REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rejstřík článků


V

Přijde do baru chlap se dvěma ženami – blondýnou a brunetkou a s opelichaným havranem na rameni. Poručí si 6x whisky. Jednu do sebe otočí sám, dvě ty ženský a zbývající tři ten havran. Takhle se to opakuje několikrát, když se barman osmělí a zeptá se ho, proč ten pták tak chlastá. Chlap na to: „To sem takhle jednou chytil zlatou rybku, která mi slíbila tři přání. Tak jsem si přál krásnou blondýnu a vtom tam stála. Pak jsem si přál krásnou brunetku a v tom jsem ji dostal. Pak jsem si řek, že by to chtělo taky pořádnýho ptáka, […]

Každý rok si 22. března, na Světový den vody, připomínáme nepostradatelnost této životodárné tekutiny, bez níž se žádný živý organismus nedokáže obejít. Tento den se tradičně pojí s řadou akcí, které upozorňují na potřebu udržitelného nakládání s vodními zdroji a zajištění její kvality a dostupnosti. Letos si ho vzhledem k epidemiologické situaci můžeme připomenout pouze v bezpečí domova, ale stále s privilegiem, které ani zdaleka nemají všichni obyvatelé planety – sklenkou čerstvé kohoutkové vody, která podléhá přísným kontrolám podle platných norem.

Doslova malý poklad našli v břiše 62 letého pacienta francouzští lékaři. Jak zjistili při operaci, nebožák, který si stěžoval na nadulý a bolestivý žaludek, v něm měl plno mincí, náhrdelníků a jehlic. Vše dohromady vážilo 5,5 kg.

V České republice rok od roku ubývá obchodů s potravinami. Za tento pokles může především situace na takzvaném tradičním trhu, tedy u obchodů s rozlohou do 400 m2. V posledních 16 letech jejich počet v tuzemsku klesl z dvaceti tisíc o více než třetinu. Zástupci maloobchodu za tím vidí mimo jiné špatný přístup státu.

Češi jsou nadále převážně národem masožravců, masné produkty pravidelně do svého jídelníčku zařazuje celých 69 % populace. Výrazně však vzrůstá počet těch, kteří maso či ryby konzumují pouze příležitostně. Dle dat z aktuálního výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nekonzumuje 6 % respondentů.

Díky makovým koláčům, buchtám, závinům a dalším dobrotám patří Česko mezi rekordmany ve spotřebě máku. Ve světě není použití máku v kulinářství příliš obvyklé. Někde je pěstování a užívání máku dokonce zakázané. Česká republika však zaujímá prvenství nejen v celosvětové produkci, ale i konzumaci potravinářského máku. Je však důležité rozlišit mák potravinářský a farmaceutický. V tom prvním případě je mák superpotravinou a jeho konzumace s sebou nenese žádná rizika, právě naopak.

V roce 2016 bylo v naší zemi legálně poraženo halal způsobem 113 625 zvířat, z toho 113 220 kuřat, 383 ovcí a 22 kusů skotu. Meziročně se tak počet poražených zvířat zvýšil o devět procent. Košer způsobem bylo proti tomu loni poraženo jen 1 233 zvířat, zhruba třetina předloňského počtu.

Mladé Britky drží evropský rekord, pokud jde o konzumaci alkoholických nápojů. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které zveřejnil v Londýně ústav Datamonitor. Britské ženy ve věku mezi 18 a 24 lety holdují alkoholu třiapůlkrát více než stejně staré Italky. Průměrná roční spotřeba Britek v tomto věku je 203 litrů alkoholu. Pesimistické výhledy odhadují, že do roku 2007 to bude už 242 litrů. V závěsu za Britkami jsou jejich německé vrstevnice se 189 litry a na třetím místě Nizozemky, které si průměrně dopřejí 107 litrů alkoholu ročně. Z průzkumu se rovněž zdá, že s postupujícím věkem Britky nabírají moudrost, protože průměrná […]

Také se vám stalo, že jste si spletli petržel s pastinákem? Není divu! Pastinák může skutečně na pohled připomínat tuto košatou bylinku, chuťově je ale velmi odlišný. V čem tkví jeho specifika, jak vybrat v obchodě ten nejkvalitnější a jaké recepty z něj připravit, se dočtete v našem článku.

PR - Absolut vodkaStejně jako na konci každého roku uvádí i letos Absolut na trh exkluzivní limitovanou edici. Ikonická lahev tentokrát patří prvnímu umělci, který kdy se značkou švédské vodky spolupracoval. Andy Warhol Edition vychází z originální malby vytvořené Andym Warholem přímo pro Absolut. Díky ní si dnes může vzít každý svého Warhola domů.

Do luxusního horského hotelu přijede elegantní pán s mladou pohlednou ženou. Poslíček je uvede do pokoje a ptá se: „Mohu pro vás ještě něco udělat?“ „To je všechno“ : odpoví muž. „A pro vaši ženu?“ „Jo, málem bych zapomněl, přineste mi pohlednici a známku“.

Přiběhne pan Novák z hospody a povídá hospodskému: „Honem, honem, dejte mi dvě deci rumu! Stará mi peče dort na narozeniny a zapomněla ho koupit.” „Dvě deci? Tak dvě…” odpoví hospodský, „a přinesl sis na to něco?” „Ne, na to jsem zapomněl…” „tak mi ho dejte do sklenky, já ho vypiju hned tady.”

A máme tu další anketu! Jaký je váš nejoblíbenější obchod s potravinami? Většina lidí řeší nákup potravin v blízkém okolí svého bydliště, popřípadě nakupuje tam, kde pracuje, ale stále věší oblibu má také objednávání zboží domů přes internet a to včetně surovin na vaření. Který obchod s potravinami preferujete právě vy? Hlasujte v naší anketě, ať se dozvíme, kde Češi v současnosti nejčastěji utrácejí peníze za jídlo.

35 letý Brit Paul Wilton si zakoupil v pobočce Marks and Spencer v Huntingdonu zabalené vegetariánské jídlo a v něm bylo maso, dokonce živé.

V krku kojence uvízl šperk za 40 tisíc. Malý Oliver Woodland (9 měsíců) doma velký poprask. Slupl totiž velký zásnubní prsten, jenž si jeho matka Claire odložila. Zděšení rodiče hocha rychle odvezli na pohotovost.

V některých místech už letos vyrazily hřiby kováře. Na fotografiích je úlovek našeho redaktora Dalibora Marounka, který ještě přikládá skvělý recept na guláš z kovářů, které jsou na něj ideální …

Věděli jste, že i muži mají svůj mezinárodní den? Ne, nezoufejte. Ví to málokdo. Dokonce ani většina z nich o tom neví. Přesto je to už 18 let, kdy se kromě Dne žen a Dne matek začal slavit i Mezinárodní den mužů a to 19. listopadu. Čím však v tento svátek, jehož smyslem je utužovat vztahy v rodinách a současně upozornit a připomínat kladné mužské vzory, obdarovat muže? Koupí kvalitního alkoholu – například té nejlepší skotské whisky – se určitě trefíte do černého.

Muž se ženou sedí v nóbl restauraci a popíjejí víno. Náhle pán pomalu sklouzává pod stůl, až definitivně zmizí pod ubrusem. Servírka se nakloní k paní, která se tváří jako by nic a zašeptá. „Madam, mám pocit, že váš manžel právě sklouzl pod stůl.“ Žena vzhlédne a nervózně říká: „Můj muž právě vešel do dveří“.

Další problém pro výrobce, který dostal před rokem rekordní pokutu za falšování medu. Podle Státní veterinární správy opět prodával nekvalitní med. Ten byl zahřátý na větší teplotu, než měl být, a pravděpodobně byl i nastavený.

Pán přijde do restaurace a objedná si polévku, ve které najde dlouhý, mastný vlas. Okamžitě si zavolá číšníka a povídá: „Pane vrchní, v polívce byl tenhle vlas!“ „ Jak je to možné?“ podiví se vrchní. „ Celému personálu přece při té úplavici všechny vlasy vypadaly.“

V řeznictví. „Jasně že dneska buřty chutnají jinak. Nemůžete očekávat, že každej den vyhraje toreador!”

Tuzemák se opět dostává do hledáčku Evropské komise, tentokrát se možná změní jeho složení. Rumové aroma, které se do něj přidává, podle analýzy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin může totiž způsobovat rakovinu. V případě zákazu by pak Česko podle ministra zemědělství zažádalo o výjimku.

Václav IV. uvítán před branami Remeše, korunovačního města francouzských králů.

Velmi vzácná houba rostoucí na podmáčených loukách a rašeliništích.

Roste na dřevě listnáčů i jehličnanů, někdy i na drobných větvičkách. Je jedlá, ale po delší tepelné úpravě!

Hlavně v nížinách, v listnatých lesích najdeme tuto jedlou václavku. Roste od července do listopadu.

Dříve byly všechny václavky určovány jako václavka obecná, nyní se v Evropě rozlišuje 5 druhů, z nichž pouze václavka obecná je podle svého vzhledu, zbarvení a mikroskopických znaků snadno určitelná. Ostatní druhy jsou někdy obtížně určitelné i pro zkušeného mykologa, zejména má-li k dispozici pouze starší plodnice.

Skvěle se hodí především na zavařování.

K typicky podzimním druhům hub patří václavky (Armillaria). Vyrůstají hojně právě koncem září kdy má svátek Václav. Václavky patří mezi parazitické dřevokazné houby, rostou jak na mrtvém, tak živém dřevě jehličnanů a listnáčů i dřevním odpadu ponořeném v zemi. Lesníci tuto houbu nemají v oblibě, jakmile se totiž usídlí na živých stromech, dost rychle a aktivně je zahubí. Dřevo napadené některými druhy václavek v noci chladně zeleně světélkuje. Dříve tak vyvolalo pověrčivý strach a nechalo vzniknout pověrám o bludičkách. Někdy se václavky, za studeného léta, objevují i v červenci a srpnu. Jedna z mála lupenatých hub, kterou houbaři berou na milost a často sbírají. Václavky mají mnoho lidových názvů jako hromadilka, honcula, kolopěnka, podpníček, podzimka, či fafrlinka.

Která z budoucím maminek by s hrůzou nesledovala svůj pozvolný nárůst váhy? Některé ženy se pak cítí ohrožené i ve svém vztahu a mylně se domnívají, že jejich protějšky je díky nadváze a vůbec celkové změně těla budou mít méně rády. Je to nesmysl, protože většině mužům připadá i těhotná, dobře udržovaná maminka přitažlivá a sexy. Nejdůležitější v těhotenství ženy je zdraví její a jejího budoucího miminka, pak kilo sem či kilo tam, nebo ne? Ovšem pozor! Velká nadváha nebo naopak nízká hmotnost ženy vzhledem k její výšce, může při těhotenství mít až fatální následky.

Výrobce uzenin Váhala spustil prodej limitované edice „sametové šunky“ k 30. výročí „sametové revoluce“. Prodejem šunky chce podpořit klub cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Těmto dvěma cestovatelům byla svoboda, pravda a přátelství velmi blízkým tématem.

Podívejte se, jak jednoduše připravit, nazdobit a naservírovat vejce uvařená na tvrdo. Video tip z Facebooku.

Už jste někdy jedli vaječňák? Tyhle lanýže jsou skvělá varianta, na to jak si dopřát více vaječňákové chuti (bez toho, abyste do receptu použili vaječný likér :)) Video recept z YouTube z kanálu: Iveta Holendová

Vtipně připravená teplá večeře za pár korun. Jde o kůrku chleba položenou na pánvi na orestovanou zeleninu a uzeninu, střed zalitý rozšlehaným vejcem, posypaný nastrouhaným sýrem, pokladený střídkou chleba, obrácený zapečený na pánvi … Nepochopili jste? Nevadí! Video vše jasně ukáže.

„Pane vrchní, já jsem si objednal vajíčka na měkko, ale ty, co jste mi přinesl, jsou úplně tvrdé!” „Víte, my za to skutečně nemůžeme. Vařili jsme je 20 minut a stále byly tvrdé…”

Valentýn je svátkem, kdy si konečně můžete udělat čas jen pro vás dva. Pokud nevyrazíte do restaurace na dobrou večeři, ale zůstanete v pohodlí a klidu domova, nezapomeňte se vybavit kvalitním přípitkem. Pro jedinečné chvíle vás dvou byla stvořena zamilovaná cava Anna de Codorníu Love. Dáváte-li před šumivým vínem přednost ginu, zkuste růžový Greenall’s Wild Berry Gin s infuzí malin a ostružin.

Svatý Valentýn, svátek lásky a všech zamilovaných! Chcete svou lásku naprosto dostat? Neotřelý dezert, cukrovinka či lahev dobrého vína je sázka na jistotu!

Ačkoli je máj lásky čas, nesmíme zapomenout ani na svátek všech zamilovaných, a to na sv. Valentýna. A protože láska prochází žaludkem, přinášíme vám pár tipu na večerní menu, kterým jistě svou polovičku očarujete. Pokud celé menu nestíháte připravit, rozhodně si připravte alespoň čokoládové košíčky se srdíčky. Ty se budou hodit každopádně.😊

Tip, jak by mohlo vypadat vaše valentýnké menu. Je to jen inspirace, přizpůsobte si slavností tabuli na Svatého Valentýna vašim chuťovým buňkám, nebo spíše mlsnému jazýčku vašeho partnera či partnerky! :)

Není žádnou novinkou, že láska prochází žaludkem. Program na romantický valentýnský večer se tak zpravidla pro většinu zamilovaných neobejde bez společné večeře. Pokud chcete pro svého partnera či partnerku vykouzlit valentýnské menu jako z té nejlepší restaurace a zároveň udělat něco pro naši planetu, nechte se inspirovat recepty od České veganské společnosti, na kterých si skvěle pochutnají i gurmáni z řad „masožravců“.

Že každý rok při této příležitosti chodíte na romantickou večeři? To je samozřejmě skvělé! Zkuste však letos svou drahou polovičku překvapit hned na úvod zamilovaného dne a připravte lehkou, ale přitom výživnou snídani až do postele. A protože správná snídaně by měla obsahovat dostatek kvalitních sacharidů, vlákniny a bílkovin, přinášíme vám čtyři tipy na snídaně z müsli.

… používá se především při přípravě sladkých jídel jako např. v pudincích, koláčích, nákypech a zmrzlin …

Mezi vzpomínkami z dětství, které se každému vybavují, jsou vzpomínky na Vánoce. Jsou milé sluchu i zraku, plné vůně a chutí, které nás provázejí po celý život. Rodinné teplo vánoc milujeme snad všichni, snad vyjma těch, co ho bohužel nepoznali.

Vánoce jsou nejkrásnějšími svátky v roce. Všude vládne klid, pohoda a dobrá nálada. Patří sem i čas strávený s rodinou u pohádek nebo u stolu plného tradičních vánočních dobrot. Pro lidi v dietě nebo pro ty, kteří právě zhubli a vysněnou postavu si chtějí udržet, může být sváteční hodování doslova kamenem úrazu. Hladovění k Vánocům ale rozhodně nepatří. Existuje možnost jak si vánoční dobroty užít plnými doušky.

Snailex - logoJe libo Šnečí kaviár, Vánoční šneci, nebo dokonce Šnečí játra? Šnečí kaviár, šnečí játra, šneky v bujonu, ulity a případně medvědí česnek, koupíte v e-shopu firmy Snailex. A jak šnečí speciality připravíte? No přeci podle našich originálních receptů!

Kulinářská stanice TV Paprika přináší bohatý vánoční program, jež opět nešetří nápady a návody na ty nejlepší dobroty. Inspirujte se novými recepty od samotného mistra – Jamieho Olivera, který ukáže, že i s jedním hrncem je možné nadělat mnoho parády. Chybět nebude ani oblíbená trojice kuchařů – Gordon, Gino a Fred, kteří se vydají oslavit Vánoce až za polární kruh. To vše a mnohem více, sledujte v prosinci na televizní stanici TV Paprika.

„Ty nejkrásnější svátky v roce by dle mého neměly být vůbec spojeny se stresem, melancholií či plýtváním. Měly by být o rodině a přátelích, o dobré náladě a také o výborném jídle, ke kterému naštěstí patří malý delikátní zákusek či cukroví,“ říká Josef Maršálek, cukrářský a pekařský mistr.

Cukroví, vánočka, zásmažka do zelňačky, kapr na másle, a dokonce i řízek… Bez „bílého zlata“ kuchyně se zkrátka o Vánocích správná hospodyňka neobejde! Do tradičních pokrmů patří poctivá klasika v podobě másla. Vsázely na ni už naše babičky… Jak je to ale s jeho vlivem na zdraví? A jaké máslo si vlastně vybrat?

Vánoční období je časem, kdy se rodiny spojují kolem stolu a vychutnávají si kromě výjimečné atmosféry také tradiční pokrmy. Oblíbená štědrovečerní a novoroční jídla, která jsou nedílnou součástí sváteční tabule, lze připravit důvěrně známými, ale také inovovanými způsoby. Touto cestou jsme se vydali i my: naše inspirativní menu, které vzešlo z lásky k tradicím a kvalitním surovinám s oceněním Regionální potravina, slibuje neopakovatelné gastronomické zážitky. Lokální suroviny dodají vašemu jídlu punc výjimečnosti. Pro naše recepty jsme proto zvolili produkty pyšnící se značkou Regionální potravina. Výrobky s tímto označením prochází pravidelnou kontrolou, díky čemuž si dlouhodobě udržují tu nejvyšší kvalitu. A kdy jindy si dopřát to nejlepší než právě v čase vánočním? 

PR - Kaufland ExquisitVánoční svátky se nezadržitelně blíží, a tak si mnozí z nás lámou hlavu, čím by potěšili své blízké. Zdá se vám kosmetika okoukaná, na oblečení či knihu si netroufnete a přesto chcete potěšit něčím originálním? Vsaďte na pochoutku, která potěší chuťové buňky – lahodné salámy v luxusním balení.

Tradiční štědrovečerní pokrm v podobě kapra či řízku s bramborovým salátem k období Vánoc neodmyslitelně patří. Vánoční tabule se ale rozhodně neobejde ani bez poctivé polévky. Alternativních receptů je v posledních letech všude plno. Co se takhle letos vrátit ke staré české klasice? Vsaďte na typické recepty našich babiček a připravte si rybí nebo čočkovou polévku, která vás v mžiku přenese zpátky do bezstarostných dětských let.

Letošní Vánoce se opět nesou ve znamení růstu e-shopů a posílení ecommerce. Spolu s tím roste tlak na dopravce, jejichž kapacity v období největší špičky často nestačí. E-shopy si proto zřizují vlastní provozovny a výdejny, které si zaváží svojí privátní páteřní logistikou a na pokrytí poslední míle využívají městské kurýry. Osobní kurýrní služba DoDo zaznamenala v předvánočním období trojnásobné navýšení poptávky. Nakupuje a vozí dárky, vánoční stromečky, ale i firemní korespondenci.

Vánoční svátky jsou, jak se říká, svátku klidu a míru. Mnozí však víme, že než se naše životy na těch pár dní v roce zpomalí, zažíváme přesný opak. Předvánoční shon v práci, dodělání restů, shánění dárků pro své milé, úklid domácností, pečení cukroví…. Naše tělo vystavujeme stresu, kolikrát nestíháme ani řádně jíst a metabolizmus křičí o pomoc. Jakmile tyto hektické dny pominou a andělské zvonění konečně jemně pocinkává u štědrovečerní večeře, cítíme, že se nám ulevilo. Ovšem ne nadlouho. Svátky klidu a míru trávíme většinou při setkáváních s rodinami a přáteli, kteří se nás snaží pohostit rozličnými lahodnými pokrmy. Takže pokud nejste dostatečně silní ve své vůli, je velmi snadné hřešit. Jednou, dvakrát…. A po skončení svátků máte pocit plnosti na sto let a cítíte, že Váš přetížený trávicí systém potřebuje regeneraci. Nezoufejte, svátky jste si užili a teď už se můžete zase vrátit ke svému obvyklému jídelníčku a ještě pro Vaše zdraví udělat něco navíc.

K vánocům neodmyslitelně patří i vánočka. Ale jaká je její historie? V tomto článku najdete nejen povídání o historii pečení vánočky, ale i osvědčený recept na skvělou vánočku a také pár zajímavostí o vánočce.

Představte si to dokonalé ráno během poklidných vánočních svátků, na které všichni tak netrpělivě čekáme celý rok. Za okny ještě jemná mlha, teploměr ukazující lehký prosincový mráz, na stole horká káva či voňavé kakao a v televizi oblíbená pohádka. K jedinečné atmosféře však nesmí chybět pokrm, který se právě ke snídani tak báječně hodí – vánočka. Domácí nasládlá pochoutka, která svou chutí dostane snad každého.

Buďte pochváleny vánoce, svátky pokoje a radosti, opředené kouzli obyčejů, koled, písní a pověr. Buďte pochváleny i přes ten shon a zmatek, který přináší do našich moderních domácností právě předvánoční a vánoční přípravy. Nejprve celý byt či dům musíme pořádně vysmejčit, no dnes spíše vyluxovat, všude utříct prach, umít okna, vánočně vše ozdobit … a hurá do pečení a vaření!

Video recept z YouTube z kanálu “Evelina” na vánoční cukroví, co zvládne opravdu každý. Připravte si podle tohoto návodu opilé cukroví, které voní krásně po rumu. Pro děti pak můžete místo rumu použít rumovou tresť.

Ať už vsadíte na tradiční, nebo originální recepty, nastává nejvyšší čas pustit se do adventních cukrářských výtvorů. Pokud tento rok toužíte po obměně sladkého repertoáru, můžete své blízké překvapit i některou z neokoukaných delikates.

Perníčky, rumové kuličky i oblíbené linecké – zkuste při pečení cukroví místo klasické pšeničné mouky a z nich připravených ingrediencí zapojit jiné alternativy. Uvidíte, že vánoční tabuli obohatí nejen svou neobyčejnou chutí, ale také nutriční hodnotou a lehkostí. Ta se o Vánocích obzvláště hodí, protože na dietu obvykle není ani pomyšlení!

Tradiční nepečené vánoční cukroví je velmi oblíbené …

Pečení vánočního cukroví patří neodmyslitelně k českým tradicím spojeným s vánocemi.

Vánoční cukroví připravené usmažením v horkém rozpáleném tuku.

S příchodem adventu ve většině českých domácností odstartovalo pečení prvního cukroví. Vyčlenili jste si letos i prostor na nějaké nové druhy? Zkuste třeba naše tipy na cukroví s netradiční ingrediencí: bílým jogurtem. Ten následně zužitkujete i při přípravě štědrovečerního menu – vyměňte jej třeba za hutnou majonézu a odlehčete si bramborový salát.

Příprava na Vánoce je hlavně pro hospodyňky opravdu náročná. Napéct cukroví, nakoupit zásoby, zabalit dárky, uklidit, vymyslet štědrovečerní menu… Ulehčete si letos práci s chytrými pomocníky. Moderní výkonné multifunkční roboty za vás uhnětou těsta od lineckého po perníkové i ušlehají dokonale hladké krémy. Pomalý hrnec za vás bezpečně upeče dokonale křehké maso, zatímco vy můžete poklidit nebo připravovat dezert. A aby celá rodina neskončila po svátcích s bolavým a těžkým břichem, zapojte do smažení beztukovou fritézu.

Zvládnout nákup v předvánočním shonu je jen první krok. Co pak se vším tím jídlem v taškách, aby se nezkazilo? Domácnosti v Evropské unii mají na svědomí 53 % všeho vyhozeného jídla. V Česku podle Mendelovy univerzity1 doma vyhodíme v přepočtu na osobu za rok téměř 34 kg jídla, které by se ještě dalo sníst. Plýtvání jídlem má významný negativní vliv na životní prostředí a koneckonců jde i o vyhozené peníze. Abychom jej omezili, stačí se řídit základními pravidly. Iniciativa Zachraň jídlo se v nových videonávodech věnuje tématům skladování a zpracování nejrůznějších surovin a také správnému nakládání s ovocem, jehož spotřeba před Vánoci stoupá. Chce v nich ukázat, jak lze jednoduše předcházet plýtvání a ušetřit tím nejen peníze, ale i planetu.

V Česku si spíše potrpíme o Vánocích na perníkové chaloupky. Ovšem ve světě jsou velmi populární také různé domky ze sladkých cukrovinek, želé bonbónů, špalků apod. Toto video ukazuje výrobu vánoční chaloupky z plátů bílé čokolády a dalších dobrot … výsledek pak posuďte sami. Nám se líbí moc!

Listopad tradičně utekl jako voda a o slovo se už hlásí prosinec. Měsíc, který je neodmyslitelně spojený s hodováním. Peče se vánoční cukroví, chystá se štědrovečerní večeře, připravují se sváteční delikatesy, kterými toužíte pohostit své blízké. My jsme pro vás tentokrát nachystali od každého něco. Nechybí tedy recept na tradiční vánoční cukroví, rybí polévku, něco vegetariánského a na chuťovku, kterou si můžete dát v podstatě kdykoliv. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, mají pokrmy hodně společného. Dokonale vybalancované chutě a coby základ kvalitní suroviny, které poznáte i podle značek kvality, jako jsou např. Klasa a Regionální potravina.

Podle naší ankety, kterou jsem v minulých letech nasadili u nás na webu, vyplývá, že se v Česku kapr nebo jiná ryba vyskytuje na vánočním stole pouze v 65-70 %. Ostatní rodiny na slavnostním talíři preferují jiné pochutiny. Vinnou klobásu, krůtu, vepřová či kuřecí řízek a pod.

Kapr na Vánoce? Ano, více jak 45 % Čechů si dopřává na Štědrý den právě různě upraveného kapra. A tak jsme se u nás v redakci rozhodli, že uděláme výběr těch nejlepších receptů na kapra z naší databáze a také z archivu rybářské kuchařky na našem spřáteleném webu Rybářský rozcestník.cz. A kdo zrovna kapra nemusí, nahraďte maso kapra například štikou, candátem, nebo dokonce sáhněte po nějaké té rybě mořské. Tím rozhodně nic nezkazíte.

Kapři, kteří již brzy zamíří na vánoční stoly, budou letos zhruba o pět korun na kilogram dražší než v minulém roce. Kilogram kapra tak přijde zhruba na devadesát až sto korun.

Vánoce jsou za dveřmi a je na čase začít přemýšlet nad štědrovečerní tabulí. Mezi nejoblíbenější pokrmy se vedle kapra léta řadí kuřecí řízek v trojobalu s poctivým bramborovým salátem a plátkem citronu. Letošní hřeb štědrovečerní večeře je možné vykouzlit s Drůbežářským závodem Klatovy, který připravil tři tipy na nejoblíbenější trojobaly pro kuřecí řízky – a to ocení malí a velcí!

Vánoce klepají na dveře, proto neváhejte s přípravou voňavého cukroví už teď. Na žádném vánočním stole by nemělo chybět něco sladkého a samozřejmě ani kapr při štědrovečerní večeři. Pokud vám chybí inspirace, vyzkoušejte jeden z netradičních receptů, jehož základem jsou kvalitní ingredience pro ještě lepší chuť. Zkuste je připravit z potravin značky kvality – například Klasa, Regionální potravina nebo tzv. „biozebra“, a uvidíte ten rozdíl.

Tradiční vánoční pokrmy na Štědrovečerní menu. Výběr 25 nejlepších tradičních českých receptů na jídla servírovaná na Štědrý den. Vybrali jsme ty nejlepší recepty z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na klasické štědrovečerní předkrmy, polévky, hlavní jídla i dezerty a moučníky.

PR - Vánoční pečeníZatímco vy si teprve začínáte uvědomovat, že teplé dny plné sluníčka jsou tu tam, obchody se již začínají plnit každoroční vánoční výzdobou. Společně s dárky a dekorací je potřeba se hlavně včas připravit na sváteční pečení. Jedině tak budou perníčky dostatečně odležené a vláčné a během svátků si již můžete užívat zaslouženého klidu a pohody. Přinášíme vám několik tipů, jak si letošní pečení usnadnit, a mít tak více času na rodinu a přátelé.

Jelikož se tolik očekávané období vánočních svátků nezadržitelně blíží, většina domácností už oprašuje recepty a pomalu se chystá na přípravu cukroví. Linecké, perníčky, vanilkové rohlíčky nebo třeba pracny. Každý máme svůj oblíbený druh, na který jednoduše nedáme dopustit. Pokud byste však rádi každoroční vánoční klasice letos dodali nový rozměr, zapomeňte na pšeničnou mouku a vyměňte ji za zajímavější alternativy. Zároveň myslete na to, že kvalita je na prvním místě!

Sváteční nálada je jako stvořená pro provozování nejrůznějších kouzel, čar a pověr. Je jejich nepočítaně. Tak se například říká, že před večeří je třeba bezovým koštětem vymést dům, aby se v něm nedržely myši …

Štědrovečerní tabule je v každé rodině jiná, ale vždy jde o nejslavnostnější večeři celého roku a podle toho by měla vypadat i chutnat. Tradiční bramborový salát, rybí nebo hrachová polévka, losos, smažený kapr či křupavé lehké kuřecí řízky, všechny tyto pokrmy mají jedno společné, jsou připravovány s láskou a precizností pro své nejbližší. Drůbežářský závod Klatovy přináší tipy pro milovníky kuřecího masa, kteří si chtějí připravit na štědrovečerní stůl lehké a šťavnaté řízky, po kterých se jen zapráší.

Přichází nová doba, ze které je cítit návrat k tradicím. Nákupy dárků nás neminou asi ani letos, ale mohly bychom si ušetřit alespoň žaludeční potíže a mnoho kil navíc, se kterými si po odeznění svátků nevíme rady. Dejme do salátu trochu méně majolky a do cukroví trochu méně cukru. Přinášíme inspirace, která neubírá na chuti, pouze na kilech.

PR - Vánoce - rady a tipy od BohemkyMálokdo ví, že vánoční menu můžeme skvěle kombinovat se sekty. „K rybám se nejvíce hodí řada Bohemia Sekt Prestige, kde záleží jen na vaší chuti, který druh si vyberete. Prestige brut chuťově připomíná vyzrálé plody manga, Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut je zase ideální pro milovníky bohaté ovocné chuti. Ženy pak pravděpodobně ocení hlavně variantu rosé této řady,“ radí sommelier společnosti BOHEMIA SEKT David Král …

Hrachová polévka, čočka a houbový kuba. Oblíbená vánoční trojka, kterou schválí i výživový poradce. Jak na tyhle stálice, aby si pošmákli i ti nejzarytější odpůrci všeho zdravého?

Za měsíc bude Štědrý den, z obchodů, z výloh, ze stánků, prostě odevšad na nás útočí prodejci vánočního zboží. Když jsem byla malá, to bylo v padesátých letech minulého století, žila jsem na vesnici. Tam se blížící vánoce projevovaly úplně jinak. Byl to úklid celého domu, zabití prasete, pečení cukroví a podobně.

Za necelý měsíc bude Štědrý den. Z obchodů, z výloh, ze stánků, prostě odevšad na nás začali útočit prodejci vánočního zboží. Když jsem byla malá, to bylo v padesátých letech minulého století, žila jsem na vesnici. Tam se blížící vánoce projevovaly úplně jinak. Byl to úklid celého domu, zabití prasete, pečení cukroví a podobně.

Snad každý si během svátků povolí uzdu a dopřeje si nějakou tu tradiční dobrotu. Zamyslet se nad sebou ovšem musejí osoby s diabetem či FH, které si nemohou bezmyšlenkovitě dopřávat vše z prostřené tabule, protože by měly dodržovat optimální jídelní režim i během tohoto období. Pokrmy určené diabetikům jsou vhodné i pro osoby s diagnózou FH. „FH neboli familiární hypercholesterolemie je geneticky podmíněná choroba při které tělo nedokáže účinně odbourávat cholesterol v krvi. Ten se proto hromadí v cévách a poškozuje je. Ve spolupráci se Zdeňkem Křížkem a Zuzanou Švédovou byla připravena série receptů, které splňují doporučení pro racionální i pestré stravování diabetiků a lidí se zvýšenou hladinou cholesterolu, ale uspokojí i chuťové pohárky ostatních u štědrovečerního stolu. „Recepty jsou postaveny tak, aby byla zachována skvělá chuť jídla a zároveň byl dodržen správný nutriční příjem,“ vysvětluje nutriční terapeutka Zuzana Švédová. Připravené menu obsahuje polévku, hlavní chod, tři druhy cukroví, tip na zdravou svačinu během dne a přípitek.

Vánoční čas se pomalu blíží a s ním i čas vánočních večírků. Připravte se letos na tradiční setkávání a vyzkoušejte rychlé a chutné recepty, které ze stolu okamžitě zmizí. Jsou ideální ke koktejlům, vínu i pivu a vaše hosty budou rozhodně bavit!

Kalcium je minerální prvek, který má pro organismus zásadní význam. Je především klíčovým prvkem pro stavbu páteře a pro udržení dobrého stavu kostí po celý život. Odkud ho ale dokáže naše tělo nejvíce zužitkovat? Co jíst, abychom měli optimální hladinu vápníku?

V čem spočívá vaření metodou sous-vide? Sous-vide je způsob pomalého vaření masa, ale i dalších potravin ve vakuu. Ty zůstávají šťavnatější a zachovávají si více chutí, než při běžných úpravách. Potraviny se vaří ve speciálních vakuových sáčcích při nízké teplotě. Podívejte se, co vše si můžete při nízké teplotě vaření připravit.

Zapojte své nejmenší do přípravy snídaní, obědů i večeří. Je to nejen nová výzva, ale také cenná aktivita, díky které si děti už v mládí osvojí řadu důležitých dovedností. A co víc, naučíte je jíst zdravě a vyváženě. Vaření je základní dovedností, kterou si děti ponesou i do dospělosti. Pomáhá jim rozumět potravinám, výživě a základním dovednostem v kuchyni. Kromě toho se učí matematiku a vědu při měření ingrediencí a při hlídání teploty a času. Malí pomocníci také rozvíjejí své jemné a hrubé motorické dovednosti při krájení, míchání, tvarování a přípravě jídel. Tyto dovednosti jsou zásadní pro koordinaci ruky a oka.

Tyto řádky jsou určeny pro úplné začátečníky. Vaření těstovin je pro zkušeného kuchaře rutinní záležitost, ale buďme tolerantní, žádný učený z nebe nespadl.

Fagor - pečení v pářePraha, 30. září 2013 – Jste milovníci zdravého vaření? Sledujete výživové či nutriční vlastnosti pokrmů, které připravujete? Pokud ano, vaření v páře pro vás nebude neznámé. Ale co říkáte pečení s párou? Zní to nezvykle, ale je to skutečnost, alespoň u Fagoru.

Co říci úvodem. Někdo si může dovolit pravý kaviár, jiný ho za celý život neochutná. Přesto i ti méně movití si mohou někdy tzv. “dopřát”. Ale o tohle v tomto článku dnes nejde. Chceme pár radami pomoci těm, kterým nezbývá, než při nákupech potravin šetřit. Přesto i levnější jídlo by nemělo být připravené na úkor zdravé výživy rodiny, která se musí dosyta a pokud možno plnohodnotně najíst!

Během svého nákupu se při výběru potravin zaměřte na jejich původ v zemích Evropské unie. Ideální je, pokud se veškerá zemědělská produkce může spotřebovat do pár desítek nebo maximálně stovek kilometrů od místa výroby. Jakékoliv převážení na velké vzdálenosti navíc významně ovlivňuje čerstvost všech zemědělských a potravinářských produktů.

V mikrovlnné troubě můžeme připravit většinu z pokrmů, které vaříme klasickým způsobem. Obvykle stačí ubrat tuk, snížit množství vody a dvě třetiny a o čtvrtinu až třetinu zkrátit dobu vaření.

Škola vaření - remoskaRemoska se začala vyrábět někdy kolem roku 1957 a brzy si našla velkou oblibu v českých domácnostech pro svoji univerzálnost přípravy všech druhů jídel, dlouhou životnost a nenáročnou obsluhu a údržbu. Zejména starší generace našich maminek a babiček na elektrickou pečící mísu nedá dopustit. Díky její výrobě, propagaci a dalším napodobeninám se opět objevuje okruh milovníků pečení či dušení pokrmů v této elektrické nádobě …

Tlakový hrnec je skvělý pomocník v kuchyni. Nejen, že snižuje dobu přípravy jídla více než o polovinu a tak šetří čas hospodyňkám, ale i energii potřebnou k přípravě jídla. Také k potravinám je tento tepelný způsob úpravy pokrmů velmi šetrný, snižuje totiž ztráty vitamínů při tepelné úpravě. A také je nutné podotknout, že dnešní moderní tlakové hrnce jsou již zcela bezpečné a ty tam jsou ty doby, kdy jste si mohli, díky špatnému tlakovému hrnci, vymalovat kuchyni mastným vývarem.

Máte občas pocit, že váš den by potřeboval nafouknout, abyste stihli uvařit dobrý oběd, večeři a upéct něco sladkého? V tom případě pro Vás máme řešení! Jedinečnou Božskou kuchařku, první svého druhu, pro zaměstnané rodiče, ale i pro svobodné a bezdětné. Zkrátka pro všechny, kteří marně hledají volné chvíle na vaření anebo jim po pozdním návratu domů už chybí energie.

„Pane Nováčku, to vaříte doma ze záliby?“ „ Ne, z pudu sebezáchovy“.

Méně je někdy více. To rozhodně platí i u spotřebičů. Stačí jeden multifunkční hrnec, a rázem ho můžete použít jako tlakový nebo pomalý. Co to znamená v praxi? Že v jediném hrnci, např. Salente Cuco, si připravíte téměř vše, co vás napadne. Od guláše přes vývar až po zeleninu v páře. A pokud má navíc ještě horkovzdušnou troubu, jako např. Salente Ario, můžete si pochutnat také na dozlatova usmažených hranolkách bez jediné kapky oleje. Vaříte najednou přílohu spolu s hlavním chodem! Vyzkoušejte recepty, které si pro vás připravil známý kuchař Petr Stupka.

Horké letní dny přímo vybízejí k tomu, abyste ve svém jídelníčku využili maximum z toho, co nám příroda právě nabízí. V žádném jiném ročním období nemáme takový výběr čerstvé zeleniny. Přidáním masa navíc získáte plnohodnotný hlavní chod. Co takhle vyzkoušet nové a překvapivé varianty oblíbených receptů, jako je odlehčená verze Caesar salátu nebo kuskus připravený jako řecký salát?

V předminulém roce jsme pro Vás připravili novou rubriku pod názvem “Vaše příběhy”…

Mladá pšenice, zelený ječmen, chlorella a spirulina. Pod všemi těmito názvy se schovává přírodní síla superpotravin, která je ukryta v zeleném prášku Blendea SUPERGREENS. Tato kombinace obsahuje výjimečně vysoké množství živin a vitamínů. Jen jedna lžička denně zajistí přísun důležitých látek pro pevné zdraví. Je nejvyšší čas připravit tělo na chladné počasí!

PR - Chefparade - nádobíNejspíš jste už o něm slyšeli. Raymond Blanc je původem Francouz, ale proslavil britskou gastronomii jako světoznámý michelinský šéfkuchař, dokonce majitel Řádu Britského impéria, a designér prvotřídního nádobí značky (jak jinak) Raymond Blanc. Můžeme si z něj vzít příklad? Určitě.

Máte doma sklenici medu? A pokud ano, jak často med používáte? Pokud si jím jen občas osladíte čaj nebo namažete na housku k snídani, je to zbytečně málo. Měli byste jej zařadit do jídelníčku klidně každý den. Med je totiž nejen chutný, ale i velmi prospěšný pro naše tělo a mysl. Stačí alespoň jedna lžička denně a budete se cítit lépe a zdravěji. Zde je několik důvodů, proč byste měli med zařadit do svého jídelníčku.

Paní učitelka říká při přírodopise dětem, aby vymyslely větu se slovem ananas. Přihlásí se Evička: „Ananas roste v tropech“ „Výborně“, povídá paní učitelka. Přihlásí se Jirka a říká: „Ananas je sladké ovoce“ „ Výborně“, přihlásí se Karlík a říká: „Táta si včera koupil rum a na nás se vykašlal.”

Setkávání v kruhu kamarádů a známých je skvělou příležitostí se uvolnit. Možná se s kamarády čas od času scházíte u karet, deskových her, filmů nebo prostě u něčeho dobrého k pití. Zkuste udělat změnu a pozvěte je na společnou domácí večeři pod širým nebem – a udělejte ji nekompromisně jednoduchou!

Stále více sýrů se vyrábí za použití rostlinného syřidla, a proto jsou vhodné také pro vegetariánskou stravu. V litovelské sýrárně jich takto vyrábí hned několik. Nejznámější je samozřejmě Gran Moravia, který získal certifikát britské Vegetarian society jako potvrzení jeho vhodnosti pro vegetariány (na rozdíl od svých italských protějšků Grana Padano či Parmigiano Reggiano, pro jejichž výrobu se používá živočišné syřidlo). Ostatně právě použití rostlinného syřidla bylo jednou z inovací italské sýrařské technologie, kterou Gran Moravia představuje.

Měsíc září je letos již potřinácté Ministerstvem zemědělství České republiky vyhlášen měsícem biopotravin. Mottem letošního ročníku je „Bio září nejen v září“ a smyslem akce je představení lokálních výrobků a výrobců biopotravin, jejichž počet a nabídka se rok od roku zvyšuje.

Letní měsíce se v posledních letech nesou ve znamení vysokých teplot, které našemu organismu dlouhodobě nesvědčí. Jak si ulevit od veder, když nemůžeme skočit do bazénu a klimatizace zrovna není po ruce? Pomoci nám můžou i některé potraviny – a možná vás některé z nich svou „ochlazovací“ schopností překvapí.

Chcete se stravovat udržitelně a bez živočišných produktů? Milujete ryby a mořské plody a nechcete se jich vzdát? Co takhle vyzkoušet jídla s vůní moře, ale bez ryb? Německá šéfkuchařka Theofano Vetouli připravila 10 lahodných pokrmů, které jsou udržitelnou alternativou tradičních rybích jídel. Další dva recepty přidala Jana Hajrová z ProVeg Česko.

Veganství je druh stravování, filozofie a životní styl, který odmítá konzumaci a zpracovávání veškerých živočišných produktů. Pro někoho je to životní směr v návaznosti na etiku současného světa a krutého zacházení se zvířaty, pro někoho může být jen občasné zpestření jídelníčku a zdravé stravy, které je rozhodně zdraví prospěšné a svou funkci vykoná i při různých půstech či dietách.

Co dokáže maximálně naštvat vegetariánku? Chlap s kotletama.

Žijeme zdravěji, o tom, co jíme, přemýšlíme a jídlo jako takové se pro mnohé dokonce stalo koníčkem a zábavou. A poptávka po vegetariánských produktech rok od roku roste. Důvodem je především rostoucí obliba zdravého životního stylu nebo snaha navyšovat příjem rostlinných proteinů na úkor proteinů živočišných.

Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara a oslavou plodnosti a zrození nového života. Jedny z nejvýznamnějších a nejkrásnějších svátků v roce jsou ale spojené také s přípravou a konzumací dobrého jídla a pití. A většina velikonočních receptů obsahuje vejce, potravinu s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek, které dodávají našemu tělu kvalitní bílkoviny. Vejce jsou vysoce stravitelné, mají skvělou schopnost zasytit a Velikonoce se bez nich zkrátka neobejdou. Jak je – a jaká vlastně – vybrat?

Kraslice neboli zdobená vejce jsou odjakživa symbolem Velikonoc a potažmo také přicházejícího teplého období, kterého se všichni už jistojistě nemůžeme dočkat. Víte ale, proč jsou vajíčka znamením jara, kde je nakupovat, jak je skladovat a jak dlouho vydrží čerstvá? Prozradíme v článku!

Radi a tipy.

Vejce při vaření nepukne, když ho na tupém konci propíchneme tenkou jehlou, a nebo přidáme do vody lžičku soli …

Mohutné plodnice této houby mohou dosahovat váhy až 50 kg. V mládí jsou jedlé.

Jaký je rozdíl mezi velbloudem a člověkem: Velbloud může pracovat celý týden bez pití, člověk může pít celý týden bez práce.

Teprve na Nikajském koncilu r. 325 bylo rozhodnuto, že Velikonoce mají připadnout na první neděli po prvním jarním úplňku po jarní rovnodennosti. Jejich datum tedy kolísá mezi 22. březnem a 25. dubnem. Nejpozdější Velikonoce byly 25. dubna v roce 1943, nejčasnější Velikonoce byly 22. března v roce 1818. První tabulky v českých zemích s výpočtem Velikonoc sestavil známý pražský hvězdář Jan Kepler.

Kořeny Velikonoc sahají dál než k počátku našeho letopočtu. Vycházejí z židovské slavnosti zvané pesach – uchránění, ušetření, přejití (odtud latinské, řecké a ruské pascha, naše pašije) na počest vysvobození Židů z egyptského otroctví. Každá izraelská rodina zabila beránka a jeho krví potřela domovní dveře. Pak beránka upekli a snědli. Věřilo se, že v domech neoznačených beránčí krví, tedy v domech egyptských otrokářů, pomřelo vše prvorozené.

… stejně jako při koledě, v pondělí mají mládenci právo polít vyhlédnutou dívčí oběť vodou. Vodu si nosí ve vědrech a může jí tedy být i větší množství. Měli by však brát ohled na počasí a dát pozor na škody, které by polití mohlo způsobit v obytných prostorech …

… stejně jako při koledě, v pondělí mají mládenci právo polít vyhlédnutou dívčí oběť vodou. Vodu si nosí ve vědrech a může jí tedy být i větší množství. Měli by však brát ohled na počasí a dát pozor na škody, které by polití mohlo způsobit v obytných prostorech …

Vítání jara, oslava plodnosti a zrození nového života. Tak by se daly ve zkratce popsat jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků v roce, které se kvapem blíží. Tyto svátky se ale pojí také s konzumací kvalitních pokrmů, kterých bude v každé domácnosti víc než požehnaně. A není to jen o vejcích, která každého při pomyšlení na Velikonoce napadnou jako první. O Velikonoční neděli, nazývané také Boží hod velikonoční, končí takzvaný čtyřicetidenní půst. Období, během něhož bychom měli do našeho jídelníčku zařadit odlehčené pokrmy. Základem postních pokrmů jsou vařené obiloviny, luštěniny, vařená zelenina nebo například kvašené zelí. Tedy jídla, která nejsou hutná a jsou pro náš organismus dobře stravitelná a zdravá. Tento půst zahajuje Popeleční středa jako jeden ze dvou nejpřísnějších postních dnů v roce.

Velikonoce si jenom těžko umíme představit bez nadýchaného beránka, nazdobených kraslic nebo tradiční nádivky z kopřiv a poctivého uzeného. Pro voňavou uzenou pečeni od tradičního českého výrobce Uzeniny Příbram, která skvěle doplní nadýchanou nádivku, si letos můžete dojít do řeznictví ZEMAN maso-uzeniny.

Pod pojmem Velikonoce si většina z nás vybaví až nejznámější Velikonoční pondělí. Tedy den, kdy koledníci chodí s pomlázkami a doma voní upečený beránek. Neupínejte se letos pouze k jednomu dni a načerpejte trochu více z této sváteční, magické atmosféry. Velikonoce moderní doby nemusí nutně znamenat pouze komerční svátek, ale mohou krásně propojit pradávné tradice i slavnosti příchodu jara v jednom.

Pomlázky, kraslice, jarní výzdoba i oblíbené pokrmy – Velikonoce se kvapem blíží, a proto je nejvyšší čas se na ně pořádně připravit. Držte se letos zvyklostí a mějte na paměti, že během svátků jara má každý den svůj neopomenutelný význam. Nechte se inspirovat našimi tipy, provoňte svou kuchyni a Velikonoce si užijte se vším všudy!

PR - Rady a tipy profesionálůAť už pro vás Velikonoce představují jenom vytoužený prodloužený víkend, anebo je slavíte tradičně a chodíte na koledu, určitě si je neumíte představit bez dobrého jídla a pití. A rozhodně v tom nejste sami, podobně to mají lidé po celé Evropě. Pojďme proto zjistit, čím si připíjí koledníci za českými hranicemi.

Tradice velikonočních svátků s sebou nese oblíbené pečení velikonočních dobrot, kterými si rak rádi obohacujeme stůl. Nejčastěji jsou to beránci, mazance, boží milosti nebo jidáše. Za každou z těchto typických sladkostí se skrývá zajímavý příběh, který objasňuje, jak se na velikonoční tabuli vzaly. Podívejte se s námi na jejich historii a dozvíte se i, jak na jejich přípravu, abyste dosáhli skvělé chuti díky jednoduchému výběru mouky.

Sotva skončily Vánoce, už jsou tady další svátky spojené s nekonečným hodováním. Naštěstí Velikonoce netrvají tak dlouho jako Vánoce, ale pokud se však nebudete hlídat, může vám i těchto pár dnů uštědřit nějaké to kilo navíc. Jestli se navíc snažíte zhubnout na léto do plavek, přibírání o Velikonocích pro vás určitě nebude žádoucí. Jak nedat nadbytečným kilům šanci? Vyzkoušejte následující recept na lahodného nepečeného velikonočního beránka!

Velikonoce klepou na dveře a k těmto svátkům patří neodmyslitelně velikonoční beránek! ❤️ Beránek by v rámci Velikonočních tradic neměl chybět na žádném stole. Kateřina (Námořníkova žena) Vám dnes ukáže, jak udělat velikonočního beránka rychle a jednoduše. Není to žádná věda a beránka zvládne upéct i začátečník! 👍 Tak co dodat? Hurá do kuchyně a Veselé velikonoce Vám přejí Chobotnice! 😂 Brepta.

Video recept s Terezkou Bebarovou a Josefem Maršálkem z YouTube kanálu: “ČAS NA TE.BE.” Rychlý, jednoduchý a šťavnatý velikonoční beránek. Stačí Vám jen pár ingrediencí a trochu času a za chvilku jste hvězdou velikonočních svátku.

Směsi od Labety přináší do kuchyně nejen tolik cennou úsporu času a energie, ale také kreativitu a univerzální využití. Víte například, že ze směsi na muffiny si připravíte také pečené jednohubky, z Univerzální bezlepkové směsi beránka nebo pečená lízátka a ze směsi na Mazanec navíc také jidáše? Směsi jsme pro vás už připravili v tom správném poměru chutí a ingrediencí pro perfektní výsledek a vy už můžete jen experimentovat a pochutnat si na výsledku. Dobrou chuť!

Další z velikonočních receptů, tento video recept je z YouTube z kanálu Jana C. Upečte si na Velikonoce beránka z těsta na klasický biskupský chlebíček. Dostanete velikonoční recept na dezert dva v jednom! Link na další recepty paní Jany najdete v článku pod video receptem.

Tip na velikonoční pečivo, makové věnečky, video recept z YouTube kanálu: “Helenčino pečení – Helena Vybíralová”. Opět něco pro milovníky máku. Příprava bude trošku časově náročnější, protože pracovat budeme s kynutým těstem, ale výsledek stojí za to!

Velikonoční mazanec vhodný ke konzumaci i při redukční dietě. Ovšem bude chutnat všem! Těsto na tento mazanec je připravené ze špaldové mouky, přepuštěného másla, tvarohu ….

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Jedna z mnoha variant na chutné menu, které můžeme servírovat při slavnostním setkání rodiny, či přátel nebo dobrých známých. Slouží pouze k inspiraci, není to striktní seznam, které by se musel doslovně ctít, jen je třeba dodržet některá základní gastronomická pravidla.

Další velikonoční menu k inspiraci. Chutné recepty logicky poskládané do slavnostního jídelního lístku.

Velikonoce nemusí být jen o kuřeti s nádivkou a sladkém beránkovi, i když je máme všichni rádi. Občas se vyplatí experimentovat a pustit do kuchyně čerstvý vítr. A jaro je k tomu přímo stvořené. Co třeba oprášit starý český zvyk a připravit na Velký pátek pokrm z ryby? I v mnoha evropských zemích je velikonoční kuchyně plná výtečných jídel, které stojí za to ochutnat. Naláká vás italský koláč se špenátem nebo dorůžova upečené jehněčí stehýnko po francouzsku? Autentičnost kulinářského zážitku ještě podpořte lokálními nápoji a nudit se nebudete!

Chutné velikonoční recepty logicky poskládané do slavnostního jídelního lístku. Inspirujte se a nezapomeňte k dobrému jídlu nabídnou svým strávníkům i dobré pití. Recepty v článku najdete po kliknutí na jejich název!

Velikonoce jsou pro mnohé z nás svátky návratů do rodného hnízda a dobrého jídla. Na stůl se díky těmto svátkům dostávají potraviny, které si řada lidí dopřává pouze jednou za rok. Pochutnejte si na jehněčím masu, sladkým pochutinám a v rozumné míře i na ovocných pálenkách.

Jde vlastně o fazolové muffiny, skvělý recept vhodný pro bezlepkáře, ale věřte, že muffiny připravené podle tohoto receptu chutnají všem! :)

Velikonoce už se hlásí za dveřmi, je proto nejvyšší čas vnést trochu jarní pohody i do domácnosti. Sváteční atmosféru pomůže vykouzlit nejen veselá výzdoba v podobě věnce, barvených vajíček, za okny vykukující osení či kočičky ve váze, ale jistě i něco dobrého na stole. Píp, píp, píp. Ne, to vám nezvoní telefon. To se ozývá náš dnešní recept. Jsou Velikonoce a nám se v Klatovech vylíhla kuřátka! A to ne ledajaká. Překvapte letos všechny koledníky nevšední výslužkou, a darujte jim kuřátko plněné klatovským kuřecím.

Velikonoce už jsou tady, je proto nejvyšší čas vnést trochu jarní pohody i do domácnosti. Sváteční atmosféru pomůže vykouzlit nejen veselá výzdoba v podobě věnce, barvených vajíček, za okny vykukující osení či kočičky ve váze, ale jistě i něco dobrého na stole. Klasickými pochoutkami na Velikonoce jsou beránek, jidáše, nádivka či velikonoční sekaná, ale co zkusit něco nového? Inspirujte se čtyřmi chutnými recepty od Drůbežářského závodu Klatovy a uvítejte koledníky kuřecími kuličkami nebo plněnými kuřátky.

Chystáte-li se na největší jarní svátky poctít svou rodinu nějakou specialitou, sáhněte po jehněčím. Mladé maso by totiž nemělo chybět na žádné velikonoční tabuli. Nemusíte se obávat typické aromatické vůně skopového, jehněčí maso není tak výrazné. Naučte se zpracovat ne zcela obvyklý kus masa. Uvidíte, že úspěch bude zaručen!

Jak upéct, nabarvit a nazdobit perníková 3D vejce. Obsah, recept na perníčky a tipy na jednotlivé pomůcky… Video recept z YouTube z kanálu: Meg v kuchyni.

Asi mě dáte zapravdu, že hned po Vánocích patří čas před Velikonocemi k těm nejakčnějším, co se našich manželek týká. Uklízejí zběsile celý dům, pečou, zdobí vejce …. prostě chtějí to mít na Velikonoce doma co nejpěknější. Také se předhánějí ve výzdobě se sousedkami. Není divu, právě o Velikonocích se otevírají dveře koledníkům a tak i sousedé a známí mohou ten den nahlédnout do míst, kam se hned tak v průběhu roku většina z nich nepodívá. A proto záleží nejen na čistotě v celém domě, ale také na velikonoční výzdobě a v neposlední řadě na koledě, co koledníkům, kromě alkoholu, hospodyně nabídnou …

Během největších křesťanských svátků se nemusíme bát dát si sklenku vína. Vždyť přece jedním ze zázraků samotného Ježíše Krista bylo, že na svatbě v Káni Galilejské proměnil vodu ve víno. Jaké tedy zvolit k vejcím, mazanci či jehněčímu? O své tipy se s námi podělí národní sommelierka Klára Kollárová, která doporučuje sáhnout po vínech zrozených na moravských a českých vinicích.

Mrskut, mrskačka, pomlázka je znamením Velikonočního pondělí. Pomlázka jako taková je symbolem svátků jara, protože je splétána z mladých vrbových proutků. Tento den je také svátkem koledování a soutěžení, kdo vykoleduje nejvíce vajíček. Co ale pak s nimi? Vyzkoušejte naši vaječnou pomazánku, ke které se báječně hodí moravský nebo český sekt.

Období velkého půstu je v plném proudu. A právě v tuto dobu se dle křesťanské tradice můžete vzdát masa, sladkého, alkoholu či kávy. Rozhodně se nejedná o žádných 40 dnů hladovění, ale především jde o změnu v jídelníčku, která vám očistí organismus a vy budete vnímat a cítit chutě a vůně jinak. My jsme pro vás vybrali několik receptů od značky Lamart, kterými můžete zpestřit postní jídelníček.

Beránek, mazanec i jidáše – upečte letos tradiční pochutiny z méně známých, za to nutričně zajímavějších druhů mouky. Hladká, polohrubá a hrubá pšeničná mouka jsou sice ty nejrozšířenější varianty, v posledních letech je ale střídají i jiné, například cizrnová, pohanková nebo čiroková mouka. Obsahují velké množství tělu prospěšných látek, a navíc vám většina z nich umožní péct i bezlepkově, takže mohou bez obav kouzlit i celiaci.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, pojí se zde pohanské zvyky a oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Lidové tradice spočívají ve vítání jara a s náboženským svátkem souvisí jen okrajově. Velikonoce připadají na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti. U Slovanů a Germánů splynuly tyto svátky s oslavami jara, kdy procitá příroda ze zimního spánku.

Velikonoční svátky dle tradic začínají již ve středu. V letošním roce Škaredá nebo také Sazometná středa vychází na 28. březen. Neškareďme se a udělejme si báječné sladké trhance s jablky, které k tomuto dni patří, a vychutnejme si k nim moravské nebo české víno.

Jedním ze symbolů Velikonoc je vajíčko, což má také dávnou tradici. Zvyk konzumovat ho v době svátků jara k nám přišel z Německa a zdá se, že souvisí s velkým postem, při němž se nesměla jíst ani vejce, a lidé proto nedočkavě čekali, až postní doba skončí. Ve spojení s lidovou tradicí vznikl zvyk zdobení vajíček neboli zhotovování kraslic doprovázený řadou obřadů a pověr. Od nepaměti symbolizovalo vejce zárodečný chaos, ze kterého vznikl svět, ale také životní sílu, narození a zmrtvýchvstání, nesmrtelnost, návrat jara a díky skořápce i pocit bezpečí. Z vajíčka Lédy oplodněné Diem v podobně labutě se přece narodila krásná Helena, příčina trojské války. V antických hrobech byly nalezeny figurky boha Dionýsa s vajíčkem v dlani, což byl symbol návratu k životu. Židé podávají pečené vejce “betzab” při velikonoční hostině, protože jim připomíná jarní oběti v jeruzalémské svatyni.

Velikonoce bez vajec? Tak to by tedy nešlo! :) Tento recept je na chutnou vaječnou pomazánku připravenou z vajec uvařených na tvrdo, avokáda, bílého jogurtu, šťávy z citrónu ….

Jedním ze symbolů Velikonoc je také zajíček. Najdeme ho už v bibli mezi stvořeními “maličkými na Zemi a moudřejšími nad mudrce”, kdy měl pravděpodobně symbolizovat chudé, skromné a pokorné. Křesťanství se k němu přesto stavělo s jistým odstupem pro jeho údajnou nadměrnou smyslnost a příslovečnou zaječí plodnost. Býval proto znázorňován jako bílý zajíc u nohou Panny Marie, což mělo symbolizovat vítězství čistoty nad tělesným pokušením. A to o sobě dávalo nejvíce vědět právě na jaře.

I když je doba čím dál tím více hektická, na některé tradice se přesto stále nezapomíná. Hlavně na vesnicích patří například Velikonoce stále k významným kulturně společenským událostem, kdy se pobaví nejen děti, ale i dospělí. Přitom právě Velikonoce mají hluboké kořeny v minulosti a rozhodně by se s nimi spojené tradice a zvyky měly dále udržovat. Vždyť je to naše kulturní dědictví!

Zde najdete recept na polévku ruského cara Petra Velkého.

Akční zboží, které obchody nabízejí ve svých letácích, často v době zahájení prodeje v regálech nenajdete. Česká obchodní inspekce ČOI) provedla 55 kontrol, pochybení přitom neobjevila jen ve čtyřech případech!

„Pane vrchní, mám hlad, že bych snědl i koně s kopyty.” ,,Lituji, pane, ale tohle jídlo na jídelním lístku nemáme.”

„Mami, dáš mi dvě koruny na lízátko?” „Ale Pepo, vždyť už jsi velký kluk!” „Tak mi dej dvacku na pivo!”

O Velkém pátku se zpravidla držel půst. Ale pro ty, kdo si den bez jídla nedokážou představit, je povolen pokrm z ryb. Vyzkoušejte našeho velikonočního kapra na zelenině.

Schopný kuchař se u kuchyňské linky netrápí s nepraktickými pomocníky. Aby mohl pracovat rychle, přesně a elegantně, vybírá si kvalitní nože, na které se může spolehnout. Pokud se ale v nožích příliš nevyznáte a tápete, po jakém sáhnout, poradíme vám. Vysvětlíme, proč mít doma více nožů, jak by měly vypadat a na co pří nákupu dávat pozor.

Podle nápisů na obalech jsou práškové kakaové nápoje zdravé, plné vitamínů a přitom se po nich děti můžou utlouct, jak jim chutnají. Realita je ovšem úplně jiná – kopa cukru v každém hrnku.

Dnes pro vás máme recept na naprosto luxusní věnečky. V receptu ve videu autorka videa zapomněla zmínit, že do pudinku zašlehává 180 g másla. Ovšem jinak jde o skvělý recept, který rozhodně stojí za vyzkoušení!

Senzační oběd z jednoho hrnce! Připravte si velké kusy vepřového masa v delikátní omáčce. Recept z YouTube z kanálu: Recepty bez brepty. Součástí video receptu je soupis surovin i podrobný postup.

Někdy se vyplatí věnovat přípravě pokrmu více času. Přesně to platí pro vepřová líčka na víně podávaná s celerovým pyré podle tohoto video receptu Romana Pauluse. Připravte si tento výjimečný oběd. Jde o opravdu velikou dobrotu. Video recept z YouTube z kanálu “Kuchyně Lidlu”.

Rychlý recept na vepřovou panenku opečenou na pánvi na oleji potřenou hořčicí a rajčatovým protlakem. Orestované plátky masa pak servírované potřené sosíkem z pánve a posypané naskanou cibulí.

Menu – předem domluvený jídelní lístek. Menu se sestavuje podle gastronomických pravidel, která byla vytvořena především s ohledem na chuťovou stránku kombinace jídel a nápojů. Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Níže uvedená menu slouží pouze k inspiraci, nejsou to striktní seznamy, které by se musely doslovně ctít!

Snad žádné jiné maso se na českých jídelníčcích neobjevuje tak často jako vepřové. Každý z nás ho za rok sní kolem 43 kg, což je více než polovina celkového množství masa, které zkonzumujeme. Vepřové ale není jen krkovice či plec, v kuchyni nabízí opravdu široké možnosti využití.

Aromatizované víno se vyrábí z vína nebo hroznového moštu, případně z vykvašeného hroznového moštu a jejich směsí, s přídavkem vody (nejvýše však 15 %), jejich aromatizací pomocí přírodních aromatických látek nebo povolených aromatických extraktů, aromatických bylin a koření.

Svačina by měla lákat děti nejen tím, jak chutná, ale i jak voní a vypadá. Veselá zvířátka z chlebů Penam školáčky přesvědčí, že svačina může být zábavná a přitom chutná. Vyzkoušejte naše tipy!

Provoňte si vánoční svátky tradiční skořicovou a medovou vůní. Připravte si horké drinky s nejprodávanější americkou whiskey Jack Daniel’s a užijte si kouzlo Vánoc i oslavy Silvestra stylově.

Čokoláda patří k Vánocům stejně jako stromeček a dárky! Můžete z ní vytvořit spoustu dobrot, které vám osladí sváteční dny. A když vsadíte na kvalitní produkty s vysokým obsahem kakaa a nebudete to s konzumací přehánět, nemusíte mít z „malého hřešení“ vůbec špatné svědomí…

Brzy jsou tu Velikonoce, se kterými se pojí pomlázky, koledování, řehtačky, barevná vajíčka… A také spousta skvělého jídla! Dáme vám tipy, jak si letos velikonoční svátky doslova vychutnat.

Veterináři zjistili bakterie salmonely v chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku. Začali tam vybíjet zhruba 65 tisíc slepic. Chov patří firmě AG Maiwald se sídlem v Litomyšli. Bakterie byly ve třech menších ze čtyř hal. Ve čtvrté, kde je 69 tisíc nosnic, se nákaza nepotvrdila. Ve středu to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Vejce z tohoto chovu stahuje ze své sítě obchodní řetězec Lidl.

ZLÍN Veškerá prasata určená na domácí porážku chovaná v okrese Zlín se budou muset do konce července porazit, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu, aby nemohl být kontaminován africkým morem prasat. Vyplývá to z textu mimořádného veterinárního opatření, které ve čtvrtek Státní veterinární správa zveřejnila na webu. Maso z poražených prasat se bude moci zkonzumovat v domácnosti chovatele.

Článek pana Jaroslava Vašáka. Potraviny, které vám umožní snížit váhu. Víte které suroviny jsou pro dietu ty nejvhodnější? Tak například artyčoky, avokáda, čekanky, datle, fazolové lusky, grapefruity… Ano, ať už držíte jakoukoliv dietu, je třeba, při přípravě dietních pokrmů, vybrat ty potraviny, po kterých se hubne.

Češi jsou k mořským plodům povětšinou vlažní, faktem ale zůstává, že třeba takové slávky jsou výživově hodnotnější než mnohé z takzvaných superpotravin. Jsou plné vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, prospívají našemu srdci, cévám i kloubům a pomáhají třeba i ke krásné mladistvé pokožce. Nejlepší jsou samozřejmě slávky vysoce kvalitní a čerstvé. A právě takové můžete ochutnat kupříkladu během letošního festivalu Prague mussel week.

Uplynulý rok 2023 se zařadil na přední příčky mezi roky, kdy bylo o moravských a českých vínech hodně a jen v dobrém slyšet ve světě. Ze zahraničních mezinárodních soutěží vín si přivezla úctyhodných 1275 medailí, potřetí tak překročila magickou hranici tisíce medailí, podruhé dokonce posunutou hranici 1200. Opět se tak potvrdila jejich vysoká kvalita a stále rostoucí obliba i za hranicemi naší země. Účast na soutěžích dlouhodobě podporuje Vinařský fond.

Propojení více druhů hroznů nebo jiného ovoce během výroby je předpokladem pro vznik jednoho z nejhodnotnějších vín – tzv. cuvée. Podle čeho se odrůdy míchají, aby vzniklo výborné víno ceněné chuti, a ne podivný patok a proč byste měli cuvée ochutnat také?

Přemýšlíte, co si připravit večer k televizi, nebo čím zpestřit víkend s rodinou? Hledáte něco nenáročného na přípravu a zároveň zdravého a lehkého? Vsaďte na kombinaci krekrů a lahodných pomazánek nebo dipů. Krekry chutnají skvěle ve slané i sladké variantě.

Francois René Vicomte Chateabriand se v letech 1768-1848 proslavil politickou kariérou i láskou k madame Récamier, ale i receptem na přípravu hovězího masa se zeleninovou přílohou.

S vídeňskou kávou je to jako to bývalo s ruským vejcem. Název se používá pouze u nás a v cizině není vůbec známý pro tamní obyvatele. Ale i ve Vídni se dá koupit.

Jak připravit špagety Carbonara vám ukáže kuchtík v pořadu Bašta na videu z YOU TUBE.

Laskominy z grilu, které by vás ani nenapadly! A těch vychytávek je ve videu několik. Inspirujte se a pak překvapte své známé u letní grilovačky s něčím novým.

Vrstvený salát, který si zamiluje snad každý. Rozhodně stojí za vyzkoušení, nejen že skvěle chutná, ale také je velmi fotogenický. Jde o video recept z YouTube z kanálu: Cookrate – Czech.

Klasické české rohlíky? Žádný problém! Podle tohoto video receptu webu Cuketka.cz si můžete doma upéci rohlíky, jak je znáte z obchodu, ale ještě o něco chutnější. A hlavně vám déle vydrží čerstvé!

Tento zahraniční video recept z YouTube z kanálu: Boone Bake je opatřený českými titulky! Inspirujte se a upečte úžasný dort podle tohoto podrobného receptu, kterému dalo like na YouTube již více jak 61 tisíc lidí a video shlédlo přes 2,5 milionu lidí.

Dneska máme pro vás recept na křupavý a chuťově skvělý sýrový Corn dog. Příprava je poměrně jednoduchá a díky tomu corn dog, podle tohoto video receptu, zvládne i méně zkušený kuchtík či kuchařka. Video recept pochází z YouTube z kanálu: Starej Fotr.

Inspirujte se asijskou kuchyní. Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte Bun Bo Nam Bo. Rio Mare tuňákové steaky jsou vhodné i k tepelným úpravám, přesvědčte se sami. Bun Bo Nam Bo je hit posledních let, který najdete v každé vietnamské restauraci a bistru v Česku. Jde klasicky o nudle s hovězím masem, spoustou zeleniny, bylinek a omáčky. Ovšem Rio Mare představilo verzi s tuňákem, která chutná stejně skvěle jako klasické Bun Bo Nam Bo.

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte Pad Thai. Thajské rýžové nudle smažené s vejcem, tuňákem, čerstvou jarní cibulkou a dalšími dobrotami. Rio Mare tuňákové steaky jsou vhodné i k tepelným úpravám, přesvědčte se sami!

Tuňáková gyoza – ideální předkrm pro párty v asijském stylu! Jde o ručně skládané domácí taštičky plněné klasicky směsí mletého vepřového masa a bílého zelí, ovšem Rio Mare připravilo odlehčenou verzi s tuňákem. Rio Mare tuňákové steaky jsou vhodné i k tepelným úpravám, přesvědčte se sami.

Inspirujte se italksou kuchyní. Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte Arancini. Jedna ze specialit, na nichž si na Sicílii můžete pochutnat, se jmenuje právě arancini. Jde o smažené kuličky či oválky plněné klasicky rýží, sýrem a masovým ragú, ovšem tento recept je na arancini plněné tuňákem.

Rio Mare tuňákové steaky jsou vhodné i k tepelným úpravám, přesvědčte se sami. Caponata je italské jídlo, které připomíná ratatouille. Tato zeleninová směs, doplněná o konzervu tuňáka, je skvělá především na opečených toustech nebo bagetách.

Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte špagety s tuňákem. Rádi objevujete nové recepty a zkoušíte netradiční kombinace, ale zároveň hledíte na zdravou stravu a štíhlou linii? Pak neváhejte a vyzkoušejte tento zbrusu nový recept od Rio Mare!

Nenechte si ujít jedinečné grilování se Zdeňkem Pohlreichem od Prima Pauzy. Díky Zdeňkovým zkráceným receptům si i pod širým nebem připravíte labužnické pochoutky! Video recept z YouTube z kanálu: FTV Prima.

Další z inspirativních receptů od Rio Mare, tentokráte na palačinky dochucené zeleninou, usmažené pěkně dozlatova, pak naplněné teplou směsí připravenou z konzervy Rio Mare s citronem a černým pepřem, mrkve, celeru a špenátu.

Žádná vejce ani PEČENÍ! Tuto Tiramisu roládu si po zhlédnutí tohoto videa prostě budete chtít připravit. Videorecept z kanálu na YouTube “Cookrate”.

Vyzkoušejte také tuto českou klasiku v moderním kabátku, odlehčenou variantu pro štíhlou linii. Objevte vaření s Rio Mare!

V košíčcích servírovaná nepečená hnízda z máslových sušenek, mletých oříšků, čokolády, másla, cukru a vody, zdobená nutellou nebo například vanilkovým krémem. Video i recept z webu Nejrecept.cz

Recepty na vejce jsou velmi oblíbené. My tu dnes máme krátké inspirativní video s vychytávkami právě na příparvu vajíček, které si můžete ihned vyzkoušet.

Hladinka, mlíko, šnyt a čochtan. Jak se správně čepuje pivo? A na kolik způsobů? Podívejte se na video, ve kterém nejlepší výčepní piva Pilsner Urquell předvádí své umění u výčepu na Malé Straně v Praze.

Sladký krémový dezert připravený ze zakysané smetany, polotučného tvarohu, slazeného kondenzovaného mléka a piškotů, servírovaný ve sklenicích na stopce, ozdobený malinami a mandlemi.

Recept na osvěžující koktejl ze slazeného kondenzovaného mléka, citronové šťávy, jahod, stonků bazalky a několika kostek ledu.

Stačí znát pár zásad a základní recept, který můžete libovolně obměňovat a populární americké mini bábovičky jsou na světě.

Zmrzlina vyrobená z plechovky Pikaa, ušlehané šlehačky a nadrobené čokolády.

Pomocí mixéru umixovaná směs z ořechů, rozinek, brusinek, máslových sušenek, kakaa a plechovky Pikaa, po vychladnutí a ztuhnutí v lednici vytvarovaná do kuliček, ty obalené v sušených malinách. Vhodné mlsání ke kávě či vínu.

V hrnci rozpuštěná čokoláda smíchaná s Pikaem a smetanou na šlehání, po vychlazení hmota vyšlehaná spolu se ztužovačem do hladké pěny. Pěna servírovaná ve skleničkách proložená ve vrstvách kolečky banánu a piškoty. Pohár nakonec ozdobený banánem, nastrouhanou bílou čokoládou a lístky máty.

Placky domácího těsta upečené v troubě, pak potřené rumem a proložené krémem, vyskládané do tvaru dortu. Dort potřený krémem, kterým se plnil a ozdobený vlašskými ořechy a karamelovým Salkem.

Velice dekorativně vypadá káva podle tohoto video receptu servírovaná v silnostěnné vysoké sklenici. Příprava je poměrně jednoduchá tak neváhejte a vyzkoušejte také tento recept.

Čerstvé koblihy si můžete koupit nebo si připravit doma. Domácí plněné koblihy jsou nadýchané, voňavé a můžete si je naplnit čím jen chcete.

Velká klasika, která nejen dobře chutná, ale navíc také skvěle vypadá na stole. Jejich domácí příprava je navíc velice jednoduchá. Recept vhodný pro začátečníky!

Jednoduchá domácí vanilková zmrzlina vyrobená ze Salka, šlehačky a vanilkového lusku. Po cca 5 hodinách zamrazení vhodná ke konzumaci.

Na konci minulého roku jsme pro naše čtenáře vytvořili nový kanál na YouTube s videi o vaření. Díky našim partnerům, jako Hamé, NATURHOUSE, Podravka …. a dalšími se nám daří postupně zveřejňovat videorecepty, které vás jistě potěší! Navštivte tedy naší video kuchařku plnou receptů, jistě si nějaký videorecept vyberete. Máme videa pro milovníky masa, sladkého, ale také pro všechny, co právě drží redukční dietu nebo naopak maso nemusí.

Co se jí v ... národní kuchyně: VietnamV České republice je tato kuchyně částečně známá díky početné vietnamské komunitě, která zde otevřela řadu bister a restaurací. Nejznámější je pražská tržnice Sapa, kde fungují jejich bistra, restaurace a dají se zde sehnat suroviny, které se používají nejen ve vietnamské kuchyni, ale i jiných orientálních kuchyních. Ne neprávem se přezdívá tato tržnice malá Hanoi.

Vietnamská kuchyně se může pochlubit pestrou řadou jídel, je to dáno velkým územím tohoto státu, několika desítkami národnostních a etnických menšin, z nichž každá má své gastronomické odlišnosti.

Vigna si získává mezi zahrádkáři stále větší oblibu, tak proč ji nezkusit příští rok vypěstovat na své zahrádce. Semena se dají běžně koupit v zahradnických kamenných nebo internetových obchodech. Pokud vám chutnají mladé zelené fazolky tak si příští rok vyzkoušejte na zahrádce zasadit právě luštěninu, čínskou vignu. Kromě mladých lusků se konzumují i její sušená semena, která jsou velmi výživná.

Hodinové ručičky se už pomalu blíží ke třetí hodině? Tak to je pravý čas začít s přípravou našeho receptu na lahodný piškotový dort, který se výborně hodí k pravému černému čaji o páté. Tak ať to včas stihnete! :) Video recept z YouTube kanálu Mňam TV.

V době koronavirové infekce, která se šíří světem, je důležité podpořit fungování imunitního systému. Jak na to? Zkuste si připravit zdravé menu z dostupných surovin ve vaší lednici. Všechny recepty jsou jednoduché, rychlé a pomoci vám mohou i vaše děti.

Neomezená degustace více než 600 vzorků autentických vín čeká na návštěvníky pátého ročníku festivalu Praha pije víno v prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Pořadatelé Bogdan Trojak a Antonín Suchánek pozvali desítky vinařů z území bývalé habsburské monarchie, ale i dnešní Francie, Itálie nebo Spojených států, kteří nabídnou přírodně vyráběné produkty převážně z rodinných vinařství. Akce začíná v pátek
18. května odpoledne a potrvá až do sobotního večera.

Pozor, varuji vás! Budu evropský šovinista a budu tvrdit, že na Evropu ve víně zatím nikdo nemá. Nikdo, ani arogantní „Amíci“, kteří si myslí, že už to dávno dokázali. V době, kdy jsem ještě kamarádil s Ronaldem Lauderem, často jsem létal do Spojených států. Samozřejmě business třídou. Zpravidla Deltou. Nabídka vína byla jednoduchá – chardonnay a pak zase chardonnay. Ovšem vyslov po americku, jako letušky, hezky smyslně s lehkým a slastným nadechnutím „šardoneéj“. Delta, jak jinak, přísně dodržovala pravidla rovných příležitostí, a tak to většinou bylo na letuškách to nejsmyslnější. Víno to bylo těžké, aromatické, přetížené mladým dubovým sudem, zkrátka barrique. Bylo tam spousta vanilky, kouře a dubu, jen to víno se z toho poněkud vytrácelo. Tiše si pro sebe rozděluji vína do dvou základních kategorií, ta, u kterých mám chuť na druhou sklenici a ta, kde mi stačí jedna. Tohle byl ten druhý případ. O něco lepší to ovšem bylo s červenými víny z Kalifornie, což je cabernet a zase cabernet.

Před několika lety se pití vína stalo módní záležitostí. Správně si vybrat chutné víno nebo jím umět obdarovat někoho druhého patří k dobrému společenskému tónu. Ať už víno pořizujete pro vlastní chuťový zážitek, nebo jako dárek, máme pro vás dvě podstatné rady zkušeného vinaře. Díky nim vyberete kvalitní i originální víno, které přesto nebude stát velké peníze.

Teplé letní počasí přímo vyzývá k pohybu a aktivně strávenému času. Za vínem, sportem a nádhernou přírodou se vydejte na jižní Moravu, kde najdete několik vinařský stezek a cyklostezek. Tato unikátní 1 200 km dlouhá síť značených cyklostezek protkává území všech jihomoravských vinařských podoblastí. Trasy jednotlivých okruhů jsou perfektně zpracovány do map s informacemi o jejich délce, výškovém profilu a stavu povrchu. Nenechte krásy Moravy dlouho čekat a vydejte se vstříc krásám přírody a vína.

Vinařské stezky se v České republice těší poměrně velké oblibě. Vyhledávaným cílem jsou pak hlavně díky možnosti propojení turistiky s krajinou posetou vinicemi a možností cestou rozumně ochutnávat. Většina se jich pravda nachází na jižní Moravě, ale také Čechy mají svoje vyhlášené vinařské lokality. Hned dvě zajímavé tematické stezky pak můžete navštívit ve středních Čechách. Absolvovat se dají na kole i pěšky a řadí se mezi nenáročné, takže jsou vhodné jak pro sportovce, tak pro rekreační výlety. Dobré víno a zajímavé zastávky s vinařstvím a vinohradnictvím spojené jsou pak samozřejmostí.

V meandru řeky Dyje v Národním parku Podyjí se nachází přírodní unikát, který uchvátí každoročně stovky návštěvníků. Vinice Šobes se díky své jedinečné dispozici stala ikonou moravského vinařství. A tak na nic nečekejte a vydejte se prozkoumat jedno z nejromantičtějších míst v Česku.

Opadavá, samosprašná liána s plody velkými 2-3 cm. Jsou bílé, černé a červené.

Víno révové vzniká etanolovým kvašením rmutu nebo moštu z hroznů vinné révy (Vitis vinifera). Vinná réva je popínavá rostlina a z mnoha rodů je vhodná k výrobě tzv. evropská réva.

Není žádným tajemstvím, že víno chutná zejména ve spojení s kvalitními sýry. Na tuto osvědčenou dvojici sází i ve významných vinařských oblastech Francie nebo Itálie, kde sýry a víno doprovází snad každé stolování. Víte ale, jaké druhy sýra se hodí právě k tomu vašemu oblíbenému vínu?

Během Velikonoc každý z nás dodržuje ve větší či menší míře nějaké zvyky, ať už je to koledování, malování kraslic, nebo třeba jen příprava jídel spjatých s tímto svátkem. A právě k velikonočním jídlům se skvěle hodí moravská a česká vína, která ze svátečního oběda nebo večeře vykouzlí ještě o něco příjemnější zážitek.

PR - Kvalitní víno 2015Dlouhotrvající vedra a sucha se neodrazila na množství a kvalitě révy. Oproti loňské, nepříliš vydařené úrodě, je tedy ta letošní hodnocena mezi vinaři veskrze pozitivně. Obzvláště se letos dařilo zejména modrým odrůdám, u kterých došlo ke zjemnění tříslovin a snížení kyselin. První hodnocení vín se ale uskuteční až 11. listopadu, kdy je ze zákona povoleno otevřít mladá vína. Letos podle odhadů předloží vinaři k hodnocení až 2,6 milionu lahví Svatomartinského vína, zejména díky příznivému počasí se tedy očekává překročení loňské dvoumilionové hranice.

Vaření za pomoci vína nemusí náležet jen šéfkuchařům luxusních restaurací. Víno pokrmy pozvedá a propůjčuje jim specifickou chuť, které bez jeho pomoci nedosáhnete. Připravte si doma tři pokrmy za použití vína, které vám dokážou, že obyčejné jídlo může chutnat úplně jinak, když se odhodláte odšpuntovat tu správnou láhev.

Víno se opravdu dělá na vinici. Máte-li mizerný hrozen, pak složitou alchymií a technologickými postupy z něj snad dokážete vyrobit pitelné víno. Pitelné, nikoli dobré, neřku špičkové. To je pravda, na kterou mnozí vinaři (a nejen u nás na Moravě) zapomínají. Máte-li skvělý hrozen, samozřejmě, že ho dokážete zkazit, ale máte šanci vyrobit i skvělé víno.

Minule jsme se vybavili údaji o obou ryzlincích (víme už, že vlašák vlastně ryzlink není), víme také, jak popsat sauvignon i veltlín zelený. Co nám zbývá, abyste věděli o bílých odrůdách?

Kdysi se šampaňské nebo sekt pilo zpravidla na závěr večeře. Dnes je to nejčastější „welcome drink“ tedy nápoj na uvítanou. Doporučuji suché tedy „brut“ nebo velmi suché „extra brut“. Stačí jedna sklenka, protože za chvíli už budete zpravidla potřebovat jiné víno. Se šampaňským úspěšně zvládnete i „amous bouche“ drobný pozdrav z kuchyně, předkrm před předkrmem, malý vzorek mistrovství šéfa kuchyně, který vám „zdarma“ v lepší restauraci přinesou na uvítanou.

Lidstvo je, zdá se, na víně pro své přežití docela závislé. Víno hraje zásadní roli při zachování rodu Lotova. Ten, jen s manželkou a dvěma dcerami, je anděly vyveden jako jediný spravedlivý z hříšné Sodomy, zatímco Hospodin vyhladil Sodomu a Gomoru sírou a ohněm. Jenže Lotova žena byla zvědavá a přes zákaz se otočila. Ztuhla hrůzou a proměnila se v solný sloup. Dcery ale projevily odpovědnost vůči potomstvu a iniciativně sáhly k neobvyklému kroku …

Dobré víno, krásná krajina a Aqualand Moravia – to jsou tři věci, které jsou pro Jižní Moravu typické. Už v září si je proto zájemci ze všech koutů republiky budou moci užít všechny najednou. Mikulov hostí od 8. do 10. září tradiční Pálavské vinobraní. Jubilejní sedmdesátý ročník však bude zvláštní nejen svým bohatým programem, ale i spoluprací s nejnavštěvovanějším turistickým cílem Jihomoravského kraje – Aqualandem Moravia. Každý návštěvník vinobraní tak bude mít po zakoupení vstupenky možnost využít zvýhodněné vstupné do aquaparku.

Víno se nikdy nemá pít na lačný žaludek, nemá se také střídat a jinými druhy alkoholických nápojů …

Vinobraní, to jsou tradiční podzimní slavnosti vína. Zážitky si z těchto oslav odnášejí děti i dospělí. Dětská zábava v podobě různých atrakcí a stánků se sladkostmi, pro dospělé je lákadlem dobré víno a burčák. Pro většinu vinařů vinobraní zahajuje tu nejkrásnější část práce ve vinohradu – sběr hroznů, lisování, burčák – a práce skončí v listopadu, kdy většina vín projde prvními degustacemi a ochutnávkami.

Víno snad ve všech možných podobách, spousty veselí, „gastrozážitky“, lidové zvyky i tradiční muzika – vinobraní oslavující novou sklizeň révy je po právu největším vinařským svátkem roku. Už řadu let ovšem platí, že není doménou jenom jižní Moravy. Od konce srpna do konce října se konají snad po celých Čechách. Začneme od západu a budeme se přesouvat na východ.

Lidské tělo ke svému správnému fungování potřebuje tuk, při metabolických procesech ho také vytváří. Rozeznáváme ale několik druhů tuku: tuk v krvi, podkožní tuk a viscerální tuk. Budeme se věnovat třetí kategorii tuku. Je nebezpečný, i když ho na první pohled nevidíte.

Opadavý, samosprašný strom vysoký až 8 m. Plody se podobají třešním, jsou velké cca 2 cm, bohaté na vitamín A.

Nedostatek vitamínu D v našich podmínkách není neobvyklý a podle průzkumů jím trpí značná část populace. Přesto jsou určité skupiny ohroženy jeho nedostatkem víc než jiné. Podívejte se s námi, jestli do těchto kategorií nespadáte také vy nebo vaši blízcí.

Máte pocit, že váš organismus si už žádá pořádný „restart“, ale do jara je ještě daleko? Sáhněte po ingrediencích, které máte po ruce už teď, a připravte si vynikající drink, který v sobě snoubí jak skvělou chuť, tak látky prospěšné pro detoxikaci i posilnění imunity.

Jsou nezbytné pro život každé tělní buňky. Je známo více než 20 vitamínů, z nichž 9 je prokazatelně nutných pro život člověka.

Novou grilovací řadu Smoky Taste uvedla společnost Vitana na trh teprve před pár týdny a vybrané produkty z ní již prošly přísným testem spotřebitelů na portálu Testuj.to. Jak steaková omáčka BBQ Grilled Ribs, tak grilovací koření Beef získaly razítko kvality Testuj.to.

V kuchyni to nemáme vždy lehké. Chceme jíst moderně a vyladit svá jídla k dokonalosti — příkladem může být třeba orientální kuskus, italské rizoto nebo dýňová polévka. Ovšem všechny tyto pokrmy mají jedno společné: na jejich přípravu a dochucení je nutné mít po ruce vždy poctivý vývar. Jenže doba se s námi nepáře, potřebujeme šetřit čas a nemůžeme v kuchyni strávit dlouhé hodiny. Stejně tak potřebujeme šetřit peníze: neplýtvat potravinami a přesně je dávkovat.

Postavte se rázně proměnlivému počasí letošní zimy a připravte se na jaro v plné síle! Oblíbená značka Vitana vám přináší pět nových druhů koření, které lidé od pradávna využívají k přirozené podpoře nejen imunitního systému…

Pokud chcete být překvapeni…. soustřeďte se především na závěr dokumentu. Když si chcete zkazit náladu, tak si to ovšem v klidu prostudujte úplně celé. Jestli máte slabý žaludek, strach, nebo chcete dál žít relativně klidné v nevědomosti, tak radši tento článek nečtěte!

Sladké brambory kořenové hlízy povijnice jedlé vřetenovitého tvaru. Obsahují cukr a škrob. V tropických oblastech nahrazují brambory.

Chlebíčky a jednohubky jsou u nás běžně známé. V současné době jsou však u nás také velmi módní kanapky …

Přesný návod, jak uvařit chutné, nelepivé těstoviny, které budou skvělou přílohou jak pro všední menu, tak slavnostní pohoštění.

Na hostině, pořádané roku 1756 na počest vítězství nad Brity u Port Mahonu, se měla servírovat také studená smetanová omáčka s vejci. Smetana ale v kuchyni došla! Šéfkuchař se odhodlal k experimentu, kdy místo smetany použil jako základ omáčky olivový olej. Francouzům tato kombinace natolik zachutnala, že se stala trvalou součástí jejich kuchyně a rozšířila se takřka do celého světa.

Pomalu se blíží čas Vánoc a vy jistě přemýšlíte nad tím, kdy začnete s pečením a jaké recepty letos zvolíte. A ať už patříte k těm, kteří se spíše drží tradičních receptů nebo rádi experimentujete, určitě alespoň jednou nastane dilema, jakou marmeládu, džem či ovocnou směs zvolit. Přinášíme hned několik tipů, abychom vám vaše rozhodování ulehčili.

Mnoho z nás miluje sladké a „oslazuje si život“ s různými dobrotami. Cukry a sladidla nás lákají v mnoha svých podobách. Pokud patříte mezi sladkomilce a rádi byste se více dozvěděli, čímpak si život oslazujete, následující řádky vám pomohou lépe se v cukrech a sladidlech vyznat.

Léto v plném proudu a aktuálně nás moří tropické teploty. Není divu, že saháme po lehce stravitelných jídlech, kam patří i letní saláty. Víte, jak má však vypadat správný obědový salát?

Rady a tipy profesionálůRozpoznat poctivé řeznictví a kvalitní uzenářský výrobek je mnohdy velmi těžké. Zanedbávat výběr by však neměl nikdo. Maso a masné výrobky jsou totiž potraviny, které vyžadují při výrobě a prodeji zvýšené nároky na hygienu, na manipulaci i na skladovací teplotu. Při špatném postupu by lehce mohlo dojít ke snižování jejich kvality.

Že opékání buřtů není žádná věda? Na první pohled by to tak mohlo vypadat. V Česku jsme se za těch pár generací na tuhle oblíbenou letní večeři stali profíky. Jestli chcete zažít tak chutný táborák jako kdysi, držte se našeho návodu. Podíváme se na rozdíl mezi špekáčkem a buřtem, ukážeme si, jak na správné naříznutí a poradíme, kde se vám špekáček nejlépe opeče.

Asi každému se to někdy stane: koupíte bochník chleba nebo pytlík bagetek k večeři a na poslední chvíli se změní plány, jíte nakonec venku nebo prostě jen není takový hlad. A s každým dalším dnem pečivo ztrácí na své původní kráse a chuti a dost často končí v koši. Podívejte se na tipy, jak takovému plýtvání zabránit a prodloužit život tomuto oblíbenému druhu potravin.

Rio Mare - soutěžPraha, 11. prosince 2013 – Vítězkou prvního ročníku celostátní soutěže Svačina roku s Rio Mare je Lucie Hlaváčková ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Městec Králové. Studentka získala odměnu 10 000 Kč. Na druhém místě ohodnoceném částkou 6 000 Kč skončila Gabriela Kinkorová ze Zlína. Třetí místo a 4 000 Kč si odnesl Matěj Kohout z Poděbrad. Cenu dětské poroty v hodnotě 5 000 Kč obdržel Tomáš Janíček z Olomouce. Do soutěže se přihlásilo celkem 97 studentů z 24 středních škol. Studenti museli využít jako hlavní surovinu pro přípravu tuňáka Rio Mare nebo tuňákový krém Rio Mare Paté. Dvanáct finalistů bojovalo o vítězství v gastronomickém studiu školy vaření Chefparade v areálu Holešovické tržnice v Praze. Odborným garantem a předsedou poroty byl držitel titulu Mistr kuchař Vladimír Picka. Soutěž pořádala společnost Bolton Czechia.

Ve 20. díle soutěže MasterChef Česko připravila Pavlína Lubojatzky tu nejlepší bagetu a vysloužila si její uvedení na pulty Bageterie Boulevard. Zařadila se tak po bok Pavla Březiny, loňského vítěze této výzvy, který se letos připojil k porotcům a podílel se na výběru té nejlepší bagety ze všech.

Nejedlá houba rostoucí poměrně nehojně od srpna do října především v listnatých lesích, vzácněji ji však najdeme i pod jehličnany.

Atlas hub - houby lupenatéTato jedovatá houba roste od června do listopadu roztroušeně až vzácně na stanovištích bohatých na humus a to jak v listnatých, tak jehličnatých lesích, ale i na lesních cestách.

Nejedlá houba rostoucí vzácně v listnatých lesích, méně často pod smrky.

Jedovatá houba! Roste nehojně v listnatých lesích na vápencové půdě.

Jedovatá houba rostoucí od června do listopadu na zásaditých i kyselých půdách pod listnáči.

Nejedlá houba rostoucí nepříliš hojně pod jehličnany, méně často pod listnáči.

Jedovatá houba! Roste hojně od července do října v listnatých, zejména humózních lesích pod duby a buky.

Nejedlá houba rostoucí od června do listopadu pod jehličnany na sušších stanovištích na pískách, štěrcích, vzácně i pod listnáči.

Nejedlá houba rostoucí od července do října na vápenatých půdách jak v listnatých, tak jehličnatých lesích.

Poměrně vzácně rostoucí houba pod listnáči na bohatých vápenitých půdách. Je nejedlá.

Jedovatá houba. Byla popsána poměrně nedávno, mikroskopoval ji B. Bušek, odborník přes vláknice.

Nejedlá houba rostoucí poměrně nehojně v míšených nebo jehličnatých lesích.

Hojně rostoucí nejedlá houba a to jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích.

Velmi hojně rostoucí jedovatá houba. Naše nejhojnější vláknice.

Nejedlá houba rostoucí pod listnáči od července až do října.

Nejedlá houba rostoucí nepříliš hojně od června do října.

Tuto prudce jedovatou houbu najdeme v listnatých lesích a parcích, velice často pod habry či lípami.

Poměrně vzácně rostoucí nejedlá houba. Najdeme ji pod jehličnany, často podél cest, ve vyšších polohách.

Jedovatá houbička rostoucí hojně od srpna do listopadu v listnatých i jehličnatých lesích.

Polysacharidy jsou v přirozených podmínkách pravidelně provázeny vlákninou. Je tvořena celulozou, hemicelulozou a pektiny. I když není nemetabolizována jako ostatní živiny, je významná pro činnost trávicí soustavy, ovlivňuje metabolizmus stěny střevní, jater a dalších tkání …

Hola, hola, škola volá! Ačkoliv jste si vy i vaši malí školáci možná odvykli, školní režim je zpět a s ním přichází i nekonečné téma svačinek. A proč jsou tak důležité? Vyvážená strava ovlivňuje správné fungování organismu během celého dne. Důležitá je především vláknina, která snižuje kolísání hladiny krevního cukru, podporuje její stabilitu a pozitivně tak ovlivňuje soustředění. Nicméně svačinka musí malému školákovi především chutnat, protože ruku na srdce, kterému rodiči nevykouzlí prázdná svačinová krabička úsměv na tváři?

Každodenní vaření vyžaduje mít po ruce velké množství receptů. Pokud dáváte přednost vlastní tvorbě, co takhle vydat vlastní kuchařku? Anebo požádat o pomoc samotného mistra kuchaře Jamieho Olivera? Premiérové díly pořadu Jak vzniká nová velká kuchařka s Jamiem Oliverem můžete sledovat na TV Paprika od 8. listopadu ve 20:30.

Ořešáky jsou pomalu rostoucí stromy, které mohou dosáhnout výšky 15 až 45 m. Jsou to stromy opadavé, částečně samosprašné, které mají lichozpeřené listy a stříbřitou kůru; samičí květy jsou nenápadné, samčí tvoří jehnědy.

S plody ořešáku královského se pravděpodobně setkal každý z nás. Podobnost zvrásněných jader vlašských ořechů s mozkem je velmi příznačná, neboť vysoký obsah omega-3 mastných kyselin účinně podporuje funkci mozku.

… osvědčil se při zánětech žlučového měchýře, žlučových kamenech, nechutenství a chorobách jater …

Právě v této době je vhodné věnovat zvýšenou pozornost a péči svému zdraví. Již Homér označoval olivový olej za tekuté zlato, a to ještě zdaleka neměl k dispozici tolik vědeckých studií, jako máme my dnes. Pravidelné užívání olivového oleje je vhodné nejen pro prevenci civilizačních chorob, jako je rakovina a cukrovka, ale koriguje i hladinu cholesterolu nebo chrání krevní oběh. A jak jistě víte, lze ho užívat nejen vnitřně, ale také na tělo nebo vlasy.

Hodnotu svého zdraví si většina lidí začíná uvědomovat až tehdy, když je ztratí. Zdraví nebo nemoc se jeví jako něco náhodného, avšak jsou to dva rozdílné stavy lidského organismu určované nejvíce životním způsobem a jeho stylem. U některých lidí mohou být určité zdravotní problémy podmíněné geneticky (vrozené), ale ty představují jen velmi malou část nemocí.

Rozenáváme dva druhy vlkoušů, vlkouše pruhovaného a skvrnitého. Maso obou druhů je pevné, tučné a chutné a prodává se na trhu jednak čerstvé, jednak vykoštěné a uzené. Přestože vlkouš není specifickým cílem rybářů, každý rok se na světě uloví přibližně 50 000 tun této ryby. Milovníci ryb jsou nadmíru potěšeni, když se vlkouš objeví na jídelních lístcích a jeho ekonomický význam koresponduje s touto popularitou.

Písemný doklad o výrobě a konzumaci vodky pochází z Ruska ze 14. století našeho letopočtu. Druhým domovem vodky je Polsko. Poláci mají na vznik vodky svůj vlastní názor – kolébku vodky je prý hledat u nich v nápoji zvaném wódka. Ten je sice ve světě o něco méně známý, kvalitou a tradicí ovšem za ruskou vodkou nijak nezaostává. Kde je pravda, nevíme, určitě ji ale můžeme hledat ve východní Evropě. Bude, te-li věřit historikům, rozšířilo se pálení vodky v době, kdy bylo zavedeno trojpolní hospodaření, které zvýšilo produkci obilí a tím i větší přebytky. Až do poloviny 19, století bylo totiž základní surovinou pro výrobu vodky výhradně obilí, povětšinou žito.

Vodka byla vždy destilátem, který díky své jemně neutrální chuti sváděl k tomu, aby se s ním na barových pultech odvážně experimentovalo. A jak popularita tohoto alkoholického nápoje rostla, tak každý světadíl si postupně našel svou vlastní originální a chutnou úpravu, pomocí které jí přijal za svou. Vybrali jsme proto pro vás inspirativní svěží a barevné receptury ze všech koutů světa, jež mohou potěšit nejen vaše oko, ale i chuťové buňky.

Bylinné liány, které jsou jednoleté, samosprašné. Plody mají různě veliké, zelené, bohaté na vitamíny a minerály. Obsahující více železa než špenát. Patří do čeledi tykvovitých a tak i když se používá především jako ovoce, ve skutečnosti je to zelenina!

Tato nejedlá houbičky roste vzácně na větvičkách dřevin ponořených v tekoucí čisté vodě, především potůčků a podmáčených lokalitách.

Pěstuje se jako mrazuvzdorná jednoletka nebo krátkověká trvalka pro klíčky a mladé listové výhonky. Obsahuje vydatný zdroj železa, je také bohatší na bílkoviny než jiné druhy zeleniny.

Vtipně usmažená vejce, servírovaná v bulce … ovšem stojí za to toto krátké video zhlédnout, takto by vás to určitě nenepadlo připravit!

Pan Vomáčka vejde do obchodu a nezavře dveře. „Vy nemáte doma dveře?” rozeřve se na něj prodavačka. „Mám. A takovou megeru jako jste vy taky!”

Sluneční paprsky nám svojí intenzitou dávají neomylně najevo, že léto je opravdu tady a s ním i chutná a lehká kuchyně, ve které hrají prim saláty, grilovaná masa, sýry, ryby či zelenina. Všechny tyto delikatesy se neobejdou bez zálivek, čatní a dresinků. Zapomeňte na kupované varianty a upřednostněte ty domácí. Nabízíme hned 3 důvody, proč se to vyplatí.

PR - Vitana - svařené vínoZima si letos dává pořádně na čas. Dlouho to vypadalo, že budeme chodit i na svátky v teniskách, ale konečně začalo přituhovat a my tak snad opravdu vstoupíme do nového roku po sněhu. Ať už jste na sváteční procházce se svými drahými polovičkami, hrajete si venku s dětmi nebo se jen potřebujete sami doma potěšit a prohřát po náročném dni, ideálními společníky vám budou horké nápoje s kořením od Vitany. Restartují energii, tělo příjemně prohřejí a jejich příprava provoní byt.

Rod voskovička – Bisporella zahrnuje kolem 40 druhů jedná se o velmi drobné terčovité nebo miskovité plodnice velké jen několik milimetrů rostou na tlejícím dřevě na tlejících lodyhách různých rostlin, kořenech listnáčů, listech listnáčů ale i plodech listnáčů, apříklad na žaludech lískových oříšků. Makroskopicky se těžko určují 100 % určení u tohoto rodu je mikroskopické. Voskovička citronová je nejznámější zástupce tohoto rodu.

Nejedlá houby, poměrně vzácně rostoucí na padlých kmenech listnáčů, nejčastěji lip v místech s vlhkým mikroklimatem, například v lužních lesích nebo údolích potoků.

Ve starších atlasech uvedena jako voskovka žlutá.

Atlas hub - houby lupenatéNejedlý druh houby rostoucí hojně od září do listopadu na nehnojených loukách, pastvinách, travnatých okrajích cest. Dává přednost kyselému podloží.

Nejedlá houby rostoucí od června až do listopadu. Nejčastěji ji najdeme mimo les.

Nehojně rostoucí houba a to od září do listopadu na sušších nehnojených loukách a pastvinách.

Jedlá houba, spíše menší, vhodná především do směsí a polévek.

Rod voskovek obsahuje kolem 40 druhů, jen málo druhů je jedlých, jedovatý není ani jeden, většinou vyhledávají nehnojené travnaté plochy, pastviny atd. Jsou velmi podobné šťavnatkám s nimiž jsou příbuzné.

Nejedlá houba rostoucí od června do listopadu na nehnojených loukách a pastvinách.

Roste nehojně ve skupinách nebo i v malých trsech na nehnojených loukách, pastvinách a zahradách …

Roste dost vzácně ve skupinách, jednotlivě i trsnatě na mechatých trávnících na nehnojených místech.

Atlas hub - Houby lupenatéNejdlá houba rostoucí od července do listopadu na pastvinách, loukách nebo travnatých hájích. Starší český název je voskovka klidná.

Jsou vyhledávanou pochoutkou v Thajsku. Každý rok jich vyvážejí kolem deseti tisíc tun. Nabízejí se i zmrazení, konzumují se na domácím trhu.

Vrah v Brazílii vylepšil jídelníček v restauraci. Játra oběti připravil na cibulce.

Rozšířená po celém území hlavně v pstruhových vodách. Je bez hospodářského významu. Je indikátorem čistých vod, potravou pro pstruhy. Je to celoročně chráněný druh.

Žije v pstruhových potocích. V Čechách nežije, na Moravě ji najdeme v povodí Odry, v Moravici, Olši, Opavici, na Slovensku v povodí Dunaje. Význam má jako bioindikátor čistých vod.

„Pane vrchní, mohl byste mi doporučit něco výživného?” „Dejte si smažený řízek, pane, ten vám bude ležet týden v žaludku.”

„Pane vrchní, před hodinou jsem si u vás objednal láhev bílého vína!“ „ Jenom klid, čím je víno starší, tím je lepší“.

Jednoduchý salát vyskládaný pěkně po patrech. Velice dekorativní, přitom moc a moc dobrý! Video z Food Network na Facebooku.

Kromě čerstvého, šťavnatého ovoce a zeleniny přichází na podzim také sezóna vlašských ořechů. Ty se díky jejich blahodárným účinkům řadí mezi jednu ze superpotravin, kterou určitě stojí za to si během chladných měsíců dopřát! A že vás zrovna nenapadá žádný originální recept, na němž by si pochutnala celá rodina? Inspirujte se našimi tipy!

Pokud je maso správně upečené, mělo by mít zlatavou kůrčičku. Té dosáhneme, když maso vložíme do trouby již předem předehřáté a zpočátku pečeme prudce, aby se kůrčička na povrchu mohla utvořit. Pak teplotu snížíme a dopékáme zvolna …

Olivy jsou bohatým zdrojem vitaminů K, A, D a E, nenasycených mastných kyselin, antioxidantů, přírodních vláknin a minerálů, zejména vápníku, železa, hořčíku a draslíku. Přesto, že jsou olivy velice mastné, podporují hubnutí, snižují hladinu cholesterolu v krvi a podstatně omezují riziko vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Posilují imunitní systém, srdce, chrání žlázy produkující hormony. Prý dokonce zastavují předčasné stárnutí a omlazují.

Máta, bazalka, petržel i pažitka – bez zelených bylinek si jen málokdo z nás dokáže představit jarní a letní recepty. Ať už připravujete polévku, maso na grilování či letní salát, určitě by ve vašem receptáři neměly chybět čerstvě nasekané bylinky. Jak ale tyto pochoutky kombinovat a jak s nimi pracovat v kuchyni? Představíme si čtyři nejčastější druhy.

Chléb je základní lidská potravina již po tisíce let a také symbol života. Pro náš organismus má optimální složení – pouze o chlebu a vodě vydržíme žít poměrně dlouhou dobu. Dneska navíc můžeme vybírat mezi tolika druhy, že si každý přijde na své. Jak ovšem poznáme ten, který je vyroben pouze přírodním kvasem? Podle čeho vybírat chleba v obchodě? Jak ho správně skladovat a zamrazit? Pronikněte do tajů jedné z našich stěžejních potravin.

Sýry patří k nejstarším potravinám lidstva. Nejenže mají rozmanitou chuť, přitažlivou vůni, ale především hrají důležitou roli v naší výživě. Obsahují ale všechny typy sýrů stejné množství vápníku nebo laktózy? Které druhy sýrů jsou nejvhodnější pro děti? Jak poznáme náhražky sýrů? A co tavené sýry – měli bychom se jim opravdu vyhýbat? Ptali jsme se odborníka.

Není chléb jako chléb. Vyberte si ten nejlepší! Chléb patří od pradávna k základním potravinám a dnes již na trhu objevíme tolik druhů, že bychom je jen těžko spočítali. Jak si tedy mezi nimi vybrat chléb opravdu kvalitní a chutný? Jde to, stačí se zaměřit na několik ukazatelů.

Nevolnosti, křeče v břiše, či dokonce kožní problémy a dušnost, to vše může způsobit mléko a mléčné výrobky. Za těmito problémy stojí buď intolerance na laktózu, či alergie na mléčnou bílkovinu, které dokážou každodenní stravování pěkně zkomplikovat. Patříte-li mezi ty, kteří se mléčným výrobkům obloukem vyhýbají, pak vás zaujmou následující řádky.

Přijde pán do krámu a ptá se. „Máte zmrzlý dršťky?” „Ne, my si tady topíme!”  

Jak rychle a jedenoduše oloupat uvařené vejce, a co paličku česneku? Video z Facebooku ukazující různé vychytávky, které by se vám mohli v kuchyni hodit.

Jak si poradit v kuchyni, tak takových to rad není nikdy dost. Zde je sestřih dalších vtipných nápadů, jak si poradit při vaření s některými surovinami, nebo také jak si v kuchyni ulehčit život.

Další sada video návodů, jak si ušetřit práci v kuchyni. Nebojte se sami vyzkoušet nějaký ten tip!

Video s vtipnými vychytávkami do kuchyně. Připravte si například palačinky pomocí pánve, ale ne v ní, karamelovou kukuřici, či kuře na plechovce….

Peru, Lima – Láska k experimentům málem stála jistého peruánského podnikavce život.

Než přistoupíme k míchání koktejlů, byť i v podmínkách domácí kuchyně, měli bychom se ujistit, že jsme dostatečně vybaveni nejen pestrým výběrem druhů alkoholických i nealkoholických nápojů, ale i dalším inventářem, jako jsou média na míchání, sklenice, doplňky pro okrášlení hotového nápoje a ovoce.

Vybrali jsme pro vás některé naše osvědčené recepty, které se hodí nejen jako prevence proti různým chřipkám a nachlazení, ale také mnohé dokáží pomoci, když už budete stonat. Už naše prababičky moc dobře věděly, že při mnoha nemocech je důležité pít a dodávat tělu potřebné vitamíny. A také proto vznikl tento výpis TOP receptů, na doplnění vitamínů a posílení organismu, z naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

Sluníčko už na nás z oblohy sem tam vykoukne a polechtá nás svými paprsky. Zima brzy skončí, vystřídá jí jaro a my se ani nenadějeme a nastane čas letních párty, zahradních grilovaček, koupání v bazénu a dalších radovánek. Plánujete si letos konečně splnit sen a svůj starý gril vyměnit za nový? Poradíme vám, jak na to!

Polévky většinou patří neodmyslitelně nejen ke slavnostnímu menu, ale podávají se také jako součást běžného pracovního oběda. Mnozí lidé si pořádný oběd bez polévky ani neumějí představit. Při sestavování jídelníčku vždy určíme nejprve hlavní jídlo a k němu pak vybíráme vhodnou polévku …

Léto je tady a spolu s ním nastává čas zmrzlin, limonád, různých dezertů a dalších dobrot. Zodpovědní rodiče tak budou mnohdy řešit dilema, jak dopřát potěšení mlsnému jazýčku svých dětí, ale zároveň neohrozit jejich zdraví. Odpověď se přímo nabízí: připravte jim chutné a zdravé domácí dobroty, u nichž je složení plně ve vaší režii.

Jste fanouškem mořských plodů a ryb? V tom případě si nesmíte nechat ujít nezapomenutelnou ochutnávku plodů a ryb moří a oceánů, která se koná již 13tým rokem v OREA Hotelu Voroněž v Brně 16.11.2017.

Včera jsme na našich stránkách na Facebooku oznámili soutěž o vouchery řetězce Globus. Šlo o to, správně odpovědět na jednoduchou otázku, kolik obchodních domů Globus je v ČR. Je jich 15! Jména vítězů uvádíme v článku, budeme je ihned informovat.

A soutěž je u konce! Ti co hlasovali na našich stránkách na Facebooku na otázku: “Jakou z příchutí nenaleznete v řadě ovocných nápojů Kubík Play?” odpověď “A”, tedy příchuť meloun a okurka, odpověděli správně. V článku najdete výherce, které budeme ihned kontaktovat a Kubík jim pošle slíbené dárečky!

Evropský parlament, Rada Evropské unie a Evropská komise, tři klíčové instituce EU, dnes podepsaly společné prohlášení, kterým oficiálně vyhlásily 23. září Evropským dnem ekologického zemědělství.

Gastronomické zajímavostiNevím jak vy, ale občas nechápu, proč vlastně v té Unii jsme. Názory Bruselu jsou totiž často proti nám Čechům. Zakazují nám tradiční české názvy potravin, zakazují nám zabijačky a jiné tradiční radovánky a nyní dovolují firmám dodávat zboží do východní Evropy klidně hoší kvality, než to, co prodává ta či ona firma na západě! Rozklikněte si tento odkaz a počtěte si … pro Brusel jsme druhořadá země!

Sofie – Bulharské potravinové testy potvrdily nepříjemnou skutečnost. Východní Evropa se potýká s méně kvalitními potravinami. Nejen, že potraviny jsou v Německu a v Rakousku kvalitnější, ale mnohdy také levnější.

Co je vlastně hummus (někdy taky hommus)? Nepříliš lichotivé označení pro lákavý pokrm, jehož rodištěm je Blízký východ. Najdeme ho v tradičním jídelníčku jak Egypťanů, tak Izraelců, Turků, Libanonců, Palestinců a dalších národností. Svoji oblibu si ale bez přehánění získal po celém světě.

Jak si užít to nejlepší jaro a léto na zahradě s přáteli? Přinášíme několik tipů na skvělé koktejly, které si zvládnete připravit v pohodlí domova. Oslníte jimi své přátele a příjemně se osvěžíte. Vyzkoušejte vynikající drinky s blatenským destilátem Baron Hildprandt, kávovým likérem Flor de Caña Spresso či s ručně vyráběným hořkým likérem Aperitíf.

Podzim je pro přírodu obdobím, kdy se před dlouhou zimou připravuje k odpočinku Ponuré počasí, pro které je typická těžká mlha zahalující zbarvené stromy, projasní dýně, královny podzimu, které se v tento čas sklízí. Barevné tykve rozzáří kuchyni a skvěle poslouží i jako dekorace domova. Dýně si ale zaslouží více pozornosti než jen skrze populární americký svátek Halloween.

Kouzelné vánoční období klepe na dveře. Jedni se těší na sváteční atmosféru, druzí na odpočinek a ti nejmenší na dárky. Většina však očekává především čas klidu a míru, který prožijí se svými nejbližšími. A ten je o Vánocích spojen hlavně se společnými chvílemi strávenými u sváteční tabule plné lahodných pokrmů. Překvapte letos své nejbližší i přátele originálním cukrovím a dezertem. Inspirujte se recepty s HARIBO a užijte si sladkou sváteční atmosféru.

Zima je v plném proudu a volá po pořádném zahřátí. Sáhněte po jednom ze speciálních zimních drinků a dopřejte si požitek nejen z vnitřního tepla, ale i z dokonalého chuťového zážitku.

Ledově vychlazená zmrzlina představuje úžasné osvěžení v průběhu horkého letního dne. Když však přidáte kapku alkoholu a jeden z drinků Schweppes, dodáte nanukům grády a povýšíte je na nečekaný level. A jak vyrobit nanuky 18+?

Co s petláhví, když je vypito? Například se z ní dá udělat zdobítko na cukroví, či dezerty, nebo se s zní dá rychle vyrobit šálek na kávu, to by se mohlo hodit lidem, co rádi spí pod širákem …. v tomto videu je toho mnohem více, stačí kliknout!

Nevíte, jak si rychle udělat jedlý kornoutek na zmrzlinu? Nebo jak si připravit chutné sušenky za pár minut? Nejen to, ale i další vychytávky pro přípravu pokrmů na kontaktním grilu najdete na tomto videu …

Kuchařské vychytávky - dokonalý bramborový salátCo domácnost, to recept na bramborový salát. Ponechme teď stranou otázku, jestli do něj dávat celer, nebo ne (každá hospodyňka má svůj vlastní – a zaručeně ten nejlepší – recept), a zaměřme se na vychytávky, které udělají každý bramborový salát lepším. Bez ohledu na to, zda do vaší varianty patří gothaj, dietní šunka, či jen zelenina bez uzeniny.

Pěkné naučné video, jak vykostit králíka bez zbytečné ztráty masa. Takto získaný plát se hodí především na různé rolády, ovšem dá se použít i na řízky a další dobroty. Podívejte se, jak na to!

Kuřecí maso, těstoviny, smetana a špenát. Čtyři velmi oblíbené ingredience, které lze kombinovat v nepřeberném množství variací. Zároveň z nich připravíte chutnou večeři snadno a rychle na tisíc a jeden způsob. A protože si mnoho z nás dalo předsevzetí udělat si aspoň trochu dietní leden, mělo by být poslední jídlo z celého dne lehké a zároveň výživné. Jak na to? Stačí se lépe vyznat ve složení potravin a řídit se značkami kvality, které výběr usnadní.

Každoroční obavy z Vánoc strávených na blátě můžete letos hodit za hlavu. Správnou zimní atmosféru totiž letos vykouzlíte díky lahodným kokosovým kuličkám. Stačí je dekorovat nebesky modrým nebo perleťovým posypem a doplnit sněhově bílým slavnostním aranžmá.

Rady a tipyV létě se víc než kdykoli jindy chceme cítit fit a zároveň si pochutnat na dobrém jídle. Nekonečnou inspirací pro nás může být středomořská kuchyně. Je bohatá na zeleninové saláty, ryby a lehké masové pokrmy, které přímo vybízí k použití olivového oleje. Už dávní Řekové věděli, co je dobré a zdravé zároveň.

Přeneste kousek řeckého slunce přímo na váš talíř s olivovými oleji Minerva a zahajte léto ve svěžím duchu.

Romantiku si každý představuje jinak. Někdo ocení letní procházku pod hvězdnou oblohou, jiný nedá dopustit na 14. únor a tedy svátek sv. Valentýna. Ať tak nebo tak, Valentýn tu bude rozhodně dřív a je to každopádně skvělá příležitost, jak ukázat své drahé polovičce, že plamen vaší lásky nehasne.

Putování za vínem se stále těší obrovské oblibě. Morava je synonymem pro nádherné vinice, a ještě nádhernější víno. Pokud se chystáte za poznáním skvělého vína, určitě si přidejte na seznam návštěvu a degustaci v moderní Enothece Vinselekt Michlovský v Rakvicích.

Děti mají rády sladkosti. A že si mají v dnešní době z čeho vybírat. Většinou to dojde až tak daleko, že si u rodičů „něco dobrého“ velmi šikovně vyloudí. Na trhu je tolik dobrot, které mohou uspokojit jejich mlsné jazýčky. Proč ale sahat na sladké, které je plné bílého rafinovaného cukru, který pro lidský (zejména ten dětský) organismus není nijak prospěšný, když je k dostání přírodní med? Podívejte se, proč je med od včelařů a jejich včel lepší než cukr!

Policajt zastaví auto se zjevně opilým řidičem a nařizuje mu dýchnout do balónku. Chlápek odmítá a vysvětluje: „Jsem silný astmatik a proto nemůžu pořádně fouknout.” Policista tedy chce odebrat vzorek krve, ale chlapík zase odmítá. Policajt: „Proč ne?” „Protože jsem hemofilik a nepřestal bych krvácet.” Policajta už ty výmluvy nebaví a chce, aby chlápek vylezl z auta a přešel po rovné čáře, ale chlápek zase, že ne. Policajt se ptá: „Proč ne? Protože jsem na to moc opilej.”

Historie smaženého sýra je plná překvapení. Ještě v první polovině 20. století šlo o luxusní delikatesu podávanou v nejdražších restaurací. Stačilo však pár let a stala se z něj „lidovka“. Jeho popularita byla tak velká, že dlouho byl jediným vegetariánským jídlem na jídelních lístcích. I když tohle prvenství „smažák“ už nemá, stále se drží na špici žebříčku nejoblíbenějších jídel.

Můž se zapoměl na výročí v hospodě, ve 2 ráno řeší, jak to vysvětlí ženě …

Léto a lehké pokrmy patří neodmyslitelně k sobě. Zkuste si vaše oblíbené jídlo ozvláštnit přídavkem kozího sýra. Nejen, že dodá lahodnou chuť, ale také je vhodný pro ty, kteří trpí intolerancí na kravskou bílkovinu. Kozí sýr najde uplatnění při grilovačce či na slano s palačinkou. Výborný je také v kombinaci s bramborami.

Inspirace na obědy a večeře není nikdy dost. Zejména v letních měsících většina z nás vyhledává spíše lehké pokrmy, a proto přijdou vhod především tipy na nejrůznější domácí saláty. Rychle ale vyžeňte z hlavy představu zvadlých zelených lístků s kousky rajčete. Pořádný salát je kombinací luštěnin, celozrnných plodin, sýrů, masa či oříšků a lahodné zeleniny. K tomu, abyste jej dochutili rozhodně nebudete potřebovat majonézu ani kečup!

Dnes najdeme v obchodech neuvěřitelné množství různých paštik z celého světa. Často bohužel tak podřadné kvality, že ani lákavý obal tento výrobek nezachrání, snad jen velká akční sleva. I ty více kvalitní a mnohem a mnohem dražší paštikové krémy a pravé paštiky však nedokáží plně nahradit chuť a vůni domácí paštiky. Nebojte se, jejich výroba není vůbec složitá!

Na tomto místě je nutné podotknout, že dnes si můžeme v obchodech koupit zařízení na výrobu zmrzliny, který nejen že celý postup usnadní, ale také hodně urychlí. My se ale dnes budeme zabývat výrobou domácí zmrzliny bez použití robota určeného na její přípravu.

Kdo by nemiloval zmrzlinu?! A víte, že si ji můžete vyrobit i doma? Máte dvě možnosti, buď si lze v obchodě pořídit zařízení na výrobu zmrzliny, nebo si ji připravit bez této vymoženosti, pěkně postaru, jen pomocí ručního mixéru. My se dnes budeme zabývat právě výrobou domácí zmrzliny bez použití robota určeného na její přípravu.

Jste fanoušky kvalitního jídla a dobré hudby? Pak o víkendu od 26. do 28. května vyrazte na unikátní Eats and Beats food festival, který proběhne v nákupním centru Metropole Zličín. Nenechte si ujít exkluzivní propojení kvalitního jídla, dobré hudby a nekonečné zábavy, které přináší Eats and Beats food festival nákupního centra Metropole Zličín. Kromě skvělého jídla z rozmanitých foodtracků a stánků se mohou návštěvníci festivalu těšit také na dvě kuchařské hvězdy. V sobotu 27. 5. se od 13:00 do 15:00 na centrálním náměstí představí známý šéfkuchař a bývalý porotce soutěže MasterChef Marek Raditsch, v neděli ve stejný čas a na stejném místě předvede své kuchařské dovednosti současný porotce soutěže MasterChef a kulinářské eso Jan Punčochář.

V letních dnech jistě oceníte skvělé limonády z výjimečných domácích sirupů. Pitný režim je nutné dodržovat, zvláště v horkých dnech. Možná už máte plné zuby pití samotné vody nebo sladkých kupovaných limonád. Máme pro Vás tipy od barmana Tomáše Kubíčka, jak si doma připravit skvělé a zdravé domácí sirupy a z nich výborné limonády, které jistojistě zpestří váš den.

A máme tu další video návod z YouTube, z kanálu “Mistr Málek”, tentokráte na výrobu vepřových klobásek s obsahem 100 % masa! Ve videu ukázka přípravy masové směsi a to včetně vykostění vepřové plece, smíchání všech surovin, okořenění, plnění střívek, nastavení velikosti klobás, nakonec vložení do udírny a samotné uzení a také spousty rad Mistra Málka.

… šťávu z jablek nebo hrušek necháme dlouho vzdušnit, neboť rychle hnědne a snadno zoctovatí. Zakvašujeme co nejdříve po vylisování, nejpozději do 24 hodin, kdy se kal již usadí. Přidáváme-li do moštu kvasinky, připravíme si zákvas už předem podle návodu na ampulce nebo sáčku …

Sdílíme z Facebooku: Hamé prodává svoji vepřovku i v Rakousku – tam dává prvotřídní maso do 300 g balení za 1.79€ (viz foto) a hnusy, co zůstanou, zabalí do 290 g balení a prodávají jako prémiové Čechům za v přepočtu krásných 2.15€!

Vlašské ořechy jsou oblíbenou podzimní pochoutkou a poslouží i jako jedlé 🎁 dárky. Vyzkoušejte si například připravit domácí ořechovku nebo ořechy v medu, kterými pak podarujete na Vánoce někoho z rodiny, své přátele, či kamarády 🍶☝. V tomto článku najdete 4 osvědčené recepty. A jaké? Recept na ořechy v medu, karamelizované vlašské ořechy, domácí granolu a také na ořechový likér.

Jedním ze symbolů léta je zmrzlina. Pokud patříte k těm, kteří se bez ní neobejdou a musí mít v mrazničce stále dostatečnou zásobu, máme pro vás tip. Připravte si na každý den originální, poctivou a čerstvou zmrzlinu podle vlastní chuti. S kvalitními výrobníky zmrzliny je to hračka. Samotná příprava základu je otázkou několika minut a za méně než půl hodiny máte zmrzlinu či sorbet na stole nebo třeba v kornoutu. Například americký výrobce Cuisinart nabízí výrobníky ve dvou různých variantách. Před výběrem zvažte, který je pro vaše osobní potřeby a preference ideální.

Vánoce a silvestrovské oslavy patří k vůbec největším v roce, a proto i přípravy jídelního menu nemohou zůstat stranou. Přestože si rádi pochutnáte na chlebíčku s pařížským salátem i jednohubkách s česnekovou pomazánkou, zkuste pro letošek silvestrovské menu ozvláštnit a vsaďte na roastbeef!

Chladné dny se nesou ve znamení skvělého masa. A mezi něj mimo jiné patří například také husa, kterou máme spjatou zejména s příjezdem svatého Martina. Dopřávat si ji ovšem můžeme v podstatě po celý podzim. A i když má každá hospodyňka v záloze svůj osvědčený recept, občas se vyplatí pustit se i do něčeho neotřelého. Vyzkoušejte tentokrát třeba husu na jablkách a medu!

Zelí patří mezi nepostradatelné ingredience české kuchyně. Kromě toho, že bývá součástí tradičních pokrmů, jako je vepřové s knedlíkem, pečená kachna nebo oblíbená zelňačka, je doslova vitamínovou bombou. A proto by ve vašich podzimních receptech rozhodně nemělo chybět. Vyzkoušejte jeho přednosti v neotřelých receptech. Doporučujeme například zeleninové závitky se zelím, v kombinaci s pečeným kuřetem nebo si můžete připravit výtečnou polévku z červeného zelí. Uvidíte, že si určitě pochutnáte!

Kdo by rád neposeděl u grilu s rodinou či dobrými přáteli? Asi nikdo. A tak tu máme pár tipů na skvělé recepty z naší databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz, které můžete použít právě při přípravě nějakého dobrého grilovaného masa. Recepty v článku se objeví po kliknutí na jejich název nebo fotografii!

V podzimních měsících se z hub nejhojněji vyskytují ryzce. Nás budou zajímat druhy upotřebitelné v kuchyni. Nejhojnější jedlý ryzec smrkový (Lactarius deterrimus) a také ryzec pravý (Lactarius deliciosus) česky též ryzec borový, dále ryzec syrovinka (Lactarius volemus) viz. popisy náš Atlas hub.

I zkušený kuchař či kuchařka toho někdy uvaří více, než je potřeba, pak nám zbyde například pár brambor, několik plátků knedlíků, trochu masové směsi apod. A co s těmito zbytky? Někdo přibírá na váze, když jídlo dojídá po dětech jako já, jiný zbylé vyhodí, či uloží do ledničky, kde se pak vše tak hromadí, že nakonec stejně vše skončí v koši, pokud však ledničku nestihneme vyluxovat při bílém sexu, tedy při hodování v nočních hodinách …

Rady a tipy, jak na chutný vývar.

I když vývar nepatří mezi nejzdravější pokrmy, hlavně v prvním trimestru může být vaše záchrana! Obsahuje totiž draslík a sodík, které vám pomohou, pokud právě vy trpíte ranními nevolnostmi a zvracením. Studie ukázaly, že těmito obtížemi je postiženo v prvním trimestru 70 až 85 % budoucích maminek.

Košík.cz představuje další přírůstek do své privátní řady Authentic, která klade důraz na prvotřídní kvalitu, poctivé zpracování a jasný původ surovin. Novinkou jsou italské sýry od Antonia Manieriho, který se řemeslu naučil v městečku Venosa v Itálii od svého dědečka sýraře. Svoje zkušenosti využil o několik let později v Praze, kde s ženou otevřel populární kavárničku se sýrárnou Latteria di Antonio. Základem jeho sýrů, stejně jako u dalších Authentic produktů, je poctivá ruční práce. Antonio zpracovává mléko z farmy Voděrádky v Říčanech, ze kterého vznikají pravé italské sýry lahodné chuti.

V době zavřených restaurací přišlo vhod oběd do práce připravit si domova. A má to i další výhody si připravit oběd doma, lze například využít přebytky z večeře, máte kontrolu nad tím, z čeho se jídlo skládá, ušetříte čas i peníze… Možná vás myšlenka „krabičkových dobrot“ natolik nadchne, že si budete s chutí chystat jídla s sebou i po skončení epidemie. A další bonus: hodí se i při víkendových výletech!

Fondue je švýcarský národní pokrm. Za jeho vznik vděčíme pastevcům, kteří odloučeni v horách tento pokrm pravděpodobně vynalezli. Vymazali nádobu česnekem, nalili trochu třešňovice, nalámali sýr, postavili na oheň a do rozpuštěného sýru namáčeli kousky chleba, postupem času se foundue stali oblíbené ve světě a vedle klasického švýcarského foundue sýrového, vznikly i fondue masové.

Známí čeští food blogeři jako Neplecha na plechu, Katka Jašková @milluji a Bohyně kuchyně ve spolupráci s La Formaggeria Gran Moravia připravili úžasné vánoční recepty. V článku najdete fotografie s linky na Vánoční mini Pavlovy s perníčkovým krémem, Skandinávské vánoční pomerančové sušenky, Sněhuláččí máslové sušenky a Smetanový likér s kokosem a čokoládou. Jde o zajímavé netradiční vánoční recepty, které vás ale určitě zaujmou.

Mazanec, beránek, vajíčka, jidáše… Tato jídla jsou s Velikonocemi neodmyslitelně spjata. Můžete však zkusit sváteční stůl obohatit novými pochoutkami, kterými překvapíte rodinu i koledníky – a třeba se při tom nechte inspirovat tradicemi ve světě…

PR - olivový olej19. listopadu 2013 – První olivový olej sezóny a sezónní delikatesa Monini Monello je na trhu. Začátek jeho prodeje je od letošního roku Dnem olivového oleje. Specifickou chuť oleje Monini Monello oceníte v salátu Niçoise od Romana Vaňka z Pražského kulinářského institutu. Recept je součástí jeho nové knihy Klenoty klasické evropské kuchyně. Doporučená cena extra panenského oleje Monini Monello je 269,90 Kč.

PR - Ahmad čajeTisková zpráva: 10. listopadu, 2014

Přestože na každém období je něco krásného, podzimní plískanice má v oblibě málokdo. Chlad zalézá pod kůži a někdy i do duše. Hledáme proto způsoby, jak se zahřát a potěšit. Dobře nám v těchto situacích jistě už mnohokrát posloužil šálek dobrého čaje. Zkusme ho ale tentokrát ještě vylepšit – ať už pro vlastní potěšení, nebo jako překvapení našich hostů či třeba kolegů v práci.

Průměrná roční spotřeba ryb v EU je 22 kg. Jenže každý Čech jich sní pouze 5,7 kg. Máme tak co dohánět! Přitom jsou lehce stravitelné a plné zdraví prospěšných živin. Navíc existuje spousta skvělých receptů. Jako inspiraci pro vás máme hned tři. Vyzkoušejte je a zjistíte, že ryba nemusí být jen smažená s bramborovým salátem!

PR - Rady a tipy profesionálůPřední výrobce uzenin na českém trhu, značka Schneider, přichází s novou prémiovou řadou Celection. Vyznačuje se vysokým obsahem masa, pečlivým výběrem suroviny osvědčeným plzeňským uzenářem a celou řadou dalších benefitů, které ocení každý zákazník.

Značka Haná vznikla jako brněnský specializovaný obchod pro suché potraviny od místních producentů i drobných zemědělců z celého světa. Nabízí lidem nejen kvalitní a cenově dostupné potraviny, ale zároveň přináší i nové a zajímavé chutě a potraviny. Patří mezi ně obvyklé i neobvyklé druhy rýže, luštěnin, lepkových i bezlepkových mouk, koření a rozdílné cukry a sladidla. A mezi ně patří i panela.

Rostlinné proteiny ve formě praktických a lahodných proteinových prášků nejsou jen pro vegany, sportovce či fitness nadšence. Obohaťte díky nim snadno a efektivně svůj jídelníček o cenné bílkoviny. Rostlinné proteiny pomohou zahnat chutě na sladké a podpoří proces hubnutí. Jsou skvělým pomocníkem pro udržení pevného těla, a navíc je můžete zakomponovat do low carb dezertů či zdravých svačinek.

Vyzrajte nad nachlazením a čerpejte z vlastních zásob ovoce a zeleniny. Zvlášť v období, kdy je plodů spousta, byste měli dbát na to, abyste je dobře uskladnili. Dodají vám nejen vitamíny, které se v průběhu sychravého podzimu rozhodně hodí, ale připomenou vám i vůni babího léta.

Batolecí věk je období vývoje dítěte od jednoho do tří let života. Jídelníček se stále ještě podobá plné kojenecké výživě a teprve koncem tohoto období se přibližuje výživě předškolního dítěte.

Batolecí věk je období vývoje dítěte od jednoho do tří let života. Jídelníček se stále ještě podobá plné kojenecké výživě a teprve koncem tohoto období se přibližuje výživě předškolního dítěte.

Jako příkrm označujeme všechny přídavky k mléčné stravě: maso, zeleninu, ovoce, obilné produkty, vejce, brambory, mléko, rostlinné oleje a tuky, máslo. Příkrm obsahuje také vlákninu, která reguluje funkci tlustého střeva a má význam i pro správný průběh trávení a zažívání ve střevech. Především zavedením příkrm se zkracuje období přirozené výživy. Byla vyvrácena domněnka, že podávání potravy lžičkou má vliv na urychlení rozumového i pohybového vývoje dítěte. Tato praxe bývala dříve spíše spojena s nutností brzkého návratu ženy do zaměstnání.

V prvním roce života se uplatňuje u dítěte tři výživová období: období mléčné, přechod na nemléčnou výživové přídavky a období plné kojenecké výživy, které tvoří přechod k výživě batolete. V mléčném období je mateřské mléko pro dítě nejlepší potravou. Má je vždy k dispozici, je zbaveno mikrobů a má stálou teplotu. Obsahuje ochranné látky a podporuje rozvoj vlastní obranné schopnosti dítěte. Kojené děti prakticky netrpí poruchami výživy. Kojenci vypijí jen tolik mléka, kolik nezbytně potřebují. Tvorba mléka se přizpůsobuje požadavkům dítěte. Mateřské mléko má ve výživě dítěte naprosto bezkonkurenční postavení.

Příkrmy zavádíme v době, kdy dítě sedí s oporou a dobře koordinuje pohyby hlavou. Je tedy schopné polykat ze lžičky a hustší konzistenci než je mléko.

Po období výlučně mléčné výživy (do čtyř měsíců, u kojených do 6 měsíců) a období nemléčných přídavků (příkrmů) se označuje současný model výživy kojenců v poslední třetině prvního roku života jako období plně kojenecké výživy.

V tomto období se výživa dětí přizpůsobuje výživě dospělých. Má-li dítě optimálně prospívat, je nutná kvalitativní odlišnost ve skladbě i přípravě stravy. Dítě může bez potíží sníst potravu, která není pro jeho organismus vhodná(co do složení nebo někdy i množství). Nakonec se to ale projeví zvracením, teplotou, průjmy a všemi příznaky zažívací poruchy. Varování se týká např. Svátečních dnů, kdy malý oslavenec dostane chlebíčky, saláty, cukroví apod.

Kolem desátého roku prožívá dítě druhé období značné nevyrovnanosti, která je přípravou na dospívání. Doba trvající 1-2 roky nastupuje u dívek dříve. U chlapců jsou tělesné a duševní změny patrné až kolem 11 let.

K nejšťastnějším okamžikům v životě ženy patří chvíle, kdy poprvé vezme své dítě do náruče. Nyní tu leží bezmocné dítě, které potřebuje péči. Sama tuší, že novorozenec vyžaduje její přítomnost, stejně jako zvuk hlasu. Kontakt s dítětem je nutno pěstovat již od prvních dnů po narození, neboť posiluje vzájemnou důvěru. Pro zdárný vývoj dítěte je vazba mezi ním a matkou právě tak důležitá, jako je správná výživa.

K nejšťastnějším okamžikům v životě ženy patří chvíle, kdy poprvé vezme své dítě do náruče. Nyní tu leží bezmocné dítě, které potřebuje péči. Sama tuší, že novorozenec vyžaduje její přítomnost, stejně jako zvuk hlasu. Kontakt s dítětem je nutno pěstovat již od prvních dnů po narození, neboť posiluje vzájemnou důvěru. Pro zdárný vývoj dítěte je vazba mezi ním a matkou právě tak důležitá, jako je správná výživa.

Placentou mohou k plodu procházet nejen živiny z potravy, ale i mnoho škodlivých látek, které běžně jíte a pijete.

Do 6 let je vývoj dítěte poměrně plynulý. Fyzicky se nápadně mění později – „vytahuje“ se, mění své proporce, přibývá aktivní tělesné hmotnosti, zvyšuje se tělesná výkonnost. Stupňuje se výrazně snaha dítěte po větší samostatnosti.

Inspirujte se, jak snadno obohatit svá jídla díky křupavým naklíčeným semínkům a výživným posypkám. Proč je důležitá jejich naklíčená forma a bio kvalita? V článku najdete tipy z praxe, jak posypky nejlépe využít do kaší, polévek a salátů. Dodejte snadno svému tělu přirozený zdroj prospěšných látek a zlepšete tak svoji vitalitu. Radí Ing. Kamila Metzová, specialistka na zdravé stravování a lektorka zdravého životního stylu.

Ještě tak před dvaceti lety vymámit i v Praze z číšníka karafu, to byl nadlidský úkon. Většinou v restauracích vůbec nebyly, a tak jsem býval vděčný i za větší skleněný džbánek. Zpravidla ale číšník nechápavě zakroutil hlavou, nevěděl vůbec, o čem mluvím. A když náhodou věděl, tak naprosté zděšení jsem zahlédl v jeho očích, když jsem požádal, aby dekantoval (ne, tohle slovo jsem vlastně nepoužíval, říkal jsem, aby nalil) do karafy bílé víno. Panovala podivná pověra, že vzduch je něco, co vínu zásadně pouze škodí a když už něco přece jen do karafy dávat, tak jen červené. Ta druhá pověra přežívá dodnes.

Leden, měsíc plný výzev a odhodlání, je již dávno za námi. Ten čas ale letí, je tu již konec února a vy jste se svým předsevzetím stále na začátku? Velké množství jídla se pokoušíte nahrazovat drastickými dietami, ale očekávaný výsledek se míjí účinkem. Upusťte od tohoto nelidského mučení a vrhněte se s námi do rostlinné výzvy. Vždyť k nápravě máte dojít postupně, ne přecházet z extrému do extrému. Vyzkoušejte jarní očistu, která vás nakopne! Pomůže i záměna živočišných bílkovin za ty rostlinné. Zkuste to a zjistíte, že to není zase tak těžké.

… děda pracoval v lomu a my holky jsme za ním občas chodily a cestou jsme sbíraly jahody a navlékaly je na stéblo trávy. Až jsme měly stéblo plné, tak jsme sbíraly do pusy …

Ano, některé recepty se objevují i dnes nejen v našich domácnostech, ale i v restauracích a hospodách, které vaří českou klasiku. Jiné naopak pomalu zapadají do historie dějin a v restauracích je většinou již nenajdete. Zde máme přehled těch “echt” českých jídel, které se běžně prodávaly v českých hospodách a restauracích v minulém století. Přitom některé recepty nejsou původní a my Češi jsme si je jaksi přivlastnili. :)

Další nostalgické vpomínání na pokrmy z totalitního jídelníčku. V tomto článku uvádíme druhou část receptů naší české kuchyně, které zůstaly v našich srdcích i domácnostech, některé i na jídelníčcích současných restaurací a hospod. Ovšem část jich byla zatlačena do pozadí po revoluci otevřenými fast foody či vietnamskými bistry rychlého občerstvení, část pokrmů tradiční české kuchyně pak “padla za vlast” díky moderním trendům zdravého stravování.

… v dnešní době po velikonocích míváme vajíčka na růrné způsoby (třeba salát, nebo jen tak ke chlebu s máslem), protože mám syna a ten chodí na koledu …


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.