Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Gastronomický slovník pojmů

V

V.S. (Very Special)

Je směs koňaků, z nichž nejmladší ze zákona zrál nejméně 2 roky, obvykle však déle. V současnosti kolem 5 let.

V.S.O.P. (Very Superior Old Pale)

Je směs koňaků, z nichž nejmladší ze zákona zrál nejméně 4 roky, obvykle však déle. V současnosti kolem 6 i více let.

Vafle - gofri(y)Vafle jsou z kynutého nebo i nekynutého těsta, pečené mezi dvěma železy v tzv. vaflovači, pocházející z Francie a Belgie. Podobně jako palačinky se konzumují samotné nebo ochucené marmeládou, šlehačkou ...
VaiskaufrJarmareční zloděj na Ještědsku podle K. Světlé.
Vajahit Vajahit plně nahradí vejce všude tam, kde je používáte. Vajahit je vhodný pro antisklerotickou dietu, protože oproti vejci obsahuje minimální množství cholesterolu. Zároveň snižuje energetickou hodnotu jídel. Základními složkami tohoto výrobku jsou sójová bílkovina, škrob, syrovátka, kukuřičná mouka a lecitin. Vajahit je vhodný jako stálý pomocník do kuchyně. Díky své jednoduché použitelnosti se osvědčil i při cestování. Mezi největší klady produktu Vajahit patří absence nákazy salmonelózou, nerozbitnost, dlouhá trvanlivost (i po otevření) a nižší cena než u vajec. Při použití Vajahitu k přípravě pokrmů má surovina velmi dobrou pojivost a žlutavou barvu - vlastnosti, které plně nahradí vejce.
VaječinaNa Hané smažená vejce na slanině podávaná s chlebem.
Vaječná sedlina

Je jemný druh zavářky do polévky.

Vaječné saláty

Základ těchto salátů tvoří hlavně čerstvá slepičí vejce natvrdo uvařená. Vaječné saláty podáváme buď jako předkrm, nebo jako samostatný pokrm.

VaječníkVe staročeské kuchyni vaječný koláč, svítek.
Vaječný koňak

Emulzní roztok připravíme mixováním mléka, kondenzovaného mléka, sušené smetany nebo šlehačky společně s čerstvými vaječnými žloutky, celými vejci nebo jen bílky ( pro ty, kteří vaječný žloutek zapovězen).

Vaječný koňak - lidové názvyslepičí potrat, žlutej Francouz, žlutej Frantík ...
Vanilka (Vanilla planifolia)

Též vanilinový cukr - Měla by se uchovávat v dobře uzavřené nádobě, neboť se její aróma rychle vytrácí. Používá se do pečiva, zmrzlin, krémů a podobně. Lusk je černý, proto často nacházíme ve vanilkové zmrzlině malé černé tečky.

Vanilková esenceZískává se z vanilkových tobolek, obsahuje alkohol. Používá se do sladkých pokrmů a krémů, dortů, cukrovinek, zmrzliny, pudinků a sušenek.
Vapeur (fr.)Francouzský výraz pro pokrm vařený v páře.
Vápník

Vápník patří mezi základní minerální prvky, jeho význam je obrovský.

VařajkaNázev pro vařečku na Podluží.
VařechaRegionálně i staročesky vařečka.
Vaření masa

Maso, které má zůstat šťavnaté, vkládáme vždy do vařící osolené, lépe však do vařícího vývaru z kostí nebo ze zeleniny. Vložení masa do vařící tekutiny utvoří na jeho povrchu ochrannou vrstvu, a tím se do značné míry zamezí unikání cenných látek z vnitřku masa. Potřebujeme-li však chutný vývar, pak maso vkládáme do vody studené.

Vaření mírným varem

Pomalé vaření, při kterém udržujeme tekutinu těsně pod bodem varu tak, aby se drobné bublinky tvořily pouze u krajů.

Vaření v pářePříprava pokrmu v hrnci, na mřížce, s malou dávkou tekutiny a přiléhající poklicí.
Vaření v páře, ve vakuu metoda sous-videKuchařská metoda, při níž se potraviny tepelně upravují v páře nebo vodní lázni, zabaleny (zavakuovány) ve vakuových sáčcích. Příprava probíhá při nízkých teplotách, obvykle pod 60 °C. Praktické využití je u přípravy řady druhů masa, např. hovězí roštěná, roastbeef, svíčková, kachní prsa, husí játra, masové rolády, mořské plody, ale i zeleniny jako červená řepa, chřest, mrkev atd. Následně lze takto upravené pokrmy uchovat ve vákuu až jeden týden připravené k okamžité expedici v bezvadném stavu. Cílem přípravy „Sous-vide“ je v maximální možné míře zachovat přirozenou chuť, vitamíny, minerální látky a texturu potraviny ... Více viz: Sous-vide (su:vi:d) - vaření ve vakuu
Vaření ve vodní lázniPříprava potravin v nádobě, která je ponořena ve větším hrnci s větší dávkou vody a tekutina se uchovává těsně pod bodem varu. Typické pro přípravu sladkých krémů či omáček. Ve vodní lázni se také peče v troubě, například paštiky.
Vareniky

Vareniky mohou být slané i sladké. Je to oblíbený pokrm ruské a ukrajinské kuchyně.

Varenje

Je druh zavařeniny. V Rusku se vyrábí po domácku i průmyslově.

VařivoZastarale pokrm.
VarmuřZastarale ovocná vařená kaše.
Varmuže, varmuž, varmužkaNa Valašsku sladká ovocná kaše s hrušek a jablek s mléčnou záklechtkou. Jí se teplá i studená.
Vasabi též wasabi

Japonský silně pálivý křen, zbarvený do zelena.

Vavřín pravý (ušlechtilý)

Vždy zelený strom nebo keř, jehož sušené listy se používají jako koření v kuchyni ( bobkový list) do dušených jídel, polévek, omáček, marinád a rybích směsí. Listy se nepoužívají čerstvé, ale sušené, protože jejich aróma je příliš pronikavé.

VazákProvaz k utahování dobytka na Ještědsku podle K. Světlé.
Včela medonosná

Apis mellifera - je významným opylovačem, výrobcem medu, mateří kašičky, včelího vosku a jedu.

VdolekNa Slovácku koláč.
Věci krámskéStaročesky v krámě koupené, které nedalo hospodářství, např. cizokrajné koření a ovoce.
VéčkoNázev pro poklici na Lašsku.
VécoNa Hané název pro vejce.
Vederaje

V litevské kuchyni druh jitrnic s nádivkou z krup nebo krupek, vepřového sádla, mletých vnitřností a smažené cibulky, na rozdíl od českých jitrnic se nevaří, nýbrž pečou 1 a půl hodiny v troubě.

Vedle libosti tvéStaročesky podle chuti, jak chceš.
Vegan

Vegetarián, který odmítá i vejce, mléko, mléčné výrobky a včelí med. Vegani jedí jen potravu rostlinného původu.

VeganiNejedí nic, co je živočišného původu.
Vegetarián

Člověk odmítající potraviny živočišného původu. Existují různé stupně vegetariánství podle důvodů, které k němu vedou.

VegetariániLidé, kteří nejedí maso.
Vejce

Jsou pro své všestranné upotřebení ve studené kuchyni potravinou velmi důležitou a pro lidskou výživu velmi cennou, neboť obsahují hodnotné bílkoviny (98 % využití), nerostné látky, 10 % tuků, vápník, fosfor, železo, hořčík a vitamíny A, B, D, a E. Žloutek obsahuje cholesterol a mnohem více tuku než bílek, který je téměř bez tuku a neobsahuje cholesterol.

vejcestudený předkrm
Vejce křepelčí

Jsou známou pochoutkou. Používají se stejně jako slepičí vejce. Říká se o nich, že obsahují méně cholesterolu. To proto, že jsou menší. Též viz křepelčí vejce.

Vejce pštrosí

Jsou asi 20 x větší než slepičí, takže jedno vejce bohatě stačí pro čtyřčlennou rodinu. Jsou velmi chutná.

Vejce slepičí

Slepičí vejce obsahují 30 % žloutku a 60 % bílku. Má bílou nebo hnědou skořápku a hmotnost asi 50 g.

Vejmrda (staročesky)Je octová omáčka s rozstrouhaným křenem a jablkem.
Velikonoce

Nejvýznamnější křesťanské svátky, připomínající smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Připadají vždy na první neděli po prvním jarním úplňku.

Veliký čtvrtekStaročesky Zelený čtvrtek.
Veliký půstVelikonoční půst, Velký pátek, nejvýznamnější sváteční dny vůbec.
Velouté

(V přesném překladu podle francouzského slovníčku je to sametový - jemný)., jinak je to název pro polévku nebo omáčku francouzské kuchyně. Častěji se setkáváme s polévkou. Rozdělujeme je na hnědé a bílé. Bílé pak na kašovité, krémové a velouté.

Velrybí maso

Po úpravě chutná jako hovězí, barva syrového masa je však tmavě hnědočervená.

Veltlínské zelené víno

Je hodně rozšířená odrůda vína na jižní Moravě a v malokarpatské oblasti na Slovensku. Vyznačuje se příjemnou kořennou chutí, je lahodné, plné, harmonické.

VepřekPrastarý název pro prase. Podle prastarých zvyků bylo zabití vepře obřad, který se soudil podle „hrdelního práva“ a teprve, když hospodář přečetl ortel a také vepřekovu poslední vůli, došlo k jeho zapíchnutí.
Vepřová panenská

Je sval, který je pod pečínkou (hřbetem). Patří mezi nejjakostnější části vepřového masa.

Vepřové karéVepřové karé neboli pečeni najdete mezi kýtou a plecí a jedná se o velmi kvalitní vepřové maso, vhodné pro přípravu minutkových jídel. Vcelku jej upravujte pečením a následně krájejte na plátky. Při tomto způsobu je dobré maso nejdříve opéct, aby se zatáhlo. Zabráníte tak vytékání šťávy, ztrátě živin a aromatickýh látek. Navíc nebude pečeně vysušená. Nasekáním masa na plátky i s kostí získáte kotlety - žebírka.
Vepřové maso

Velmi chutné a výživné, patří mezi nejžádanější a nejoblíbenější masa. Prase se dá sníst skoro úplně celé. Židé ani muslimové ale vepřové maso nejedí, protože ho pokládají za nečisté zvíře.

Vepřové palceVepřové palce - konce vepřové panenky.
VepřovinaStaročesky vepřové maso.
Vepřový palecPalec vepřového je část vepřové panenky oddělená od kýty.
Verjuice, vinná šťávaNefermentovaná šťáva z nezralých bílých hroznů. Používá se podobně jako červený vinný ocet nebo citronová šťáva k ochucení telecího masa, křepelek, hřebenatek, či křepelek.
Vermut

Italské dezertní víno z Piemontu.

Věrtel

Stará objemová míra. Jeho hodnota je asi 23,3 litru. Doposud se používá v chmelovém hospodářství.

VěrtuchNa Valašsku a Hané zástěra.
VeselkaNa Moravě svatba.
VespižStaročesky, přidej, vhoď.
Veverky, veveřiceBývaly vyhledávanou krmí nejen prostého lidu, ale i na panských hodokvasech, dělávala se z nich silná polévka a různá hlavní jídla.
Vídeňská káva

7g jemně mleté černé kávy, 1 sklenka studené vody, práškový cukr, 2 lžíce šlehačky.

Kávu uvaříme jako mokka. Vlijeme ji do sklenice na kávu s nožkou nebo do šálku, navrch ozdobíme šlehačkou a podáváme s práškovým cukrem. Na pravé vídeňské kávě si pochutnával i císař František Josef I., i císařovna Sissi. Pili ji z větších šálků a nesměla u ní chybět vychlazená šlehaná smetana.

Vídeňská melanž, káva z Rakouska

Do předehřáté kávové sklenice slijeme do dvou třetin vroucí kávu bez usazeniny a dolijeme horkým mlékem, které se ještě nevařilo. Doplníme vydatnou čepičkou z oslazené šlehačky a poprášíme jemně mletou kávou. Cukr na oslazení podáváme zvlášť.

Vídeňské jednospřeží

Silná černá káva z Rakouska. Jedná se o kávu se sladkou šlehačkou doslazenou cukrem krupicí.

Předem nahřáté kávové sklenice do poloviny naplníme horkou silnou kávou bez usazeniny a sklenice doplníme oslazenou šlehačkou. Povrch šlehačky ještě posypeme trochou cukru.

Vídeňský řízek

Kulinářský div rakouské kuchyně z telecího masa. Připravují se tak, že se naklepané a osolené plátky kýty obalují v trojbalu. Po usmažení se doplňují plátkem citrónu.

Vína

Jejich teplota při podávání – aby vynikly všechny dobré vlastnosti vína, je potřeba při podávání vína dodržovat správnou teplotu: u přírodních bílých vín 11 – 12°C. U přírodních červených vín 12 – 14°C. U dezertních vín 14 – 16°C. U šumivých vín 6 – 8°C.

Vinaigrette (franc.)

Octovo-zeleninový nálev ( zálivka), připravený z oleje, vinného octa a koření. Někdy se jí také říká francouzská zálivka.

Vinan draselnýKyselina vinná (kyselina 2,3-dihydroxybutandiová, někdy kyselina dihydroxyjantarová), funkční vzorec HOOCCH(OH)CH(OH)COOH, je bezbarvá krystalická látka, dobře rozpustná ve vodě, kyselé chuti. Kyselina vinná se používá zejména v potravinářství a vinařství. Dále se používá v potravinářství na výrobu šumivých nápojů a prášků do pečiva a v barvírenském průmyslu.
Vinařství Litoměřické

První zmínka o pěstování vína na Litoměřicku je z 10. století. Dokonce vznik žernoseckých sklípků je datován rokem 1252.

Vinařství mělnické

V 9. století se dcera Slavibora ze Pšova Ludmila stala manželkou knížete Bořivoje a v 10. století byl vystavěn hrad Civitas Melnic, který se stal vdovským sídlem českých kněžen. Ludmilu známe jako značku kvalitního vína, podávanou ve svým typických lahvích. Burgundskou révu dal na svazích u Mělníka vysázet Karel IV. Roku 1911 byla položena tradice vinobraní, která se tu konají každým rokem.

Vinařství moravské

Vinařství má na jižní Moravě již tisíciletou tradici a jeho počátky sahají do doby, kdy tam byly ve 3. století římské posádky. Dokazují to archeologické nálezy: pecičky hroznů v Mikulčicích a vinařský nůž z Břeclavska.

Vinařství roudnické

První zmínky o pěstování vína v okolí Roudnice nad Labem pocházejí z roku 1364. Město náleželo pražským arcibiskupům kteří se v duchu záměrů císaře Karla IV. snažili zřejmě o další rozšíření vinic.

VinegretStudená salátová zálivka z oleje, oliv, vinného octa, česneku, bylinek a rozmanitého koření. Používá se jako ochucení hlávkového salátu a jiné zeleniny servírované nastudeno.
Viněta

Nálepka na láhvi.

Vinná klobásaTradiční česká uzenina, příbuzná bavorské bílé klobáse. Vyrábí se hlavně z mletého vepřového masa a dalších ingrediencí, méně často se připravuje i z masa telecího. Vinné klobásky nejsou tepelně upravené, proto se musejí co nejdříve zkonzumovat. Většinou se opékají na pánvi ve tvaru spirálek, nebo se obalují v trojobalu a pak smaží v oleji. Vinné klobásky patří mezi tradiční české vánoční pokrmy. Další "sourozenec" vinné klobásky je klobáska smetanová.
Vinná kyselinaTato kyselina nebo její soli (vinany) jsou přítomny v mnoha rostlinách a ovoci. Používá se při přípravě nápojů a sirupů. Přidává se také do vína, je-li málo kyselé.
Vinný kámenVysráží se reakcí kyseliny vinné s draslíkem nebo sodíkem během kvašení moštu nebo v lahvovém víně, není závadou.
Vinný kámen - surovina v cukrářstvíVinný kámen, také kyselý vinan draselný, je bílý prášek získaný z usazeného vinného kamene uvnitř vinných beček při fermentaci vína (vinný kámen se napřed čistí). Není cítit a má nakyslou chuť. Chemický vzoreček je KHC4H4O6. V cukrářství se používá při šlehání bílků, které hodně nabydou a zůstanou tuhé. Proto se používá při pečení pěnového pečiva, pusinek a andělských dortů.
Víno archivní

Je špičkové víno, které si vinař dlouho uchovává ve svém sklepě. Pečlivě vybraná vína, dlouhodobě zrající v lahvích, které splňují předpoklad, že si i po letech zachovají své výborné vlastnosti.

Víno Chardonnay

Je považováno za francouzskou odrůdu pocházející z Burgundska, i když některé prameny udávají, že byla do Burgundska dovezena křižáky a pak rozšiřována cisterciány a benediktýny.

Víno dezertní kořeněné

Vermuty jsou dezertní vína doplněná výluhem z bylin a koření. Dělí se na bílé, červená a hořká, mají 4 – 16 % alkoholu.

Víno dolihované

Všechna vína, do kterých byl přidán alkohol. Ať před samotným kvašením nebo v jeho průběhu a nebo po jeho skončení. Obsah alkoholu je u těchto vín značný 16-24%.

Víno kořeněné

Jsou vína u nás známá jako vermut. Připravují se z hotových vín scelováním s výtažkem z bylin a koření. Nejznámějšími z nich jsou Cinzano a Martini, z francouzských St.Raphael.

Víno ledové

Připravují se z hroznů, které byly ponechány na keřích až do mrazu. Poté se sklidí a zmrzlé lisují. Vína takto označená jsou sladká vína.

Víno MarsalaMarsala je název vína vyráběného v oblasti kolem sicilského města Marsala a má status DOC (Denominazione di origine controllata). Domorodci pijí marsalu přírodní avšak vinaři exportují marsalu fortifikovanou (dolihovanou vinným destilátem). Charakteristika: Podávejte při teplotě 16°-18°C jako aperitiv. Výborně se hodí s pikantními či bylinnými sýry před hlavním jídlem. Bylo by ale velkou škodou nevychutnat si toto víno kdykoliv během dne nebo i na závěr jídla. Víno jantarové barvy s lehkou příchutí dubového sudu, kde po dobu minimálně 2 let zrálo. Víno Marsala se také používá v některých rizotách a hlavně při přípravě italského zabaglione.
Víno rakouskéPoužívalo se bílé i červené.
Víno řeckéStaročesky rozinky (hrozinky).
Víno rýžové

Používá se v orientální a především v čínské kuchyni a připravuje se ze zvláštní lepkavé rýže a pro svou zlatou barvu je známé jako „ žluté víno „ protože má barvu jantaru.

Víno stolní

Jsou to vína, která jsou připravována z více odrůd, které mohou pocházet z různých území. Tato vína ne etiketě nesmí nést označení původu a odrůdy.

VinoutkyStaročesky závitky.
Víno– klarety

Jsou bílá vína s růžovým odstínem. Vyrábějí se z modrých odrůd bez nakvašování. Víno bílé se podává při teplotě 12 - 14°C.

Vintage (vintáž)

Ročník nebo víno pocházející ze sběru deklarovaného ročníku.

VintířStaročesky vinný kámen.
VíraNádoba naplněná žhavým uhlím nebo vařící vodou, na které se pokládaly kovové mísy s pokrmy a to za dob Rudolfa II. Víra ji pak zahřívala a tak se udržovalo jídlo dlouho teplé.
Virgin kořenící směsHrubozrnná směs ostře kořenné chuti s černým drceným pepřem, paprikovými plátky, hořčicí, petrželí, cibulí a koriandrem na vepřové a hovězí maso, drůbež a ryby.
ViřtlářNoční prodavač opékaných párků, obvykle na Václavském náměstí opět druhé polovině 19. století. Prodej se zachoval do dnešních dnů.
Viskovka (old fashioned glass)

Sklenky bez nožky obsahu do 20 cl.Používá se na tzv. krátké míchané nápoje a lihoviny podávané s ledem (on the rocks).

Višně

Lidově vajksle. Dělí se na višně pravé a sladkovišně (hybridy třešní). Jsou ideálním ovocem při výrobě dezertů, koláčů a dortů. Připravují se z nich šťávy, sirupy, ovocné knedlíky, buchty, ovocné saláty, ovocné nádivky, pikantní omáčky, nakládají se do alkoholu, kompoty, želé, džemy a vyrábí se z nich likéry.

VišňovkaLikér z višní. Název višňovka je pojem slangový, tedy krajový, či místní. Vyrábí se naložením višní i s peckami, které se přelijí lihovinou, například žitnou, lihem, či rumem a nechají se 3-4 týdny stát. Často se dochucují cukrem a dalšími ingrediencemi. Po přecezení dostaneme chutný sladký likér vhodný jako aperitiv.
Višňový klíhStaročesky rosol z višní.
Vitaminizace

Přidávání vitaminů do výrobků, jež jsou v běžné technologii ochuzovány o přirozené vitaminy. Užívají se obvykle syntetické preparáty.

VitariániLidé konzumující pouze tepelně neupravené potraviny. Jí nejčastěji potraviny rostlinného původu, jako ořechy, ovoce ...
Vizovice

Město s tradiční výrobou lihovin ( Jelínek) navazující na rozsáhlé pěstování švestek.

VkydnoutStaročesky vhodit.
Vláčná strouhankaVláčnou strouhanku připravíme z den staré veky, kterou nastrouháme na hrubém struhadle, získáme tak načechranou hmotu z bílého pečiva.
VláhaStaročesky šťáva, tekutina.
Vláknina

Je druhem sacharidů, nezásobuje však tělo energií. Sehrává důležitou roli při správné činnosti zažívacího systému a zvyšuje pocit nasycenosti.

Vlaským, vlašským obyčejemStaročesky po italsku.
Vlašské bodláky

Vlašské bodláky neboli artyčoky jsou dobrý zdroj kyseliny listové a draslíku asi snižují hladinu cholesterolu asi zlepšují funkci jater.

Ať je podáváme teplé nebo studené, vcelku nebo jen oloupaná srdíčka, pokaždé budou artyčoky nejen vybranou lahůdkou, ale také dobrým zdrojem kyseliny listové a draslíku. Mnoho zastánců přírodního léčitelství má za to, že tato zelenina může i uzdravovat. Také vědci v tomto oboru zkoumali výtažky z artyčoku a zejména látku zvanou cynarin, která se nalézá v poživatelné části listů; výsledky napovídají, že cynarin nebo podobná látka obsažená v artyčoku může regulovat hladinu cholesterolu, zlepšovat práci jater a pravděpodobně má dlouhodobě příznivé účinky při onemocnění žlučovými kameny.

Vlástenní sítkoStaročesky žíněné sítko.
Vlastnosti rybího masa

Rybí maso je s vyjímkou tučných druhů, velmi lehce stravitelné, proto se hodí i jako dietní pokrm. Obsahuje řadu důležitých živin, jako jsou vitamíny zejména skupiny A a B, také řadu nerostných látek, důležitých pro lidský organismus. Mořské ryby jsou zdrojem jódu a některé tučné ryby i vitamínu D.

Bohužel rybí maso se, díky svému vysokému obsahu vody, rychle kazí. Také při tepelné ůpravě se často rozpadá a mno- ho lidí ryby nejí právě pro četnost kostí v masu obsažených. Také charakteristický rybí pach odrazuje některé strávníky od konzumace ryb. Tomu všemu se dá předejít správnou a vhodnou přípravou. Dobře upravené rybí maso je chutná a hodnotná potrava. Kvalita se ale liší podle druhu ryb, jejich stáří a stavu, velikosti i pro- středí, ve kterém ryba žila.

Vlašťovčí hnízda

Jsou jedním z velice účinných čínských afrodiziak, která se většinou konzumují jako polévka. Protože ve velké míře obsahují fosfor, posilňují tím milostnou touhu a také erekci. Hnízda s vlastnostmi afrodiziaka si stavějí ptáci zvaní salangány jedlé.

Vločky

Potravinářsky suché produkty s vysokým obsahem draslíku - vločky obilní, bramborové, kukuřičné ( angl. corn-flakes), vyráběné válcováním napařených zrn, poté sušené a mírně pražené. Významná vláknina.

VočepákVelký koláč z Beštína na Berounsku oboustranně mazaný.
VocetSe připravuje z ovoce podobně jako staročeská odvárka, kterou dříve hospodyně stejně jako černou omáčku vařily aspoň tři dny předem, aby proležením získala na chuti.
VochacholeŠišky z bramborového těsta podávané s mákem na jižní Moravě.
Voda

Chemická sloučenina, kapalina bez barvy, chuti a zápachu. Je nepostradatelná pro život organismů. Obsah vody v lidském těle činí 50 - 72 %. Člověk potřebuje denně pít 2 - 3 litry.

Voda růžovaStaročesky - červený sirup z jahod, malin a rybízu.
Voda skořicováStaročesky odvar ze skořice ve vodě.
Vodchlebáč (lidová kuchyně)Chlebové těsto, kmín a sůl. Z chlebového těsta vytvarujeme silnější placky, které potřeme studenou vodou a nožem nebo vidličkou na nich naznačíme mřížky, posypeme je solí a kmínem a ve vyhřáté troubě na plechu je upečeme. Dříve se vodchlebáče pekly v peci.
Vodka

Původní destilát z Ruska. Vyváží se do celého světa. Vyrábí se také v Polsku, Holandsku a Anglii. Tento jakostní destilát je vyrobený z bramborového lihu, kukuřice, ječmene a žita.

Vodka - lidové názvybílá smrt, bílá paní, Stalinovy slzy ...
Vodní lázeň

Nádobu s pokrmem vložíme do hrnce nebo kastrolu do poloviny naplněného horkou vodou, kterou udržujeme těsně pod bodem varu.

VodovkaVe staré lidové kuchyni polévka z kopřiv a libečku
Vodvářka, odvářkaStaročesky polévka nebo omáčka, ve které se něco vařilo, vývar.
Vokřín, okřínStaročesky mísa.
Volové masoStaročesky hovězí maso.
Volové očiStaročesky - volská oka.
VolupsieBrambory vařené ve slupce podávané s tvarohem, slaninou či jen se solí.
Vongola i vongole

V Itálii druh jedlého plže mušle srdcovky měřícího pouze asi 2,5 až 5 cm.

VoničkaVoňavé bylinky dříve pěstované na zahrádkách používané v kuchyni (kopr, majoránka, pažitka, petrželka, libeček, estragon, kerblík, meduňka, bazalka, saturejka a další).
VopelkyZ bramborového těsta vykrájíme kolečka, které pečeme na plátech horkých kamen. V míse rozmícháme mletý mák a moučkový cukr. Opečené placky potřeme rozpuštěným máslem, vhodíme je do mísy s mákem a cukrem a promícháme.
Vopenec, openecLidový název pro popenec břečťanovitý (bot. název Glechoma hederacea) – též openec.
VopychLidový název pro libeček.
VošafranitStaročesky okořenit šafránem.
VošouchRegionální název pro bramborák.
VošoufleBramborové lívance s droždím. Podávají se k zelí nebo sladké s povidly na Plzeňsku.
Vosrdí, osrdíStaročesky vnitřnosti.
Vostružné jahödkyStaročesky ostružiny.
VoženekNázev pro dožínky na Moravě.
VrabecPůvabné lidové pojmenování jedné jediné houby, čirůvky havelky.
VrányPřipravovala se z nich omáčka, stahovala se z nich kůže, aby nebyly hořké.
Vřesový medMá světle zlatou barvu. Původem je ze Skotska. Výrazně voní po bylinkách a chutí připomíná vřes.
VrkočStaročesky druh pleteného pečiva, dával jej při slavnosti Dlouhé noci „král“ „královně“.
VrkočniceV dřívějších dobách obchodnice s huškami.
VrzavkaPůvabné lidové pojmenování jedné jediné houby, čirůvky havelky.
VykydnoutStaročesky vyklopit.
VypařitVypít v brněnském hantecu.
Výpek

Šťáva s tukem vypečená z libovoleného druhu masa. Zalitím dostaneme šťávu.

VyslanitStaročesky, prošpikovat slaninou.
VyšlemovatStaročesky zbavit šlemu, vyčistit.
Vystružit v čisté vlázeStaročesky vyprat v čisté vodě.
VystuditStaročesky ochladit.
VyšumovatiStaročesky sebrat pěnu.
Vytáhnout z kůžeStaročesky stáhnout.
Vyza též běluha

Největší ryba z řádu jeseterů žijící v Kaspickém a Černém moři a ve velkých tocích do nich se vlévajících z řádu jeseterů o hmotnosti až 1 400 kg a délky až 9 metrů a poskytující kaviár.

VyžahnótVypít v brněnském hantecu.
Výživa

Nauka o některých stránkách látkové výměny, zejména o příjmu výživových látek, jejich účelu v organismu, přeměnách a využití.

VyžranýVýraz pro obézní na Hané.

reklama


Tiskneme obrazy na plátno, plakáty na stěnu a fototapety do bytu i kanceláří. Krásné obrazy a plakáty na míru dle Vašich požadavků.

Gastročlánky

Tip

Brandozz

Anketa

Jakou svačinku dáváte do školy svým dětem nejčastěji?

Načítám výsledky ankety, prosím čekejte...reklama

Gastrokalendář

1.5. - Pálení čarodějnic, Beltane (předvečer)

Tento původem keltský svátek se slaví v předvečer 1. května a na 1. května. V tento den nastává čas uctít život ve všech jeho nesčetných formách. Jde hlavně o svátek plodnosti doprovázený oslavou přírody a přinášením obětí divoké zvěři a přírodním živlům. Slaví se příchod jara a pálí se ohně na obranu proti čarodějnicím, což je zvyk podstatně novější, který přineslo křesťanství.

PředchozíDalší

celý kalendář


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy