REKLAMA

Hlavní rubriky receptů jídel a nápojů

Rejstřík článků


T

Teplé dny se blíží a my pomalu odlehčujeme nejen šatník, ale i jídelníček. Pokud máte chuť na něco sladkého a přitom osvěžujícího, vyzkoušejte domácí zmrzlinu. Receptů už existuje nespočet a pokud si troufáte i na vlastní experimentovaní, kreativitě se meze nekladou. V pohodlí a bezpečí domova vám tím správným „sparring partnerem“ bude výrobník zmrzliny The Smart Scoop BCI600 od prémiové značky Sage.

Arabská směs na přípravu kořeněných jídel.

Universální koření vhodné jak do směsí mas tak na steaky určené ke grilování.

Inspektoři o prázdninách museli uzavřít desítky podniků, včetně hospod a restaurací. Většina provozovatelů měla problémy se špínou a myším trusem, v některých stravovacích zařízeních dokonce byli i živé či mrtvé myši.

Každý z nás si v zimě a na podzim dá alespoň jednou svařák, punč, grog či horkou medovinu. Jsou zkrátka nápoje, které k těmto chladným ročním období patří. Napadlo vás ale někdy, jak vlastně medovina vznikla, odkud pochází punč a že grog vznikl kvůli opilým námořníkům? To a ještě další zajímavosti o historii těchto nápojů vám přinášíme níže v textu.

Škola vaření - víte že ... sous-videUž jste někdy slyšeli o této metodě vaření, která byla doposud využívána především v profesionálních kuchyních, ale dnes už proniká i do domácností? Přečtěte si o ní více.

Léto má většina z nás z pohledu jídelníčku spojené s grilováním a lehkými saláty. Grilované maso a spousta zeleniny jsou symbolem zdravé kuchyně. Přesto konzumaci takových jídel často doprovází nepřítel v podobě neviditelných kalorií, který může ze zdánlivě „neškodného jídla“ udělat kalorickou bombu. Tím skrytým problémem jsou energeticky vydatné zálivky či dresinky.

Najít prst v salátu, no mě by bylo špatně …

Polévky fakt nemusím! Ahoj dětska, polévky nemám vůbec rád až na jednu vyjímku. Dělám si mou vyhlášenou “Ťamanskou polévku”, kterou se mnou rád mlsá i můj táta a brácha. Zkuste trento racept a zjistíte, že i polévky mají něco do sebe.

Tamarind je strom, který sice pochází z Afriky, ale pěstuje se i v dalších tropických oblastech, zejména v Indii. Vyhovují mu především dlouhá období sucha. Ze stromu jsou jedlé jeho plody – konkrétně lusky, které lákají milovníky exotických kuchyní po celém světě.

Ovoce pocházející z Indie, bývá označováno jako kyselé či indické datle.

Léto je tu a s ním i prázdniny plné zábavy. Zpestřete si tyto dny a 15. července oslavte Mezinárodní den gumových medvídků, kteří se po generace těší oblibě po celém světě. Významný je tento rok především pro Haribo, největšího výrobce želatinových bonbonů, které letos slaví 100 let od svého založení. Znáte všechny medvídky, kteří patří do jeho rodiny?

Vhodné koření určené ke grilování především kuřecího a rybího masa.

Tapioka je škrob získaný z rostliny manioku, který používali pro jeho blahodárné účinky už Mayové. Jedná se o významný zdroj karbohydrátů s nízkým obsahem cholesterolu a bez „špatných“ tuků. Obsahuje mnoho důležitých prvků, jako je draslík, fosfor, vápník, železo nebo hořčík, a je přirozeným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Obsahuje kyselinu listovou a vitamín B a hodí se i při bezlepkové dietě. Tapioku koupíte ve formě slisovaných kuliček nebo mouky.

Díky kakaovým kuličkám dort získá úžasný vzhled! Video z webu NejRecept.cz

Med, tradiční sladidlo, které používáme již tisíce let, zmínky o něm bychom našli už v antické řecké mytologii. Ne nadarmo se mu také přezdívá tekuté zlato; pro naše tělo má významné zdravotní benefity, díky nimž je pro nás naprosto nedocenitelný.

Za první republiky to bývala oblíbená delikatesa. Dnes jej v Čechách servírují převážně luxusní restaurace. Telecí brzlík zažívá gastronomickou renesanci a rozhodně stojí za to ho ochutnat. V Bruxxu ho sous chef Oldřich Matoušek zkombinoval s mořskými plody, hovězím na víně i francouzským černým jelítkem.

Telecí maso jako celek se zařazuje do dvou jakostních tříd. Do první jakostní třídy patří dobře prokrmená, prvotřídní telata, plně zmasilá, s jemnými klouby, s nižším obsahem klihotvorných látek a s ledvinkou porostlou tukem. Do druhé jakostní třídy se řadí telata průměrně zmasilá, se znatelnými kyčelními a obratlovými trny, s hrubšími klouby a s ledvinkou jen slabě tukem porostlou.

Tak takhle bude brzo vypadat informační globalizovaná společnost …

Jistý řezník byl na dovolené u moře a v době jeho nepřítomnosti mu doma vykradli byt. Soused mu poslal stručný telegram: „Vrať se, zloději.“

Připravujete každé jídlo s vášní? Rádi rozvíjíte svůj kuchařský talent? Chcete získat pohádkovou výhru, vydání vlastní kuchařky a titul Český MasterChef?

I zkušený kuchař či kuchařka toho někdy uvaří více, než je potřeba, pak nám zbyde například pár brambor, několik plátků knedlíků, trochu masové směsi apod. A co s těmito zbytky? Někdo přibírá na váze, když jídlo dojídá po dětech jako já, jiný zbylé vyhodí, či uloží do ledničky, kde se pak vše tak hromadí, že nakonec stejně vše skončí v koši, pokud však ledničku nestihneme vyluxovat při bílém sexu, tedy při hodování v nočních hodinách …

Pštrosí maso  je tmavě červené, jemné, křehké, libové a  neobsahuje tuk ani cholesterol. Hodí se například i do jídelníčku diabetiků. Chutí připomíná nejvíce zvěřinu. Dělí se na 17 různých částí s různými kulinářskými vlastnostmi a využitím.

Skvěle zahřejí a hlavně rozeženou zimní depresi …

Teplé chlebíčky na rozdíl od chlebíčků upravovaných ve studené kuchyni vyžadují sice odlišný technologický postup, zejména proto, že zde se uplatňuje zpracování tepelné, přesto však lze je zhotovit poměrně snadno a rychle, a jimi chutí i vzhledem vhodně zpestřit jednotvárnost jídelníčku. Chlebíčky teplé, tak jako studené, můžeme podávat ke každé příležitosti.

Zde vám přinášíme výběr těch nejlepších receptů na tradiční české teplé omáčky. V našem článku nechybí recept například na rajskou omáčku, koprovou, ale třeba také na skvělou šípkovou omáčku ke kanci. Inspirujte se výběrem těch nejlepších receptů na teplé české omáčky z databáze naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz.

V našem způsobu stravování se dosud málo vžilo podávání teplých předkrmů nebo mezichodů; jejich zařazení do jídelníčku se ponejvíce uplatňuje jen při slavnostnějších příležitostech a v běžném stravování se považuje za zbytečný přepych.

Vězte, že opravdu většina vína, které míváme ve sklenici, má chybnou teplotu. Červená vína pijeme zpravidla teplejší, než bychom měli a vína bílá pijeme chladnější, než bychom měli. Rozdíl mezi bílým a červeným v teplotě, při které se podávají není totiž tak velký, jak nám to vnucují restaurace. Varuji předem! Bude to dnes trochu nuda. Spousta čísel, vyjadřujících teplotu vína. Pokud si ale zapamatujete z celého povídání jen následující odstavec, splní svůj účel.

Právě recepty na cukroví nebo například sladké pečivo bývají záludné v tom, že je při jejich výrobě potřeba dodržet přesné poměry ingrediencí, aby se dílo podařilo a na plechu z trouby na nás vykoukly voňavé pochutiny té nejlepší kvality a né nějaké zmetky či zapáchající černé škvarky. Často se v kuchařkách, ale i zde na internetu stává, že právě teplota trouby při pečení není vůbec uvedena.

Tequila vznikla z nápoje zvaného „pulque“. Pulque má dlouhou historii, vznikl ještě v předkolumbovské době, mexičtí indiáni ho používali k náboženským účelům. Tequila byla vynalezena pravděpodobně až španělskými dobyvateli na začátku 16. století.

Nejedlá houba rostoucí dosti hojně hned po odtátí sněhu na smrkvových šiškách.

I když je terčovnice síťnatá jedlá houba, pro její vzácnost ji raději nesbíráme, ale chráníme!

Dejte svým koláčkům, čokoládovým chipsům, žemlím a rohlíčkům královský čokoládový dotek pomocí těchto hrudek z lahodné belgické tmavé čokolády. Tyto čokoládové kousky méně kakaového másla a díky tomu odolávají až 200 °C teplotám. Díky své velikostí se při pečení nerozpustí a jsou tak vynikající pro pečené výrobky, které vyžadují střední až delší doby pečení.

Nejbohatší mražená pizza má dvakrát více šunky než ta nejchudší. A jedna čerstvě připravená chutnala hůř než vítěz mezi pizzami z mrazáků. I to ukázal test šesti mražených a šesti čerstvých pizz druhu Hawai.

MF DNES otestovala restaurace u dvanácti nejnavštěvovanějších památek Česka. Polovina jich dopadla velmi dobře, ale našli jsme i doslova nechutná jídla. Kromě nabídky a umu kuchaře nás zajímala také obsluha, hygiena nebo vybavení pro děti.

Dvanáct druhů výčepních piv ze sudů testovaly dvě poroty: odborná a laická. U laiků zvítězil Primátor, u expertů piva velkých značek. Běžní konzumenti celkově ocenili piva víc než profesionálové …

Při zadělávání kynutého těsta, zejména máme-li vejce s bledými žloutky, přidáváme na 1 kg mouky jeden pudinkový prášek s vanilinovou příchutí. Pečivo bude krásně žluté a bude příjemně vonět vanilkou …

Těstoviny proslavili Italové, konzumují se však téměř na celém světě. Zde se dozvíte, jak je připravit, aby vám skvěle chutnaly.

Rádi objevujete a zkoušíte novinky na trhu potravin? A milujete překvapení? Služba brandnooz box umožnuje českým zákazníkům již více než 5 let, seznamovat se s nabídkou nových a zajímavých produktů na trhu potravin prostřednicvtím zásilky brandnooz box. Pečlivě vybrané novinky vám dorazí až domů, zabalené v zelené krabici. Běžná cena této zásilky je 279 Kč a její obsah je vždy předem neznámý.

Přemýšlíte-li, čím ohromit svou drahou polovičku po ránu, připravte jí (jemu) vejce benedikt a florentine. Taková snídaně v posteli dokáže udělat divy! Recept pro vás připravil Marek Pavala z Mňam TV.

No, učený z nebe nespadl! Gastronomický vtip z Facebooku.

V Thajsku jsou velice oblíbené lahůdky z džungle: pokrmy z masa divoké zvěře, opic, ještěrů a hadů.

Oblíbený prémiový tonik Thomas Henry na český trh v červnu přichází s osvěžující novinkou. V každém toniku na vás čeká pořádná dávka kofeinu, která vás nakopne. Unikátní Cold Brew Coffee Tonic je první kávový tonik na světě!

Thomas Henry se řadí mezi oblíbené, a hlavně kvalitní toniky a limonády. Díky tomu se skvěle hodí jako doplněk k alkoholickým nápojům a společně tak vytvářejí výjimečné drinky. Nyní byl Thomas Henry oceněn jako vítěz v druhém ročníku soutěže Tonic & Mixer Masters.

Hlavním přirozeným domovem tilapie jsou tropické a subtropické vody, zejména v Africe, na Madagaskaru, v Asii a Jižní Americe. Populace v umělých chovech jsou však dnes mnohem větší než populace volně žijících ryb tohoto druhu. Tito živočichové jsou v akvakulturách chováni ve velké míře, ve slané i sladké vodě. Do Německa je tato ryba dovážena především z Číny a Tajwanu.

Tilápie nilská, nebo také okounovec nilský jak se této sladkovodní rybě u nás říká, pochází původně z Afriky. Vzhledem k nízkým nárokům na chov a velké oblibě se s ní ovšem můžeme setkat na všech kontinentech od Japonska až po Americké státy. Tato teplomilná ryba se dokonce chová i na uzemí české republiky v nádržích vyhřívaných teplým vzduchem.

Koupit si čerstvý chléb z kvalitních přísad nemusí být během letních prázdnin na chalupě úplně hračka. Ale co kdybyste takový chléb mohli mít úplně kdykoli nehledě na den v týdnu a čas? Stačí si s sebou zabalit připravenou pečící směs bez konzervantů i éček od Pernerky. Pečící směs pro snadnou přípravu chleba Pernerka stačí pouze doplnit vodou, vytvořit těsto, nechat vykynout a následně upéct. Čerstvý chléb z kvalitní mouky si tak můžete upéct kdykoli.

Vůně cukru, skořice a nasládlá chuť měkoučkého kynutého těsta. Vánoce v centru města jsou neodmyslitelně spjaty s touto pochoutkou. A také vysokými cenami. Nechce se vám do zimy, a navíc utratit půl výplaty jen za trdelník? Vyrobte si ho doma! Bude vás stát pár korun a užijete si srandu s rodinou nebo přáteli.

Do Českých Budějovic míří česká kuchařská esa, zážitková gastronomie nebo ochutnávky delikates světové kuchyně. Pravou italskou chuť v rámci kulinářských show a workshopů představí na festivalu tuňákové výrobky Rio Mare. Bosch Fresh Festival 2017 se uskuteční na Výstavišti České Budějovice o víkendu 6. a 7. května. Záštitu nad festivalem převzal ministr zemědělství Marián Jurečka.

Již počtvrté se uskuteční nádherná akce plná lahodného českého i moravského vína nazvaná Otevřená vinná ulička aneb Pouliční umění v Kutné Hoře. Oslava vína a také burčáku nabídne i lákavý doprovodný program. Proběhne v sobotu 2. září od 13:00 do 22:00 v Kutné Hoře. Vstup je zdarma.

Česká kuchařská esa, netradiční gurmánské zážitky a ochutnávky exotických pokrmů z celého světa přivítají Pardubice na akci Beko Fresh Festival 2018. Tuňákové pochoutky ochutnají návštěvníci v kulinářských show a workshopech Rio Mare. Součástí akce bude také prvorepubliková gastronomie u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky a hlasování o nejlepší východočeskou restauraci. Gastronomický festival se uskuteční v areálu dostihového závodiště v Pardubicích o víkendu 16. a 17. června 2018.

Česká kuchařská esa, netradiční gurmánské zážitky a ochutnávky exotických pokrmů z celého světa přivítá Plzeň na akci Beko Fresh Festival 2018. Tuňákové pochoutky ochutnají návštěvníci v kulinářských show a workshopech Rio Mare. Součástí akce bude také prvorepubliková gastronomie u příležitosti 100. výročí založení Československé republiky a hlasování o nejlepší západočeskou restauraci. Gastronomický festival se uskuteční v OC Plzeň Plaza o víkendu 19. a 20. května 2018.

PR - Prima Fresh festivalOblíbené kulinářské setkání Prima Fresh Festival odstartuje v západočeské metropoli v pátek 22. května a potrvá až do neděle 24. května 2015. Gastronomická akce naservíruje kuchařské show nejlepších tuzemských kuchařů v čele se Zdeňkem Pohlreichem, workshopy s televizními hvězdami i úspěšnou foodblogerkou, tradiční soutěž o Západočeskou restauraci roku nebo ochutnávku exotických pokrmů a molekulární gastronomii. Hlavní program proběhne v OC Plzeň Plaza. Spolupořadatelem akce je televize Prima.

Událost roku po všechny milovníky tvarůžkových specialit se blíží. Voňavé a chutné tvarůžky, živá hudba a pestrý doprovodný program pro celou rodinu lákají na sedmý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu. Ten se uskuteční o víkendu 13. a 14. dubna v srdci hanácké metropole Olomouce, na Horním a Dolním náměstí. V rámci oblíbené gastronomické akce proběhne poprvé v historii klání špičkových kuchařů o titul Tvarůžkového krále 2024.

Velké Popovice, 25. února 2015 – Zabijačkové speciality, české pivo Velkopopovický Kozel a křest největšího dřevěného kozla na světě jsou hlavní lákadla tradiční zimní akce Ladovské vepřové hody. Kromě zabijačkových pochoutek jsou na programu speciální prohlídky pivovaru spojené se školou čepování piva, ukázky řemesel a výroba sněhových soch. Pivovar Velké Popovice přivítá návštěvníky šestého ročníku v sobotu 28. února od 10 hodin dopoledne.

Tradiční slavnosti piva Radegast den se uskuteční v sobotu 26. srpna 2023 od 10.30 hodin v Nošovicích. Bohatý program nabídne sedm hudebních lahůdek, školu čepování, prohlídky pivovaru, Radegast vodní zónu a pestrý doprovodný program jako dřevorubeckou show nebo autogramiádu hokejistů Třince. Vstup je pro všechny zdarma. Kořeny piva Radegast a nošovického pivovaru jsou s místním krajem hluboce propojeny. Název Radegast, odkazující k bohu pohostinství, hojnosti a úrody, si dokonce vybrali sami obyvatelé severomoravského regionu. „Rád bych všechny fanoušky správně hořkého piva Radegast pozval k nám do pivovaru, abychom si užili společný čas tam, kde se správně hořké pivo vaří již více než 50 let,“ říká Ivo Kaňák, ředitel Pivovaru Radegast.

Grilování bez masa je zajímavé téma nejen pro vegetariány. Ať už se jedná o zahradní párty, setkání s kamarády nebo jen všední rodinnou večeři na čerstvém vzduchu, jsou bezmasé pochoutky skvělým doplněním a odlehčením stálého jídelníčku. Pokud budete hostit někoho, kdo maso nejí, můžete ho překvapit něčím jiným než jen grilovanou zeleninou a hermelínem. Abyste mohli být vyhlášeni za vege šéfkuchaře večera, držte se těchto osvědčených pravidel a typů z praxe, které pro vás připravila lektorka zdravého vaření a životního stylu Ing. Kamila Metzová.

Přichází léto a s ním i čas tradičního zahradního grilování. Společně s redakcí webu Rankito.cz jsme pro vás vybrali 3 plynové grily ve třech cenových relacích pro vaši inspiraci. Od toho nejkvalitnějšího po ty, pro méně náročné zákazníky.

Žádný slavnostní raut bez nich není dokonalý. Chuťovky jsou nedílnou součástí Silvestovského menu, ale nesmí chybět ani na běžných narozeninových oslavách. Existuje tisíce variací a tak v tomto článku najdete opravdu jen nepatrné množství tipů.

Strach z nedostatku potravin nás donutil nakupovat víc než jsme zvyklí. České rodiny vzaly obchody s potravinami útokem a teď řeší, co s nakoupenými trvanlivými potravinami, aby jen nestály ve skříni. Proč to ale nebrat optimisticky a vrhnout se do této nové výzvy tak, aby z ní profitovala i naše střeva? Navíc jde o jídla zdravá, vyvážená a šetrná k vašemu rozpočtu.

PR - Blatel vína - koktejlyJemná perlivá vína s kapkou alkoholu jsou ve slunečných dnech ideálním osvěžením. Podávají se totiž vychlazená na 7 až 9 stupňů a většinou jsou méně alkoholická než běžná vína. Pokud patříte mezi příznivce jemně perlivých vín, máme pro vás několik tipů na lehké jarní koktejly, které zvládnete připravit i doma.

Svíček na adventním věnci ubývá a přípravy na Vánoce vrcholí. Zkuste si je letos užít a vychutnat bez stresu a v pohodě. Nenechávejte vánoční nákupy na poslední chvíli a nenapínejte svoje nervy v předvánočních frontách a tlačenicích v obchodech. Svůj drahocenný času si šetřete co nejvíc. Budete mít více klidu a budete si moci vychutnat tu pravou vánoční atmosféru. Vánoční svátky nejsou svátky přejídání a nezdravých jídel. Uvidíte, že přípravy pohoštění zvládneme i zdravě.

Tropické dny jsou stále častější i v našich zeměpisných šířkách a pobyt v místnosti bez klimatizace často připomíná spíš nedobrovolnou saunu. Jak se lze ochladit, když nemůžete z práce utéct do parku nebo k vodě? Pomoci – alespoň trochu – může i dobře nastavený jídelníček. Jaké potraviny do něj zařadit v parných dnech a kterým se raději vyhnout?

Svátek svatého Martina se kvapem blíží. Naučte se péct husu jako mistři a překvapte své blízké opulentní hostinou. Nebo si také skvěle upečenou husu můžete dopřát bez většího úsilí díky Dáme marketu a jejich spolupráci se známým šéfkuchařem Filipem Sajlerem. V rámci jeho značky Cibule. budou mít zákazníci platformy možnost si tradiční svatomartinský pokrm objednat a za 30 minut od objednání připravovat sváteční hostinu. Rovněž další partnerské restaurace Dáme jídlo chystají na svátek lahodné husí pečínky, které povýší vaši oslavu na mimořádný kulinářský zážitek.

Než se podzim přehoupne do své druhé části, je tím nejbarevnějším ročním obdobím. Zároveň se jedná o dobu, kdy jsme více unavení a máme chuť na teplé nápoje a pokrmy. Osvěžit si tyto dny můžeme netradičními recepty, které nás zahřejí, dodají energii a rozzáří den. Mnohdy stačí čerpat z běžné dostupné nabídky potravin. Oslňte svou rodinu nebo kamarády originálními recepty a dokonalým propojením jednotlivých pokrmů. Zapomeňte na tradiční těžké podzimní pokrmy a vyzkoušejte letos něco nového. Že vás nebaví připravovat jen dýňovou polévku? V tom případě vyzkoušejte celerový krém s libečkem a kešu oříšky. A pokud přece jenom si nedokážete představit podzim bez dýně, tak si připravte lahodné cupcaky.

Další výběr receptů z databáze ReceptyOnLine.cz, tentokráte na snídaňové menu vhodné k servírovaní svým milým na den Svatého Valentýna. Kromě tipů na valentýnskou snídani na konci výběru najdete i jeden vyzkoušený recept na likér, který povzbuzuje fantazii a hlavně pak zvyšuje sexuální potenci … mohl by se hodit jako aperitiv! :)

S podzimními měsíci je nerozlučně spjato voňavé sezónní ovoce v podobě jablek a švestek. S oběma druhy se dá v kuchyni přímo kouzlit a mají široké využití. V sušeném stavu je můžete uchovat až do zimy. Ze švestek uvaříte povidla, která se ve špajzu také neztratí. A pokud vás honí mlsná už teď, přinášíme tip na vynikající švestkovo-jablkový koláč.

„Ze všech lásek nejupřímnější je láska k jídlu,“ pravil irský dramatik George Bernard Shaw. Inu, poněkud cynické prohlášení, ale jen těžko lze popřít, že láska a jídlo spolu úzce souvisí. Proto také ke slavení svátku svatého Valentýna neodmyslitelně patří dobrá večeře! A správným výběrem jednotlivých chodů můžete proměnit společný večer v nezapomenutelné chvíle…

Červené, bílé, sladké a kyselé. Přiznejme si to na rovinu, každému se občas stane, že se ocitne ve společnosti lidí, kteří rozvinou debatu o víně, a vás polije studený pot. Ne, nevíte, podle čeho poznáte chuť vína, ne, nevíte, jaké jídlo se k vínu hodí nejvíc. Požádali jsme proto sommeliera Davida Krále, ambasadora značky Víno Mikulov Sommelier Club, aby pro vás shrnul to nejzákladnější, co u vína dokáže poznat „obyčejný“ člověk.

Světoznámý československý návrhář Pavel Berky našel spojení mezi svými dvěma koníčky – módou a vařením. Právě ho můžete vidět na televizních obrazovkách v soutěži MasterChef Česko. Navrhl krásné lněné kuchyňské utěrky, které se vyznačují výbornou savostí, zástěru, ve které budete v kuchyni vypadat vždy dobře a designová prkénka na vaření. Na vše použil udržitelný, velmi praktický přírodní materiál – len.

Každý rok se ve světě vyhodí obrovské množství potravin. V Evropské unii je to podle výzkumné zprávy Evropského parlamentu přibližně 88 milionů tun, což představuje zhruba 20 % veškeré produkce. Plýtvání jídlem je problém, který škodí nejen životnímu prostředí, ale také ekonomice. Řada domácností stále nakupuje více jídla, než skutečně spotřebuje. Jedním z hlavních důvodů plýtvání je špatné plánování nákupů a nedostatečné povědomí o správném skladování potravin a jejich trvanlivosti.

Ať už strávíte Silvestr doma u dobrého filmu nebo s přáteli ve víru velkoměsta, bez dobrého jídla a pití se neobejdete. Jak si přípravy ulehčit, abyste netrávili v kuchyni celý den? A čím silvestrovské mlsání vylepšit? Přinášíme vám několik tipů, jak si užít novoroční oslavy naplno.

Také vás přes den honí mlsná a pak uždibujete kde co? Nebo váháte, co každé ráno zabalit dětem ke svačině, aby jim to udělalo radost, bylo to nutričně vhodné, vy se příliš nenamáhali s přípravou a oživili tak klasický rohlík se šunkou a sýrem? Tak mrkněte např. na rohlik,cz a kupte sobě i svým dětem baby velikost oblíbených druhů zeleniny a ovoce a jiné ovocné svačinky z Titbitu! Potěšíte tím zajisté všechny, včetně svého těla, kterému tím zaženete chuť a malý hlad zdravě.

I když je tato houba jedlá, raději ji nesbíráme pro její vzácnost.

Jedlá houba ceněná pro svůj brzký výskyt. Hodí se do směsí, omáček a polévek.

Jedlá houba rostoucí vzácně od srpna do listopadu obvykle mimo les, kolem cest nebo na okrajích polí.

Jedlá houba hodící se do směsí, polévek, omáček a pod maso.

Dobrá jedlá houba, starší plodnice však mají příliš vodnatou dužninu.

Manželka opustila manžela a vrací se k matce. Říká: „Jen co jsem vykročila z bytu, třeskla rána! Co myslíš, mami, zastřelil se nebo otevřel šampus?”

Zase jeden vtípek z netu, lidi, kam na to chodíte? :)

Jaro je obdobím květu a vůně přírody. Vychutnejte si jej naplno a vyzkoušejte lokální suroviny od českých farmářů, které jsou pro jaro typické a stávají se v poslední době stále oblíbenějšími. Jaké ingredience toto roční období nabízí, jak je můžete správně připravit a kde se můžete inspirovat? A proč stále více Čechů podporuje udržitelné lokální producenty?

PR - Rady a tipy profesionálVíte, které lesní plody se díky své nádherné barvě označují jako „červené zlato lesa“? Brusinky! Tyto červené bobule si v české kuchyni právem našly své čestné místo. Do lesa si pro ně sice nezajdete, protože jsou chráněné, ale můžete si je vychutnat v konzervované podobě. BILLA brusinky jsou ručně sbírané a šetrně zpracované bez přidaných barviv a konzervantů. Výborně chutnají nejen ke svíčkové omáčce, ale také ke zvěřině, sýrům a sladkým pokrmům, jako jsou palačinky, moučníky nebo zmrzlinové poháry.

Mezi hotové produkty Poctivé výroby Globus patří i vynikající pomazánky, které ocení nejeden gurmán. Těmi zpestříte nejenom svoji snídani nebo svačinu, ale třeba i jednohubky pro kamarády, kteří k vám domů dorazí na návštěvu.

Chlap sedí v kuchyni a škrábe brambory. Vtom přijde jeho přítel a ptá se: „Karle, jak to, že škrábeš brambory, kde máš ženu?“ „Leží v pokoji, jdi se na ni podívat.“ Přítel se vrátí vyděšený a říká: „Hele, vždyť tam leží s nějakým chlapem!“ „Sakra, tak to musím do sklepa, mám málo brambor.“

Dovezen do Česka v r. 1964. Hospodářsky významná ryba k hustým obsádkám kapra zejména v teplejších oblastech. U nás se rozmnožuje jen uměle! Také byl zkřížen s tolstolobikem bílým.

U nás nepůvodní druh, plůdek poprvé dovezen v roce 1965. Z rybníků pronikl do tekoucích vod. Významná doplňková ryba k hustým obsádkám kapra. Živí se drobným zoo i fytoplanktonem a detritem. Průměrná váha lovených ryb je mezi 2 až 3 kg.

V tonce se dokonale prolíná chuť vanilky, mandlí a rumu. Fermentovaná semena tropického stromu, která vypadají jako černé fazole s vrásčitou slupkou, dokážou skvěle nahradit vanilku.

Hrušková sezóna je tu a proto jsme pro vás vybrali z naší databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz ty nejlepší recepty právě na využití zralých hrušek. Po rozkliknutí této malé hruškové kuchařky se vám otevřou tipy na opravdu skvělé recepty nejen na zpracování, ale i kuchyňskou úpravu hrušek.

RECEPTY: Rodinná Fitness pizza / cca 46 kč a Mňam do pi*i řezy / cca 38 kč. Video recepty z YouTube kanálu: Anabolic Horse

V této nelehké době, kdy u nás řádí koronavir, si člověk dvakrát rozmyslí, zda vyrazí do obchodu na nákup, či nikoliv. Mnoho potravin si můžeme koupit do zásob, ale zrovna pečivo k nim nepatří. Někdo sice namítne, že i pečivo, například chleba či rohlíky, lze zamrazit, jako spousty dalších gastronomických výrobků, ale u nás doma nesnášíme tu vůni i chuť rozmrazeného pečiva. To si raději nějaké čerstvé upečeme podle receptů, které u nás v naší internetové kuchařce ReceptyOnLine.cz najdete. Není nad čerstvé, právě z trouby vytažené rohlíčky! A ten voňavý, křupající chleba, který vydrží měkký i několik dní, ne jak ten kupovaný. Kdo nezkoušel, toho překvapí, jak moc dobré je domácí pečivo. A přitom upéci v domácích podmínkách nějaké to křupavé pečivo není žádná velká věda!

A máme tu další TOP výběr nejlepších receptů z naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz, tentokráte na zpracování rybízu a to jak červeného rybízu, tak rybízu černého. Inspirujte se a připravte si podle naší malé rybízové kuchařky nějaký lahodný nealkoholický nápoj, džem, likér, buchtu, či například úžasné rybízové želé. Ovšem z rybízu lze připravit mnohem více dobrot, tak neváhejte a rozklikněte náš článek plný receptů na rybíz, určitě vás nějaký recept zaujme.

Smrže patří mezi delikatesy! Tyto houby hledáme, spíše než v lese, v křovinách, listnatých hájích s převahou jasanu, osiky, pod růžokvětými keři, pod trnkou, šípkovou růží, nebo pod planými třešněmi. Dávají přednost vápencovému podloží. Jde o vynikající jedlý druh houby cenný časným výskytem. Plodnice se rozkrojí, plní různými nádivkami. Hodí se také do polévek, pomazánek, omáček a salátů. Ve Francii je to druhá nejoblíbenější houba hned po lanýžích. Francouzi ji s oblibou používají i do paštik. U nás roste kolem 10 druhů smržů a praktičtí houbaři je od sebe nerozlišují. Nejběžnější je smrž kuželovitý, smrž obecný, smrž jedlý a smrž koromilný. V tomto článku najdete výběr těch nejlepších receptů na smrže, které najdete v naší databázi internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz

Vysoká trvalka, pěstovaná jako letnička pro jedlé hlízy. Je mrazuvzdorná. Obsahuje větší množství uhlovodíků, hlízy jsou středně bohaté na vitamíny B1 a B5, mají nízský obsah kalorií.

Topinky jsou opečené krajíčky bílého nebo tmavého chleba, které se dají upravovat v různých obměnách a podle druhu úpravy se pak pojmenují. Tvar, tloušťka a velikost topinek se řídí podle jejich upotřebení.

Vtipné reklamyZavzpomínejte si na časy, kdy nám reklamu uváděl panáček a panenka. Většinou jde o úsměvná videa z časů, kdy reklama byla zcela zbytečná …. jde o sestřih několika reklam najednou!

Vejce kontaminovaná insekticidem s vysoce toxickou účinnou látkou fipronil se šíří Evropou. Po Německu, Belgii a Nizozemsku, se objevila i na Slovensku. Do Česka se vejce z Nizozemska a Belgie v poslední době nedovážela.

Kromě vajec se v Německu fipronil našel i v pečivu, vaječných salátech nebo vaječných likérech. V úterý o tom informoval deník Süddeutsche Zeitung. Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily milióny vajec obsahujících jedovatý fipronil, obvykle používaný v přípravcích proti blechám, vším a klíšťatům.

Velikonoce jsou mnohem víc než jen několik dní volna, kdy se můžeme „cpát“ čokoládovými zajíčky a barevně zbarvenými kraslicemi: Je to důležitý náboženský svátek, který s sebou přináší nejrůznější tradice a zvyky. V průběhu let však byly některé z těchto zvyků upraveny a nově interpretovány. Češi mají velikonočních tradic spoustu, včetně mrskání žen pomlázkami, malování vajíček nebo pečení mazanců a beránků. Některé z nich vycházejí ze samotných křesťanských svátků, o jiných se předpokládá, že sahají hlouběji do pohanských dob. Pojďme se společně podívat na těchto několik tradičně českých velikonočních zvyků, některé jejich interpretace a recepty, které vaši přátelé a rodina při oslavách inspirovaných jarem dozajista ocení.

Výběr známých, ale i méně známých, tradičních českých vánočních receptů na sladké pečivo, moučníky a dezerty z receptářů našich babiček a prababiček. TOP výběr těch nejoblíbenějších receptů z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz najdete pěkně na jednom místě, stačí kliknout na nadpis nebo fotku v tomto příspěvku! Přejeme vám velkou pohodu strávenou ve vašich provoněných kuchyních při přípravě úžasných voňavých vánočních dobrot třeba právě podle našich vyzkoušených receptů.

Kuchyně největšího a nejlidnatějšího státu je pestrá a velmi rozmanitá a stala se zájmem profesionálních i amatérských kuchařů na celém světě. Tato obrovská země se liší oblast od oblasti odlišnou kuchyní a surovinami v ní používané. Za hlavní se považuje kuchyně pekingská, základ císařského dvora, někdy též nazývaná pekingsko – šantungská škola …

Další video recept z YouTube, tentokráte z kanálu: Vaříme s Kubíčkem. Úvodník: Dneska potěším příznivce hustých polévek, protože uvařím výtečnou frankfurtskou polévku. Tradiční frankfurtská polévka je velice vydatná, když si ji dáte k obědu tak na druhé jídlo už ani nemáte pomyšlení. Tento výtečný recept na frankfurtskou polévku je jednoduchý a polévku zvládne uvařit opravdu každý.

Poslední roky se stalo velkým trendem hledat nové recepty na internetu. I když stále je mezi námi mnoho těch, kteří si libují v tištěných časopisech a rádi si vystřihují recepty, co je zaujmou. Podle čeho se rozhodujete, že si daný pokrm připravíte? Nejspíše podle fotky a použitých surovin. Jaký je další krok? Dojít na nákup a vybrat např. vejce, slaninu, pečivo, máslo, jogurt. To jsou ingredience, s nimiž v březnu pracuje web akademiekvality.cz, plný zajímavých receptů a tipů ohledně potravin. Odborníci vám tam také poradí, jak se zorientovat v ohromném množství potravin, abyste poznali, které z nich jsou opravdu kvalitní. Zárukou jsou mj. značky kvality (např. Klasa nebo Regionální potravina) nacházející se na obalech výrobků.

I další sváteční dny o vánočních svátcích, tedy na Boží hod, Svátek svatého Štěpána, Silvestr a Nový rok se podává v českých domácnostech mnoho skvělých pokrmů. V mnoha rodinách nesmí chybět svíčková na smetaně nebo nějaká vepřová pečeně, na Svátek svatého Štěpána pak krůta plněná nádivkou či jiná drůbeží dobrota. Na silvestra pak asi všichni milujeme chlebíčky, či různé jednohubky. Opět jsme pro vás vybrali výběr těch nejzajímavějších receptů z naší internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz na skvělá jídla, která se tradičně podávají další dny po Štědrém dnu, tedy na Boží hod, Svátek svatého Štěpána, Silvestr a Nový rok.

Hledáte zdravé a lehce stravitelné maso, které snadno připravíte své rodině? Kuřecí mleté maso stehenní z Drůbežářského závodu Klatovy je správným řešením. Připravíte ho na desítky způsobů a zavděčíte se oblíbenými recepty i nejmenším strávníkům.

Video recept z pátého dílu pořadu Babiččiny rodinné poklady nám babička Pavla představí její rodinný poklady, staročeské pracny. Chystáte se je připravit na Vánoce? Tak se do toho pusťte s babičkou Pavlou. Recept z YouTube z kanálu: Babiccinavolba.

Sladké cukroví, bramborový salát s majonézou, smažený kapr či vinná klobása. To je jen malý výčet pokrmů, které o Vánocích najdete na stole v každé domácnosti. Také každý rok po svátcích řešíte problém s knoflíkem od kalhot, který ne a ne zapnout? Vyhněte se těmto nepříjemnostem a užijte si sváteční čas naplno, a především bez pocitu těžkosti.

Odměňujete se víkendem na jižní Moravě nebo ve vinařských Čechách, kde si můžete dopřát svěží víno z místního vinařství? Případně máte svůj večerní rituál se sklenkou našeho vína? A pochutnáváte si spíše na módních výstřelcích, nebo vsázíte na klasiku tradičních odrůd, z kterých však naši šikovní vinaři dokáží vytvořit trendy zázraky? Nejste si jisti, které ty tradiční odrůdy vlastně jsou? Pojďme si je představit.

Hojně rostoucí houba na rozkládajících se kmenech a to od května do listopadu. Je nejedlá!

Občas se každému z nás stane nějaký trapas na veřejnosti. Například restaurace je ideálním místem, kde se můžeme docela slušně ztrapnit. Ale jsem rád, že právě fopá slečny na videu se mě opravdu netýká! :)

Stále více a více se dostává do popředí trend nealkoholických nápojů a poptávka po nich se zvyšuje a nabírá na obrátkách. Pokud i vy milujete chuť vína, ale z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete pít alkohol, určitě vyzkoušejte skvělé nealkoholické víno z oblíbeného vinařství Vinselekt Michlovský. Může vás doprovázet kdykoliv během dne a hodí se na každou příležitost. Sklenka k obědu navíc podpoří i vaše trávení.

Tresek je několik druhů; věsměs jsou větší velikosti a až na nepatrné vyjímky jsou to ryby dravé.

Ozvláštněte svou grilovací párty pochoutkou v podobě trhaného masa. Vybírat lze z kousků hovězích i vepřových, vždy ale volte kvalitu. Jen ta dodá vaší gurmánské specialitě tu pravou chuť.

Trhané vepřové maso je klasika amerického barbecue kuchyně. Dá se připravit například z menšího kousku vepřové plece, ovšem také z celého prasátka, což je pracnější, trvá to kolem 14 hodin a to nepočítáme napíchání a odležení selete, ale výsledek je opravdu neuvěřitelný!

Opadavé, samosprašné stromy či keře vysoké do 9 m. Mají vejčité plody o velikosti do 2,5 cm, s jedinou peckou, červené až černé. Jsou bohaté na vitamín C. Planě rostoucí druhy rodu Prunus jsou blízké příbuzné domácím švestkám a třešním.

Od 1. září se mohou zákazníci na všech čerpacích stanicích OMV s koutky VIVA těšit na tři zcela nové receptury, které je potěší jakožto kvalitní občerstvení na cestách. Na podzimní období navrhl populární italský šéfkuchař Emanuele Ridi exkluzivně pro OMV tři nové sendviče – Carne Sadala, Milano Gorgonzola a Tacchino. Kombinace chutí se zřejmým italským základem zaujmou všechny cestovatele s vytříbenými chuťovými pohárky. Pečivo je rozpékáno těsně před přípravou a čerstvé suroviny jsou na čerpací stanice pravidelně zaváženy od předem pečlivě vybraných dodavatelů.

Troudnatec se po staletí používal k zapálení ohně a jako prostředek k zastavení krvácení. Další využití troudnatce je výroba kabelek, klobouků a vest které se někde ještě vyrábějí dodnes, dnes spíš jak suvenýry.

Nejedlá houba rostoucí celoročně na živých i mrtvých kmenech, silných větvích a pařezech stromů.

Roste poměrně nehojně od srpna do října. Je jedlý, hodí se do gulášů, polévek, lze i naložit.

Jestliže se naučíme doma připravovat piškotové těsto, pak je již příprava a pečení třeného těsta celkem jednoduchá. Třené těsto uvádíme i pro začínající kuchtíky proto, že se dá také použít na přípravu různých moučníků – chlebíčků, řezů, ovocných bublanin, vykrajovaných tvarů, dortů, bábovek apod.

Jde o zcela běžnou a přesto vynikající houbu.

Nejedlá hořká houba rostoucí od září až do listopadu nejvíce v horských smrčinách na ležícím dřevě nebo pařezech, ale i na humusu a zbytcích dřeva. Některé zdroje uvádějí, že je jedovatá.

Je tak hořká, že si ji stejně nikdo neuvaří, doufám.

Atlas hub - houby lupenatéNejedlý druh houby rostoucí od června do listopadu. Pro svoji vzácnost uveden v Červeném seznamu jako ohrožený druh. Novější český název je třepenitka dvoubarvá.

Opadavý, cizosprašný strom vysoká až 10 m. Plody má velké cca 2 cm, žluté, červené až černé, bohaté na riboflavin.

V roce 1975 označila Světová zdravotnická organizace alkoholismus za třetí nejrozšířenější onemocnění světa.

… tlumí nervové napětí, mírní podrážděnost, vyčerpání a lehké deprese. Podáváme ji ve formě čaje …

Základ jídelníčku většiny lidí na celém světě tvoří rýže, která představuje asi dvacet procent celkové kalorické spotřeby lidské populace a která nabízí více než sto tisíc možností přípravy. V jihovýchodní Asii se rýže pěstovala již před více než 6 000 lety. Do Evropy ji přivezli arabští obchodníci – nejdříve se dostala do starověkého Řecka, odkud ji Alexandr Veliký dovezl do Indie. Odtud se už začala šířit po tradičních obchodních cestách na další kontinenty. V 8. století se rýže objevila ve Španělsku, na začátku 16. století byla v Itálii založena první rýžová pole. Do Čech byla rýže dovezena asi v 16. století.

Věděli jste, že červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny? Obsahuje totiž až 8 % přírodního cukru, a ačkoliv se může zdát, že právě proto by měla být oblíbená, ne vždy tomu tak bylo. Z kuchyní byla dlouhou dobu vytlačovaná, ale dnes už se ví, že její konzumace má vliv na odolnější organismus, pomáhá trávení, působí jako prevence před různými nemocemi a je také silným antioxidantem.

Rady a tipy profesionálůProsinec je speciální měsíc. V žádném jiném měsíci v roce si neužijeme tolik kouzelné atmosféry, rodinné pohody a radostných setkání. A žádný jiný měsíc nemáme tolik spojený se záplavou dobrého jídla a pití. Proto jsme pro vás vybrali tři speciální příležitosti a tři drinky, bez kterých si tyto sváteční chvíle jednoduše neumíme představit. K vyladění ideální chuti můžeme použít praktické pyramidové sáčky se směsí koření od Vitany.

Gordon, Gino a Fred. To jsou jména tří kamarádů, kteří jsou zároveň proslulí svými kuchařskými show. Po úspěchu předchozích dvou sérií „Gordon, Gino a Fred na cestách“ znovu spojili své síly a vyrazili do slunného Řecka. Pánové zde okusili nejenom to nejlepší z řecké gastronomie, ale zakusili také trochu adrenalinu a dozvěděli se něco o místní kultuře, která historicky ovlivnila celý svět. Premiérové díly Gordon, Gino a Fred na cestách můžete sledovat na TV Paprika 19. srpna v 19 hodin.

Svátek Zjevení Páně … Svátek Tří Králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky. Tento svátek byl i posledním dnem ve vánočním období, kdy se koledníci vydávali na koledu. Ve střední Evropě je zažité žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B, u nás v Čechách obvykle K+M+B. Nejsou to ale patrně počáteční písmena jmen „Třech králů”: Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského „Christus mansionem benedicat”: „Kristus žehnej tomuto domu”.

Nejlepší pomazánky na jednohubky nebo chlebíčky! Sousedi Vám budou závidět a každý bude chtít ještě! Nevěříte? Vyzkoušejte! Skvělá škvarková pomazánka, sardinková pomazánka a neskutečně dobrá celerová silvestrovská pomazánka ❤️ Doporučuji připravit všechny, moc práce to nedá a chuťový výsledek je báječný! Přátelé, přeji Vám krásné svátky! Brepta.

Tři základní pilíře zdravého životního stylu jsou pestrá strava, dostatečný pohyb a psychická pohoda. Věděli jste, že na zdraví populace a zvyšování věku dožití se životní styl podílí z 50 %, přičemž zdravotní péče jen z 15 %? Z celé poloviny je tedy naše zdraví jen a jen v našich rukách.

Většina z nás má již po dovolené. Bohužel. Chcete-li si vyvolat příjemné pocity a opět si vychutnat chuť dovolené a příjemných zážitků, vyzkoušejte z pohodlí domova recepty, které jsou typické pro indonéskou, francouzskou a egyptskou gastronomii. Suroviny pro jejich přípravu seženete bez problémů i v naší zeměpisné šířce.

Potkají se 3 roboti, Americký, Český a Ruský. Český řekne: „Nemáme maso. Americký: „Co je to nemáme?”. Ruský: „Co je to maso?”.

Chystáte se oslavit svátek svatého Valentýna v příjemné společnosti? Ať už ve dvojici se svou polovičkou nebo v kruhu dobrých přátel, zabodovat můžete nejen dobrým jídlem, ale i míchanými drinky. Zapomeňte ale na klasiku a tentokrát stavějte na nápadité receptuře hodné špičkového barmana.

Jíst zdravěji a shodit pár kil. Patří toto předsevzetí mezi ty, které se každým novým rokem na vašem seznamu opakují? Možná už máte tendenci to vzdát a žádné cíle si nedávat. Co by to však bylo za nový rok bez nějaké osobní výzvy? Předsevzetí „zhubnout“ si dává více než polovina lidí. Pouze pětina jej ale dodrží déle než pár dní. Se snazším začátkem vám ve výzvě pomohou následující tři tipy.

„Pane, jak to, že máte na jazyku tolik třísek?” „No, víte, pane doktore, když mě se rozlil na podlahu rum.”

Klasika, zeleninová polévka, jako pomocník při redukci váhy.

Jsou jednou z hlavních příčin velkých nedostatků v dnešní průměrné stravě. Spolu s cukrem tvoří více než 50 % energetické hodnoty potravin. Zbývajících necelých 50 % na ostatní potraviny už nestačí dodat všechny potřebné vitaminy a minerální látky.

Jsou jednou z hlavních příčin velkých nedostatků v dnešní průměrné stravě. Spolu s cukrem tvoří více než 50 % energetické hodnoty potravin. Zbývajících necelých 50 % na ostatní potraviny už nestačí dodat všechny potřebné vitaminy a minerální látky.

Tučná ryba s hnědočerveným, lístkovým masem. Žije v teplejších vodách. Prodává se porcovaná (steaky, plátky nebo podkovy), čerstvá nebo konzervovaná. Čerstvý tuňák se griluje, peče nebo dusí. Samozřejmě oblíbený je i kozervovaný, naložený ve vlastní šťávě nebo oleji, takto zpracovaný se hodí především do salátů.

Praha, 14. srpna 2018 – Dokonalá kombinace chuti a lehkosti bez nutnosti odkapání. Nové varianty tuňáka Rio Mare jsou zdravé, nízkokalorické a mají vynikající chuť. Rio Mare Leggero má o 60 % méně tuků. Rio Mare Natura nabízí přirozenou chuť tuňáka bez nutnosti odkapání. Obě varianty obsahují maso tuňáka prvotřídní kvality, špetku soli a malé množství extra panenského oleje nebo vody a jsou vyrobené speciální výrobní technologií. Chutné novinky najdete v obchodech za doporučenou cenu 189,90 Kč.

Recept na skvělý burger z konzervy tuňáka, jarní cibulky a červené cibule, servírovaný ozdobený kolečky rajčat, plátky opečené slaniny a volským okem. Objevte vaření s Rio Mare a vyzkoušejte tento netradiční Burger.

Burek je slaná dobrota skvělá například na svačinku či na večeři k čaji. Většinou se peče v troubě, ale tato pochutina se dá i připravit bez trouby! Video z YOU TUBE z kanálu Easy Turkish Recipes.

Dvouletá rostlina pěstovaná jako jednoletka, ze které se konzumuje kulatý zduřelý kořen a mladé listy. Je to otužilá rostlina obsahující niacin (vitamín B) a vitamínu C, nízký obsah kalorií a cukrů.

Tuřín je křížencem vodnice a hlávkového zelí. I když je dobře známý fanouškům kultovního seriálu Černá zmije, který se odehrával v anglickém středověku, tak byl objeven a popsán pravděpodobně až v 17. století ve Švédsku, odkud se rozšířil do Evropy a celého světa. Tuřín je sytý, a hlavně mrazu odolný. A to více než jakákoli jiná zelenina. Díky tomu byl velmi oblíbenou potravou chudých a zejména během světových válek se jednalo o jednoduchou potravinu pro vypěstování i skladování a častou složku jídel. Možná proto, že tuřínu měli všichni už dost, po druhé světové válce vymizel z našich jídelníčků. To je ovšem škoda.

Spotřeba vína v České republice neustále stoupá. Průměrný Čech ho vypije za rok přes 20 litrů a vybírat si může z nabídky od více než 19 000 tuzemských vinařů. Pokud však nepatříte mezi sommeliéry a znalce vín, hledání dobrého vína mezi tak velkou nabídkou může být komplikované. Vodítkem o kvalitě vína mohou být například ocenění ve vinařských soutěžích či získané medaile. Proč jsou oceňovaná vína ze soutěží sázkou na jistotu a co vše vlastně značí vinařské medaile, vám představíme v následujícím článku.

Jedná se o vlhkomilnou bylinu oblíbenou u našich prababiček. Vhodný je při horečnatých onemocněních z nachlazení, při léčbě močového měchýře a ledvin, dá se s ním léčit krevní tlak …

Tvaroh v kuchyni a jak na něj.

Výběr těch nejlepších pomazánek na jednohubky, kanapky, ale také na obložené chlebíčky servírované při různých slavnostních příležitostech, jako na Silvestra, ale i při jiných významných událostech. K dobrému pití se hodí nějaké to slané mlsání a právě pomazánky často hrají významnou roli při přípravě například rautového občerstvení.

Černý bez patří vůbec mezi nejstarší byliny kultivované člověkem. Lidé ho začali pěstovat již před 4000 lety! Květy černého bezu jsou antiseptické, antioxidační a protizánětlivé. Tradičně se květy černého bezu používají při detoxikaci organismu, také při léčbě astmatu, alergií… Kromě toho, že je pro lidské tělo velmi prospěšný, výrobky z květů černého bezu také skvěle chutnají. Znáte recept na chutný bezový likér? A co limonáda z květů černého bezu? Skvělé jsou také různé bezové džemy, marmelády, ale také například květy bezu obalené ve strouhance a usmažené dozlatova. V tomto výběru vám přinášíme TOP vyzkoušené recepty právě na zpracování květů černého bezu.

Meruňky jsou skvělé čerstvé, jen tak, ale také po staletí patří mezi oblíbené suroviny mnoha světových kuchyní, včetně té naší české! V tomto výběru vyzkoušených receptů jsme prohledali za vás naši databázi a našli pro vás ty nejlepší recepty, co v naší internetové kuchařce ReceptyOnLine.cz máme na zpracování nebo využití právě meruněk.

Malá švestková kuchařka – TOP recepty z databáze internetové kuchařky ReceptyOnLine.cz. Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější, prověřené recepty našich čtenářů na zpracování a využití čerstvých švestek v kuchyni.

TOP výběr vyzkoušených receptů na zpracování čerstvých rajčat z naší kuchařky ReceptyOnLine.cz. Osvědčené recepty na skvělé pochutiny z rajčat, které možná znáte, ale jiné určitě neznáte! Inspirujte se našimi recepty na zralá, ale i nezralá rajčata, jistě vás nějaký náš recept zaujme. A pokud ho zařadíte mezi oblíbené recepty do své kuchařky, budeme jen rádi. Stačí kliknout a otevře se vám naše malá rajčatová kuchařka. :)

Pampeliška (botanický název: Smetanka lékařská) je jedlá květina která podporuje chuť k jídlu, příznivě ovlivňuje činnost ledvin a jater. Pampeliška má v kuchyni všestranné využití. Mladé lístky s vysokým obsahem vitaminu C se používají na saláty nebo do masových nádivek, z květů můžeme připravit výborný pampeliškový med nebo víno, výborný je i sirup či želé. Čerstvý stvol pomáhá při chronickém zánětu jater (hepatitidě) a u cukrovkářů. Stvoly mohou rozpustit žlučníkové kameny. Kořen pak využíváme například na přípravu zdravotních čajů. Tady vám přinášíme výběr těch nejlepších receptů na kuchyňské zpracování pampelišek z naší databáze kuchařky ReceptyOnLine.cz.

Pěstuje se hlavně ve Středomoří. Využívají se listy. Tymiánem kořeníme pečené, dušené či mleté maso. Dále ho používáme na zvěřinu, do nádivek, polévek, omáček a pokrmů z luštěnin. Je výborný na marinování ryb, do grilovacích směsí a slouží také k ochucení octů a olejů. Je důležitou složkou koření při uzení masa, a nedílnou součástí provensálského koření. V italské kuchyni se přidává do těstovin.

Jaký druh zeleniny se vám vybaví jako první, když se řekne léto? Jednoznačně rajčata. Šťavnaté plody hrající všemi barvami z pomyslného trůnu dokáže sesadit jen málokterá zelenina. Třeba takové papriky jsou poněkud upozaděné. A to je veliká škoda. Jak rajčata, tak i papriky jsou doslova vitaminové bomby pro naše těla. A kdy jindy než v průběhu letních měsíců si dopřát skvělou a čerstvou zeleninu? Dalo by se jednoduše říct, že Češi čím dál více zařazují do svých jídelníčků i čerstvou zeleninu. Podle Českého statistického úřadu dosahovala jejich průměrná spotřeba v roce 1993 přibližně 7 kg, v roce 2019 ovšem již 12 kg na osobu. Co se týče paprik, tak v roce 1993 jsme snědli zhruba 2 kg na osobu za rok. V roce 2019 to už bylo přibližně 5,1 kg. Je tedy zřejmé, že obliba zeleniny je na vzestupu. A je to samozřejmě dobře. Rajčata i papriky jsou pro náš organismus jednoznačně velmi prospěšné.

Již 3. ročník festivalu Foodparade proběhl o tomto víkendu v krásných zahradách zámku Troja a pořadateli škole vaření Chefparade se podařilo překonat magickou hranici 10 000 návštěvníků – celkem navštívilo festival 10 861 milovníků dobrého jídla a pití.

Účastníci měli možnost za velice příjemné ceny ochutnat jídlo a nápoje u 49 stánků od více než 65 účastníků, bavit se při celodenním doprovodném programu na hlavním pódiu, zapůjčit si deky či lehátka a užívat si odpočinku a krásného počasí s přáteli či rodinou.

PR-článekTZ 13. 2. 2014 – Škola vaření Chefparade spustila novou podobu webových stránek www.chefparade.cz. Stránky nabízejí nadčasový design, nové funkce pro uživatele (jednodušší rezervace, přidělení kuchařů ke kurzům, informace o všech projektech školy vaření Chefparade), lepší propojení se sociálními sítěmi a určitě i krásné fotografie.

PR - Ahmad čaje2. dubna, 2014, v Praze – Konečně je to tady! Teplých dnů začíná přibývat a letošní grilovací a pikniková sezóna pomalu startuje. Přemýšleli jste už nad tím, čím pohostíte své přátele a návštěvy? Připravte si s AHMAD TEA London osvěžující ledové čaje přímo ve vaší kuchyni – potěšíte nejen dospělé, ale i děti.

Tisková zpráva 27. května, 2014, v Praze

Je mnoho možností, jak v horkých letních dnech zahnat žízeň. Vždyť nás na každém rohu poutají reklamy na „to pravé osvěžení”. Víme ale opravdu, co pijeme, co naše tělo potřebuje? Vyzkoušejte letní inspiraci z kuchyně AHMAD TEA London a vyrobte si přímo ve vaší kuchyni domácí ledový čaj přesně podle vašeho gusta.

Krátce předtím, než byl 14. února roku 269 před. n. l. popraven kněz jménem Valentýn, patron zamilovaných párů, nosily mu dvojice, které tajně oddal, dárky a dopisy k oknům jeho cely. Tak vznikl svátek plný očekávání a zároveň starostí s tím, co darovat svému milému. Zamilovaní chtějí svůj svátek oslavit co nejlépe, například společným večerem se sklenkou něčeho dobrého. A co takhle tyhle dvě starosti vyřešit elegantně najednou? Přesněji řečeno – darovat pití, které se bude k romantické oslavě skvěle hodit. V takovém případě by to ovšem mělo být něco osvědčeného, dobrého a také dostatečně slavnostního.

Irské létoTisková zpráva 27. května, 2014 v Praze

Jak mohou trávit léto obyvatelé stále zeleného ostrova? Mnozí z nás si tuto otázku položili nad sklenkou té nejjemnější irské whiskey Jameson už mnohokrát. Poznejte na vlastní kůži, jak chutná irské léto přímo u vás doma, a objevte Irsko i z trochu jiného pohledu.

FoodparadeŠkola vaření Chefparade pořádá již třetí ročník festivalu Foodparade, jehož letošní NOVINKOU je amatérská kuchařská soutěž I Love Food. Soutěž startuje 8. 8. 2013 a její finále proběhne a vyvrcholí přímo na festivalu. Soutěžící mají za úkol připravit originální recept, jehož základní, hlavní a povinnou ingrediencí je dýně. Recepty mohou soutěžící zasílat do 30. 8. 2013 na e-mail [email protected], z došlých receptů vybere odborná porota 8 finalistů, kteří předvedou své umění přímo před zraky návštěvníků Foodparade. Vítěz soutěže se může těšit na zajímavé ceny v celkové hodnotě 50 000 Kč, recepty 3 nejlepších finalistů budou uveřejněny v kuchařské knize Chefparade a vítěz si bude moci připravit svůj dýňový kurz vaření ve škole Chefparade.

… používá se na zeleninové saláty, do polévek, tvarohových pomazánek, ochucených dipů, tatarek a majonéz …


Napište do okna našeho gastronomického slovníku hledaný výraz nebo klikněte na jedno z písmen abecedy

Rejstřík receptů jídel a nápojů Rejstřík článků
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Detekován AdBlock!

Ve vašem prohlížeči máte aktivní rozšíření na blokování reklam. Veškerý obsah na webu je pro naše čtenáře zdarma a provoz webu je možný pouze díky ziskům z reklam. K procházení webu je proto nutné AdBlock deaktivovat.

To provedete tak, že v pravém horním rohu vašeho prohlížeče kliknete na ikonu AdBlocku Ikona AdBlocku a z nabídky vyberete možnost Once nebo Always kliknutím na příslušné tlačítko. Pokud se následně stránka neobnoví automaticky, můžete ji obnovit kliknutím na následující odkaz. Děkujeme za pochopení.