi milovníky grilovacích dýchánků u rozpáleného grilu. Připravili jsme pro vás výběr těch nejoblíbenějších TOP receptů na grilovaná jídla, která patří každý rok k hitům naší kuchařky ReceptyOnLine.cz.

číst dále ...

Startup Objednáme už digitalizoval přes 500 restaurací. Nyní brojí proti vysokým provizím dovážkových služeb

Zavedené donáškové firmy si účtují téměř třetinu z ceny každé objednávky. Český startup Objednáme, poskytující komplexní digitální objednávkový systém pro restaurace, chce skrze novou funkci restauracím usnadnit provoz vlastních rozvozů a snížit tak i cenu pro koncové zákazníky.

číst dále ...

Vedra jsou tu. Jaké potraviny vás spolehlivě ochladí?

Letní měsíce se v posledních letech nesou ve znamení vysokých teplot, které našemu organismu dlouhodobě nesvědčí. Jak si ulevit od veder, když nemůžeme skočit do bazénu a klimatizace zrovna není po ruce? Pomoci nám můžou i některé potraviny – a možná vás některé z nich svou „ochlazovací“ schopností překvapí.

číst dále ...

Jak uchovávat potraviny při převozu na chatu

Vyšší teploty potravinám přepravovaným v autě na chatu či chalupu příliš nesvědčí. Jiné řešení než právě tohle však mnohdy neexistuje, třeba když se vaše chata nachází mimo civilizaci nebo v malé vesničce bez obchodu. Správně provedený transport je však pro potraviny naprosto nezbytný, vzhledem k tomu, že i během velmi krátké chvilky v autě může vlivem nadměrného tepla dojít k jejich znehodnocení. Podívejte se na pár dobrých rad, jak postupovat, pokud chcete uchovat potraviny čerstvé.

číst dále ...

Cestovatel po Itálii: nová limitovaná bageta od Simply Fresh přijíždí s Fiatem 500 pro vás!

Letní počasí a prosluněné dny přímo vybízí k cestování do zahraničí. Pokud se ale letos k moři nedostanete, nemusíte být smutní. Značka Simply Fresh totiž připravila limitovanou edici baget s názvem Cestovatel po Itálii, která přinese kousek Itálie i k vám domů. Zapojit se navíc můžete do soutěže o Fiat 500. Novinka je dostupná na benzinových stanicích (např. Orlen a Tank Ono) nebo ve vybraných prodejnách (např. Žabka a Pont).

číst dále ...

Česko zná vítěze soutěže Chléb roku 2024 V Pardubicích byl překonán český chlebový rekord

Ve středu 12. června se v Pardubicích uskutečnil již 30. ročník největší tuzemské pekařské akce Dny chleba, kde se sešli pekařští odborníci, aby společně vybrali vítěze prestižní soutěže Chléb roku. Na místě bylo vystaveno celkem 272 druhů chleba, a jedná se tak o nový rekord, který posvětil zástupce Agentury Dobrý den, jež české rekordy spravuje. V samotné soutěži Chléb roku bylo posuzováno 113 různých chlebů.

číst dále ...

Jak poznat skutečně kvalitní olivový olej?

Španělsko je známé jako největší producent olivového oleje na světě a jejich výrobky jsou synonymem pro kvalitu a tradici. V tomto článku se zaměříme na dva klíčové faktory, které určují kvalitu olivového oleje – polyfenoly a aciditu. Dozvíte se, proč jsou tyto složky tak důležité pro vaše zdraví a jak ovlivňují chuť a trvanlivost oleje.

číst dále ...

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.