





ČLÁNEK Z www.receptyonline.cz
85
Jedna z prvních hub, kterou najdeme na jaře. Hřib kovář je všestraně kuchyňsky upotřebitelná houba.
Latinsky:
Jedlý …....................... Hřib kovář je výborná jedlá houba vhodná i k sušení.
Doba výskytu: květen až podzim
Jedním z prvních rostoucích hřibů na jaře je hřib kovář. Nejčastěji ho lze objevit v podhorských a horských listnatých i smíšených lesích.
Základní poznávací rysy: Klobouk bývá světle až tmavě hnědý a třeň je pokrytý červenou „krupičkou“ na žlutém podkladu. U mladých plodnic nebývá tento jev plně rozvinut, takže bývá třeň červený. Po poranění dužina intenzivně modrá.
Podrobnější popis: Klobouk je kaštanově až tmavě hnědý, v mládí sametový, polokulovitý, většinou pravidelný, později polštářovitě rozložený, masitý, široký 50-200 mm. Stářím a pomačkáním až černá. Trubky jsou žluté, vysoké 10-30 mm. Jejich ústí jsou v mládí žlutá, později nachově až krvavě červená a po doteku či pomačkání se zbarvují do zelenomodra. Třen je vysoký 50-160 mm a tlustý 20-40 mm, břichatý, později protažený a dole ztlustělý, červenohnědý, nahoře s červenými, velmi drobnými šupinkami (zrnky, vločkami). Nemá síťku. Dužnina je sírově žlutá, na řezu nebo lomu se ihned zbarvuje do zelenomodra, ale po chvíli se odbarvuje do šedožluta. Má příjemnou vůni i chuť. Výtrusy jsou velké 12-18 x 5-5,5 um, elipsoidní, hladké, žluté. Výtrusný prach je olivově hnědý.
Záměna je možná za hřib koloděj, který má však na třeni síťku, a za hřib kříšť, který má také síťku, ale na víc žluté rourky a odporně hořkou chuť.
Menu články
Anketa
Vtipy
Jeden opilec si zkrátil cestu domů přes hřbitov. Tam však spadl do vykopaného hrobu a usnul. Ráno se prochladlý probudil a nadává: "Sakra, to je zima." A paní, co o kousek dál pokládala kytičku na hrob, povídá: "Tak proč ses odkopal?" další anekdoty
Více gastronomických vtipů