REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Plody planých keřů a bylin

Také řada našich známých zahradních i planých rostlin přináší využitelné plody. Některé z nich jsou jedlé a mohou doplnit a zpestřit náš jídelníček. Musíme mít však na paměti, že plody některých rostlin, jako například červený míšek tisu, jsou neškodné, ale jejich listy a semena jsou ve větších dávkách smrtelně jedovaté! Různé části z určitých rostlin rovněž mohou působit na některé osoby dráždivě, proto si vždy ověřte, co jíte!

Bez černý

Vytrvalý, obvykle 1,5 až 5 m vysoký keř, někdy ale až 10 m vysoký strom. Roste v houštích a také se někdy sází v zahradách, kvete v červnu a červenci.

Dřínky, Dříny a Svídy

Stromy a keře vysoké až 8 m. Opadavé, samosprašné. Plody jsou veliké 1 cm, vejčité, červené nebo kulovité, bílé či modrofialové.

Dřišťálky

Strom o rozměrech až 4×4 m. Délka života: několik desetiletí. Plody má menší než 1 cm, bílé, žluté, šarlatové, modrofialové nebo černofialové.

Fuchsie

Keře nebo malé stromy o velikosti 2x2m. Občas se na nich objevují kulaté či oválné červené plody o velikosti 1 cm. Dají se jíst a jsou stejně lahodné, jako řada exotických druhů ovoce.

Guarana

Guarana jsou semena paulinie nápojné (Paullinia cupana, syn. P. crysan, P. sorbilis), což je keř nebo malý strom původem z Venezuely a severní Brazílie. patří mezi nejsilnější legální stimulanty.

Hlodáš evropský

Existuje asi 20 druhů hlodáše, u nás v Evropě je nejznámější právě tento hlodáš evropský. I když jeho plody jsou lusky, využívají se především jeho květy, z kterých můžeme připravit sirup, víno, nebo dokonce šampaňské.

Hložinky a Azarolky

Samosprašný, opadavý strom či keř vysoký do 8 m. Plody jsou velké do 2,5 cm, kulovité, obvykle oranžové, bohaté na obsah vitamínu C a komplex vitamínu B.

Jeřabiny, Muky, Oskeruše a Břek

Stromy vysoké do 15 m. Opadavé, samosprašné. Plody mají velikost do 1 cm, kulovité, červené, v latnatých chocholících, velmi bohaté na obsah vitamínu C a pektinu.

Kalina klikvová

Velký rozložitý keř. Listy, podobné javorovým, se na podzim krásně zbarvují; šarlatové, hladké a průsvitné peckovice, připomínající plody kaliny obecné, dozrávající v létě.

Kdoulovec obecný

Samosprašný keř o velikosti až 3×3 m. Plody jsou velké 2,5 – 5 cm, kulovité, červené nebo žluté.

Kustovnice čínská

Roste v Asii na středně velkých keřích, které plodí malé červené bobule o velikosti přibližně 2,5 cm. Obsahuje více vitaminu C než pomeranč a více beta-karotenu než mrkev a mnoho dalších, pro tělo blahodárných látek (železo, měď, fosfor nebo vápník, selen …). Kustovnice čínská (Goji) je nejbohatším zdrojem karotenoidů na zemi, je v ní skryto 18 aminokyselin a 21 minerálů.

Mišpule německá

Strom mišpule je vysoký do 9 m, samosprašný. Podobá se hrušním, je však menší. Plody má velké 2,5–5 cm, zelené až rezavé. Mišpule mají větší, kožovité listy, velké, jednotlivé bílé květy a plody, hnědozelené malvice, navrchu s vytrvalými kališními cípy, které obsahují jednosemenné pecky.

Muchovník kanadský

Samosprašný strom nebo keř vysoký 6-9 m. Plody má velké asi 1 cm, kulaté purpurově černé, bohaté na vitamín C.

Opravdu plané plodiny

V zahradách a parcích se skrývá řada rostlin s jedlými plody, které nejsou vždy skvělé chuti, ale slibují do budoucna velké možnosti pro jejich zušlechtění. Následující druhy jsou jen malým výběrem mnoha plodin, jež se příležitostně konzumují, nenašly však doposud širší uplatnění.

Piniové oříšky (Pinelky, Pinolky)

Stálezelený, samosprašný strom vysoký do 25 m. Plody má veliké 1 cm, po oloupání slonově bílá semena v šiškách. Obsahují minerály a oleje.

Planika

Arbutus unedo je nevelký, stálezelený strom se sukovitou, loupavou, zespodu sytě hnědou borkou. Plody má velké asi 2 cm, kulovité, červené, s malými bradavkami, připomínající liči.

Šípky (plody růže šípkové)

Keř vysoký až 9 m. Obvykle samosprašný. Má plody o velikosti až 2,5 cm, vejčité, červené, žluté nebo nachově červené. Obsahují větší množství vitamínu C.

Trnky, Střemchy a Švestkovišně

Opadavé, samosprašné stromy či keře vysoké do 9 m. Mají vejčité plody o velikosti do 2,5 cm, s jedinou peckou, červené až černé. Jsou bohaté na vitamín C. Planě rostoucí druhy rodu Prunus jsou blízké příbuzné domácím švestkám a třešním.
Přejít na stranu:

Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.