REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Jídlo a ingredience

Medová historie v Čechách, historie hub, historie frgálů …

Historie frgálů

„Valašský frgál“ jinak také nepodařený koláč, vdolek, lopaťák nebo pecák.

Historie máku

Historie máku je dlouhá a složitá. Nejstarší nálezy máku pocházejí z mladší doby kamenné a byly objeveny ve švýcarských kolových stavbách.

Houby a jejich historie

První dochovaný traktát o houbách pochází ze 4. století př.n.l. Starořecký učenec Theofrastos, jemuž se říkalo „otec botaniky“, v něm popisuje žampiony a lanýže.

Jak to bylo s konzervací

Konzervované potraviny pro nás v dnešní době představují samozřejmost a obvykle jich máme několik v potravinové skříni jako takovou nouzovku, když zrovna v lednici není nic čerstvého. Velice oblíbenou záležitostí jsou především ryby v konzervě, které představují jednoduché a cenově dostupné řešení. Přinášíme vám informace o vzniku konzervace a vyvracíme mýty, které tradují právě o konzervovaných rybách.

Martinská husa – její historie

Nejlépe chutná, to se říká dodnes. Na Podhorácku martinská husa svou „kobylkou“ předpovídala, jaká bude zima. Když byla bílá, mělo být hodně sněhu. Byla-li namodralá, byla zima se sněhem, ale mírná, když modrá, byla zima deštivá. Na Třebíčsku nesměl kobylku dostat pes. Trhal by na jaře housata. Blána z nohy martinské husy bývala lékem na ozdobeniny. Vkládala se do boty, aby nohy nebolely.

Máslo za 10 Kčs, litr mléka za 2 aneb Jak se proměnily v čase ceny základních potravin v českých kuchyních?

Máslo, vejce, cukr, mléko či káva. To jsou jedny z nejpoužívanějších surovin a potravin v českých kuchyních. Zatímco za komunismu jejich cena nepřesáhla 10 korun československých, v dnešní době si je lidé mohou pořídit až několikanásobně dráž. Jak se vyvíjela cena těch nejzákladnějších tuzemských potravin, objasní specialista v oblasti maloobchodních a velkoobchodních prodejů Roman Mazák, předseda Družstva CBA CZ.

Medová historie v Čechách

Naše včelařství má bohatou tradici, která sahá do 11 a 12. století …

Pan Sandwich (Sendvič)

Sendvič byl vynalezen hrabětem ze Sandwiche. Zde naleznete základní historická fakta o tomto géniovi své doby.

Pikantní tajemství mleté papriky

Patříte mezi milovníky guláše a paprikových omáček? Pak jistě víte, že jejich základ je tvořen mletou paprikou. Dodává totiž pokrmům ten správný chuťový tón a krásnou vůni. Proto pro ni má téměř každá hospodyňka v kuchyni své místo. Ale víte o paprice víc než jen fakt, že se jedná o koření? Nevíte? Nevadí! Přečtěte si pozorně tento článek …

První, kdo vynalezl konzervaci potravin

V roce 1795 vypsal Napoleon odměnu ve výši 12 000 franků pro toho, kdo vynalezne metodu dlouhodobého uchovávání potravin. První, kdo vynalezl konzervaci potravin tepelnou sterilací pro potřeby francouzských revolučních vojsk, byl v roce 1810 francouzský kuchař Nicolas Appert.
Přejít na stranu:

reklama


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy