I když je jedlá, odpuzuje svým vzhledem a především zápachem. Je tak vzácná, že ji stejně nesbíráme!
Latinsky: Phallus hadriani
Jedlá ………………… Pro svoji vzácnost hadovku valtickou nesbíráme!
Doba výskytu: květen až říjen
Roste převážně na písčitých, šterkových a humózních stanovištích, nálezy jsou známy z jižní Moravy, nálezy z vinohradů, zahrad a Polabí kde je písčitý podklad, může parazitovat na kořenech rostlin, nejčastěji vinné révy.
Tvarově velice podobná hadovce smrduté, menších rozměrů, vajíčko je fialové, později narůžovělé, pach uvádí literatura nasládlý, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit intenzivně páchne chlorem, nebo jako přípravek SAVO (chlorový čistič).
Hadovka valtická je uvedena v Červeném seznamu jako téměř ohrožený druh, nálezy by se měli hlásit mykologickým pracovištím Praha nebo Brno, kontakty najdete na www.myko.cz.
Možná záměna:
Možná záměna za hadovku smrdutou (Phallus impudicus), má bílé až okrové vejce, intenzivně zapáchá po mršině a roste na jiných stanovištích než hadovka valtická.
Autor fotografií i textu: Dalibor Marounek































































































































































