REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rejstřík receptů jídel a nápojů


Z

Výborná domácí paštika z receptáře paní Maruš.

Hospodyně na zabíječce chystala oběd, zabíjačkovou pohančenou kaši, na kterou se všichni těšili. Do vařené pohanky se přidalo nasekané maso ze štočku, všechno zabíjačkové koření, smažená cibule, česnek i vepřová krev a kdyže už škvařilo sádlo tak škvarky… úryvek z knihy Lidová strava na Valašku – J. Štika (Profil 1980). Recept jsme vyzkoušeli a je to výborný pokrm! Zabíjačková pohančená kaše se dávala i jako výslužka a ještě se obložila kousky ovaru, pak se nazývala šperkovaná kaše.

Polévka připravená z rozmělněného obsahu jelítek, vařených krup, česneku, vody, cibule, sádla a koření.

Prdelačka, neboli tmavá zabijačková polévka, připravená z polotovaru, tedy kroupového prejtu nebo kroupových jelit, několika plátků tlačenky, vody, kořenové zeleniny, cibule, česneku, sádla a koření. Skvělá možnost, když dostanete chuť na polévku běžně vařenou při domácí zabijačce a zrovna se nikde kolem vás porážení prasete nekoná.

Klasický zabijačkový recept. Jde o sekanou plněnou špalíkem panenské svíčkové. Celá sekaná se pak peče zabalená do bránice. Plátky sekané se servírují se smetanovo-zeleninovou rozmixovanou omáčkou a například houskovým knedlíkem.

Skvělá svačina pro znavené pomocníky při zabijačce. Ale stejně tak skvělé pohoštění pro přátěle i když zrovna neprovádíte porážku prasete, pokud máte doma tři zásadní suroviny, tedy kysané zelí, jelítkový a jitrnicový prejt.

Vepřový bůček podušený s vepřovým mozečkem a škvarkovým sádlem.

Klasický recept na přípravu pravého zabijačkového guláše.

Zabijačkový guláš si můžeme udělat sami i když nechováme čuníka, v kvalitním řeznictví koupíte všechny suroviny, které budete potřebovat, v marketech prosím nehledejte. Rozpis je na 5 litrů guláše. Vařím ho při různých oslavách a má úspěch, druhý den se rozleží a je nejlepší.

Guláš z vepřového masa a vnitřností, podušených na cibulovém základě spolu s dalšími ingrediencemi.

Vepřové maso, játra, srdce, ledvinky opečené na cibulovém základě, dušené s kořením a česnek doměkka.

Guláš připravený z celé vepřové hlavy a vnitřností.

Tento recept nám předala paní Dubnová z Rohenic. Jedná se o receptůru na guláš připravovaný při zabijačce, kterou mívali i čtyřikrát do roka.

Ovar patří k tradiční pochoutce, která se připravovala a dodnes připravuje na domácích zabíječkách. Jde o vařené maso se zeleninou. Ovar je oblíbený i jako pochutina k pivu při silvestrovských oslavách a ani přitom nemusíme doma porážet celé prase. Můžeme si koupit a pak uvařit maso, které máme rádi, ideálně vepřové koleno, vepřovou hlavu, jazyk, bůček, lalok, srdce, ledvinky, játra nejlepší je uvařit více druhů masa a drobů společně. Vývar pak použijeme například na ovarovou polévku, maso které zbude, použijeme na přípravu sulce (huspeniny), nebo tlačenky.

Prejt si můžete vyrobit i doma, jen z koupených surovin.

Lidový recept z Plzeňska. Když se voda z uvařených brambor neslila, ale vařila dále, vznikla polévka, která se nazývala také praskačka, nebo friko. Pokrm se zaléval i podmáslím nebo kysaným mlékem. Zablafuňky jsou nejlepší druhý den, když se rozleží.

Jiný způsob přípravy čočky od naší dopisovatelky paní Maruš.

Uvařená dýně s koprem.

V zeleninové marinádě naložené maso z kance, podušené.

Na hranolky pokrájená mrkev, povařená, slitá, pak zahuštěná jíškou, dochucená cukrem, citronovou šťávu, bílým mletým pepřem a případně i solí, hotová nastavená hráškem.

Vařená růžičková kapusta v omáčce okořeněné muškátovým oříškem.

Nejprve povařené růžičky kapusty, pak prudce zchlazené, nakonec podušené na cibulovém základě spolu s anglickou slaninou, dochucené česnekem, solí a pepřem.

Drůbež byla u našich babiček oblíbená. Pekla se na posvícení i na různé jiné svátky. Slepice se však připravovala hlavně vařená. Vařila se a využávala především jako vložka do polévek. Ovšem jedna z nejlepších úprav je podle tohoto staročeského receptu, kdy se slepice vaří a pak podává ve smetanové omáčce.

Vepřová ouška servírovaná v bešamelové omáčce, ozdobená orestovanými kousky domácí šunky. Recept z Boskovic podle Jaroslava Sapíka, z pořadu “Česko na talíři”.

Zmrazená zelenina povařená spolu s orestovanou cibulí, mírně podlitá vodou, zahuštěná jíškou, dochucená octem, cukrem a solí. Takto upravená zelenina se podává nejčastěji k vařenému nebo dušenému hovězímu, případně i vepřovému masu.

Uvařené dršťky v ochuceném bešamelové omáčce, servírované ozdobené šunkou a petrželkou.

Kromě klasické dršťkové polévky, byli dříve v rodinách oblíbené také zadělávané dršťky. Tento recept je na předvařené dršťky.

Kuřecí nebo krůtí žaludky uvařené s kořenovou zeleninou.

V osolené vodě uvařené drůbeží žaludky, nakrájené na plátky, servírované ve smetanové omáčce připravené z vývaru, sladké smetany a mouky.

Jeden z receptů na vařené kůzlečí maso.

Na tuku opečené porce kuřete, podlité a zaklopené podušené doměkka, servírované s uvařeným květákem a omáčkou připravenou ze šťávy vzniklé po dušení masa.

Telecí hrudí vařené s bylinkami, cibulí a žampióny.

Jiný výraz pro zadělávaný pokrm je frikasé. Je to klasická úprava pokrmu z francouzské kuchyně, starý kuchařský postup, kdy se pokrm zahustí máslovou jíškou a smetanou. Chuť pokrmu se během vaření vylepšuje přidáním zeleniny. Používá se maso telecí, vepřové, drůbeží, králičí. Naše babičky vařily rády často zadělávanou slepici, v měšťanských rodinách bylo zase hodně oblíbené zadělávané telecí maso.

Povařené kuřecí žaludky servírované ve smetanové omáčce s vložkou hub.

Dietní a velmi zdravý předkrm.

Falešná ,,dršťková“ polévka z kotrče je notoricky známá. Ale co zkusit něco nového ,,zadělávaný kotrč“. Podobně se upravují dršťky, nakrájené větší kousky kotrče dršťky připomínají.

Větší plátky vepřové kýty okořeněné pepřem, osolené, potřené česnekem, pokladené anglickou slaninou, silnější klobáskou a kysaným zelím, zamotané do tvaru závitků, zprudka opečené na sádle, pak upečené v troubě zaklopené, podlité vodou, ke konci dopečené odklopené, pěkně na barvu.

Plátky vepřové kýty potřené česnekem, pokladené anglickou slaninou a kysaným zelím, zamotané do tvaru závitků, zprudka opečené, pak podušené, nakonec dopečené v troubě doměkka.

Plátky vepřové kýty nebo krkovice pokladené kysaným zelím a špalíky anglické slaniny, zamotané do tvaru závitků, zprudka opečené, pak podušené ve vývaru doměkka, v tomto případě servírované s domácími bramborovými knedlíky.

V troubě zapečené hašé ze zbytků vařeného nebo pečeného kuřecího či krůtího masa, vajec, koření, cibule a piva.

Míchaný nápoj z fernetu, Cinzana Limetto, grapefruitového džusu a toniku.

Zeleninová polévka z kořenové zeleniny, květáku, kapusty, hub a hrášku, dochucená kořením, žloutkem a smetanou.

Polévka z hovězí kližky, uzené slaniny, zelených fazolek, další zeleniny a koření, obohacená o vložku z těstovin, vařená na venkovním ohni v kotlíku.

Hovězí maso dušené se zeleninou a zalité smetanou.

Obalované kousky kuřecích prsou servírované s podušenou zeleninou a houbami.

Rizoto s vložkou kořenové zeleniny, hrášku, květáku, papriky a zelených fazolek, posypané petrželkou, zdobené kolečky vařených vajec.

Pečené plátky masa pokladené šunkou a zeleninovou směsí s vejci, servírované posypané strouhaným sýrem a přelité ochucenou smetanou.

Cuketa, mrkev, paprika a rajče povařené v zeleninovou směs.

Špízy připravené z okurek, paprik a rajčat.

Zalité zeleninovým vývarem, pak povařené kostičky batátů spolu s orestovanou cibulí, česnekem, zázvorem a chilli, vše rozmixované. Polévka servírovaná ozdobená chilli vločkami a opraženými dýňovými semínky.

Recept z Horácka – Velkého Meziříčí na pečenou bramborovou placku.

Přední maso ze zajíce nakrájené na kousky, podušené ve vývaru spolu s vařeným vyuzeným bůčkem, cibulí a rajčatovým protlakem doměkka.

Zaječí hřbet upečený na cibulovém základě, servírovaný s vyšlehanou bramborovou kaší s rozinkami a jablkovým salátem.

Na sádle s orestovanou cibulí podušené větší kousky zajíce spolu se zeleninou a dalšími ingrediencemi.

Paštika ze zaječího masa s olivami a rajčaty.

Pečený zajíc prošpikovaný anglickou slaninou, zalitý omáčkou z výpeku a kysané smetany.

Nesakané části zajíce upravené dušením.

Sekaná z pomletého zaječího a vepřového masa, rohlíků, vajec a dalších ingrediencí, upečená v remosce dozlatova.

V remosce do měkka podušená, slaninou prošpikovaná, stehna spolu s rajčatovým protlakem, vývarem a červeným vínem.

Nejméně 2 hodiny táhnoucí se vývar ze zaječího skeletu, kořenové zeleniny a dalších surovin, servírovaný s masovými knedlíčky a zavřenými domácími nudlemi.

Zajíc nebo divoký králík pečený na smetaně.

Prošpikovaná kýta a hřbet z jednoho zajíce marinovaná v másle, podušená na cibulovém základě spolu s mysliveckým kořením.

Rozporcovaný zaječí předek uvařený ve vývaru.

Na cibulovém základě podušené porce zaječího předku spolu se zeleninou a dalšími ingrediencemi.

Prošpikovaný králičí hřbet, opečený na sádle, pak upečený doměkka spolu s kořenovou zeleninou a kořením, podlitý červeným vínem a vývarem.

Porce prošpikovaného zajíce podušené na cibulovém základě spolu s houbami doměkka.

Recept na zvěřinu, tentokrát ze zajíce servírovaného na smetaně.

V mořidle naložený zajíc, upečený v troubě, servírovaný přelitý smetanovou omáčkou připravenou z výpeku po mase.

Rozporcovaný zajíc prošpekovaný slaninou dušený se zeleninou a vínem.

Opečená zaječí stehna servírovaná s omáčkou z kořenové zeleniny, povidel a dalších ingrediencí a usmaženými mandlovými kroketami.

Mladý zajíc upečený v troubě, ochucený muškátovým květem, citrónovou kůrou, pepřem a solí, ke konci pečení podlitý světlým pivem a pokapaný citrónovou šťávou.

Prošpikované porce zajíce upečené doměkka na cibulovém základě spolu se slaninou, pivem, kořením a vložkou podušených hub.

Velikonoční obdoba piškotového beránka pro ty, které už také nebaví mít každý rok na stole to samé.

Kousky zajíce povařené spolu s olivami, skořicí a piniovými oříšky. Recept z knihy: Olivová kuchařka, autora pana Katovského.

Recept z evropské kuchyně, tentokrát z Maďarska.

Pečený zaječí zadek zalitý omáčkou připravenou z výpeku.

Marinovaný zajíc dušený na víně doměkka, servírovaný se šípkovou omáčkou připravenou z podušeného základu.

Úprava zajíce s bylinkami pečením.

Orastované kousky zajíce, podušené se šunkou a žampióny.

Oblíbená dobrota a veselá ozdoba každého velikonočního stolu, kterou rádi připravujeme s dětmi, má svou aprílovou ingredienci. Zkuste do těsta přimíchat trochu whisky, kterou máte na poličce připravenou pro zvláštní příležitosti. Heslo: “Pečte s rozumem!”.

Pečený zajíc z piškotového těsta, plněný a potřený krémem.

Sladký moučník upečený z polohrubé mouky s rozinkami a čokoládovou polevou.

Pečení zajíčci z kynutého těsta ozdobení vařenými vajíčky.

Papriky plněné mrkví.

Karamelová omáčka smíchaná se zázvorovou nebo vanilkovou limonádou. Tmavý mléčný nápoj s pěnou s chutí a vůní po použitých surovinách.

Vhodný základ na tvarohovou pomazánku doplněnou o různé další ingredience.

Krém má mnoho způsobů využití. Používáme nejen na slané dorty, ale i na chlebíčky, ke krekrům nebo slanému pečivu.

Salátová zálivka z majonézy, cukru, pepře, octa nebo citronové šťávy a soli, případně obohacená o chuť hořčice nebo sardelové pasty.

Nálev na základní úpravu sójového masa, které potom dále zpracováváme dle příslušných receptur.

Základ pro ochucené sladké krémy.

Pokud quinou dobře uvaříme, měla by být jemně křupavá, nadýchaná a nelepit. Je chuťově neutrální, proto se hodí především k jídlu, které má výraznější chuť.

Rajčatová omáčka, polotovar vhodný jako základ pro přípravu pizzy, omáček a dalších italských pokrmů.

Rajská šťáva smíchaná s cukrem, solí, citrónovou šťávou a olejem, vhodná jako zálivka na čerstvé zeleninové saláty.

Dort připravený z domácího chleba upečeného v dortové formě, zdobený dle fantazie různými pomazánkami, uzeninou, kolečky okurky, paprikou …

Základ pro přípravu italských vaječných těstovin.

Jeden ze základních receptů na nadýchanou bublaninu upečenou v troubě a ochucenou letním ovocem, bez potřeby použít váhu.

Základní recept na puding (pudink) v prášku připravený v domácích podmínkách povařením v mléce spolu s cukrem. Skvělý základ mnoha pohárů, buchet a jiných dezertů.

Vaječné omelety jsou skvělé jako snídaně, nebo naplněné jako večeře, popřípadě rychlý oběd.

Jednoduchý recept na fazole uvařené ve vodě doměkka.

Recept na základní vývar z odřezků z ryby (kapra, štiky, sumce, pstruha…), kořenové zeleniny, koření a vody. Polotovar vhodný k dalšímu využití. Příprava tohoto vývaru je velice jednoduchá. Takto připravený vývar můžeme dále použít, nebo jej zamrazit.

Nejpoužívanější zálivka na saláty z vody, cukru, soli a octa.

Sladkokyselá zálivka skvělá na dochucení čerstvých zeleninových salátů.

Tento recept je na základní dávku soli a koření na výrobu tlačenek.

Salátová zálivka připravená z husté kyselé smetany, cukru, soli, octa a oleje.

Typický švýcarský sýrový pokrm, který má však původ ve Francii. Doslovně znamená sýrová tavenina (le fromage fond).

Těsto na sladké nebo slané koláče pro osoby citlivé na lepek, případně i ořechy.

Těsto vhodné na slané i sladké koláče vhodné pro alergiky trpící alergií na mléko, ořechy a také vejce.

Těsto vhodné na pokrmy pro alergiky trpící alergií na ořechy a také vejce.

Vinaigret – octíček, rychlá zálivka vhodná do salátů.

Chutná zálivka na zeleninové saláty z oleje a citrónové šťávy.

Zálivka je vhodná především k hlávkovému salátu.

Salátová zálivka připravená ze základní majonézy a dalších ingrediencí.

Nevíte, jak založit mateřský kvásek? Nevadí! Podle tohoto návodu ho jistě zvládne každý.

Horký grog z brandy, červeného vína, badyánu, skořice a cukru.

Uzeninový salát s kousky sýra, skvělá svačinka spolu s pečivem.

Z malých oválných brambor, kyselé okurky, sýra a cibule připravená salátová směs ochucená zálivkou.

Opečené plátky toustového chleba obložené volským okem, jeden plátek ozdobený vykrajovátkem srdíčka.

Vtipná snídaně nebo svačinka pro všechny zamilované.

Ozdobné jednohubky vhodné například jako součást Valentýnského menu. Jde o rychlou a jednoduchou přípravu, jen nezapomeňte na čas potřebný k zatížení a vychlazení těchto minisendvičů!

Tip od Labety na chutný dezert pro zamilované v bezlepkové úpravě. I když je pro bezlepkáře, určitě bude chutnat všem i lidem, co se nemusí stravovat bezlepkově.

Říká se, že láska prochází žaludkem. Proč tedy na prvního máje nepřipravit něco sladkého, zdravého a s velkou dávkou lásky? Venku už se dávno probudilo jaro a příroda nám dává plno jedlých květů, kterými můžeme dezerty zdobit.

S receptem, který vám přinášíme, se omezovat nemusíte! Přichystejte si vlastní dezert. Jednoduchý na přípravu, stejně jako na trávení. To je na Valentýnský večer přece ideální.

Kynuté těsto potřené tvarohovou náplní s rozinkami, zamotané jako závin, nakrájené na plátky a v troubě upečené dozlatova ve tvaru koláčků.

Tortilly plněné masovou omáčkou, zeleninou a zálivkou.

Silný koncentrát čerstvě uvařené kávy nalitý do tvořítek na led, zamrazený, podávaný v mléce jako ledová káva.

Na kratší dobu můžeme čerstvý chřest uchovat zabalený ve vlhké utěrce v chladničce, pro delší uchování ho ale raději zamrazíme. V mrazáku nám vydrží až 6 měsíců!

Koktejl z vodky, cukrového sirupu, rozdrceného kiwi a šťávy z citrónu.

Skvělý předkrm, svačinka či rychlé občerstvení pro děti, ale i dospěláky, pro dospělé pak například chuťovka k pivu nebo vínu.

Takto zapečené bagety servírujeme jak teplé, tak je můžeme podávat i za studena, budou chutnat i prochladlé, ale teplé jsou chutnější.

Teplý, nebo i studený předkrm, svačinka či rychlá večeře. Jde o jednoduchý recept na chutné půlky menších baget obložených směsí z vajec, šunky, jarní cibulky, sýra a kousků papriky, zapečených v troubě pěkně dozlatova.

Bílé grilovací klobásy zalité pivní směsí, zapečené v troubě spolu s cherry rajčátky a paprikami.

Chutná příloha z uvařených brambor smíchaných s kousky šunky, mlékem a sýrem.

Bramborová kaše s vejci zapečené se sýrem, servírovaná se zeleninovým salátem.

Růžičky brokolice orestované na másle, smíchané se šunkou a zapečené s omáčkou.

Brokolice zapékaná se salámem, cibulí, paprikou, vajíčkem a strouhaným sýrem.

Recept vhodný při dietě na snížení cholesterolu.

Předvařené růžičky brokolice a plátky brambor, vyskládané do zapékací misky a zapečené spolu se šunkou a vejcem promíchaným se smetanou.

Předvařené růžičky brokolice a kostky brambor vyskládané do zapékací misky a zapečené spolu s kolečky klobásy, cibulí, mrkví a vejci smíchanými se smetanou.

Pomleté vepřové maso opečené na cibulce, chvíli podušené, pak zapečené spolu s vařenými růžičkami brokolice, přelité smetanou rozšlehanou s vejci.

Hledáte inspiraci, co si rychle během letních veder připravit k snídani, svačině či hlavnímu jídlu, abyste zároveň nemuseli přemýšlet o tom, jestli to neohrozí vaši linii? Máme tu tip od výživové poradkyně programu Cambridge Weight Plan Hany Borkovcové. Připravte si oběd či večeři bez výčitek: Zapečenou brokolici se zeleninou a vajíčkem.

Polévka z cibule, vína a vajec, zapečená s opečeným toastovým chlebem a strouhaným sýrem.

Cibule není jen skvělá příloha ale dá se s ní pracovat i jinak. Naplněná mletým masem je velmi dekorativní a skvěle se hodí i na sváteční stůl.

Vydlabané velké cibule naplněné směsí ze šunky, eidamu, kysaného zelí, pažitky, mléka a žloutků, ochucené mletou sladkou paprikou a solí, zapečené v troubě.

Oloupané velké cibule povařené v osolené vodě, poté zapečené v troubě s omáčkou ze žloutků, mléka, tvrdého sýra, másla a hladké mouky, servírované posypané mletou paprikou.

V alobalu na grilu upečené plátky cukety a rajčata posypaná bylinkami a sýrem.

Vydlabané půlky cukety naplněné ochuceným mletým masem, zapečené se sýrem.

Uvařené puky čekanky, nakrájené na nudličky, zalité rozmíchanou smetanou s vejci a hladkou moukou, posypané sýrem a zapečené v troubě.

Pokrm připravený podle tohoto receptu podáváme teplý jako lehkou večeři, či svačinu spolu s čerstvým pečivem.

Plátky červené řepy upečené v troubě, servírované obložené mozzarellou a posypané nasekanou bazalkou.

Ochucená čočková směs zapečená s natvrdo vařenými vejci, při servírování politá máslovou omáčkou.

Uvařené brambory zapečené s kousky opečeného chleba, uzeným másem a na jemno nastrouhaným sýrem.

Pečený nákyp z jarní zeleniny, šunky, strouhaného sýra a ochucené zakysané smetany.

Podušená směs z kuřecích jater, mrkve, cibule, česneku, pórku a tymiánu, v troubě zapečená s plátky cukety a bramborovým pyré.

Kapusta zapečená s vařeným vepřovým masem, cibulí, vejci a strouhaným sýrem.

Na hrubo nasekaná vařená kapusta, zapečená společně s vařeným uzeným bůčkem, česnekem, mlékem a vejci.

Tvarůžky zapečené se směsí z cibule, klobásy, švestek, česneku a vajíček rozmíchaných se zakysanou smetanou.

Uvařené těstoviny zapečené s tuňákem, rajčaty, paprikami, olivami, bazalkou, kořením a strouhaným sýrem.

Uvařená kolínka zapečená se zeleninou, uzenou rolkou a vajíčky.

Spařená králičí játra nakrájená na plátky, vyskládaná střídavě do zapékací misky s kolečky kompotovaného ananasu, pokapaná červeným vínem a posypaná nastrouhaným tvrdým sýrem, zapečená v troubě.

Spařená králičí játra nakrájená na plátky, naskládaná do vymazané zapékací misky máslem, přelitá lečem a posypaná nastrouhaným sýrem, zapečená v troubě.

Plátky krkovičky potřené česnekem, upečené s marinádou a cibulí doměkka.

Krkovička potřená česnekem, obalená ve strouhance a vajíčkové směsi, usmažená dorůžova, nakonec dopečená v troubě spolu s cibulí a slaninou.

Ochucená kuřecí směs v troubě zapečená se strouhaným sýrem, ozdobená bylinkami.

Na několika místech naříznutá kuřecí prsa naditá plátky mozzarelly a osminkami rajčat, zapečená v troubě v zapékací misce ochucená sušenou bazalkou a oreganem, přelitá smetanou nebo šlehačkou.

Opečené porce pamakrely tmavé, tedy tzv. máslové ryby, zapečené v troubě se směsí toastového chleba, servírované s orestovanou zeleninou.

Dušená mrkev rozemletá na jemno, pak rozemletá zahřátá a promíchaná s krupicí, tvarohem, vejci a cukrem, nakonec mrkvová směs rozprostřená do zapékací misky, posypaná strouhankou, pokapaná rozpuštěným máslem a zapečená v troubě.

Zdravý životní styl je záležitost, která se v dnešní době jistým způsobem dotýká každého z nás. Vyzkoušejte tento recept na zdravou svačinku či večeři z dílny Emco.

Rozpůlená rajčata plněná směsí bazalkového pesta a nasekané šunky. Zasypaná strouhaným čedarem a zapečená.

Uvaření pohanka zapečené v zapékací misce spolu se restovaným masem a zeleninou. Směs zasypaná před zapékáním nastrouhaným tvrdým sýrem.

Uvařená pohanka zapečená v troubě spolu s uzeným masem, slaninou, hříbky, cibulí a česnekem, směs ochucená kořením.

Rajčata zapečená s vejci a sypaná sýrem.

Vydlabaná rajčata naplněná vejci, zapečené v troubě.

Půlky čerstvých rajčat plněné sekanou šunkou, sterilovanou kukuřicí, kořeněné mletým pepřem a posypané modrým sýrem. Zapečené a podávané s rukolovými lístky.

Vaječný pokrm vhodný pro děti starší jednoho roku.

Vydlabaná rajčata zapečená v troubě s vejcem, servírovaná přelitá připravenou omáčkou z cibule, česneku a vnitřků rajčat.

Podušená cibule spolu s rajčatovým protlakem, zapečené v troubě posypané sýrem.

Rebarbora zapečená s vínem, pomerančovou kůrou, badyánem a cukrem, podávaná s kopečkem mascarpone.

Vařená růžičková kapusta, zapečená v troubě spolu s máslem a nastrouhaným tvrdým sýrem, servírovaná jako příloha nejlépe k dušeným masům.

Předvařená růžičková kapusta netradičně zapečená v bešamelu s vajíčky a spoustou strouhaného sýra do zlatova.

Povařená růžičková kapusta rozprostřená do vymazané zapékací misky společně s nakrájenou uzeninou, ochucená mletým muškátovým květem, pepřem a solí, zalitá rozšlehanými vejci ve smetaně spolu se strouhaným sýrem, zapečená v troubě dozlatova.

Ochucené rybí filety zapečené s žampiony, rajčaty, petrželkou, sýrem a smetanou.

Ochucené rybí filety zapečené v troubě spolu s rajčaty, žampiony, petrželkou, strouhaným sýrem a smetanou.

Jak si představujete snídani šampiónů? Možná přesně takovou, jako je tahle. Formička na muffiny plná zapečeného vejce se slaninou a orestovaných hub. Překvapte svou rodinu, partnera, kamarádku, přátele… Vstaňte o půl hodinky dřív a užívejte si, jak libá vůně slaniny probudí zbytek domácnosti. Nikdy nevíte, kdy se vám budou u ostatních hodit plusové body, které za vaši snídani snů rozhodně získáte.

Zapečená šunka vhodná jako teplé hlavní jídlo nebo studený předkrm.

V mističkách zapečená vejce spolu se šunkou a sýrem.

Spolu s česnekem a cibulí orestovaná kolečka salámu, dochucená protlakem, majoránkou, pepřem a solí, zapečená v zapékací misce s rozšlehanými vejci.

V miskách zapečená vejce, servírovaná s opečeným toastovým chlebem.

Zapečená vejce v troubě spolu s tvrdým sýrem a šunkou, přelitá smetanou, servírovaná s pečivem.

Zapečená vejce nejlépe chutnají s čerstvým chlebem s pomazánkovým máslem. K přípravě použijte vajíčka Dr. Vejce – mají 4x vyšší hodnoty vitamínu D než ta běžná.

Vejce vařená ve varné misce v páře nebo v troubě v pekáči s vodou.

Lasagne, nepřéhlednutelný pokrm z Itálie.

Nakrájený lilek, rajčata, vařené brambory a papriky, naskládané do zapékací misky, posypané nastrouhaným sýrem a zalité mlékem s rozšlehaným vejcem, zapečené v troubě.

Nakrájená cuketa, patizon, rajčata, šunka a cibule, vše naskládané do zapékací misky, osolené, opepřené, pokapané olejem a posypané nastrouhaným sýrem, zapečené v troubě.

Ochucené rybí filety vyskládané do zapékací mísy spolu se zeleninou, přelité zakysanou smetanou s bílým vínem, posypané strouhankou a máslem, v troubě zapečené.

Nakrájené papriky, rajčata, cibule a šunka, vše naskládané do zapékací misky pěkně ve vrstvách, ochucené tymiánem, pepřem a solí, pokapané olejem, posypané sýrem a zapečené v troubě doměkka.

Předem vařené brambory zapečené pod grilem se slaninou, klobásou, cibulí, paprikou a směsí koření, zalité rozšlehanými vajíčky.

V zeleninovém vývaru uvařená pohanka zapečená v troubě spolu s na pánvi orestovanou zeleninou. Zajímavá, dnes již docela netradiční příloha, která ale byla docel běžná v dobách minulých.

Zmrazená zelenina s bešamelovou omáčkou a sýrem.

Půlky na olivovém oleji opečených baget, zapečené s mozzarellou a plátky rajčat.

Fazole zapečené s cibulí, slaninou, kukuřicí, hráškem, pórkem, paprikou, sýrem a dalšími ingrediencemi.

Recept na uvařené brambory, smíchané s máslem, vejci a sýrem a pak zapečené ve tvaru pusinek.

Opečené brambory zapečené s houbami, klobásou, lístky šalvěje a cuketou, zalité rozšlehanými vejci.

I když se brambory do evropských kuchyní dostaly až počátkem 16. století, v jihoamerických zemích byly známy už mnohem dříve. Dnes se v obchodech běžně setkáme s tím, že různé druhy nesou označení A, B a C. Na tento recept použijte brambory typu B nebo C.

Chutná večeře z receptáře našich babiček. Bramborová kaše zapečená v troubě spolu s kysaným zelím a anglickou slaninou.

Vařené brambory nakrájené na plátky, zapečené s balkánským sýrem a zalité rozšlehanými vejci s mlékem, pepřem a solí.

Blanšírovaná a pak zapečená brokolice. S výrazným sýrem, brambory, máslem a cibulí. Když vám zbydou vařené brambory, máte pokrm připravený za méně než 15 minut.

Čeho není nikdy dost? Jednoduchých, rychlých a neskutečně dobrých receptů! Jedním z nich jsou právě naše brambory, které jenom zapečete s plísňovým sýrem a brokolicí. Posledně jmenovaná zelenina je mj. zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku, vitaminů C, D a E, kyseliny listové a vlákniny. Kvůli vysokému obsahu vody a nízkému množství sacharidů by brokolici určitě měli zařadit do svého jídelníčku lidé, kteří chtějí zhubnout. A díky smetaně a sýru s modrou plísní dokáže náš organismus lépe vstřebat také vitaminy rozpustné v tucích.

Brambory zapečené s cuketou, strouhaným sýrem, přelité bešamelem.

Do zapékací misky naskládaná kolečka brambor, červená řepa, proužky vepřového masa a červená paprika. To vše jemně posypané tymiánem.

Vařené brambory nakrájené na plátky, zapečené v troubě spolu s česnekem, mlékem, máslem a petrželkou.

Zapečené plátky brambor s gothajem a cibulí, přelité ochuceným olejem a posypané sýrem.

Stará dobrá klasika, plátky napůl povařených brambor, proložené podušenými houbami, zapečené v troubě pěkně dozlatova přelité rozšlehanými vejci.

Vydlabané brambory naplněné masovým ragú, posypané strouhaným sýrem, zapečené.

Brambory, kedlubny a pórek nakrájený na plátky, ty pak vyskládané do zapékací misky, zapečené přelité ve smetaně rozšlehanými vejci a hojně posypané nastrouhaným sýrem.

Zapečené brambory zalité bešamelem.

Rychlý pokrm ze surovin co máme právě v lednici. Klobásu je pro chuť lepší použít více druhů, není se třeba držet striktně receptu. Použít můžete klobásu ostravskou, dunajskou, gombaseckou, selskou, či například paprikovou. Ze sýrů využijte například ementál, goudu, horácký…

Opečené kuřecí plátky, zabalené do anglické slaniny, zapečené v troubě spolu s plátky brambor a smetanou.

Plátky povařených brambor pokladené masovou směsí, mrkví a opět brambory, zapečené v troubě spolu se smetanou smíchanou s jíškou a nastrouhaným sýrem.

Brambory nakrájené na plátky, zapečené s rajčaty, masovou směsí a zalité rozšlehanými vejci se smetanou a strouhaným sýrem.

Vařené brambory a rajčata nakrájené na plátky, naskládané po vrstvách do zapékací misky, posypané nastrouhaným sýrem a nasekanou bazalkou, přelité rozpuštěným máslem, nakonec zapečené v troubě.

Plátky uvařených brambor vyskládané ve vrstvách spolu s opečenou cibulkou a na kolečka či kostičky nakrájenou uzeninou, zapečené v troubě přelité omáčkou zahuštěnou jíškou.

Plátky nebo kostičky uvařených brambor vyskládané ve vrstvách spolu s opečenou cibulkou, cherry rajčátky, pórkem a na kolečka či kostičky nakrájenou uzeninou, zapečené v troubě přelité rozšlehanými vejci.

Uvařené brambory zapečené s opečenou cibulí, uzeným masem a vejci.

Další jednoduchý recept ze staročeské kuchyně, který stojí za vyzkoušení. Pokrm podáváme třeba se sterilovanou řepou, která k tomu chutná skvěle, vhodné jsou i sladkokyselé okurky.

Brambory nakrájené na plátky s cibulí, vepřovým masem ve vlastní šťávě, okořeněné, přelité rajčatovým protlakem a zapečené dozlatova.

Zapečené nakrájené brambory s cibulí a salámem.

Vařené oloupané brambory, nakrájené na plátky, prokládané v pekáčku se šunkou nakrájenou na kostičky a nastrouhaným sýrem, přelité směsí z vajec, rajčatového protlaku a koření, nakonec zapečené v troubě.

Cibule, jejichž vydlabaný střed je naplněný okořeněnou směsí mletého masa. Zapečené v troubě a nakonec zasypané strouhaným sýrem.

Plátky opečené a pak zapečené veky servírované obložené hlavičkami opečených žampiónů, modrým sýrem a hranolkami ochucených jablek.

Chutný recept z italské kuchyně na úpravu cuket, které se zapékají v troubě spolu s rajčaty a dalšími surovinami. Podáváme s pečivem a zeleninovým salátem.

Rychlá, zdravá, přesto chutná večeře, či svačina. Kolečka cukety podušená na pánvi na rozehřátém olivovém oleji spolu s plátky rajčat, česneku a cibule, ke konci pokrm posypaný sýrem a bylinkami.

Cukety plněné cibulí, šunkovým salámem a dalšími ingrediencemi, pokladené máslem, posypané strouhaným sýrem a v troubě zapečené.

Opečené kotlety zapečené v troubě s na slanině orestovanou jarní cibulkou, česnekem, žampiony a cherry rajčátky.

Rychlý, jednoduchý a přesto velmi chutný pokrm, který stojí za vyzkoušení. Uzené maso můžeme nahradit klobásou, či jinou uzeninou.

Vařené fazolky naskládané do zapékací misky spolu s vejci vařenými na tvrdo, zalité rozmíchanou smetanou s mlékem, vejci a solí, zapečené v troubě.

Předpečené kostky rybího filé ochucené citronovým pepřem a solí, pak pokladené rajčatovou směsí připravenou zvlášť na pánvi a mozzarellou, kostky zapečené v troubě.

Kostky filé zapečené s anglickou slaninou, rajčaty a sýrem.

Pečené filé obalené v anglické slanině se zeleninovou přílohou.

Uvařené flíčky zapečené s houbovou směsí promíchanou s rajčaty, posypané nastrouhaným sýrem.

Skvělá večeře z fleků, vařeného uzeného masa, nastrouhaného tvrdého sýra, vajec, mléka, strouhanky …

Jedno z mých nejoblíbenějších jídel … gnocchi, tedy italské bramborové noky uvařené, pak zapečené v troubě spolu se sýry a dalšími ingrediencemi.

Naškrábaná játra smíchaná se žemlí, žloutky a bílkovým sněhem, zapečená pod grilem.

Opečené krůtí maso a žampiony, přelité bešamelem, posypané strouhankou, v troubě zapečené.

Plátky hub osmahnuté na másle, pak podušené se smetanou, přendané do zapékací misky, v misce posypané sýrem a zapečené v troubě, servírované posypané čerstvě nasekaným koprem.

Recept ze starší houbařské kuchařky, který stojí za vyzkoušením. Chuť hub, dušeného zelí a párků se k sobě skvěle hodí. K pokrmu jsou pak výborné například gnocchi (bramborové noky).

Hranolky opečené v troubě dozlatova, promíchané s ostravskou klobásou a mraženou zeleninou, zapečené spolu se strouhaným sýrem.

Hříbková směs zapečená s listovým těstem dozlatova.

Rychlý oběd z mladých hřibů nakrájených na plátky, zapečených v troubě spolu s plátky pršutu, kolečky cibule a ke konci kousky gorgonzoly, podlité suchým bílým vínem.

Hříbky rozdělené na kloboučky a nožičky, nožičky nakrájené na drobno a orestované s mletým masem na cibulce, ke konci přidaná zvlhčená strouhanka, směs z mletého masa střídavě prokládána do zapékací misky s kloboučky hříbků, vše zapečené v dobře vyhřáté troubě.

Na plátky nakrájené hříbky, podušené ve vlastní šťávě, zalité smetanou s hladkou mouku, nakonec posypané nastrouhaným tvarohem a zapečené v troubě.

Očištěné hříbky opečeme na rozehřátém oleji do červena, pak je vyjmeme, necháme okapat a naskládáme je na těsno do zapékací misky, poté je přelijeme připravenou omáčkou se světlé jíšky, tvrdého sýra, koření a zapečeme v předehřáté troubě.

Takto upravené hřiby chutnají výtečně a jistě se k tomuto pokrmu budete vracet.

Roláda z domácího kynutého těsta plněná vším, co patří na dobré chlebíčky, upečené v troubě dozlatova, po upečení nakrájená na plátky, ty servírované jako chlebíčky. Další z receptů prezentovaných Láďou Hruškou na obrazovce TV Nova.

Plátky z chlebíčkové veky potřené máslem, obložené jádry vlašských ořechů, kousky kompotovaných meruněk a sýrem, zapečené v troubě nebo pod grilem.

Chutná, rychlá večeře z trouby. Mleté maso na tento recept je nejlepší použít míchané, hovězí a vepřové. Z uvedené dávky připravíme v troubě 6 chlebů.

Dezert z vychlazeného ovoce přelitý čokoládovou smetanou, zapečený pod grilem.

Růžičková kapusta má jemnou chuť, zapečená s brambory a uzeninou chutná prostě skvěle. Vyzkoušený recept prověřený generacemi šikovných kuchařek.

Vydlabané a pak uvařené kedlubny naplněné směsí z mrkve, cibule, bulguru, hrášku a bešamelu, posypané strouhaným sýrem, v troubě zapečené.

Kedlubny zapečené v troubě spolu s plátky brambor, strouhaným sýrem, šunkou a bešamelem.

Vařené kedlubny nakrájené na kostičky, naskládané po vrstvách do zapékací misky s podušenými plátky hub a vařenou rýží, vše přelité hustou omáčkou ze světlé jíšky a mléka, zapečené v troubě.

Kedlubny připravené na másle s nakrájenou slaninou, které pod pokličkou dusíme do měkka. Pak zalijeme sladkou smetanou, ve které jsme rozmíchali strouhaný sýr, a necháme zapéct.

Do klobás vložené kousky sýru, uzeniny pokladené na slaninu a na pánvi zapečené.

Vepřové kotlety zapečené s bramborami, sýrem a šlehačkou.

Marinované kotlety zapečené s rajčaty, broskví a mozzarellou.

Vepřové kotlety s kostí zapečené s česnekem, tymiánem, rajčaty a sýrem.

Na orestované cibuli v troubě zapečené plátky kotlety přelité hořčicovo-smetanocou omáčkou.

Kuřecí maso opečené se žempiony, česnekem, smetanou, posypané balkánským sýrem a překryté listovým těstem, zapečené dozlatova.

Opečené krůtí maso zapečené spolu se směsí připravenou ze zakysané smetany, vajec, tykve a dalších ingrediencí.

Opečené krůtí steaky, v troubě zapečené s vařenými bramborami, rajčátky, žampiony, jarní cibulkou a mozzarellou.

Plátky z krůtího prsa obalené v trojobalu, osmažené na másle, poté zapečené v troubě se šunkou nakrájenou na kostičky a nastrouhaným parmezánem.

Kuřecí prsa nakrájená na nudličky, zapečená se žampiony, pórkem, smetanou a sýrem dozlatova.

Uvařené kuřecí maso, játra i žampiony, přelité rozšlehanými vejci v kysané smetaně, v troubě zapečené.

Kuřecí řízky zapečené s cibulí, slaninou, kapii, sýrem a sladkou smetanou.

Naklepaná kuřecí prsíčka obalená v hladké mouce a rozšlehaných vejcích promíchaných s nastrouhaným sýrem, usmažená na oleji, poté vložená do zapékací misky pokladená sterilizovaným chřestem, posypaná sýrem, pokapaná rozpuštěným máslem a zapečená pod grilem v troubě.

Kuřecí řízky zapečené s cibulí, kapií, slaninou, sýrem a šlehačkou.

Staročeská klasika, která určitě zachutná milovníkům luštěnin i v dnešní době. Vyzkoušejte tento recept z dávné minulosti, určitě vás překvapí a budete se k němu s oblibou vracet.

Podušená rýže vyskládaná ve vrstvách v zapékací misce spolu se zeleninou a mletým masem, přelitá orestovanou cibulkou zalitou zakysanou smetanou, zapečená dokřupava.

Lesní houby zapečené v troubě, ochucené česnekem, smetanou a petrželkou.

Menší lilky naplněné podušenou masovou směsí, zapečené v troubě.

Patližán zapečený s kousky kuřecího masa.

Rozlámané makaróny uvařené doměkka, omaštěné máslem a promíchané s ochuceným tvarohem, poté urovnané do pekáčku, přelité rozšlehanými žloutky s mlékem a zapečené v troubě.

Recept z Dánska na zapečené těstoviny se šunkou, vajíčky a strouhaným sýrem.

Mladé kedlubny očištěné, nakrájené na plátky povařené ve vodě, pak nakrájené na kostičky zapečené v troubě nebo pod grilem spolu se šunkou, bešamelovou omáčkou, hojně posypané nastrouhaným sýrem.

Hovězí mleté mas s cibulí, rajčaty, kořením a ochucenými plátky veky, zapečené dokřupava.

Kuličky z mletého masa obalené plátky anglické slaniny a listy vinné révy, zapečené v troubě spolu s hroznovým vínem.

Ve vrstvách v zapékací misce zapečené orestované kousky vepřové svíčkové a zeleniny proložené Chio nachos chipsy a nastrouhaným sýrem.

Uvařené plátky brambor prokládané brynzou a vypečenou slaninou, zalité smetanou s vejci, v troubě zapečené.

Předpis na vhodný pokrm při močových kaméncích ze solí kyseliny šťavelové.

Uvařené těstoviny zapečené spolu s uzeninou, vejci, kondenzovaným neslazeným mlékem a nastrouhaným sýrem.

Hrušky, jablka, maliny a brusinky, posypané sladkou posypkou a upečené v troubě.

Palačinky plněné ochuceným tvarohem a malinami, zalité smetanovým krémem, zapečené v troubě dozlatova.

Palačinky plněné tvrdým sýrem, šunkou a paprikou, přelité směsí z piva, smetany a petrželky, zapečené dozlatova.

Usmažené palačinky plněné nastrouhanými oříšky ochucenými cukrem a meruňkami smíchanými s rozinkami, přelité zálivkou, zapečené v troubě dozlatova.

Mletou masovou směsí naplněné palačinky, ty smotané vložené do zapékací misky, vyskládané vedle sebe, přelité domácí rajčatovou omáčkou, zapečené posypané nastrouhaným sýrem.

Vaječné palačinky plněné směsí z hub, slaniny a cibule, zapečené sýrem.

Palačinky na slano, plněné mletým masem a dalšími ingrediencemi. Skvělý recept na chutný teplý předkrm.

Usmažené palačinky naplněné náplní z kompotovaných meruněk, ořechů, cukru a rozinek, vyskládané do pekáčku, přelité sladkou šlehačkou a zapečené v troubě.

Lákavě tenoučké palačinky na slaný způsob se šunkou a sýrem mohou potěšit nejen mlsné jazýčky dětí, ale také celou rodinu i přátele. Mějte na paměti, že malé množství surovin v receptu o to více vyžaduje jejich kvalitu. Proto v obchodě vybírejte pečlivě. Zárukou jsou značky kvality (např. Klasa, BIO a Regionální potravina), jejichž loga znáte z obalů výrobků a poukazují na mimořádné vlastnosti těchto oceněných produktů. Aby byl váš oběd nebo večeře ještě o něco výživnější, nabízíme vám coby přílohu hranolky ze zeleniny. Neošidíme vás ani o příjemně svěží dip v podobě vyšlehané lučiny s trochou smetany a pokrájenou čerstvou pažitkou.

Usmažené palačinky plněné šunkou a špenátem, přelité sýrovou omáčkou, posypané sýrem, v troubě zapečené.

Velké zelené papriky naplněné masovou směsí, posypané nastrouhaným sýrem, zapečené v troubě.

Na plátky nakrojená bageta, potřená máslem smíchaným s nasekanou petrželkou a prolisovaným česnekem, zapečená v troubě.

Další streetfoodový recept který připravila blogerka Markéta v troubě ve spolupráci s firmou McCain. Jde o větší žampióny naplněné směsí sýra, šunky, cherry rajčátek, cibule a vejce, zapečené v troubě.

Kolečka rajčat dochucená prolisovaným česnekem a olivovým olejem, ozdobená nasekanou bazalkou, zapečené se sýrem.

Plátky roštěnky opečené nejdříve na oleji, poté zapečené v troubě spolu s brambory a připravenou rajčatovou omáčkou, posypané chilli papričkami.

Naklepané plátky roštěnky nejdříve opečené na oleji, poté zapečené v troubě pokryté směsí z nastrouhaného tvrdého sýra, rozšlehaného vejce, nakrájené cibule, kari a soli.

Rybí filé nakrájené na kostky, zapečené v troubě společně s rajčaty, paprikou, česnekem a cibulí, vše zalité rozmíchaným bílým jogurtem s vejci a nastrouhaným tvrdým sýrem.

Opečené porce filé naskládané do zapékací misky, zalité hustším lečem s kečupem, pokladené plátky eidamu a zapečené v troubě.

Plátky masa obalené ve strouhance, vejcích a mouce, usmažené dozlatova, zalité smetanovou zálivkou a zapečené doměkka.

Obalené, usmažené kuřecí řízky, v troubě zapečené s kečupem, cibulí a strouhaným sýrem.

Uvařené sladké brambory, pokladené plátky meruněk, zalité směsí z cukru, skořice, šťávy z meruněk, másla a ořechů, v troubě zapečené.

Chutný teplý předkrm, nebo i samostatný chod ze slávek upečených v troubě, pak zapečených opět vtroubě, ale pod grilem.

Ve vrstvách upečené brambory proložené nastrouhanou zeleninou, bylinkami a podušeným špenátem, vše přelité smetanou rozšlehanou s vejci.

Plátky brambor vyskládané ve vrstvách v zapékací misce proložené mletým hovězím masem, kostičkami slaniny, nasekanými bylinkami, jarní cibulkou a nastrouhaným čedarem, zapečené v troubě přelité smetanovou směsí.

Vepřová svíčková s vajíčkem, kuřecími játry a sýrem.

Sýrové halušky zapečené do křupava spolu s červenou cibulí, pórkem, eidamem a máslem.

Na plátky nakrájená bílá bageta potřená máslem, zdobená šunkou, paprikou, rajčaty a plátky sýra Brie nebo Camembert, zapečená v troubě.

Plátky veky potřené jogurtovou pomazánkou, v troubě zapečené dozlatova.

Rozšlehaným vejcem smíchaným s nastrouhaným sýrem potřené rohlíky, zapečené v troubě pod grilem dozlatova.

Kostky kuřete opečené s cibulí, česnekem a kečupem, zapečené s bramborami, vejcem a zelím, zapečené posypané strouhaným sýrem a přelité šlehačkou.

Špagety s kečupovou omáčkou a klobásou, zapečené v troubě.

Uvařené špagety promíchané s omáčkou z rajčat, v troubě zapečené s grilovanými plátky lilků a nakrájenou mozzarellou.

Uvařené špagety promíchané s máslovou jíškou, rozšlehanými žloutky se sýrem a tuhým sněhem z bílku, naskládané do pekáčku střídavě se šunkou a zapečené v troubě.

V remosce zapečené německé špecle a to spolu s vejci, anglickou slaninou, cibulí, mlékem a nastrouhaným sýrem.

Omelety plněné špenátem a sýrem, zapečené spolu s rajčaty, smetanou a sezamovými semínky.

Plátky kuřecích prsou obalené v plátku uzeniny a zapečené s kořením tandoori masala, tatarskou omáčkou a majonézou.

Nejprve brambory uvařené ve slupce, oloupané, pak rozšťouchané spolu s orestovanou cibulí, nakonec zapečené v troubě dorůžova. Skvělá netradiční příloha.

Plátky chlebíčkové veky, potřené máslem a vaječnou směsí, zapečené v horké troubě.

Plátky šunky potřené kečupem, posypané nastrouhaným sýrem a nasekanou petrželkou, pokladené kolečky pórku, zatočené do závitků, sepnuté párátkem a v zapékací misce zapečené krátce v troubě.

Vypeckované kompotované švestky střídavě naskládané do zapékací misky s vrstvami tuhého sněhu z bílku, posypané nasekanými jádry ořechů a zapečené v troubě hezky dorůžova.

Chutný a rychlý oběd nebo večeře. Domácí jídlo jako od babičky si můžete připravit třeba právě podle tohoto receptu s použitím Babiččin těstovin.

Pekáč plný dobrot! Uvařené těstoviny zapečené spolu s opečeným kuřecím masem, podušenou zeleninou a žampiony, ke konci s cherry rajčátky hojně pospané nastrouhaným sýrem.

Přemýšlíte nad lahodnou večeří, jenže nemáte moc času nazbyt? Vyzkoušejte zapečené těstoviny s masozeleninovou směsí Špagetka od Hamé. Díky modernímu balení, které během pár vteřin ohřejete v mikrovlnné troubě, vám příprava půjde rychle od ruky a gurmánský zážitek na sebe nenechá dlouho čekat.

Jedna z variací na těstoviny promíchané se zeleninou a kostičkami uzeniny, zapečené v troubě přelité rozšlehanými vejci rozmíchanými v mléce.

Uvařené těstoviny promíchané s houbovou směsí ochucenou smetanou, posypané strouhaným sýrem, v troubě zapečené.

Tip na využití plátků tvrdého chleba. Stačí trocha fantazie a můžete si doma vykouzlit skvělou večeři ze zbytků, tzv. co dům dal. :)

Plátky chleba potřené máslem, posypané směsí ze šunky a sýra, pokladené chřestem, v troubě zapečené.

Opečené toustíky bílého chleba obložené šunkou, sýrem a povařeným chřestem, nakonec zapečené v troubě.

Opečené kotlety přelité houbovou omáčkou a zapečené se sýrem.

Naklepané vepřové kotlety, nejdříve opečené na pánvičce a poté zapečené v troubě s rajčaty a sýrem.

Vepřové kotlety zapečené se zelím, bramborami, paprikou, cibulí, klobásou, kořením a rajčaty, zalité vínem i zakysanou smetanou.

Vynikající recept z maďarské kuchyně, který stojí za vyzkoušení. Směs masa, uzeniny, zelí a dalších surovin nejprve dusíme v hrnci na zdroji tepla, ke konci přípravy zapékáme v troubě.

Ochucené brambory upečené s kotletami, přelité smetanou smíchanou s hořčící a strouhaným sýrem.

Tento recept patří mezi tradiční bramborové pokrmy české kuchyně. Uvařené brambory jsou zapečené spolu s uzeným masem a kysaným zelím.

Takto upravené žampiony podáváme jako předkrm nebo lehkou večeři spolu s pečivem nebo jako samostatný pokrm s vařenými brambory, hranolky a tatarskou omáčkou. Na osobu počítáme 3-4 kloboučky, podle velikosti hlaviček.

Očištěné hlavičky žampionů naskládané do vymazaného pekáčku, hlavičky osolené, naplněné nastrouhaným eidamem a potřené máslem, zapečené v troubě.

Hlavičky žampiónů plněné směsí z anglické slaniny a dalších ingrediencí, polité smetanou, zapečené v troubě.

Podle tohoto receptu zapečené žampiony podáváme s pečivem, nebo třeba se šťouchanými brambory pro větší jedlíky.

Podušené kysané zelí zapečené spolu s orestovanými kousky vepřového masa a rýží.

Zarolované plátky vepřového bůčku potřené ochuceným jogurtem, upečené v troubě posypané cibulí, kmínem a česnekem.

Uvařený celer nakrájený na plátky a zapečený se sýrem, vejci a kysanou smetanou.

Celer uvařený doměkka, nakrájený na plátky a střídavě vyskládaný do zapékací misky spolu s kostičkami uzeného masa a nastrouhaným tvrdým sýrem, přelitý rozšlehanými vejci ochucenými solí, zapečený v troubě, podávaný jako hlavní chod například s vařenými brambory.

Plátky uvařeného celeru zapečené v troubě spolu se salámovou směsí. Hodnota dvou porcí je 3182 kJ.

Na kolečka nakrájený celer, uvařený doměkka v osolené vodě s trochou mléka, poté naskládaný do zapékací misky, posypaný sýrem a přelitý připravenou omáčkou ze smetany, žloutků, másla a citrónové šťávy, pokrm nakonec zapečený v troubě a servírovaný jako příloha k bílým masům.

Přemýšlíte, jak se blýsknout při přípravě valentýnské snídaně nebo jaká by měla být ideální sladká tečka po romantické večeři? Připravte své drahé polovičce zapečený čokoládový dort s malinami.

Rychlý teplý předkrm z bulvy řapíkatého fenyklu, červené cibule a dalších surovin servírovaný posypaný nastrouhaným parmazánem.

Chutná úprava fenyklu z řecké kuchyně. Jde o vrstvy surovin pěkně vyskládané do zapékací misky, zapečené v troubě pěkně dozlatova.

Fenykl rozkrojený podélně, uvařený ve slané vodě doměkka, poté zapečený s nastrouhaným parmezánem.

Půlky hermelínu uprostřed vydlabané, zapečené v troubě s vyklepnutým vejcem, posypané nastrouhaným sýrem a pokrájenou šunkou, hermelíny servírované s vařenými brambory, nebo hranolky, zeleninovou oblohou a tatarskou omáčkou.

Uvařený hrách urovnaný do zapékací misky, posypaný opraženou strouhankou a osmahnutou cibulkou, zapečený v troubě.

Hrášek promíchaný s podušenou rýží a mletým vepřovým pleckem, osolený a opepřený, poté směs rozprostřená do pekáče, zalitá rozšlehanými vejci v mléce, posypaná nastrouhaným sýrem a zapečená v troubě.

I z obyčejného chleba se dá vykouzlit skvělá svačina nebo večeře. Chlebový sendvič plněný slaninou a sýrem, zapečený na grilu se zakysanou smetanou, ozdobený volským okem a pažitkou. Zní to možná složitě, ale příprava není tak pracná, jak by se zdálo. Víte, jak poznáte vhodný chléb na přípravu této pochoutky? Správný chléb by měl po zmáčknutí zapraskat a spodní kůrka by měla po poklepání „zazvonit“.

Uvařený chřest zapečený spolu s plátky brambor, uzeného masa, kedluben a dalších ingrediencí.

Povařený chřest zapečený přelitý smetanovou omáčkou, posypaný strouhankou a pokladený máslem.

Plátky chleba potřené majonézou, pokladené plátky rajčat, chřestem a proužky lososa, posypané strouhaným sýrem a máslem, na gilu zapečené.

Chvíli povařený chřest zapečený v troubě v zapékací misce spolu se šunkou a plátky sýra, přelitý rozšlehaným vejcem smíchaným s nastrouhaným sýrem.

Květák zapečený s kuskusem, vajíčkem, strouhaným sýrem a máslem, posypaný mandlemi.

Uvařený, na růžičky rozebraný, květák promíchaný s podušenými houbami, nastrouhaným sýrem a uzeným, zapečený v troubě.

Na olivovém oleji s nastrouhaným sýrem zapečené růžičky květáku romanesco.

Zapečené plátky brambor spolu s růžičkami uvařeného květáku, vejci, tvrdým sýrem a dalšími ingrediencemi.

Květák rozebraný na růžičky, uvařený do poloměkka, naskládaný do pekáčku na zpěněný česnek, posypaný nastrouhaným sýrem a nasekanou petrželkou, pokapaný kečupem a zapečený v troubě.

Klasický květákový mozeček nastavený mletým masem a dalšími surovinami. Ideální recept pro ty, co se bez masa prostě neobejdou.

Uvařený květák zapečený s uzeným masem, přelitý omáčkou a posypaný strouhankou.

Uvařený květák zapečený s vepřovým masem ve vlastní šťávě, přelitý omáčkou a posypaný strouhaným sýrem.

Květák zapečený se sýrovou omáčkou, posypaný pažitkou.

Předvařený květák zapečený v troubě zalitý ochucenou zakysanou smetanou smíchanou s vejci, posypaný strouhaným sýrem.

V troubě zapečený předvařený květák spolu se sýrovou omáčkou a slaninou, servírovaný promíchaný s těstovinami ochucenými domácím pestem.

Kolečka lilku zbaveného hořkosti pokladená uzeninou, rajským jablíčkem a zasypaná nastrouhaným tvrdým sýrem, zapečená.

Jestli jste zatím neměli tu čest pochutnat si na skvostných pokrmech z lilku, je nejvyšší čas nějakou specialitu vyzkoušet. Ideální je grilovaný, zapečený nebo plněný. My tu máme vyzkoušený recept na zapečený lilek neboli baklažán plněný rajčaty, bylinkami a sýrem a to v BIO kvalitě.

Porce osoleného, pepřem okořeněného a citronovou šťávou pokapaného lososa zapečené v zapékací misce na másle, přelité smetanou ochucenou nadrobno nasekaným koprem, ke konci pokladené plátky hermelínu.

Listy spařeného mangoldu zapečené spolu se šunkou a bešamelovou omáčkou ochucenou muškátovým oříškem a nastrouhaným sýrem. Autor receptu: Dalibor Marounek

Do jíšky zamíchaný mozeček spolu se zeleninou a bílkovým sněhem, pokrm zapečený v troubě posypaný nastrouhaným sýrem a pokapaný rozpuštěným máslem.

Sýr na bílé vece zapečený v troubě.

Vydlabaný patizon naplněný pomletým masem orestovaným spolu s cibulkou a kořením, zapečený v troubě.

Plátky patizonů potřené utřeným česnekem, posypané sladkou paprikou, pepřem a solí, na ochucených plátcích pak rozprostřená vrstva mletého masa, ta zaklopená další vrstvou patizonů, vše zapečené v troubě, ke konci pečení přelité rozšlehanými vejci.

Nechte se zlákat tímto našim receptem a rozšiřte tak svůj repertoár zeleniny, ze které se dá vykouzlit báječně voňavý podzimní pokrm, který ocení děti i dospělí.

Rychlý a zdravý recept na Zapečený pilaf s lososem z receptáře webu Menugold.cz. Skvělý oběd či večeře, kterou nebudete vařit celou věčnost! :)

Hermelíny přepůlené, potřené medem, obložené tenkými plátky hrušky, posypané ořechy, nakonec vše přikryté plátky sušené šunky, zabalené do alobalu, upečené v troubě nebo na grilu, servírované s hranolky připravenými v troubě.

Skvělá příloha spolu s brambory k vařené šunce nebo uzenému masu.

Kombinace kvalitního sýra a lanýžů je hit, jak vědí ve všech restauracích, kde servírují smažák s lanýžovou majonézou. My vám přinášíme toto chuťové kombo v mnohem jednodušším a zdravějším receptu v podobě grilovaného sýrového sendviče. Kombinace lanýžů, aromatických hub a různých druhů španělských sýrů vás jistě okouzlí. Stačí nechat sýr rozpustit, oba plátky chleba pak vydatně naplnit a vychutnat si tuto dobrotu do sytosti. Je to pokrm nejen rychlý, ale především neskutečně chutný. A ideální doslova na každý den!

V troubě zapečené opečené tousty s kozím sýrem, podávané na směsi salátů s glazovanou hruškou a ořechy, dochucené medovobalzamikovou zálivkou.

Špenát zapečený s cibulí, česnekem, smetanovým sýrem a mozzarellou.

Podušený špenát, zalitý smetanou, pokladený ztracenými vejci a sýrem. Takto připravený pokrm se dál zapéká v troubě nebo pod grilem.

Špenátové listy spařené v horké vodě, poté spolu se zpěněnou cibulkou a opečenou šunkou zapečené v troubě, posypané nastrouhaným parmezánem.

Uvařené makarony prokládané drůbeží sekanou a plátky rajčat, posypané bazalkou, přelité vaječnou směsí, upečené dozlatova.

Orestované, pak chvíli podušené kostky vepřového plecka dochucené solí, pepřem a mletou sladkou paprikou, zapečené v troubě spolu s paprikou, dýní a plátky brambor.

Guláš z vepřového masa, jater, ledvinek, srdce, sleziny i mozečku dušený na spoustě cibule. Okořeněný a pak zapečený v troubě.

Široké nudle zapečené na pánvi spolu s plátky cuket, kostičkami rajčat, nastrouhaným parmezánem a dalšími ingrediencemi

Hlavičky žampionů naplněné nádivkou z cibule, ořechů a dalších ingrediencí, pokladené plátky sýra, v troubě zapečené.

Porce králíka pečené na cibulovém základě doměkka, nakonec přelité sýrovou smetanou a krátce zapečené.

Spařená brokolice a rajčata, předpečená v troubě, zapečená přelitá mlékem smíchaným s nastrouhaným sýrem a vejci.

Růžičky blanšírované brokolice zapečené v troubě v zapékací misce spolu s plátky brambor, kostičkami šunky, slaniny…, vše zasypané nastrouhaným sýrem a přelité směsí z mléka, vajec, smetany a koření.

Ve Francii, především v jihozápadní Provence, zapékají tímto způsobem čekanky nebo belgické endivie a podávají je s pečeným jehněčím nebo hovězím masem.

Jednoduchý a vydatný oběd pro mrazivé únorové dny ze staročeské kuchyně pro všechny milovníky zabíjačkových specialit.

Marinovaná kuřecí prsa zapečená s vaječným přelivem.

Kuřecí plátky zapečené s pomazánkovým máslem, Hermelínem, rajčaty a kořením.

Vejce zapečená v sýrové omáčce s rajčaty.

Zelenina zapečená v troubě. Tento recept nám poslal Simiriz.

Předvařené brambory zalité smetanou a zapečené ve vrstvách spolu s uzeným bokem, cibulí a vejci uvařenými na tvrdo.

Uvařené nastrouhané brambory, promíchané s kořením, posypané kostičky hermelínu, cibule a anglické slaniny, nakonec zapečené v troubě.

Staročeský recept na chutnou úpravu hub zapečením v troubě spolu s brambory a uzeným masem.

Uvařené brambory zapečené dozlatova s kapustou, uzeninou, slaninou a cibulí.

Vrstvy brambor proložené točeným salámem a škvarky, zapečené prolité mlékem rozkverlaným s vejci, posypané sýrem.

Silnější plátky uvařených brambor pokladené ve vrstvách se salámem, zapečené v troubě dozlatova.

Povařené a zapečené brambory posypané žampióny a podávané s tvarohovým dipem.

Variací na zapékané brambory existují stovky, tento recept je na syrové brambory zapečené spolu s uzeninou, kapií a nivou, přelité vejci rozšlehanými se sýrem.

Plátky zeleniny, rajčat a mozzrally, přelité rozšlehanými vejci se smetanou, zapečené dozlatova.

Kolečka cuket pokladená v několika vrstvách do zapékací misky střídavě s mletým masem, zapečená se sýrem.

Uvařené těstoviny zapečené s cuketou, šunkou, cibulí … bešamelem a nastrouhaným sýrem.

Na orestované cibuli v troubě upečené na pánvi zatažené plátky vepřové kotlety z jedné strany potřené prolisovaným česnekem, přelité smetanou smíchanou s hořčicí.

Zapečené flíčky s kostičkami uzeného masa, zalité rozšlehanými vejci, klasika, která určitě patří na naše stoly i v dnešní moderní době.

V troubě zapečené podušené houby s nudlemi a vejci.

V anglické slanině zapečené hřiby spolu s olivami, nivou a tymiánem.

Předvařené kapustičky zapečené v troubě v zapékací misce spolu s uvařenými brambory a kostičkami slaniny, na závěr zelenina zalitá a chvíli zapečená zakysanou smetanou smíchanou s rozšlehaným vaječným žloutkem.

Bagety plněné klobáskou a pórkovo-sýrovým bešamelem, zapečené pod grilem.

Vařené kuřecí maso s těstovinami.

Kysané zelí podušené s jalovcem a bílým vínem, dopečené v troubě spolu se šunkou zabalené v těstě.

Půlky vydlabaných lilků naplněné zeleninovou směsí ochucenou sýrem, zapečené v troubě.

Uvařené makarony přelité omáčkou, posypané strouhaným sýrem, pokladené cibulí a v troubě zapečené.

Vepřové maso zapečené s rýží a kysaným zelím podle bezlepkové diety.

Zdravé sladké mlsání z trouby připravené z ovesných vloček, mandlí, sušeného banánu, rozinek, čekankového sirupu …

Uvařené těstoviny zapečené dozlatova se salámem, žampiony a vajíčkem, zdobené strouhaným sýrem.

Vařené brambory naplněné masovou nádivkou, posypané strouhaným sýrem, v troubě zapečené.

Velké brambory částečně naříznuté, proložené plátky slaniny, kolečky klobásy …. a dalšími ingrediencemi, upečené v troubě doměkka, ke konci zasypané nastrouhaným sýrem, servírované s různými dipy a salátem.

Plátky brambor prokládané salámem, cibulí, česnekem a strouhaným sýrem, přelité smetanou s rozešlehanými vajíčky, zapečené dozlatova.

Na sádle orestovaná cibule spolu s kostičkami slaniny, plátky žampionů a zeleninou. Směs zapečená s povařenými těstovinami zalitými smetanou.

Máslem a hořčicí potřené plátky světlého toustového chleba, obložené plátky šunky a tvrdého sýru, zapečené v troubě, nakonec dozdobené rajčaty a okurkou.

Zprudka opečené vepřové kotlety, zapečené v troubě spolu s vejci, smetanou a nastrouhaným sýrem.

Vepřové maso se žampióny a tvrdým sýrem.

Plátky vepřové kýty prokládané brambory, zalité smetanou a posypané sýrem.

Zelené fazolky zapečené spolu s uvařenými bramborami, sýrem, vejci, smetanou …

Zelí s vařenými bramborami, párky a smetanovou omáčkou, posypané strouhaným sýrem a zapečené dozlatova.

Zapečený celer spolu s bramborami, slaninou a smetanovou směsí.

Povařený celer plněný špenátovou směsí se sýrem, v troubě zapečený, servírovaný posypaný osmaženými kostičkami rohlíku.

Předvařené kostky celeru, zapečené v troubě spolu se sýrem a nasekanou petrželkou, servírované přelité smetanou.

Uvařený chřest, zapečený se smetanou a servírovaný s plátky vepřového masa a slaniny.

Zajímavý recept na vařený chřest zapečený v troubě spolu s hříbky, vejci a sušenými rajčaty.

Ve svazku na “stojáka” uvařený chřest, po třech kusech zamotaný do anglické slaniny, zapečený v troubě pokladený plátkovým sýrem.

Chřest s kvalitní šunkou zapečený se sýrem může být skvělý začátek vícechodového obědového menu. Recept, který rozhodně stojí za vyzkoušení!

Zdravý a lehký oběd pro všechny. Ať už jste vegetarián, masojedlík, nebo prostě jen milujete kozí sýr, určitě vás nadchne tento lehký oběd, který si můžete připravit doma. Potěší oko i žaludek.

Povařený pórek obalený v plátcích šunky a sýra, zapečený přelitý vejci rozšlehanými s mlékem a nastrouhaným sýrem.

Uvařená rýže promíchaná s cukrem, tuhým sněhem, žloutky, banánem a jablkem, v troubě zapečená, zdobená kousky ovoce.

Opečené telecí řízky na másle, naskládané do zapékací misky se sterilizovaným chřestem a šunkou, posypané sýrem, přelité bílým vínem, pokapané koňakem, nakonec zapečené v troubě.

Opečené porce kapra, podušené se zeleninou, servírované prochladlé, ozdobené citrónem a petrželkou.

Jedna z variant zahuštění polévek.

Vyzkoušejte recept, který krásně vypadá i chutná – zasněženou čokoládovou roládu s rybízovým džemem a šlehačkou. Servírujte ji vychlazenou z ledničky a vykouzlete tu nejlepší vánoční dezert pro celou rodinu.

Roláda z kakaového zarolovaného plátu korpusu potřeného marmeládou a smetanovým krémem, ozdobená opět krémem a strouhaným kokosem.

Dezert připravený z ochuceného tuhého sněhu proloženého třešněmi, pečený, servírovaný teplý, posypaný ořechy.

Příprava zastřeného vejce je poměrně jednoduchá, ale má svá úskalí. Zastřená vejce se hodí ke snídani, či večeři, ale také jsou skvělá jako součást hlavního chodu, například příloha k čočce, koprové omáčce …

Teplý předkrm z Francie.

Uvařená vejce v krémové omáčce z bazalky, bazalkového pesta a dalších ingrediencí, servírovaná nejlépe s vařenými brambory.

Vepřové řízky obalené ve vejci a strouhance, osmažené a dopečené na pekáčku podlité vývarem.

Regionální recept na chutnou bramborovou polévku s houbami.

Rozmixované pečené papriky, kešu oříšky, šťáva z citronu, jablečný ocet, sušený česnek, olivový olej a tahini v pikantním dipu.

Tip na nápoj, kterým svoji společnost rozhodně zaujmete – míchaný drink Sidecar. Kombinace koňaku, likéru Cointreau, citrónové šťávy, cukrového sirupu, rozdrceného černého pepře a kouře vás vynese na barmanský piedestal. Stačí vložit všechny ingredience do šejkru, do spalovací komory udicí pistole přidat štěpku a pepř, konec hubice zasunout do šejkru otvorem těsně nad hladinou a zakrýt. Zapněte udicí pistoli a počkejte, dokud šejkr nebude plný hustého kouře. Po vyndání jen opatrně promíchejte a můžete servírovat.

Kompot z dýně. Recept nám poslala paní Maruš.

Polévková zavářka; jemná krupice zavařená ve vývaru.

Rajčata zavařená ve sladkokyselém nálevu spolu s cibulí, česnekem a kořením.

Povařená rebarbora s cukrem loupanými mandlemi a citronovou šťávou, sterilovaná.

Zavařené mladé zelené fazolky.

Vypěstované nebo koupené feferonky buď sušíme, nebo zavaříme do láku. Jako chuťovka k masitým pokrmům jsou vynikající.

Zavařte svým chlupatým mazlíčkům oběd do zásoby. Lze použít nejen doma, ale také na cestách, na dovolené, či na chatě. Jde o zdravou variantu zavařeného kuřecího masa a zeleniny, pokrm dochucený majoránkou.

Kostky vepřového plecka osolené, okořeněné, dochucené prolisovanými stroužky česneku, tepelně upravené přímo ve sklenicích při zavařování sklenic.

Zavařenina připravená ze šťávy získané prolisováním borůvek, malin a rybízu.

Plody aronie jsou výtečné jako zavařenina spolu s bílým nebo červeným rybízem.

Borůvky s hruškami zavařené s citronovou šťávou a cukrem.

Rybíz s banány zavařený s rybízovou šťávou a cukrem.

V zavařovacích sklenicích naložené stroužky česneku, sterilované spolu s kořením a chilli papričkami.

Sterilovaný česnek v nálevu z vína, octa, cukru a soli s kořením a feferonkami.

Zavařování chřestu – základní recept na sterilaci výhonků chřestu. Takto zavařený chřest vydrží ve spíži až 6 měsíců. Díky naložení jen do vody bez dalších příchutí, můžeme sterilovaný chřest použít téměř do všech receptů na čerstvý chřest.

Povařený lilek s mrkví, zavařený s cibulí, česnekem, směsí oleje a octa.

Ve sladkokyselém nálevu naložená kolečka nakrájené okurky spolu s křenem a cibulí, zavařená.

Borůvky sterilované v nálevu z vody a cukru.

Nakládané houby v octovém nálevu, základní recept. Ovšem do skleniček můžete přidat spousty dalších surovin, co kdo má rád. Například cibuli, kousky papriky, další koření….

Zavařování masa v domácích podmínkách. Zavařte si domácí klobásky, takto upravené klobásy nevyschnou a udrží si původní chuť a šťavnatost.

Klobásy můžeme sterilací uchovat na horší časy, aniž by nám vysychaly a zachovaly si svoji chuť i vůni. Recept je starý a velmi jednoduchý.

Vepřové, kuřecí nebo krůtí řízky usmažené dozlatova, naskládané do zavařovacích sklenic, sterilované.

Václavky naložené ve sladkokyselém nálevu, sterilované.

Plátky nebo větší kostky masa promíchané s kořením, vyskládané do zavařovacích sklenic, sterilované.

Jedna z možností, jak uchovat dlouhodobě jádra vlašských ořechů. Pokud dodržíte postup, vydrží ve sklenicích i několik let bez ztráty chutě i vůně!

Ořechy takto zavařené chutnají po otevření stejně, jako čerstvé. Vydrží zavařené i několik let. Je to skvělá alternativa k zamrazení ořechů, například, když už nemáte v mrazáku místo.

Klasický recept na sterilované okurky.

V mouce a strouhance obalené a jogurtové marinádě máčené vepřové kotlety, upečené v troubě doměkka. Pikantní pokrm.

Listové těsto plněné masovou směsí, špenátem, paprikami a olivami, upečené dozlatova ve tvaru závinu.

Listové těsto potřené kečupem, plněné salámem, sýrem, paprikou, pórkem, pečené dozlatova a posypané grilovacím kořením.

Závin z listového těsta plněný vařenou zeleninou, sýry a šunkou, upečený v troubě dozlatova.

Z listového těsta a náplně z hub, špenátu a dalších dobrot připravený slaný závin, upečený v troubě pěkně dozlatova, servírovaný nejlépe teplý.

Závin plněný zelnou náplní, posypaný kmínem a pečený dozlatova, servírovaný se sýrovým krémem, zdobený salátem a petrželkou.

Závin plnění džemem, jablky, oříšky, cukrem, strouhankou a skořicí, potřený vejcem, upečený dozlatova.

Rychlý závin z listového těsta, pohanky, sušených rajčat a hub. Chutná skvěle! Recept potěší především zastánce zdravé výživy a vegetariány.

Slaný závin z listového těsta plněný ricottou a špenátem.

Listové těsto plněné tvarohovou náplní a malinami, stočené do závinu, pečené dozlatova, pocukrované moučkovým cukrem.

Listové těsto plněné tvarohem a broskvemi, stočené do závinu, upečené, posypané moučkovým cukrem.

Závin z listového těsta plněný tvarohovou náplní a meruňkami, upečený dozlatova.

Těsto naplněné tvarohovou náplní s rybízem, stočené do závinu a upečené dozlatova.

Oblíbenou vinnou klobásu, místo klasického opečení, můžeme využít i jinak, například vymačkaný obsah klobásy můžeme použít k naplnění závinu z listového těsta spolu se špenátem.

Slaný závin z listového těsta plněný vajíčkem a houbami, doplněný ještě o šunku.

Těsto plněné švestkami, hruškami, mandlemi, stočené do závinu a upečené dozlatova.

Další z receptů blogerky Elly, která tento recept připravila ve spolupráci s Herou. Jedná se o slaný závin upečený v troubě pěkně dozlatova, naplněný podušeným kysaným zelím a orestovanou anglickou slaninou.

Dozlatova upečený závin z listového těsta naplněný směsí z podušeného zelí, paprik a uzeného masa.

Závin z listového těsta naplněný jablky promíchanými s cukrem a citronovou šťávou, opečenými rozinkami pokapanými vaječným likérem a opečeným perníkem, upečený dozlatova potřený žloutkem a posypaný perníkovými dorbečky.

Klasika českých kuchyní, jablečný závin z listového těsta a dalších ingrediencí.

Listové těsto plněné špenátem a proužky ryby, stočené do závinu, upečené dozlatova.

Plát listového těsta pokladený plátky sýra a šunky, potřený prochladlým podušeným špenátem, zamotaný do tvaru závinu, ten potřený rozšlehaným vejcem a upečený v troubě dozlatova.

Závin z listového těsta, plněný kapustovými listy promíchanými s masovou směsí, upečený dozlatova, podávaný s holandskou omáčkou.

Jedna z variant přípravy chutných zavináčů.

Nakládané plátky ryb v sladkokyselém nálevu, zarolované do tvaru šneků zajištěné párátky, plněné kyselými okurkami.

Ve sladkokyselém nálevu nakládané filety z bílých ryb, zarolované do tvaru šneků, plněné kyselými okurkami, zajištěné párátky. Skvělá pochutina k pivu či vínu, spolu s čerstvým pečivem.

Skvělý recept z houbové kuchařky Tondy Hemerky a to na naložené podzimní houby jako čirůvky, mlženky, hlívy, či líhy spolu s cibulí, kořením a feferonkou.

Jedna z variant na chutné zavináče naložené v sladkokyselém nálevu.

Vařené závitky z mořského jazyka naplněné špenátem a lososem, podávané s omáčkou ze smetany, vína, šalotky a šafránu.

Plátky vepřového masa potřené hořčicí, obložené mletou masovou směsí ochucenou kořením a dalšími ingrediencemi, zarolované do tvaru závitků, zprudka opečené na sádle, pak dušené pod pokličkou (případně v tlakovém hrnci), doměkka.

Opečené závitky z vepřové panenky plněné šalvějí, anglickou slaninou a olivami, podušené spolu s olivami doměkka.

Vepřové plátky masa plněné nádivkou, stočené do závitků a dušené doměkka na cibulovém základu s jalovčinkami.

Opravdu chutné asijské tyčinky plněné v tomto případě masovou směsí. Tento recept je spíše evropská varianta, nem(y) jsou historicky jídlo chudých, proto se dělali především se zeleninovou náplní.

Plátky vepřové kýty plněné sýrem, olivami, slaninou a bazalkou, stočené do závitků, upečené v troubě doměkka.

Závitky z telecího masa plněné pórkem, kumkvaty, servírované přelité omáčkou z výpeku.

Závitky z opečených plátků lilků a cuket, servírované plněné směsí kuskusu a nakrájené zeleniny.

Hovězí závitky naplněné ochucenou mletou směsí a podušené na cibulovém základě doměkka.

Kapustové listy plněné pečeným masem, vařenou rýží, cibulkou, petrželkou a vejcem, stočené do tvaru závitků a podušené doměkka, servírované spolu s podušenou kapustou.

Kuřecí prsa s kořením doplněná brokolicí a krabími tyčinkami.

Plátky masa potřené hořčicí, plněné slaninou, cibulí, paprikou a okurkou, stočené do závitků, okořeněné, nejdříve opečené na oleji ze všech stran dozlatova, potom dopečené v troubě doměkka, servírované přelité žampionovou omáčkou.

Zelné listy plněné ochucenou rybou, stočené do závitků a podušené.

Zbydou vám brambory a pár listů zelí? Pak si můžete připravit například závitky podle tohoto receptu. Zbylé suroviny určitě budete mít doma, snad kromě omáčka Hellmann’s Salsa Brava, kterou si ale můžete koupit v každém větším obchodě s potravinami.

Pošírované plátky ryby okořeněné, plněné chřestem, posypané strouhaným sýrem a zalité omáčkou.

Závitky potřené hořčicí, plněné cibulí, slaninou a paprikou, podušené v remosce na cibulovém základě s rajčaty a paprikou.

Plátky krůtího masa plněné náplní ze spařeného špenátu a dalších ingrediencí, obalené anglickou slaninou, podušené na cibulovém základě doměkka.

Závitky plněné směsí z cibule, slaniny a jater, v remosce podušené doměkka.

Dušené rybí závitky naplněné parmazánem a anglickou slaninou, servírované na ledovém salátu, přelité pikantní zálivkou.

Obdoba vietnamských jarních závitků, ale tak trochu po Česku. Rozhodně recept, který stojí za vyzkoušení!

Opečené a pak podušené plátky vepřového bůčku, zabalené do tvaru závitků, plněné sterilovaným zelím a párky.

Opečené vepřové závitky plněné sýrem a plátky uzeného, podušené v zeleninovém vývaru spolu s dalšími ingrediencemi.

Recept z USA na zarolované plátky skopové kýty plněné ledvinkami, obalené v mouce a opečené na oleji, pak podušené.

Nealkoholický punč z čaje, mletého zázvoru, jablečné a hroznové šťávy.

Jihočeská polévka připravená z kořenové zeleniny, vody, vejce, hladké mouky a petrželky.

Vánoční cukroví z polohrubé mouky, cukru, vajíček, kypřícího prášku a zázvoru.

Tradiční české vánoční cukroví upečené v troubě. Toto cukroví vám nádherně provoní byt a má příjemnou, jemně pikantní chuť po zázvoru.

Vykrajované vánoční cukroví, které potřebuje dobře odležet, pečeme ho mezi prvními.

V domácích podmínkách připravená perlivá limonáda s chutí zázvoru.

Jako inspiraci uvádíme recept na zázvorovou limonádu, která nejenže je zdraví prospěšná, ale také osvěží a výborně chutná.

Marináda připravená z mletého zázvoru, cukru, vinného octa, sójové omáčky a oleje.

Marmeláda připravená z čerstvého kořene zázvoru, jablek, cukru, citrónové šťávy a ovocného práškového pektinu.

Teplá pikantní omáčka s chutí a vůní po zázvoru.

Salátová zálivka vhodná na saláty z těstovin a dalších ingrediencí.

Jedna z variant přípravy chutných želé bonbónů.

Opečené, uvařené a nakonec orestované brambory, ochucené kurkumou, zázvorem, citronovou šťávou … recept inspirovaný indickou kuchyní.

Rozmixovaný zázvor a rozinky spolu se šťávou z citrónu, cukrem a solí, čatní nakonec dochucené opět citrónem a cukrem.

Koblihy z kynutého těsta usmažené v oleji dozlatova, po usmažení obalené v zázvorovém cukru.

Povolené máslo promíchané s nasekaným zázvorem, česnekem, šalotkou a bylinkami.

Máslo smíchané s koriandrem, zázvorem, kurkumou, mletým pepřem a solí.

Uvařené nudle servírované s omáčkou ze zázvoru, hub a dalších ingrediencí.

Cukroví připravené z kandovaného zázvoru, másla, hladké mouky, cukru, pomerančové šťávy … upečené v troubě.

V troubě upečené perníčky z těsta z mouky, mletého zázvoru, medu a dalších ingrediencí.

Doma vyrobený chutný pivní mok.

Uvařená pralinková hmota, vytvarovaná do kuliček máčených v čokoládě, ozdobená kandovaným zázvorem.

Pečené sušenky z mouky, másla, medu, mléka, kandovaného zázvoru a koření, nakonec ozdobené cukrovou pastou.

Zázvor je zdravý a v zimě krásně zahřeje a formou želé ho budete mít stále po ruce. Ideální je do čaje či limonád, ale velice chutné je i na palačince. Labužnický tip? Přidejte lžičku do ohřátého moštu.

Vykrajované perníkové těsto, upečené v troubě, ozdobené čokoládovou plevou.

Míchaný nápoj z vodky, jablečného moštu, brusinkového džusu, zázvorové limonády, plátků zázvoru a ledu.

Thajské jídlo podávané s jasmínovou rýží a sójovou omáčkou terijaky.

Valentýnský drink pro muže. Nechte se inspirovat a připravte drink, kombinaci whiskey a zázvoru pro svého milého.

Základní cukrový sirup ochucený jemně umletým zázvorem.

Asi 1 l chutného čaje z nastrouhaného zázvoru dochuceného citrónovou šťávou a medem. Skvělý při nachlazení a prevenci proti chřipce.

Zdravý horký čaj ale i vitamínová bomba, tak to je tento horký nápoj připravený ze semínek fenyklu, kousku čerstvého zázvoru, hrsti listů máty, medu a koleček citrónu.

V šejkru namíchaný nápoj ze žloutku, cukrového sirupu a zázvorové limonády.

Chlebíček připravený z hladké mouky, čerstvého zázvoru nastrouhaného na jemno, jablek, vajíček … upečený v troubě, vychladlý politý čokoládovou polevou.

V troubě upečený sladký chlebíček z mouky, ořechů, vajec, zázvoru a dalších ingrediencí, přelitý polevou, ozdobený kandovaným pomerančem.

Králík prošpikovaný slaninou, potřený zázvorem a utřeným česnekem, upečený podlitý světlým pivem doměkka.

Pro pitný režim v létě jsou vhodné také ledové čaje! Nejlépe osvěží právě studené a tak je vhodné je také doplnit kostkami ledu. Lze je koupit, v obchodech je přes léto velký výběr ledových čajů, ale nejlepší je připravit si je doma. Co tak zkusit tento recept? Určitě vás osvěží čaj připravený podle tohoto receptu a bude vám i moc chutnat.

Likér připravený svařením nastrouhaného zázvoru, cukru a citronové kůry, studený výluh smíchaný s vodkou a nechaný 1 týden rozležet.

Pokud si vyrobíte tento likér a budete každý večer pít 1/2 hospodského panáka, celou zimu budete zdraví a nebudete nachlazení, ba i chřipka se vám vyhne!

Sirup typické chuti a vůni po použitých surovinách, především po zázvoru, medu a citrónu.

Kuřecí kousky napíchané na jehle s anglickou slaninou a šunkou, vše zprudka orestované a zapečené se sýrem.

Jednoduchá příprava v jednom hrnci, vše pečeme dohromady a přitom získáme opravdu chutný pokrm. Takto můžeme připravit i maso z kůzlete.

Špízy připravené z vepřové kýty, salámu, slaniny a cibule.

Recept z Maďarska na polévku připravenou z povařeného hovězího a kuřecího masa, mražené zeleninové směsi a dalších ingrediencí.

Plátky rybího filé (pangasiuse, tresky …) obložené rozškvařenou slaninou a syrovou cibulí, zabalené do alobalu a zapečené v troubě.

Plátky roštěné plněné směsí z mletého masa, okurky a vejce.

Plátky pečeného skopového masa napíchané na rožni spolu s plátky slaniny a cibule, pečené na rožni zabalené v alobalu.

V remosce do měkka podušené na proužky nakrájené maso, ke konci smíchané s podušenou zeleninou a žampiony.

Řízky z mletého hovězího a vepřového masa, servírované polité studenou pikantní omáčkou.

Dušené závitky z hovězího masa plněné slaninou a klobáskou.

Kostky z vepřové krkovice a jater napíchané na jehle spolu se slaninou, cibulí a paprikou, opečené na pánvi.

Guláš s pikantní maďarskou klobásou, rajčaty, hráškem, houbami a paprikou. Podlévaný vývarem a červeným vínem.

Napařené knedlíky přelité teplou klevelou nebo zředěnými švestkovými povidly, podávané jako příloha například k uzenému nebo pečenému masu apod.

Od oběda zbylý špenát zapečený v žemlích a servírovaný jako rychlá večeře spolu s horkým čajem.

Recept na pomazánku vyrobenou z toho, co dům dal, tedy přesně, co jsme našli v lednici. Jde o inspiraci, variací na tuto pomazánku může být nekonečně mnoho. Záleží na tom, kolik dobrot najdete ve své ledničce.

Mleté hovězí a vepřové maso zabalené do síťky z bránice, ve které si udrží šťávu, jako příloha tradiční staročeská lepenice.

Uvařený květák, orestovaný s anglickou slaninou a cibulí, dochucený chilli papričkami a kari kořením.

Pečené jidášky z kynutého těsta potřené vejcem, posypané cukrem a ozdobené ořechy, sušeným ovocem a semínky.

Rychlé cukroví vyrobené z Emco ovesných sušenek oříškových, ozdobených marcipánovou hmotou nebo rozpuštěnou čokoládou, či moučkovým cukrem.

Zdravé mlsání, zmrzlina umixovaná ze zamrazených banánů, kokosové smetany, arašídového másla a vanilkové pasty.

Inspirujte se i tímto receptem na pokrm vhodný při detoxikaci organismu od České veganské společnosti.

Tato zdravá mrkvová pomazánka se hodí na sváču i pro významnou návštěvu. Bude chutnat všem i když je prvotně určená pro zaryté vegany. :)

Zdravá svačinka nejen pro budoucí maminky, ale pro každého, kdo se rád zdravě stravuje.

Každé ráno by se mělo začít zdravě. Tady je jeden rychlý recept na müsli smíchané s bílým jogurtem, mlékem, banánem, pomeranči, rozinkami a nasekanými mandlemi.

Jestli jste se letos pustili do hojného barvení vajec, ale koledníci nikde, tak je v žádném případě nevyhazujte. Za 10 minut z nich můžete připravit skvělou vaječnou pomazánku. Pochutnáte si na ní i při dietě, je totiž se sníženým obsahem sacharidů!

Sladké, přitom zdravé mlsání, že to nejde dohromady? Ale jde! Máme tu recept od Labety na chutné Ferrero kuličky z lískových ořechů, které jsou sladké, ale přitom zdravé a dokonce chutnají moc dobře. Přitom jejich výroba je jednoduchá a poměrně rychlá.

Odřezky z vydlabané dýně můžete také použít při pečení zdravých halloweenských dýňových perníčků například podle tohoto receptu.

Orestované mleté maso smíchané s moukou a dalšími surovinami, těsto rozválené na silný plát, z něj pak vykrájené kosti, ty upečené v troubě pěkně dozlatova.

Zavolejte děti do kuchyně k přípravě tohoto zdravého receptu, bude jim tak chutnat ještě více a vám pomůžou.

Uvařená červená čočka smíchaná s rozmačkaným česnekem, jarní cibulkou, žitnou moukou, vajíčkem a kysanou smetanou. Osmažená na oleji v podobě placiček.

Sladké má rád snad každý, a co teprve děti. Rádi byste jim trochu mlsání dopřáli, ale zároveň je nechcete krmit čokoládou a zbytečnými cukry? Co takhle si upéct vlastní méně sladkou variantu sušenek, které můžete přibalit s sebou do batůžku na výlet, na svačinku do školy, nebo je chroupat jen tak doma k odpolední kávě. Domácí koláček navíc znamená jen výhody, sami totiž ovlivníte jeho složení. Díky jednoduchému postupu můžete do pečení zapojit i děti.

Pokrm vhodný při potížích žaludečního katatru.

Recept na mleté hovězí maso vhodný pro dietu aplikovanou při prudkém střevním kataru.

Rozkaz zněl jasně! Upéct ZDRAVĚJŠÍ variantu narozeninového dortu jedné malé treperendě k jejím sladkým “osminám”. Dvoupatrový cheesecake plný ovoce a barev až oči přecházejí! A pak, že dorty pro děti nemohou být barevné a zábavné i bez použití chemikálií, barviv a různých dalších aditiv. Po dortu se prý jen zaprášilo. Tak si ho také užijte!

Další ze zdravých receptů z dílny NATURHOUSE. Jde o ve formě upečený moučník z pudinku, cereálií FIBROKI, mléka, vejcí, medu a jablek.

Ve spolupráci s Herou a blogerkou Elly byly připraveny 4 skvělé recepty. Toto je jeden z nich. Jedná se o velice chutnou bábovku, která nejen skvěle chutná, ale také zaujme svým designem.

Podáváme jako studené pohoštění s pečivem a pivem.

Tato vitamínová bomba má skvělé účinky na lidský organismus. Nejenže mu dodává energii, vitamíny a spoustu vlákniny z rozmixované dužiny plodů, slouží ale také k očistě organismu od škodlivých látek, neboli k tzv. „detoxu“.

Těstoviny se špenátem a kuřecími kousky.

Majonéza připravená pomocí mixéru, barevně je zelená díky bylinkám.

Vhodné do sladkých nákypů a moučníků, do pudinků, piškotů apod. Chutí opravdu trochu připomínají fíky, takže je můžeme podávat i jako sladký pamlsek k vínu.

Tato studená omáčka má široké uplatnění. Podáváme ji ke ztraceným vejcím, grilovanému masu, ale například i k vařenému hovězímu či k rybě. Zelenou omáčku míval v oblibě slavný německý básník, spisovatel a vědec, autor proslulého básnického dramatu Faust, Johann Wolfgang Goethe. Recept je z receptáře Goethovy matky z roku 1818!

Studená omáčka vhodná na přípravu masového fondue.

Na Zelený velikonoční čtvrtek se hodí například i tato jarní polévka plná vitamínů, která je opravdu pěkně zelená. Servíruje se ozdobená zakysanou smetanou.

Polévka z cibule, špenátu, kopřivy, jitrocele a pažitky, s vložkou chlebových knedlíčků.

Snídaně může být i tekutá. Připravte si pomocí mixéru zdravý nápoj plný vitamínů a skryté energie z listů kopřiv, jablka, hrušky, medu a vody.

Podáváme k vařenému květáku, nebo brokolici, rybě, kuřeti, nebo touto omáčkou můžeme přelít vařené brambory. Lze ji také použít jako zálivka na saláty z čerstvé zeleniny.

Na pánvi na másle orestované fazolové lusky spolu se šunkou a kořením.

Pokrájené zelené fazolky, uvařené doměkka, servírované v husté smetanové omáčce.

Šátečky z listového těsta plněné fazolkami, strouhaným sýrem a rozmarýnem, sypané sezamovými semínky, upečené dozlatova.

Povařené fazolky sterilované spolu s křenem.

Povařené fazolové lusky servírované v husté smetanové omáčce spolu s orestovanými kolečky maďarské omáčky.

Zelené čerstvé, nebo i zmražené fazolové lusky podušené spolu s jarní cibulkou, dochucené solí, pepřem a případně i slaninou.

Polévka ze Španělska servírovaná vychlazená.

Tyhle vláčné kokosové sušenky bez přidaného cukru vás rozhodně mile překvapí. Navíc jejich příprava nezabere skoro žádný čas a výsledek stojí za to.

Uvařené zelené nudle zalité smetanovou omáčkou s houbami.

Na tento recept používáme nedozrálé a dosud zelené ořechy menší velikosti se zelenou vnější částí, tzv. rubinou, u kterých není ještě vyvinuta skořápka a celý obsah plodu je při vpichu zcela měkký. Takto zavařené ořechy se konzumují jako kompot.

Pesto je vynikající k dochucení pokrmů, především těstovin.

Přestože vysoké letní teploty omezují náš apetit a hlad není tak velký, je třeba do sebe dostat vitaminy. Smoothie je v takovém případě ideální, protože zároveň osvěží.

Kouzlo smoothie je v tom, že si ho můžete pokaždé udělat z jiných surovin. Listy salátu nahradit například listy špenátu, broskve zaměnit za banány a pod. Inspirujte se tímto receptem, ale nezapomínejte, že do nádoby mixéru můžete hodit i jiné suroviny, než které jsou v tomto receptu! Prostě improvizujte, případně si umixujte smoothie podle stavu vaší ledničky či spíže. :)

V troubě upečené stromečky krásně zbarvení díky čaji Matcha do zelena.

Inspirujte se i tímto receptem na detoxikační smoothie od České veganské společnosti. Je umixované z jablka, banánu, ovesného mléka, zázvoru a kadeřávku.

Uvařené těstoviny přelité omáčkou z hrášku, šunky, cibule a dalších ingrediencí.

Zdravé velikonoční recepty: Na zelený čtvrtek, zelená! Tip na velikonoční veganské cukroví z dílny webu www.blendea.cz.

Jednoduchá úprava zeleniny nakrájené na dlouhé hranolky z francouzské kuchyně podávaná s oblíbenými dipy nebo omáčkami. Kdo je zastáncem zdravé výživy, může vyzkoušet takto servírovanou zeleninu například o Silvestra. Recept je orientační, fantazii se meze nekladou!

Cuketa, žampiony, jarní cibulka a rajčata na grilu, proložené bazalkovým pestem a omáčkou z vlašských ořechů, ricotty a česneku.

Orestovaná zelenina spolu s výhonky manga a hubami shiitake.

Povařená zelenina naložená do sladkokyselého nálevu a pak sterilovaná.

Polotovar vhodný jako zeleninový základ pro přípravu bramborového salátu.

Zeleninový polotovar vhodný jako základ do svíčkové.

Na cibulovém základě podušené papriky, rajčata a okurky, dochucené koprem a smetanou.

Mražená zeleninová směs povařená, smíchaná s kostičkami různých druhů sýrů, jogurtem a dalšími ingrediencemi.

Vaječné omelety servírované naplněné podušenou zeleninou.

Nastrouhaná, nebo pokrájená a umletá kořenová zelenina spolu s cibulí, květákem, petrželovou natí a česnekem, smíchaná se solí, vhodná jako polotovar na přípravu omáček nebo polévek.

V sladkokyselém nálevu sterilované cherry rajčátka, okurky, cibulky, česnek, bylinky a koření.

Kořenová zelenina naložená v nálevu z vody a soli, sterilovaná, vhodná jako polotovar například na přípravu omáček, polévek, skvělá je i pod maso apod.

Brambory s kedlubnami promíchané s rozškvařenou slaninou a strouhaným sýrem, polité pivní omáčkou, v troubě zapečené.

Rozkrojená bageta namazaná taveným sýrem, obložená salátovou okurkou, kolečky ředkviček a listy hlávkového salátu, dochucená jogurtovým dresingem.

Salát z hlávkového salátu, žampiónů, rajčátek, papriky a krůtí šunky, dochucený zálivkou.

Čalamáda ze zelí, cibule, okurek a paprik.

Zeleninová polévka vhodná ke konzumaci při celkovém detoxikaci organismu.

Nastrouhané brambory smíchané s podušenou kapustou a dalšími ingrediencemi, okořeněné a zapečené v troubě do červena.

Rozmixovaná podušená zelenina smíchaná s plnotučnou hořčicí.

Hořčice vyrobená ze zelených rajčat, hlávkového zelí, celeru, paprik, feferonek, cibule, hořčičných semínek, cukru a octa. Je výborná k pečeným masům, ale též k minutkám a smaženým pokrmům.

Brambory, papriky, cibule a rajčata pečená na jehle.

Když se kouknete na fotku receptu, možná se vám vybaví slovíčko „wrap“. I tak bychom mohli nazvat naše kapsy plné sezónní zeleniny. My jsme použili čerstvá rajčata, okurky, papriku a červenou cibuli. Jestliže vám roste na zahrádce třeba řapíkatý celer, klidně ho tam přihoďte. Příprava placek není složitá, ale už vyžaduje trochu kulinárního umění. Nenechte se však odradit, i když s vařením teprve začínáte. Třeba budete mít začátečnické štěstí. Nechte si chutnat.

Ze zeleniny, brambor a libového masa umixovaný pokrm pro naše nejmenší.

Tuto omáčku, původem ze Španělska, podáváme k masu a rybám.

Povařená omáčka z rajčat, cuket, jablek, cibule a dalších ingrediencí, sterilovaná.

Povařená zelenina vyskládaná do formy spolu s rozmixovaným masem, ve vodní lázni v troubě uvařená, servírovaná vychlazená, nakrájená na plátky. Zajímavá alternativa studeného předkrmu vhodného například na sváteční velikonoční stůl.

Paštika připravená ze sýra žervé, lučiny, karotky, brokolice a dalších ingrediencí.

Letní recept doplněný jedinečnou ingrediencí – kvalitním dressingem od Spaku. Připravte si lehký oběd nebo večeři podle tohoto receptu a nezapomeňte si ve svém oblíbeném obchodě koupit, v tomto případě, bylinkový dressing.

Vyzkoušejte neobvyklou variantu oblíbené pizzy, která neobsahuje ani špetku mouky a děti si ji určitě zamilují. Navíc se na její jednoduché přípravě mohou sami podílet.

Smetanově nažloutlá polévka jemné vůně a chuti.

Tato polévka je vhodná i pro pacienty trpící infekční žloutenkou.

Zeleninová polévka vhodná pro děti mladší jednoho roku.

Polévka z anglické slaniny, fazolek, květáku, česneku, cibule, pórku, mrkve a dalších ingrediencí, servírovaná posypaná nastrouhaným sýrem.

Bramborová polévka s vložkou zmrazené zeleniny, ochucená česnekem a majoránkou, zjemněná mlékem.

Nastrouhaná zelenina, opečená na másle, povařená zalitá vodou, polévka servírovaná s drožďovými knedlíčky zavařenými přímo v polévce.

Polévka z podušené zeleniny opečené na slanině, podávaná s vložkou drožďových nočků.

Polévka z mrkve, chřestu, česneku, bazalkového pesta a jogurtu, zdobrená čerstvými bylinkami.

Ve vodě povařené orestované kousky mrkve, kedlubny, celeru a pórku, polévka okořeněná, doplněná o hrášek, servírovaný s kapáním z polohrubé mouky, vody, soli a vejce.

V osolené vodě povařené luštěniny, měkké dovařené s brambory, mrkví a krupicí, suroviny rozmačkané vidličkou, servírované s nasekanou petrželkou.

Polévka z jarní zeleniny, česneku, koření a vařené rýže, servírovaná posypaná nastrouhaným parmazánem.

Dušená zelenina ve vývaru s vložkou z rýže.

Polévka z půlky květáku, čtvrtky celeru, pórku, petržele, mrkve, kostky bujónu a koření, s vložkou rýže a nastrouhaného sýra.

Polévka z mrkve, petržele, celeru, kedlubny, hrášku, zelí a zeleninového vývaru, servírovaná ve vydlabaném bochníčku chleba.

Pomletá zelenina, povařená, mírně prochladlá dochucená hořčicí a pepřem.

Nadrobno nastrouhaná povařená zelenina, tedy přesně mrkev a celer, smíchaná spolu s nastrouhanou syrovou řepou, nadrobno pokrájenou okurkou, cibulí a natvrdo uvařenými vejci, vše spojené majonézou a dochucené kořením.

Rýže orestovaná na cibuli, v zeleninovém vývaru,s mrkví, hráškem a kukuřicí .

Na másle zpěněná nakrájená cibule restovaná s nakrájenou mrkví a hráškem, to vše podušené do měkka. Nakonec smíchaná s čerstvou nasekanou petrželkou a uvařenou rýží.

Povařená zelenina s kečupem, olejem, octem a cukrem, sterilovaná.

Takto zavařenou zeleninu stačí jen zbavit nálevu, odstranit koření a důkladně okapanou přidat k dalším surovinám na bramborový salát. Naložená zelenina dodá salátu, díky jejímu naložení spolu s kořením, další chuťový rozměr!

V podstatě jde o falešný tatarák z lilků (baklažánů), rajčat, masitých paprik, nasekaných bylinek a dalších ingrediencí. Směs se servíruje vychlazená, nejlépe na opečených toustech nebo plátcích bagety.

Zpracovat zeleninovou úrodu můžete i jinak než ji naložit do sladkokysela. Z cuket, paprik a rajčat si vyrobte domácí zeleninovou směs, která je vynikající třeba na topinkách. Když ji zavaříte do skleniček, můžete si křupavé topinky nebo bramboráky s vláčnou směsí dopřát, kdykoliv vás napadne. Pektin pomůže směs lehce zpevnit, takže se pohodlně roztírá.

Polotovar vhodný jako základ pod pečené nebo dušené maso.

Lehká zeleninová směs s tyčinkami Surumi.

Rajčata, lilek, zelené fazolky, cibule, česnek a provensálské bylinky krátce restované a servírované s vaječnými nudlemi.

Na nudličky nakrájená zelenina opečené na oleji, promíchaná s mozzarellou, bazalkou a nasekanými mandlemi.

V půlce papriky naservírované hranolky zeleniny, olivy a rajčátka, ozdobené koprem nebo jinou bylinkou.

Krém z uvařené cizrny se šťávou z půlky citronu, půl stroužku česneku, několika listů petrželky a máty a 3 lžic panenského olivového oleje, osolený, do krému se namáčí sezónní zelenina. Vynikající je mrkev, malé cukety, pórek, rajčata, řapíkatý celer, fenykl, listový salát, cibule apod.

Recept z francouzské kuchyně, v překladu zeleninový hrnec, zelenina se dusí ve vlastní šťávě a vynikne její chuť a vůně, někdy se zelenina podlévá bílým vínem, prakticky můžeme použít všechnu zeleninu, co pěstujeme na zahrádce, nebo máme rádi a zakoupíme v obchodě. Jde o jednu ze stovky možností, jak připravit casserole. Pokrm je vhodný pro vegetariány a zastánce zdravé výživy.

Nejoblíbenější jídlo v Alžírsku a Tunisku.

Další variace na slavné indické curry. Bezmasí pikantní pokrm, který ale určitě bude chutnat i masožravcům!

Variace na indické vegetariánské kari. Zeleninové kari připravené z podušené zeleniny, čočky a dalších dobrot, servírované ozdobené ochuceným jogurtem.

Jedna z variant na chutné čatní z rajčat, paprik, chilli papričky, cibule, česneku, koření, octa a soli.

Pokud máte rádi zeleninu, tahle chuťovka na silvestrovském stole nesmí chybět. Kombinovat můžete snad všechnu zeleninu, kterou doma najdete. Vsadíme se, že tyhle křupavé chipsy se Nového roku nedočkají.

Chlebíčky s pomazánkou, okurkou a vejcem.

Chlebíčky z cukety, olivového oleje, vinného octa ….

Zajímavá varianta jednohubek, tyto jsou připravené z okurkového podstavce, na který je pomocí párátek nebo zdobítek napíchaná zelenina spolu se sýry.

Karbanátky ze zelí, brokolice, ovesných vloček a dalších ingrediencí, usmažené dozlatova a servírované s tvarohovým dipem.

Ideální recept pro vegetariány, ale tyto zeleninové karbanátky se sýrem u nás doma chutnají i nám masožravcům!

Pomletá zmrazená zeleninová směs smíchaná s dalšími ingrediencemi, usmažená ve tvaru kroket.

Okořeněné smažené krokety z povařené zeleniny, vepřového masa ve vlastní šťávě a dalších ingrediencí.

Směs z paprik, rajčat a cibulí, zavařená jako polotovar pro přípravu teplého zeleninového nebo i masového leča.

Zeleninové lečo je vhodným pokrmem při redukční dietě. Jedna porce je cca 1170 kJ.

Klasický recept na lečo se zeleninou a klobáskami.

Podušená zelenina smíchaná se sýrem, vejcem a petrželkou, osmažená na oleji ve tvaru lívanců.

Vařené nudle spolu s mrkví a cuketou, servírované polité ořechovou omáčkou, posypané pažitkou.

Recept na bezmasý pokrm z Ruska.

Těsto z nastrouhané zeleniny, usmažené dozlatova ve tvaru placiček.

Těsto z mrkve, cukety, cibule a dalších ingrediencí, usmažené dozlatova ve tvaru placiček.

Placičky, připravené podle tohoto receptu, chutnají výborně teplé i studené. Jde o směs z květáku, mrkve a pórku nastavená vejcem, zahuštěná strouhankou. Vytvarované placičky pak obalené ve strouhance a usmažené pěkně dozlatova.

Recept z vegetariánské kuchyně z brambor, nastrouhané zeleniny a ovesných vloček. Vyzkoušejte tyto placičky, které určitě zaujmou i masožravce! Z uvedené dávky v receptu uděláme 8-10 placiček podle velikosti.

Tuto streetfoodovou dobrotu, kterou možná znáte z trhů a festivalů, si můžete připravit doma a ani nemusíte být nějací moc zkušení kuchaři. Jak název napovídá, jde o bezmasou variantu smažených placek, které si můžete dopřát například s hranolky McCain Crispers dochucené domácím bylinkovým dipem.

Pyré z brambor, mrkve, mléka a anglické slaniny s vejci.

Zelenina uvařená na skus, pak vhozená do vývaru zahuštěného jíškou, nakonec zjemněná smetanou, servírovaná s domácími jáhlovými kroketkami.

Předpis na vhodný pokrm při močových kaméncích ze solí kyseliny močové.

Uvařená rýže smíchaná s orestovanou cibulkou podušenou spolu s mrkví, paprikou, hráškem a houbami.

Podušená zelenina zapečená s mletým masem. Dvě porce mají 1139 kJ.

Ochucená vařená zelenina smíchaná s vepřovým masem ve vlastní šťávě, vytvarovaná do menších řízečků, obalená v trojobalu a umažená dozlatova.

Recept z indické kuchyně plný zeleniny a také chutí a vůní po exotických zemích. Existuje stovky variací, co dům v Indii, to nějaká jiná surovina.

Na nudličky nakrájené lilky, cukety a mrkve, pokapané citronovou šťávou, podušené podlité zeleninovým bujónem.

Špízy z rajčat, hub, bylinek a papriky, potřené ochucenou směsí, na grilu grilované, podávané s pepřovou omáčkou.

Zeleninové špízy mohou milovat i masožravci, zvláště, když je doplníme o chutné čtvrtky žampionů. Podáváme je jako hlavní chod, nebo jako přílohu právě ke grilovaným masům, pokud je připravujeme pro strávníky, kteří se bez masa neobejdou. :)

Těstoviny promíchané s paprikovou omáčko a orestovanou cuketou, servírované posypané opraženými oříšky.

Proužky čerstvé zeleniny nebo salátových listů namáčené v čedarové omáčce. Lehká svačina, která se bude líbit i dětěm.

Ve sladkokyselém nálevu naloženi špekáčci spolu s květákem, mrkví, zelím, celerem, paprikou a křenem.

Uvařené jáhly promíchané spolu s kapustou a nastrouhanou mrkví, usmažené pěkně dozlatova ve tvaru karbanátek.

Směs z kuřecího masa a zeleniny připravená ve woku, ke konci promíchaná s těstovinami. Recept inspirovaný asijskou kuchyní.

Těsto pokladené podušenou zeleninou, zalité smetanou smíchanou se strouhanými sýry a vajíčkem, v troupě zapečené.

Aspik s brokolicí, hráškem, mrkví a paprikou.

Aspik se zeleninovou náplní, ochucený sýrem, okurkami a vejci.

Aspik ze zeleninové směsi, lučiny a anglické slaniny.

Zelenina v aspiku je velmi dekorativní záležitost na prostřeném stole, a také skvěle chutná.

Pro někoho možná lehce neznámý název, který lze ale jednoduše přeložit: „Hluboká miska plná zeleniny“. Do tohoto receptu tak můžete využít prakticky veškerou zeleninu, kterou v tomto období můžete zakoupit jak v obchodě, tak na místním farmářském trhu. Během samotného nákupu jednotlivých surovin doporučujeme volit ty potraviny, které nesou na svém obalu logo kvality, jakými jsou například Klasa, Regionální potravina nebo BIO. Pak budeme mít jistotu, že kupujete kvalitní potraviny.

Bulgur je předvařená a nalámaná celozrnná pšenice. V oblasti Středního Východu je velmi populární a používá se například při přípravě pilafu, zeleninových salátů a masových jídel se zeleninou. Hodí se k přípravě kaší, jako základ zeleninových jídel, u nás ho můžeme použít všude tam, kde jinak využijeme rýži či kuskus.

Čím si obohatit téměř jakýkoliv pokrm? Maso, brambory, chipsy, tortilly? Poctivým zeleninovým dipem! V tom našem se skrývají rajčata, papriky, cibule, česnek, cuketa, lilek, mrkev, zázvor a z dochucovadel také jablečný ocet. Doporučujeme ten s poetickým názvem Zlaté jablíčko od Mgr. Evžena Uhra. Připravuje se podle rodinné receptury z jablek ze sadů v Bílých Karpatech. Než dorazí k vám na stůl, musí zrát 2–3 roky. Díky tomu, že není filtrovaný a ani pasterizovaný, si uchovává mnoho cenných látek. Jeho kvalita a chuť mu dokonce vynesly ocenění Regionální potravina ve Zlínském kraji.

Eintopf je německý pokrm, v překladu jídlo z jednoho hrnce. Většinou se připravuje s nějakým masem. Proč ho ale nepřipravit jen z brambor, zeleniny a zahustit pohankou? Vhodný pokrm pro vegetariány a při dietě.

V jednom hrnci připravená hustá zeleninová polévka nastavená několika druhy párků. Tento recept je z pořadu “Kluci v akci”.

Polévka plná zeleniny, servírovaná posypaná hoblinkami parmazánu.

Guláš z podušené zeleniny doplněný masovou vložkou.

Plátky usmaženého eidamu nebo tofu, obložené spolu se zeleninou v celozrnné housce.

Rozkrojené pečivo plněné horkou směsí dušeného lilku, cukety, rajčat a protlaku. Podávané s ledovým salátem, sypané sýrem.

Okořeněná zelenina nakrájená na menší kousky a pečená v troubě doměkka, servírovaná jako příloha.

Salát z nakrájené čerstvé zeleniny, s majonézou, dochuceným bílým jogurtem.

Špízy připravené z barevných paprik, mladých lilků, cukety a červené cibule, přelité zálivkou, grilované na roštu. Podáváme jako hlavní chod nebo zajímavou přílohu k masům.

Nápoj z kefíru, fenyklu, červené řepy a koření.

Z barevných paprik, okurek, karotky a cherry rajčátek připravený studený předkrm, servírovaný se sýrovým dipem.

Umixovaný nízkoenergetický nápoj ze zelniny plný vitamínů.

Směs hruběji nakrájené zeleniny, spojené šlehaným jogurtem a koprem, zdobený šlehačkou.

Jogurt promíchaný se šlehačkou s vložkou paprik, rajčat a pažitky.

Nevíte si rady, jak řepu v kuchyni využít a napadá vás snad jen tradiční zavařování v sladkokyselém nálevu nebo poměrně náročná příprava boršče? Věřte, že z řepy se dá vařit velmi snadno a rychle, ale také chutně, což by vám potvrdili i prvotřídní šéfkuchaři. V mžiku z ní můžete vykouzlit například tuto chutnou polévku.

Salát z kuskusu, špenátu, klobásy, rajčat a okurky, zalitý citronovou šťávou smíchanou s olejem, podávaný s vejcem na měkko.

Tento salát si oblíbíte pro svoji pikantní, ostrou a svěží chuť a to také díky Deku (konzervační směs na zeleninu), které se v receptu používá. V lednici vydrží 14 dnů, tedy pokud ho dříve nespotřebujeme, což je pravděpodobné! :) Podáváme jako přílohu k různým pokrmům.

Vločky s mraženou zeleninou a vejci.

Plátky brambor, mrkve, celeru, petržele, hermelínu a špalíčky slaniny upečené v troubě dozlatova.

Vařená zelenina smíchaná s vepřovým masem ve vlastní šťávě, přelitá omáčkou se sýrem, zapečená.

Listy salátu lollo biondo a lollo rosso promíchané s mladými listy špenátu, olivami, cherry rajčátky, polníčkem, případně s dalšími listy, jako s listy ledového salátu, endivií, roketou …, nakonec dochucené kolečky na tenko pokrájené cibule, kostičkami modrého sýru, pepřem, solí a sladkokyselou zálivkou.

Relish je ochucená zeleninová směs, která se používá jako doplněk hot dogů, burgerů či sendvičů. Má typickou sladkokyselou chuť a hrubší strukturu. Obvykle se připravuje z okurek, cuket, cibule nebo paprik. Jeho výrazná chuť zaujme při každé grilovačce. Je praktické lehce ho zahustit přírodním pektinem, který zajistí příjemnou stabilní konzistenci. Můžete ho zavařit do skleniček a mít po ruce kdykoliv během roku.

Z bešamelu a povařené, pomleté zeleniny připravená směs, vytvarovaná do tvaru karbanátků (mletých řízků), ty usmažené dozlatova obalené v rozšlehaných vejcích a strouhance.

Zeleninou nastavené mleté vepřové maso, ochucené kořením, obalené v trojobalu a usmažené jako mletý řízek.

Salát připravený ze salátové okurky, naťové cibulky, řapíkatého celeru, rajčat, paprik a ředkviček, ochucený jogurtovou zálivkou.

Salát z okurky, rajčat, mandlí, rukoly, polníčku a smažených cizrnových kuliček, pokapaný citronovou šťávou a olejem.

Salát z ze sterilovaného celeru, červené řepy, hlávkového salátu, jablka, ochucený jogurtovou zálivkou.

Svěží salát ze zeleniny a ovoce je spojen jogurtovou zálivkou.

Salát z čínského zelí a restované zaleniny, posypaný sýrem, podávaný s ochucenou jogurtovou záklivkou.

Salát se šunkou, žampióny, paprikou, kerblíkem a hlávkovým salátem.

Salát z pečeného nebo vařeného kuřete, celeru, jablek, majonézy a dalších ingrediencí.

Ledový salát promíchaný s cherry rajčátky a paprikou, ochucený olivovým olejem, pepřem a solí, servírovaný spolu s opečené kousky lososa a uvařenými, v troubě dopečenými kolečky polenty.

Lehký letní salátek z rajčat, salátové okurky, ledového salátu, papriky a dalších ingrediencí, servírovaný s tuňákem z konzervy.

Salát z konzervované zeleniny, natvrdo uvařených vajíček a dalších ingrediencí, servírovaný jako studený předkrm, třeba s banketním pečivem.

Listy ledového salátu smíchané s cherry rajčátky a salátovou okurkou, zelenina ochucená solí, pepřem a česnekovým dipem, servírovaná s vejcem uvařeným natvrdo, rozkrájeným na čtvrtiny a malou konzervou tuňáka v oleji. Svačinový salát nakonec ozdobený kolečky jarní cibulky.

Uvařené bílé fazole smíchané s uzeným kuřetem, rajčaty, tvrdým sýrem, cibulí a dalšími ingrediencemi

Plecko nebo ramínko podušené spolu s kysaným zelím i s nálevem, celerem, mrkví, rajčaty, …

Každé jídlo začínáme jíst očima. A právě proto je důležité zaměřit se i na to, aby svačiny oslovily nejen chuťové pohárky, ale také oči. Hravé a barevné svačiny mají vliv na to, zda je děti nadšeně spotřebují, či se ztratí v propasti aktovky. Máme tu pro vám recept na praktický, rychlý a chutný zeleninový sendvič, který můžete kreativně kombinovat pořád dokola a nikdy se neomrzí.

Špízy připravené z papriky, cibule, žampionů a hroznového vína, podávané se sýrovým přelivem.

Lehký fit recept z pečených paprik, červené čekanky, cherry rajčat, olivového oleje, bazalky a mozzarelly.

Baklažány – lilky zbavené hořké chuti, upečení v troubě, jejich dužina pak promíchaná s dužinou rajčat, dochucená kapary, zeleným pepřem, chilli omáčkou a dalšími dobrotami.

Pomazánka z tvarohu ochuceného nastrouhanou karotkou, celerem, nakrájenými rajčaty a dalšími ingrediencemi.

Zeleninový vývar z povařené brokolice, květáku, mrkve, celeru a kedlubny, s vložkou flíčků z bramborového těsta.

Základní vývar ze zeleniny a koření vhodný jako základ (polotovar) k mnoha dalším receptům.

Další varianta na zeleninový vývar určený k dalšímu zpracování. Tento vývar používáme jako základ zeleninových polévek, k podlévání dušeného masa, do omáček nebo na přípravu pokrmů ze zeleniny.

Polotovar k úpravě minutek.

Směs připravená ve woku (velké, hluboké pánvi s kulatým dnem) z červené čekanky, kompotového ananasu, rýže a dalších ingrediencí.

Zelený čaj aktivuje látkovou výměnu.

Zelený čaj servírovaný s usušeným zkaramelizovaným citrónem.

Tento nápoj z citronů, petržele a stébel řapíkatého celeru pročistí nejen ledviny, ale celý organismus. Navíc má hubnoucí účinky.

Grog ze svařené vody a zeleného likéru. Krajově se mu říká různě, například “Vítr z hor”, “Horká žába”, “Alpský vítr” …

Teplý alkoholický nápoj z vína a kiwi likéru.

Předkrm z baklažánů

Vaječný koňak pomalu nalévaný do zelené.

Salát z Finska výtečný k rybám!

Zelený salát servírovaný s pomerančovými filátky, sýrem a zkaramelizovanými ořechy, přelitý zálivkou.

Salát vhodný zejména pro děti starší jednoho roku.

Podušené brukvové zelí lahodné, sladkokyselé vůně i chuti.

Vepřové kostky dušené na cibulovém základě s nakrájeným zelím, paprikou a rajčaty.

Opečené a podušené kousky skopové plece, zapečené v troubě se zelím a rajčaty.

Zavařené zelí s cibulí a křenem.

Křenem ochucené zelí, naložené spolu s přípravkem Deko a dalšími ingrediencemi, nezavařené!

Zajímavá varianta přílohového zelí podušeného s plátky žampionů.

Předem povařená a pak nastrouhaná červená řepa podušená na kostičkách cibule. Dochucená octem, cukrem a solí.

Recept populární nejen v Albánii ale i v Turecku, Ukrajině …

Bílá až smetanově nažloutlá polévka typické vůně a chuti po kysaném zelí a bramborách.

Polévka z kysaného zelí, klobásy, uzeného masa a dalších ingrediencí.

Známý recept na polévku z Ruska a Ukrajiny.

Hutná zelná polévka nastavená sušenými hříbky a paprikovou klobásou, podávaná zjemněná kysanou smetanou.

Nastrouhané zelí povařené s kořením a konzervovanými rajčátky, před dovařením zahuštěné slabě opraženou moukou.

Paprikově narůžovělá polévka nakyslé chuti s masem.

Smetanově nažloutlá polévka typické vůně a chuti .

Smetanová polévka ochucená uzeným masem, klobásou, zelím a dalšími ingrediencemi.

Paprikově narůžovělá polévka přiměřeně nakyslé chuti.

Pomazánka z kysaného zelí, cibule, salámu, křenu a hořčice.

Kysané zelí pokrájené na menší kousky, povařené spolu s brambory, zahuštěné zlatavou jíškou.

Klasická hustá polévka z uzených kostí, kysaného zelí, brambor a dalších surovin, uvařená podle receptu Nadi Indruchové.

Hustá obědová polévka z uzených žeber, vývaru ze žeber, kysaného zelí, brambor a dalších ingrediencí.

Polévka z kysaného zelí, brambor, žampionů, cibule, koření a smetany.

Velmi vydatná polévka z vývaru z uzeného masa, hub, zelí, brambor, zakysané smetany a dalších ingrediencí.

Další varianta na chutnou obědovou polévku. Česká zelňačka s uzeninovou vložkou.

Hutná obědová polévka z kysaného zelí, hub, klobásy a dalších ingrediencí zahuštěná nastrouhanými brambory.

Polévka z kysaného zelí, paprikové klobásy zakysané smetany a dalších ingrediencí.

Jednoduchá varianta přípravy chutné husté obědové polévky, zelňačky s vložkou na pánvi opečených hub spolu s kolečky klobásy a zvláště ve vodě uvařenými kostičkami brambor.

Zelňačka připravená z kysaného zelí, brambor, uzené pečeně a dalších ingrediencí.

Říká se, že polévka je grunt a maso špunt. A my dodáváme, že zelí je plné vitaminů a zakysaná smetana plná chuti.

Bramborové šátečky plněné zelím, uvařené ve slané vodě, podávané omaštěné sádlem a sypané strouhankou.

Chutné staročeské placky z kysaného zelí a dalších surovin. Pokrm má mnoho obměn, základem je však vždy kysané zelí a mouka nebo nastrouhané brambory. Servírují se teplé k horkému čaji, chutné jsou však i studené, druhý den.

Na Valašsku vdolky zelím plněné.

Směs z bílého zelí, polohrubé mouky a dalších ingrediencí, promíchaná s kostičkami uzeniny, nalitá na plech vyložený pečícím papírem a v troubě upečená dozlatova.

Nakrájené zelí na krátké nudličky, podušené na orestované cibulce spolu s chilli papričkami a česnekem, ochucené nastrouhaným kokosem, mletým zázvorem a solí.

Čevabčiči z nastrouhaného červeného zelí, mrkve, mouky, vajec a dalších ingrediencí, obalené ve strouhance a usmažené dozlatova.

Bulky se zelím a kousky uzeného masa jsou skvělé jen tak, k pivu či vínu, ale stejně tak je můžeme podávat jako přílohové pečivo, ale pozor, přeci jenom mají svoji specifickou chuť a tak se nehodí ke všemu jako klasické slané pečivo.

Karbanátky z červeného zelí, cibule, vařených brambor, petrželky a vejce, usmažené v pánvi na oleji a másle dozlatova.

Povařené bílé zelí rozemleté společně s vepřovou kýtou, promíchané s vejcem, strouhankou, česnekem a kořením, obalené v trojobalu a usmažené na rozehřátém oleji dorůžova.

Knedlíčky ze zelí smíchaného s ovesnými vločkami, servírované obalené v opečené strouhance.

Přílohové knedlíky připravené z anglické slaniny, mouky, zelí a dalších ingrediencí.

Závitky z povařených zelných listů naplněné křenem, zavařené ve sladkokyselém nálevu.

Povařené zelné listy nakrájené na čtverečky, usmažené přelité palačinkovým těstem.

Placičky ze zelí, kuřecího masa, žampionů a dalších ingrediencí, usmažené dozlatova.

Základ na dietní zelný salát a tip na několik možností, jak ho obohatit a doplnit. Recept z dílny NATURHOUSE.

Jednoduchý a přitom velmi chutný recept ze Slovácka, který si určitě oblíbíte. Hotové zelné slíšky (šlíšky, slejšky) podáváme, v tomto případě, s kysaným zelím.

Spařené listy zelí plněné masovou směsí, opečené na cibulce a pak podušené doměkka.

Masovou směsí s rýží naplněné spařené listy zelí, zatočené do závitků, zapečené v troubě.

Zelné závitky baplněné šunkou a tvrdým sýrem, obalené v trojobalu, usmažené dozlatova.

Studený předkrm ze zatočených zelných listů potřených směsí ze sýra, mrkve, pažitky a ořechových jader.

Dušené závitky plněné masovou směsí, podávané spolu s omáčkou z rajčat, rajského protlaku a dalších ingrediencí.

Závitky ze zelných listů plněné plátky šunky a banánem, servírované s omáčkou z bílého vína, vývaru, rybízového džemu a smetanového sýru žervé.

Kynuté těsto plněné podušeným zelím, vytvarované do tvaru koláčků, které se zapékají v troubě. Recept z Jihlavska.

Placičky z brambor, zelí, cibulky, petržele a koření, usmažené dozlatova, servírované s jogurtovou studenou omáčkou.

Na dlouhé tenké proužky (sirky) pokrájená mrkev a řapíkatý celer, zprudka orestovaná na másle.

Povařené zelné listy zapečené spolu s mletým masem, hojně posypané sýrem v troubě.

Zapečený nákyp ze zelí, uzeného masa a dalších ingrediencí.

Svačinový salát připravený z půl hlávky menšího zelí, červené papriky, cibule, nožky libového párku, majonézy, nastrouhaného tvrdého sýra, cukru a hořčice.

Jednoduchý a výtečný salát bez přídavku cukru připravený z hlávkového zelí, ochucený olejem, octem a pak solí. Odleželý v chladu.

Jednoduchý salát z pěti surovin – kysané zelí, jablka, mrkev, cukr a olej. Zajímavá příloha k jídlu z masa i brambor.

Kysané zelí smíchané s nastrouhanými jablky a křenem, dochucené cibulí a olejem.

Ta práce s nastrouháním nebo nakrájením zelí opravdu stojí za to! Přílohový salátek připravený podle tohoto receptu je skvělý k různě upraveným masům. Hodí se také jako klasická obloha, součást hlavního chodu.

Salát z hlávkového zelí, mrkve a ananasu se zálivkou z majonézy a kari, servírované posypané rozsekanými ořechy.

Recept z Japonska na salát z čerstvého zelí, arašídů, cibule, papriky a feferonky, ochucený olejem, vinným octem, pepřem a solí.

V mixéru nasekané zelí spolu s chilli papričkou, petrželkou, mátou a cibulí, dochucené citronovou šťávou, solí a olivovým olejem.

Salát z hlávkového zelí, cibule, slaniny, cukru a citrónové šťávy.

Salát z hlávkového zelí, jablek a sterilizované červené řepy servírovaný se zálivkou z majonézy a dijonské hořčice.

Chutný, zdravý salát, vhodný jako příloha k různým pokrmům, ovšem lze ho servírovat i samotný, jako lehká večeře, či svačina například spolu s opečeným pečivem.

Nakládaná zelenina nesterilizovaná.

Zelí nakrájené na nudličky a ochucené zálivkou z hořčice a dalších ingrediencí.

Výborný salát nejen k pečenému masu, ale hodí se i k bramborovým opečenkám, smaženým nočkům, slaným plněným palačinkám apod.

Opravdu zajímavá varianta zelného salátu ochuceného, kromě jiného, hruškami a pistáciovými oříšky.

Tento zelný salát podáváme jako přílohu k masitým jídlům, nebo samostatně jako lehkou večeři s celozrnným pečivem.

Zelný salát ochucený jablkem a hroznovým vínem, přelitý zálivkou ze zakysané smetany a medu.

Recept připravila Michaela Šupáková z blogu “Cooking with Šůša”.

Vitamínová bomba, skvěle chutná jako příloha k masům!

Nakrouhané zelí promíchané s cibulí, mrkví a křenem, naložené v nálevu z přípravku Deko nebo Nova.

Přílohový salát připravený z nakrouhaného bílého zelí, na kolečka pokrájené cibule, nakládané kukuřice zbavené nálevu, octa, cukru a soli. Skvělý k pečeným, na pánvi opékaným, nebo grilovaným masům.

Nakrájené (nastrouhané) hlávkové zelí a mrkev, dochucené sladkokyselou zálivkou.

Salát z bílého zelí, mrkve a řapíkatého celeru, zakapaný citronovou šťávou a ochucený zakysanou smetanou smíchanou s nivou.

Zelí smíchané s cibulí, jablky, hroznovým kompotem, olivami …

Hlávkové zelí nakrájené na nudličky, s sterilovaným paprikovým salátem, dochucený cukrem, octem a olejem.

Nastrouhané zelí promíchané spolu s naťovou cibulkou a pomerančem, ochucené zálivkou.

Nastrouhané zelí smíchané se zálivkou, kousky pomeranče a kolečky pórku.

Hlávkové zelí nakrájené na nadličky, s prolisovanými rajčaty a s přídavkem citr.šťávy, soli, pepře a cukru.

Spařené zelí pokrájené na nudličky a smíchané s rajčaty a paprikami.

Jemně nastrouhané bílé zelí promíchané s rozinkami, ochucené majonézovou zálivkou.

Slaný závin z listového těsta naplněného směsí z kyselého zelí, maďarských klobásek a nakládaných hub. Z uvedené dávky připravíme dva záviny.

Slaný závin z listového těsta naplněného zelím, šunkou, měkkým salámem, sýrem a nakládanými houbami, v troubě upečený dozlatova, servírovaný nejlépe teplý, nakrájený na plátky.

V troubě upečený slaný závin z listového těsta naplněného sterilovaným sladkokyselým zelím promíchaným s kostičkami uzeného masa a kořením.

Krajová polévka z Orlických hor. připravená z kysaného zelí, vody, mléka a koření.

Sladká svačinka či dezert podle Ládi Hrušky, mírně upraveno naší redakcí.

Originální neapolský recept na smažené koblihy plněné a ozdobené pudinkovým krémem a třešněmi v sirupu.

Studená káva připravená z vychladlé překapávané kávy, pomerančového likéru, mletých lískových oříšků a vanilkového mraženého krému.

Recept z Dánska na chutnou zeleninovou polévku připravenou z brokolice, brambor, jogurtu a dalších ingrediencí.

Salát z pečené řepy, mozzarelly, rukoly a dalších ingrediencí.

Přes noc namočená čočka, uvařené spolu se zeleninou ve vývaru doměkka, nakonec nastavená samostatně uvařenou rýží, podávaná posypaná nastrouhaným sýrem.

Ačkoliv je v zimě grilování možná větší zážitek než v létě, vyžaduje také důkladnější přípravu. Nejen, že potřebujete gril s poklopem, ale také špetku trpělivosti. Grilu totiž v chladnějším období trvá déle, než se roztopí. Jakmile ho ale správně „rozfajrujete“ (ideálně na 180 °C), můžete začít grilovat.

Zavařovat se dá i v zimě! Připravte si výbornou vitamínovou marmeládu z exotického ovoce, například kiwi, mandarinek a medu.

Vydatná obědová polévka gulášového typu obohacená o zeleninu.

Na houby se dá chodit i v zimě. Kromě hlívy ústřičné a jidášova ucha roste v chladných měsících i chutná penízovka sametonohá. Sbírají se jen kloboučky, nožky jsou příliš tuhé. Mezi houbaři je penízovka sametonohá ceněná houba právě díky svému růstu v zimním období. Výborná je především do polévek, omáček, či salátů.

Houbová polévka plná vitamínů, připravená z kuřecího vývaru, pórku, cibule a především kloboučků zimní houby penízovky sametonohé, servírovaná s vložkou vařené pohanky.

I v zimě se dá zavařovat! Důkazem toho je tento recept na opravdu moc dobrou, vánocemi provoněnou, marmeládu.

Salát z čekankových puků, jablek, plátků slaniny, čekanky a oříšků, zalitý marinádou a ozdobený pažitkou.

Svačinový salát plný vitamínů, dochucený kořeněnou kyselou zálivkou z olivového oleje, vinného octa, pepře a soli.

Oběd do krabičky! Recept z elektronické i tištěné kuchařky “Recepty z Velké obědové bichle”. V rozpisu najdete suroviny na 4 porce.

Recept na zimní závin od Josefa Maršálka, mistra cukráře a pekaře, který krásně doprovodí například sklenka bílého vína Aurelius z vinařství Vinselekt Michlovský

Hustější polévka plná zeleniny. Jde o polévku plnou vitamínů, která nejen že je zdravá a skvěle zahřeje, ale dodá tělu v zimě tak potřebnou energii.

Na másle orestovaná cibulka s cukrem, vhodná jako příloha k zeleninovým salátům, případně k pečenému, ale i dušenému nebo grilovanému masu.

Cibulky naložené ve vinném octě, orestované na másle s medem, servírované jako příloha k různě upraveným masům.

Na pánvi opečené kapustičky, zprudka zchlazené ledem, zkaramelizované pomocí hnědého cukru, a pak prohřáté na pánvičce spolu s dalšími ingrediencemi.

Polotovar vhodný na přípravu sarmi, nebo jiných masových závitků.

Zelné listy prošlé kvasem vhodné jako příloha či součást mnoha pokrmů.

Vychlazené ovocné šťávy doplněné o tonik.

Kuřecí křidélka potřená sladkou marinádou, grilovaná na venkovním grilu dozlatova.

Rychlá salátová zálivka z dijonské hořčice, řepkového oleje, citronové šťávy a soli, vyrobená protřepáním ve skleničce.

Ať už se pustíte do přípravy jakéhokoliv pokrmu, nezapomínejte, že kromě samotného receptu je neméně důležitý i výběr surovin. A to platí i pro tento velikonoční recept na klasický mazanec.

Toto je snad nejjednodušší způsob úpravy kuřete, u nás velmi oblíbený. A s vařeným bramborem je to dokonalý obídek.

Uvařené brambory a další zelenina, vše opečené na oleji, servírované posypané nastrouhaným sýrem.

Míchaný koktejl ze žloutku, koňaku, citrónové šťávy a sirupu.

Polotovar na přípravu cukroví i cukrovinek.

Příprava moravského vrabce podle receptu Drahomíry Kořínkové ze Zlínska.

Recept ze Švédska.

Kostičky mrkve předvařené ve vodě, důkladně okapané, zmražené v mikrotenových sáčcích.

Nejstarší způsob konzervace ovoce, zeleniny, hub a také bylinek je sušení. Postupně byl tento způsob nahrazen zavařováním a zmrazováním. Zmrazování je dnes ve velké oblibě a právě bylinky se skvěle hodí právě zamrazit.

Zelené fazolové lusky nakrájené na dílky, zamrazené.

Jedna z možností, jak zpracovat větší množství hub, které nejsme schopni okamžitě upotřebit.

Nastrouhaný křen pokapaný citrónovou šťávou, zamrazený ve formě kostek.

Jednoduchá příprava kostky zmrazeného špenátu.

Česnekové výhonky můžeme uskladnit i na zimu. Jeden ze způsobů je jejich povaření, kdy vakuované uložíme do mrazáku. Používáme do asijských pokrmů, do polévek, na různé směsi, ale také samostatné, jako přílohu k masitým pokrmům, nahradí mladé zelené fazolky a ještě mají česnekovou příchuť.

Další možnost, jak si uchovat čerstvý zelený kopr na zimu.

V mixéru umixované maliny spolu s pomerančovou šťávou, vodkou, ananasovým sorbetem a pár kapkami sirupu z lesního ovoce.

V domácích podmínkách vyrobená smetanová zmrzlina.

V domácích podmínkách vyrobená zmrzlina s ovocem.

Doma vyrobená chutná zmrzlina s vložkou lesních jahod.

Doma vyrobená krémová zmrzlina ochucená vínem, s vložkou lesních jahod.

Zmrzlinové smetanové nanuky připravené z měkkého tvarohu, kysané smetany, ovoce, medu a pražených vloček Emco.

Kopečky zmrzlina servírované spolu s omáčkou ze zkaramelizovaných kousků rebarbory, šumivého vína, cukru, zázvoru, skořice a bazalky.

Carpaccio je oblíbený předkrm v podobě velice tenkých plátků syrového masa. Existují ovšem i jeho zeleninové či ovocné variace. Melounové carpaccio zkombinované s lahodnými zmrzlinovými „knedlíčky“ a sladkou omáčkou je hravým dezertem, jímž potěšíte oko i chuťové pohárky každého strávníka.

Ricotta dodá této zmrzlině krémovou chuť, oříšky vytvoří křupavou strukturu.

Delikatesa z jogurtu, bílků, cukru, vlašských ořechů a celozrnné strouhanky, ozdobená plátky pomeranče a mátou. Pokrm vhodný při nízkotučné dietě.

Piškotové těsto naplněné různými vaničkovými zmrzlinami, zamrazené.

Porce zmrzliny zalitá sodou.

Pečené placičky z mouky, oříšků, medu, brusinek a cukru, plněné zmrzlinou.

Nepečený dezert z mascarpone, zmrzliny a dalších ingrediencí, zdobený grilliášem.

Sorbet s arakem nebo třešňovou pálenkou, bílým přírodním vínem a pomerančovou nebo mandarinkovou zmrzlinou.

Míchaný nápoj z ovocné zmrzliny, koňaku, citrónové šťávy a malin.

Zmrzlina umixovaná spolu s černou kávou, mlékem a cukrem, servírovaná zdobená nastrouhanými ořechy.

Pohár plněný vanilkovou zmrzlinou smíchanou se sušenkami, přelitý horkými malinami ochucenými griotkou.

Pohár z kopečků vanilkové a jahodové zmrzliny, kuliček melounu, jablek a banánů, ozdobený müsli, javorovým sirupem a snítky meduňky.

Do letních veder se hodí jako dezerty také různé zmrzlinové poháry. Připravte svým hostům pěkný nášup kopečků zmrzliny, ten doplňte drobným sezónním nebo i mraženým ovocem a máte tu dezertní talíř plný ledových dobrot, který vaše strávníky určitě nadchne.

Tři vrstvy smetanové zmrzliny zamrazené ve tvaru dortu na sušenkovém základu. Tip na skvělý letní dort pro milovníky dobré zmrzliny ozdobený drobným sezónním ovocem.

Pečené hovězí maso podlévané šťávou z výpeku s vložkou nakládaných okurek.

Dušené hovězí maso podlévané šťávou z výpeku s vložkou vařených vajec, párků a nakládaných okurek.

Prošpikované hovězí maso podušené na cibulovém základě doměkka a podávané s omáčkou připravenou z výpeku.

Na sádle opečený prošpikovaný kus hovězího zadního nebo plecka, či krku, podušený doměkka v tlakovém hrnci spolu s dalšími ingrediencemi, servírovaný nakrájený na plátky, přelitý zahuštěnou omáčkou s vložkou kyselých okurek.

“Znojemská” je tradiční staročeský pokrm z prošpikovaného hovězího masa podušeného v celku ve vývaru spolu s dalšími ingrediencemi, servírovaného nakrájeného na plátky a hojně přelitého chutnou hnědou omáčkou s vložkou okurek.

Teplá omáčka s vložkou hovězího masa, okurek a vajíček uvařených na tvrdo.

Na elektrické pánvi orestované kousky kuřete, králíka a vepřové kýty, vše podlité vodou a podušené s cibulí, kořenovou zeleninou a zelím.

V celku podušené, slaninou prošpikované, hovězí zadní, nakrájené na plátky a podávané hojně přelité omáčkou s vložkou slaniny a sladkokyselé okurky.

Pomazánka z plísňového sýra, piva, okurek, rajčete, cibule a křenu.

Klasika z českých hospod minulého století. Plátky hovězího zadního nebo roštěnce orestované zprudka na oleji a podušené ve vývaru, servírované s omáčkou s vložkou okurky.

Recept na nakládané okurky ve sladkokyselém nálevu.

Salát připravený z vařených bílých fazolí, vajec uvařených na tvrdo, sterilizovaných okurek a cibule, ochucený rozmíchaným olejem s hořčicí, octem, cukrem, pepřem a solí.

Guláš z hovězího masa s vložkou nadrobno nakrájených okurek.

Kostky hovězího masa dušené na cibulovém základě s kořením, česnek doměkka a vložkou nakrájených okurek.

Kostičky hovězího masa podušené na cibulovém základě spolu s kyselou okurkou a kořením.

Rychlý guláš z kabanosu, či jiného točeného salámu, nebo také z vuřtů, či třeba párků, ochucený podobně jako klasická znojemská omáčka. Uzeninový guláš připravený podle tohoto receptu podáváme nejlépe s čerstvým pečivem.

Jako první se podával tento míchaný nápoj v barech v Hollywoodu. Skládá se z bílého, tmavého a zlatého rumu, kapky bitters, šťávy z limetky, pomeranče a grapefruitu.

Už několik let se šíří po internetu zrcadlová dortová poleva pod anglickým názvem mirror glaze. Jde o polevu, která se přelévá přes zmrzlý dort, nechá se chladit, pak se v ní odráží stíny i tváře lidí. Existuje i její mramorovaná podoba díky potravinářským barvám. V receptu sdílené video z YOU TUBE na dort mirror glaze!

Sníte o perfektním dortu a zákuscích, které budou všichni obdivovat nejen v ústech, ale už jen při pohledu na ně? Vyzkoušejte zrcadlovou polevu. Oblíbili si ji cukráři po celém světě. Maximálně fascinujícího efektu dosáhnete se zlatou edicí s přimíchaným zlatým prachem.

V horké vodě s octem a solí uvařená vejce.

Vejce vyklepnuté do rozvířené vařící vody s octem, uvařené, servírované na toustech, či jako součást snídaňového menu.

Chutný teplý předkrm ze ztracených vajíček servírovaných na opečených krajíčcích bílé veky, přelitých horkou omáčkou.

Z receptů našich babiček, ztracené vejce se smetanovou omáčkou s houbami a bramborem.

Koulelo se, koulelo, ztracené vajíčko, až se dokoulelo na krajíc dobře ochuceného chleba s žervé s čerstvě posekanou pažitkou a dočkalo se i podestýlky z listoví špenátu a rajčátek. Pokud milujete vejce, ale omeleta nebo volská oka už vás omrzely, dejte si z(a)tracené vejce. Chutná zatraceně dobře a není vůbec těžké ho připravit!

Míchaný nápoj ze slivovice, broskvového likéru nebo broskvové vodky, sirupu, jablečného džusu a citrónové šťávy.

Dezert připravený z chutného domácího piškotu zakápnutého likérem a zalitého žloutkovým a čokoládovým krémem.

Ochucené srnčí maso upečené doměkka, podávané s nevařenou omáčkou z brusinek, zavařeniny, vína a dalších ingrediencí.

Srnčí nebo zaječí maso s fazolemi a paprikou.

Ovocná studená omáčka zahoustlé konzistence.

Povařený zaječí předek nebo srnčí plecko pomleté s dalšími ingrediencemi, vše okořeněné, důkladně promíchané do paštikové směsi a pak sterilované.

Naše babičky využily v kuchyni opravdu vše, například právě kosti po myslivecké hostině. Recept ze staré myslivecké kuchařky.

Umletá pečená zvěřina smíchaná s dalšími ingrediencemi, podušená se smetanou a vínem.

Z dobře odblaněného hřbetu srnce, jelena nebo daňka připravené malé řízečky, pozvolna opečené na oleji, servírované s bylinkovým máslem, kolečky citrónu a petrželkou.

Marinované zvěřinové maso orestované a pak podušené, servírované s houbovou směsí.

Minutkově připravený srnčí hřbet, ochucený kořením a bylinkami, zprudka opečený na pánvi, pak chvíli pečený v troubě, servírovaný nakrájený na plátky podlitý omáčkou z výpeku.

Maso z kýty nebo krku, či tváří kance, ale třeba i jelena, srnky daňka a pod. nakrájené na kostky a podušené spolu s dalšími ingrediencemi, ochucené divokým kořením, které dodává zvěřině zvláštní nenapodobitelnou chuť.

Houby a zvěřina patří k sobě, obě suroviny z lesa skvěle ladí i na talíři. Guláš se smrži je lahůdka, maso můžeme použit srnčí, dančí, nebo jelení. V našem receptu, tedy i na fotkách, bylo použito dančí plecko.

Podušeném kostky zvěřiny (srnce, daňka, muflona …) spolu se zeleninou a dalšími ingrediencemi, servírované samotné, nebo s plátky čerstvého chleba.

Jemný salát ze zvěřiny, který s křenem a brusinkami vytváří nevšední kombinaci vůně a chuti.

Vývar z kančích kostí, srnčího masa, zeleniny a koření.

Zvěřinový vývar z kostí a kořenové zeleniny, servírovaný s vložkou krupicových knedlíčků a případně i se ztraceným vejcem.

Polévka ze zvěřinového vývaru, se zeleninou, doplněná pečeným svítkem ze žampionů, vajec, strouhanky a bylinek.

Ze zvěřinových kostí, kořenové zeleniny a koření připravený čirý vývar servírovaný jako polévka, nebo zcezený vhodný jako polotovar pro další použití.

Slaná i sladká varinata vrtipně připravených svačin pro vaše malé školáky. Překvapte své děti veselými svačinami nejen do školy, ale například i o víkendu.

Další tip na hravou dětskou snídani. Připravte svým malým školákům chutné zdravé lívance a proměňte je v malá zvířátka.

Veselé tousty opečené v toustovači, potřené nutellou, karamelovým krémem, nebo jen pomazánkovým máslem, ozdobené jako různá zvířátka a to pomocí čerstvého ovoce.


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.